Středa 18. prosince 2024 11:56
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
RebelsFunding

Čína zahájila antimonopolní vyšetřování společnosti Nvidia

09.12.2024 16:37  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čínská Státní správa pro regulaci trhu (SAMR) zahájila antimonopolní vyšetřování americké technologické společnosti Nvidia, které se zaměřuje na možné porušení antimonopolních zákonů. Vyšetřování se týká akvizice izraelsko-americké společnosti Mellanox Technologies, kterou Nvidia uskutečnila v roce 2020 za 6,9 miliardy USD. SAMR prověřuje, zda Nvidia splnila podmínky schválení této dohody čínskými regulačními úřady.

Pozadí akvizice

V březnu 2019 Nvidia oznámila svůj záměr získat společnost Mellanox Technologies, aby posílila své kapacity v oblasti datových center a vysokovýkonných výpočetních technologií. Čínští regulátoři schválili tuto dohodu v dubnu 2020 s podmínkou, že Nvidia zajistí nepřerušené dodávky grafických procesorů a síťového vybavení do Číny a nebude diskriminovat čínské zákazníky.

Dopady vyšetřování

Časování vyšetřování je významné, protože přichází krátce poté, co USA rozšířily vývozní kontroly omezující přístup Číny k pokročilým polovodičům. Analytici naznačují, že čínská kontrola Nvidie může být strategickou reakcí na americká obchodní omezení, což signalizuje připravenost Pekingu reagovat na opatření, která ovlivňují jeho technologický sektor.

Dopad na aktivity Nvidie

Čína představuje významný trh pro společnost Nvidia, na který v minulém roce připadalo přibližně 12 % globálních příjmů firmy. Antimonopolní vyšetřování přináší potenciální problémy pro obchodní operace Nvidie v Číně, zejména uprostřed eskalujících obchodních tenzí mezi USA a Čínou. Akcie Nvidie po oznámení vyšetřování klesly, což odráží obavy investorů o budoucnost společnosti na čínském trhu.

Širší kontext

Tento vývoj je součástí širšího trendu regulační kontroly, které Nvidia čelí. Americké ministerstvo spravedlnosti také vyšetřuje Nvidii kvůli možným antimonopolním porušením, zejména v souvislosti s její dominancí na trhu s čipy pro umělou inteligenci. Podobně letos zahájily antimonopolní vyšetřování Nvidie i francouzské úřady.
 

 


Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína vyděsila finanční trhy. Panika zatím ale není na místě
    Po krátké pauze se v Číně znovu zbláznily akciové trhy. Zatímco ale červnový výprodej evropské a americké burzy blahos...
  • Čína vyhlásila vojnu komoditným menám
    Po tom ako minulý týždeň čínska strana opätovne navŕšila povinné minimálne rezervy veľkým bankám o 50 b...
  • Čína vylekala dolarové býky i trh s dluhopisy, na celkově pozitivním klima se na trzích ale ani dnes nic nemění
    Po dvou velmi klidných seancích se dnes začíná na finančních trzích znovu něco dít. Nemůže za to ale klasické makro, nýbrž dopolední zpráva agentury Bloomberg, která přišla se zajímavým komentářem podle kterého zástupci Číny uvažují i snížení objemu nakupovaných amerických státních dluhopisů, nebo dokonce o jejich úplnému zastavení. Důvodem má být skutečnost, že již nejsou tak atraktivní jako v minulosti. Komentář není oficiálním vyjádřením čínské strany a Bloomberg cituje pouze nejmenované zdroje z řad čínských úředníků. Reakce na trzích na sebe ale i tak nenechala dlouho čekat a dnešní price action je prakticky na všech finančních aktivech touto zprávou ovlivněna přinejmenším skrze slábnoucí dolar. Ten se dostal po zveřejnění této zprávy pod prodejní tlak a přiblížil se zpět ke hranici 1,20 EURUSD. Mírnou korekcí si pak prošly také americké dluhopisové výnosy, které v případě desetiletých splatností rostou na 2,58 %.
  • Čína vylepšuje náladu na trzích. Je otevřena dohodě i po posledních amerických sankcích
    Dopoledne sledujeme v Evropě růst akcií, který nyní nabírá na obrátkách. Nejzřetelnější je to v Německu, kde index DAX přidává 1,3 procenta. Naopak dluhopisy ztrácejí při růstu výnosů do 3 bodů a zestrmování křivek. Euro se zvedá na 1,0980, poté co včera odpoledne spadlo. Zlato se drží mírně výš než včera s podporou slabšího dolaru.
  • Čína vyrába na sklad
    MMF včera konečne zverejnil nižší výhľad rastu svetového HDP na rok 2013, hoci ako to už býva, všetci ma...
  • Čína začala protimonopolné vyšetrovanie spoločnosti Alibaba Group
    Akcie spoločnosti Alibaba (BABA.US) sa prepadli o viac ako 8,00% po tom, čo čínsky regulátor trhu začal s vyšetrovaním údajných protisúťažných praktík vo firme zaoberajúcej sa elektronickým obchodom. Štátna správa pre reguláciu trhu dnes oznámila, že vyšetruje Alibabu kvôli jej politike „výberu jednej z dvoch“, v rámci ktorej sú obchodníci nútení predávať výhradne na Alibabe a preskočiť konkurenčné platformy JD.com a Pinduoduo.
  • Čína začala umelo posilňovať menu. Aktuálne je na sedemmesačnom maxime
    Nie je to však prirodzeným trhovým vývojom. Čínska centrálna banka (ďalej PBOC) aktuálne fixuje juan na kôš 21 mien, v ktorom majú hlavné slovo dolár (22,4%), euro (16,3%), jen (11,5%) a kórejský won (10,8%). Tieto štyri meny, plus meny naviazané na dolár, tvoria zhruba dve tretiny z koša, voči ktorému PBOC fixuje kurz juana. A za posledný týždeň z týchto štyroch mien voči juanu posilnil jedine jen, a aj to len mierne (o 0,12%). Čiže aktuálne pohyby na juane nie sú výsledkom pohybov mien v „juanovom“ koši.
  • Čína začala vyšetřovat dovoz mléčných výrobků z EU, zaměří se i na Česko
    Čína zahájila antisubvenční vyšetřování dovozu mléčných výrobků z Evropské unie, oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Peking prověří 20 dotačních programů z celé EU, speciálně se ale zaměří na osm zemí, a to na Českou republiku, Rakousko, Finsko, Rumunsko, Chorvatsko, Itálii, Irsko a Belgii. Krok Pekingu zřejmě souvisí se sporem o cla na dovoz čínských elektromobilů do EU, informovala agentura Reuters.
  • Čína začíná být znovu miláčkem býků na komoditním trhu
    Duben sice ještě neskončil, ale zatím to vypadá, že bude pro akciové indexy velmi úspěšný. Situaci výrazně pomáhají ne...
  • Čína zahájila antimonopolní vyšetřování Nvidie: akcie reagují poklesem
    Čínský trh s technologiemi zažívá další otřes. Čínský státní úřad pro regulaci trhu (State Administration for Market Regulation, SAMR) zahájil vyšetřování společnosti Nvidia Corp pro podezření z porušení tamního antimonopolního zákona.
  • Čína zahájila výstavbu největšího projektu obnovitelné energie v poušti
    Čína zahájila v poušti ve své autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko výstavbu projektu obnovitelných zdrojů energie za 80 miliard jüanů (261 miliard Kč). Projekt je celosvětově největším v oblasti obnovitelných zdrojů v poušti a má Číně pomoci dosáhnout ambiciózních klimatických cílů. Oznámila to dnes společnosti China Three Gorges Group, která je jedním ze dvou stavitelů.
  • Čína zachraňuje európsku dlhovú párty
    Počas dnešnej ázijskej seansy sme videli návrat &...
  • Čína zatiaľ len uberá nohu z plynu, problém príde, keď bude musieť stlačiť brzdu
    Dnes vyšli z Číny dôležité čísla, ktoré potvrdili spomalenie jej ekonomiky. A keďže sa stretávam z názormi, že Čína je...
  • Čína zatím nová cla zavádět nehodlá, indexy v Evropě rostou
    Středeční seance v Evropě zatím vypadá velmi dobře a i tentokrát v tom má prsty téma obchodní války mezi USA a Čínou. Tentokrát přišla dobrá zpráva z Číny, kde ráno mluvčí ministerstva obchodu Gao Feng uvedl, že i když má země mnoho nástrojů jak na poslední americká cla reagovat, klíčová otázka k diskusi je nyní to, jak aktuální cla odstranit a ne jak vytvářet nová. Země tak prozatím na americká cla reagovat nehodlá, což otevírá cestu k jednacímu stolu.
  • Čína zatím odolává vidině vyšších amerických sazeb
    Provádět nezávislou měnovou politiku v dnešním globalizovaném světě je velice těžké. Jak trefně ukazuje francouzská ekonomka Helene Reyová (http://bit.ly/2bWsf0F), pokud necháte přes hranice volně proudit kapitál, máte velice malou kontrolu nad domácími finančními podmínkami. Přebíráte měnové podmínky největších měnových oblastí, zejména dolaru, popřípadě eura. Politika Fedu tak neurčuje měnové podmínky pouze v USA, ale je hlavním hybatelem globálních měnových podmínek - dostupnosti peněz od Pekingu přes Ankaru po Rio De Janeiro. Zdražující dolar je proto teoreticky rizikem pro řadu ekonomik, které mají ve skříních skryté kostlivce v podobě rychle narostlého dluhu. Na prvním místě je to Čína, která v lednu po prvním zvýšení amerických sazeb (v tomto cyklu) ztratila na akciových trzích přes 30 %.
  • Čína zatíná před Hongkongem své svaly, akcie padají. Trump potřebuje viníka
    S odezníváním kritické fáze koronavirové krize se do popředí zájmu akciových trhů dostává opět houstnutí geopolitické atmosféry. K němu přispívají právě i důsledky koronavirové krize, neboť Spojené státy stále hlasitěji svalují vinu za rozšíření viru na Čínu. Čína navíc plánuje v Hongkongu uplatnit zákon týkající se národní bezpečnosti. Ten má zakázat „zradu a pobuřování“ vůči čínské vládě a jakékoli snahy o odtržení. Jinými slovy, Čína hodlá asertivně utáhnout šrouby v dosud poměrně vzpurném autonomním regionu.
  • Čína zavádí cla a bankéři se zdráhají snižovat sazby. Závěr týdne svědčí dluhopisům, ale zle na tom nejsou ani akcie
    Nečekaná zpráva přišla z Číny, která si závěr obchodního týdne vybrala k ohlášení nových, respektive zvýšených cel na americké zboží. Celkový objem je 75 miliard dolarů, přičemž platnost bude obdobně jako u amerických cel od září a od prosince. Zahrnuta budou auta, dále sója a ropa.
  • Čína zavádza odvetné clá na dovoz tovarov z USA v objeme 60 miliárd dolárov
    Akciové trhy začali obchodný týždeň negatívne. Všetky hlavné akciové indexy rozširujú straty. Hlavným dôvodom tohto negatívneho sentimentu je zavedenie odvetných ciel Číny na dovoz tovarov z USA. Čína uvalila clá na dovoz tovarov v objeme 60 miliárd dolárov ročne. Clá vstupujú do platnosti od 1. júna 2019. Clá predstavujú odpoveď na minulotýždňové zvýšenie ciel na dovoz tovarov z Číny do USA z 10% na 25% v objeme 200 miliárd dolárov ročne. Bezpečné prístavy ako zlato, dnes zaznamenali zisky. Americký akciový index US500 sa obchoduje nad psychologickou hranicou 2800 bodov. V prípade ďalšieho negatívneho vývoja obchodného napätia, sa môžu straty ešte rozšíriť pod vyššie spomínanú psychologickú hranicu. Najväčší pokles zaznamenali technologické spoločnosti, naopak utility zaznamenali mierny nárast.
  • Čína zavede antidumpingová cla na výrobky z oceli
    Čína zavádí antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové oceli dovážené ze zemí Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Indonésie. Výše nových cel se pohybují v rozmezí 18,1 až 103,1 % a začnou platit od 23. července 2019 a postihnou i dovoz z Evropské unie. Zavedení cel oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
  • Čína zavede plošná cla na fenol
    Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu se v závěru dnešní seance obchodují převážně se ztrátami. Ty jsou nejhlubší v Indii (-1,1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který jako jeden z mála regionálních indexů roste, a to o 0,1 %, se nejlépe daří síťovým odvětvím (+1,2 %). Americké burzy byly včera zavřené kvůli státnímu svátku. Dnes by měly otevřít s mírnou ztrátou podle futures na akciové indexy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank