Sobota 21. prosince 2024 17:57
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Partner

Rupie posiluje v důsledku zvýšení úrokových sazeb RBI

08.06.2022 11:48  Autor: Admiral Markets  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rupie vůči americkému dolaru posílila v důsledku zprávy, že indická centrální banka (Reserve Bank of India) zvýšila svou repo sazbu na vyšší než očekávanou úroveň 4,9% oproti očekávaným 4,8% a předchozím 4,4%.

Inflace ve třetí největší ekonomice světa se v dubnu vyšplhala na 7,9%, což je výrazně nad cílovou úrovní 4%, kterou si stanovili indičtí politici.

Jestřábí krok RBI je na místě, protože měny nově industrializovaných zemí, jako je Indie, čelí hlavním měnám, jako je USD a GBP. Tyto měny po několika po sobě jdoucích měsících zpřísňování měnové politiky posílily, čímž se INR dostala do nevýhodné pozice.

Co to znamená pro indickou ekonomiku? Z hlediska směny měn a obchodování je INR na slabší straně směnných kurzů. Pozitivní je, že díky tomu je indické domácí zboží a služby konkurenceschopné. Na druhé straně dochází k většímu odlivu kapitálu, protože podniky a jednotlivci směňují své rupie a drží své úspory v cizích měnách, například v USD, aby se chránili před slabostí INR. Kromě toho je dovážené zboží, jako jsou pohonné hmoty a spotřební zboží, méně dostupné. Cestování do zahraničí a nákup zahraničního zboží je obtížnější, když je domácí měna slabší než ostatní měny.

Podpoří zvýšení úrokových sazeb RBI rupii? Pravděpodobně ano, alespoň v krátkodobém horizontu. Výhled indické ekonomiky je poměrně optimistický, guvernér Šaktikanta Dás předpovídá pro celé období 2021-2022 tempo růstu ve výši 7,2%. Aby rupie vůči americkému dolaru znovu získala na síle, musel by hospodářský růst pokračovat podle očekávání a RBI by mohla v blízké době rozhodnout o dalším zvýšení repo sazby.

Většina ekonomik včetně indické se potýká s inflací způsobenou vysokými cenami ropy, na jejichž růst tlačí konflikt na Ukrajině. Indickou ekonomiku zatěžuje závislost na dovozu pohonných hmot ze zahraničí a v době psaní tohoto článku se spotové ceny ropy stále pohybují vysoko nad 100 USD za barel.

Další obchodní události naleznete v Admirals Forex kalendáři.

Rychlý tip

Co je INR?

INR je měnový kód indické rupie, indické národní měnové jednotky. Indie je klasifikována jako nově industrializovaná ekonomika a její volně plovoucí měna je podporována růstem HDP o přibližně 7% ročně.

Tradingové webináře zdarma

Nalaďte se na živé webové semináře pořádané našimi tradingovými experty.

ZAREGISTROVAT SE ZDARMA

 

Tento materiál neobsahuje a neměl by být vykládán jako investiční poradenství, investiční doporučení, nabídka nebo výzva k jakýmkoli transakcím s finančními nástroji. Upozorňujeme, že tato obchodní analýza není spolehlivým ukazatelem jakékoli současné nebo budoucí výkonnosti, protože okolnosti se mohou v průběhu času měnit. Před přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že rozumíte rizikům.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rubl - navzdory oslabení mluví fundamenty i nadále proti ruské měně
    Vzhledem k výrazným ztrátám rublu a poslední aktivitě centrální banky přidáváme dlouhodobý pohled na tuto měnu. Ten má...
  • Rubl od začátku invaze posílil ze všech měn světa suverénně nejvíce, proti koruně o 30 %. Trh s ním je ale znásilněný, vždyť od ruských energií už se odvrací i země jako Indie či Maďarsko
    Za období od předvečera ruské invaze na Ukrajinu, tedy od 23. února, do včerejška česká koruna oslabila vůči většině klíčových měn ve světě. Nejvýrazněji znehodnotila vůči ruskému rublu, a to o takřka 29 procent (viz tabulka Bloombergu níže). Zpevnila však alespoň vůči dalším měnám regionu střední a východní Evropy, forintu a zlotému.
  • Rubl prudce oslabuje nad psychologickou hranici 100 za dolar. Ruští propagandisté zuří, viní z pádu měny ruskou centrální banku
    Ruská měna se dnes ráno středoevropského času propadla nad psychologicky důležitou úroveň 100 rublů za dolar. Tato úroveň má značnou symboliku i z pohledu kremelských propagandistů typu Vladimira Solovjova. Ten už minulý týden v ruské televizi rozhořčeně vinil z pádu měny ruskou centrální banku. Nyní je tedy ještě hůře. Navzdory tomu, že právě ruská centrální banka podnikla minulý týden zásadní opatření, které i podle analytiků mělo pád rublu alespoň na čas zbrzdit. To se ale neděje.
  • Rubl prudce slábne, trhy totiž nyní přičítají vyšší pravděpodobnost pádu Putinova režimu. Důvodem je zpráva o návratu pučisty Prigožina do Ruska
    Ruská měna prudce oslabuje nad úroveň 93 rublů za dolar. Tak slabá byla naposledy loni v březnu, v bezprostředním důsledku invaze na Ukrajinu a prvních souvisejících sankcí.
  • Rubl se stabilizuje, frank vzpamatovává ze šoku, dolar navyšuje zisky
    Pro dolar byl po včerejším impulsu z Fedu pozitivní i celý dnešní den. Americká měna rozšířila své zisky proti euru i jenu a obchoduje se na 1,2282, respektive 119,0. Příznivý je pro ni nejen výhled amerických sazeb, ale také výrazné zotavení akcií, které zároveň poslalo vzhůru americké výnosy. Ty stoupají rychleji než německé.
  • Rudá záře nad akciovými trhy
    Po vzoru burz v asijsko-pacifickém regionu i evropské a americké trhy zamířily dolů. Jediným tématem je podpis obchodní dohody mezi USA a Čínou. Evropský Stoxx 600 tak hodinu před závěrem odepisuje 0,4 %, když s výjimkou energetických společností, které se nacházejí v černé nule, se nedaří žádnému sektoru. Nejhlubší ztráty jsou patrné u těžařů a zpracovatelů komodit (-0,9 %).
  • Rudý pátek na Wall Street
    Páteční den byl na Wall Street jedním z těch nejhorších od začátku roku - hlavní indexy propadly 3 %, technologický Nasdaq pak dokonce o -3,9 %. Objemy byly výrazně vyšší než obvykle a stejně tak volatilita prudce narostla. Jednoznačně nejvíc výprodej zasáhl technologické tituly a šlo opravdu o armagedon (Apple -3,8 %, Alphabet -5,4 %, Microsoft -3,9 %, Nvidia -9,2 %, AMD -6,2 %, Tesla -2,7 %). Nedařilo se ale ani jiným odvětvím - finanční sektor nebyl výjimkou (Bank od America -3,2 %, Goldman Sachs -2,9 %, JPMorgan -3,3 %, Citigroup -4,4 %).
  • Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika
    Do nového týdne akciové trhy vstoupily propadem. Po výrazně negativním vývoji v Asii se evropské akciové indexy zanořily do červeného asi o 1,3 až 2,3 procenta, přičemž DAX patří mezi ty nejhorší. Padají ceny průmyslových kovů a ropy. Naopak roste poptávka po dluhopisech, přičemž 10Y výnosy klesají v Německu i USA zhruba o 3 bazické body. Eurodolar je celkem v klidu a obchoduje se u 1,1710. Překvapivě málo ze situace profituje zlato, pouze o 0,3 pct nad páteční hodnotou.
  • Rudý závěr týdne pro akcie, ropu i dolar
    Páteční obchodování přináší obnovenou vlnu strachu z důsledků koronaviru a hrubě se podepisuje na hodnotě akcií nebo ropy. Akcie v Evropě klesají o 3,5 procenta, v zámoří o více než 2 pct. Krátkodobě to vypadá na mírnou úlevu, ale situace se dynamicky mění.
  • Run na banky bude problém zastaviť
    Rast Apple nedokázal trhy potlačiť nahorSituácia na Cypre včera poriadne vystrašila US akciových obchodníkov, k...
  • Rusi plánujú zrušenie DPH zo zlata
    Ruské ministerstvo financií pripravuje návrhy na zrušenie DPH z investícií do zlata a dúfa, že toto opatrenie povzbudí obyvateľstvo k postupnému upusteniu od nákupu dolárov, podľa Alexandra Akhpolova, vedúceho oddelenia ministerstva financií.
  • Ruská agrese na trzích: Evropské akcie klesají, ruské jsou potopené. Zemní plyn s ropou prudce zdražují
    Prudké výprodeje akcií v Evropě, nejhorší den v historii pro ruské akcie, ropa a plyn prudce nahoru. Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na sousední Ukrajinu poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil na Ukrajině válečný stav. Západ vojenský vpád odsoudil a hovoří o tvrdších sankcích proti Rusku. Přinášíme shrnutí úvodní reakce na akciových, komoditních a devizových trzích.
  • Ruská agrese žene ceny komodit vzhůru
    Ruská vojenská agrese vůči Ukrajině dopadá každým dnem stále intenzivněji na komoditní trhy. Cena evropského plynu včera pokořila historická maxima a přidala k dobru více než 40 %, zatímco severomořská ropa Brent dnes ráno směřuje vstříc 120 dolarům za barel. Stranou svižného cenového růstu nezůstávají ani kovy a především zemědělské komodity, jichž jsou Rusko a Ukrajina významnými producenty. Zvláště napjatá je situace na ropném trhu.
  • 📉 Ruská aktiva padají kvůli sankcím
    Ruská aktiva dnes ztrácejí. Hlavním důvodem je report, dle kterého jsou Spojené státy připraveny uvalit sankce na Rusko kvůli vměšování do amerických prezidentských voleb a aktivitám hackerů. Dle médií by mělo být postiženo 12 ruských představitelů a 20 společností. Zdálo by se, že se jedná o "typické" cíle, ovšem agentura Reuters naznačuje, že situace může být vážnější. Dle agentury by mohly USA uvalit restrikce na nákup nového ruského dluhu. Takový krok by mohl omezit možnosti Ruska financovat své hospodaření na trhu.
  • Ruská burza otevřela silným růstem. Rusnok očekává v ČR vysokou inflaci s nulovým růstem HDP
    Moskevská burza MOEX ve čtvrtek otevřela pro ruské rezidenty. Akcie na ní kótované v souhrnu silně posílily. Na burzu ovšem nemají přístup zahraniční investoři a shortování je zakázané. Zároveň také ruská vláda oznámila, že plánuje být na moskevské burze aktivní. Někteří investoři věří, že růst na burze je právě z těchto důvodů do určité míry umělý.
  • Ruská burza zůstane zavřená už třetí týden
    Moskevská burza (MOEX) má zůstat zůstat zavřená minimálně do pondělí, 21.března. Ruská centrální banka uvedla, že Moskevská burza tento týden obchodování s akciemi neumožní. Jedná se tak o jedno z nejdelších uzavření akciového trhu v historii. Jeho tržní kapitalizace, i po 40% krachu před pozastavením 28. února, stále činí 700 miliard dolarů.
  • Ruská centrální banka měnovou politiku nezměnila a signalizuje další stabilitu sazeb
    Ruská centrální banka dnes podle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby beze ...
  • Ruská centrální banka pod palbou sankcí
    Rusku se bohudík invaze na Ukrajinu zatím nedaří zcela podle plánu a hlavní ukrajinská města (Kyjev a Charkov) stále zůstávají v ukrajinských rukou. Na druhé straně západ sílí svoji podporu Ukrajině i sankce proti Rusku. O víkendu přišla zatím nejsilnější sada západních sankcí. V sobotu oznámily Spojené státy, Kanada, Francie, Německo, Itálie a Evropská komise, že neumožní Rusku použít své devizové rezervy (630 miliard dolarů) k obraně finančního systému a ekonomiky.
  • Ruská centrální banka pozastavila nákupy zlata
    Ruská centrální banka včera oznámila, že prozatím pozastaví nákupy zlata. Důvodem je údajně chaotická situace na tomto trhu, který má poslední dobou značné problémy s likviditou kvůli ekonomickému a finančnímu dopadu šíření koronaviru. Banka dále uvedla, že další rozhodnutí ohledně obnovení nákupů bude záviset na vývoji situace na trhu se zlatem.
  • Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu
    Ruská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,25 procenta. Snaží se tak podpořit hospodářský růst prostřednictvím levnějších úvěrů, píše agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster