Sobota 02. listopadu 2024 19:15
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Bitcoin padá, Gustáv Husák by ale mohl být spokojen. Odpadají totiž oportunističtí spekulanti, zatímco zůstávají pevní, přesvědčení bitcoinoví maximalisté

24.01.2022 16:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena bitcoinu se nebývale propadá. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa dnes zlevnila pod úroveň 34 tisíc dolarů. To znamená, že už stojí ani ne polovinu toho, co loni v listopadu, kdy vykázala svoji dosud rekordní cenu, necelých 69 tisíc dolarů.

Společně s bitcoinem se propadají také další kryptoměny, včetně druhého nejrozšířenějšího etheru. Jde především o důsledek měnové politiky americké centrální banky. Ta už do prosince signalizuje stále zřetelněji, že svoji extrémně expanzivní měnovou politiku bude omezovat vydatněji a rychleji, než se dosud myslelo. To je špatná zpráva pro rizikovější aktiva, včetně řady technologických akcií nebo právě kryptoměn.

Technologické akcie jsou rizikovější, neboť v řadě případů nenesou žádný zisk nebo je tento zisk okamžitě „přetaven“ do dalších investic. Investoři tak do jejich akcií investují spíše proto, jelikož vyhlíží zisky v budoucnu. Jenže čím bude výraznější inflace, tím výrazněji tyto budoucí zisky do té doby nahlodá a poníží.

Proto s růstem inflace ztrácejí technologické tituly na atraktivitě. Do popředí zájmu se naopak dostávají tituly hodnotové. To jsou akcie firem, kterou jsou na trhu dávno zavedené a spolehlivě vytvářejí zisk, včetně toho rozdělovaného ve formě dividend, už teď a tady. Inflace tak z tohoto „zisku teď a tady“ stihne umazat méně než z vždy nejistého zisku budoucího. Takže investoři přeskupují své investice ve prospěch hodnotových akcií: zbavují se třeba části svých akcií Tesly a nakupují za získané peníze třeba akcie BNP Paribas nebo Shellu.

Proti inflaci totiž musí či bude muset zasáhnout centrální banka. Právě ukončováním své extrémně expanzivní měnové politiky a následně také zvyšováním základní úrokové sazby. S růstem úroků rovněž klesá zejména atraktivita růstových akcií typu těch technologických, jelikož stoupají náklady obětované příležitosti investice do akcie firmy, která ještě není zisková nebo svůj zisk mezi akcionáře dosud nerozděluje.

Tyto náklady obětované příležitosti lze vyjádřit třeba v podobě výnosů vládních dluhopisů zemí typu USA. Tyto výnosy zpravidla rostou při ukončování expanzivní měnové politiky a souvisejícím zvyšováním základního úroku centrální banky. Třeba ukončování expanzivní měnové politiky v podobě kvantitativního uvolňování znamená, že centrální banka přestává skupovat vládní dluhopisy, a naopak roste pravděpodobnost, že je bude rozprodávat. To snižuje cenu dluhopisů na trhu a zároveň tedy zvyšuje jejich výnos, tedy úrok, který se vyvíjí inverzně vůči ceně (intuitivně: čím je dluhopis méně vzácný, méně ceněný, tím více musí ten, kdo jej vydává, nabídnout na úroku, aby jej „udal“ a někdo mu tedy půjčil). Když centrální banka přestane skupovat dluhopisy, ba dokonce nelze vyloučit, že je i začne rozprodávat, znamená to, že jich na trhu bude více, což snižuje jejich vzácnost, tedy cenu. Ovšem tedy také vyšší výnos.

Proto se investoři přesouvají nejen z růstových do hodnotových akcií, ale také z akcií jako takových do dluhopisů. Dluhopisy pro ně nyní představují atraktivnější alternativu, neboť třeba pro ty, jež vydává americká vláda platí, že úrok na nich je citelně vyšší než třeba během pandemie, aniž by se jakkoli významněji navýšila jejich rizikovost (riziko bankrotu americké vlády je pořád zhruba stejné – stejně zanedbatelné – jako během pandemie, neboť si vždy může nové dolary natisknout a dolar zároveň stále s přehledem zůstává světovou rezervní měnou číslo jedna, v níž se obchoduje vše podstatné).

Korelace cenového vývoje bitcoinu a amerických technologických akcií je momentálně na dějinném maximu (viz graf níže). To znamená, že cena bitcoinu a daných akcií se nikdy v historii nevyvíjela v tak těsném sepětí jako právě teď. S růstem popularity bitcoinu do něj totiž zejména v posledních několika letech naskočila celá řada investorů, kteří jej vnímají jen jako další „technologické aktivum“. Investice do něj je pro ně způsobem, jak diverzifikovat své portfolio technologických akcií, tedy jak se své peníze rozložit mezi ještě více technologických investic. Vidí v něm alternativu Tesly spíše než alternativu dolaru nebo eura.

Zbavují-li se tedy z výše popsaných důvodů části svých akcií Tesly, je pravděpodobné – a pravděpodobnější než kdykoli v minulosti, jak naznačuje zmíněný růst korelace cenového vývoje –, že se zbaví také části svých bitcoinů. Proto je nyní zmíněná korelace tak poměrně vysoká. Proto se bitcoin tak citelně propadá. Bitcoinů se ovšem zbavují spíše jen ti z investorů do něj, pro něž je „jen další Teslou“. Nikoli ti, kteří vnitřní hodnotu bitcoinu spatřují v tom, že představuje alternativu vůči konvenčním měnám typu dolaru.

Tito takzvaní bitcoinoví maximalisté nechávají své prostředky nadále v bitcoinu, nadále tedy „hodlují“, případně i „nakupují pokles“, protože pro ně bitcoin představuje vstupenku do vznikajícího alternativního globálního finančního ekosystému. Je tedy pro ně něčím mnohem více než jen „další Teslou“.

Toto rozlišení mezi investory do bitcoinu zároveň vysvětluje zdánlivý paradox spočívající v tom, že cena bictoinu se propadá tolik právě teď, v době, kdy inflační očekávání rostou na mnohaletá maxima, dokonce na maxima za celá desetiletí. Neměl bitcoin, coby „zlato 21. století“, „digitální zlato“, představovat pojistku proti inflaci?

Ano. Jenže tu představuje jen pro část svých investorů, zjednodušeně pro ony bitcoinové maximalisty. Ti investoři, kteří do bitcoinu investují pouze jako do technologického aktiva, jen jako do „další Tesly“, případně dokonce jen čistě spekulativně a oportunisticky, v něm žádnou pojistku před inflací nutně spatřovat nemusí.

Naopak, je pro ně směrodatnější, že s růstem úrokových sazeb v podání centrální banky se obecně ztíží přístup k úvěrům, a tedy i financování, což nepříznivě dolehne nejdříve na rizikovější, z jejich hlediska i spekulativnější aktiva typu akcií Tesly nebo bitcoinu. A proč by v takovém případě měli tolik bitcoinů držet, když na rozdíl od nadále přesvědčeně „hodlujících“ bitcoinových maximalistů v něm často žádnou alternativu k dolaru či euru nespatřují, spíše jen technologické nebo dokonce právě  jen čistě spekulativní aktivum?

Současný propad ceny bitcoinu tedy znamená, že mezi jeho investory se odděluje „zrno od plev“. Gustáv Husák, pozdější předposlední československý prezident, na mimořádném sjezdu slovenských komunistů v srpnu 1968 pronesl dnes již proslulá slova, jež lze vztáhnout k nynějším pohybům mezi investory do bitcoinu.

Husák, na sjezdu, jenž jej zvolil do čela Komunistické strany Slovenska, pronesl: „Nech opadne, co je kolísavé, nech opadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, co je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasit.“

Něco takového se nyní děje mezi investory do bitcoinu. Odpadají rozkolísaní, spekulativní, oportunističtí investoři. Zůstávají ti pevní, přesvědčení, bitcoinovi maximalisté, připravení zápasit za stále lepší budoucnost bitcoinu.

Korelace mezi cenovým vývojem bitcoinu a amerických technologických akcií je na historickém maximu. V uplynulých letech se totiž citelně rozšířil okruh investorů, kteří v bitcoinu vidí spíše jen alternativu do akcií třeba Tesly než alternativu k dolaru – a to se teď svých technologických investic zbavují.



Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin ospravedlňuje obrat
    Bitcoin se obchoduje u klíčové horizontální rezistence 21 400 až 21 500 USD. Krátkodobý trend zůstává býčí, protože cena dál vytváří vyšší maxima a vyšší minima. RSI dává důležitou výstrahu, že rostoucí trend výrazně slábne, protože máme druhou medvědí divergenci. Růst je zatím omezený. Pullback k ceně 19,00 USD je oprávněný a měl by být očekávaný. Support je na ceně 20 950 USD. Průraz pod tuto úroveň by signalizoval začátek pullbacku.
  • Bitcoin otevírá rok 2023 s 9 z 10 pozitivních relací
    „Rok 2022 byl pro bitcoin náročný, protože rozsáhlé neúspěchy utlumily náladu mezi kryptoinvestory a způsobily, že se toto aktivum loni propadlo o 65 %. Bitcoin však ukazuje, že je možná dole, ale ne mimo, s 9 z 10 pozitivních sessions na začátku roku 2023, přičemž se poprvé za měsíc dostal nad 17 000 USD. Přichází to po pozitivních údajích o zaměstnanosti z USA z minulého pátku, které naznačují, že stále existuje šance, že se USA vyhnou recesi a podaří se jim tak měkce přistát.
  • Bitcoinová bublina asi brzy splaskne
    Nikdo je na vlastní oči neviděl, nemohl si na ně sáhnout a neexistuje za nimi žádná společnost, banka ani stát. Přesto do nich lidé investuji miliony ze svých úspor a jde o žhavé téma současnosti, nejen státníků a byznysmenů v Davidu. Bitcoin sice nyní pokračuje v poklesu a propadl se pod 6 000 dolarů a za den ztratí i 13 %, je to ale nejvíce obchodovaná měna v současnosti.
  • Bitcoinová horečka. I odpůrci do bitcoinu investují
    Inflace podporuje nárůst cen kryptoměn. Dvě největší kryptoměn, Bitcoin a Ethereum pokořily své rekordy. Ceny kryptoměn nadále posilují. Primární kryptoměna v úterý ráno překonala hranici 68 000 dolarů, a dostala se tak na dosavadní rekordní hodnotu. Na svou rekordní cenu se dostala i druhá největší kryptoměna, Ethereum.
  • Bitcoinová rally
    "Bitcoin dnes překonal hranici 25 000 dolarů, což je úroveň, která se v posledních měsících ukázala jako poměrně tvrdošíjně odolná. I když byla tato rezistence prolomena, je dle mého názoru ještě příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku. Stále existuje spousta nejistoty kolem inflace, zvyšování sazeb a směru, kterým se vydá Federální rezervní systém, nemluvě o vývoji situace kolem SVB.
  • Bitcoinové velryby radí, kdy nakupovat a prodávat BTC
    Bitcoin za sebou v květnu a červnu nechal dlouhodobé i krátkodobé investory, avšak data naznačují, že obchodování může být snaží, než se mnoho investorů domnívá.
  • Bitcoinoví býci na konci týdne oslabují 📊
    Navzdory skvělé včerejší seanci na Wall Street, kterou podpořil největší růst metaplatforem za posledních deset let a podtext rozhodnutí Fedu a Powellova projevu, který naznačil globální dezinflační trend, se kryptoměnám nepodařilo zisky udržet.
  • Bitcoinoví býci stále nedokážou získat zpět 19 800 USD.
    Bitcoinoví býci se dnes znovu pokusili prorazit nad krátkodobou rezistenci u hladiny 19 800 až 20 000 USD. Krátkodobý trend zůstává neutrální, protože cena se dál pohybuje do strany. Bitcoin opět vykazuje známky odmítnutí. Support na hladině 18 800 – 18 500 USD je stále klíčový. Neschopnost udržet se nad těmito dvěma hladinami otevře cestu k dalšímu výprodeji k ceně 12 000 USD. Klíčová rezistence je na hladině 21 200 USD. Aby býci mohli doufat v začátek nového rostoucího trendu, potřebují prorazit nad tuto hladinu.
  • Bitcoinoví býci znovu dobyli úroveň 42 000 USD
    Bitcoin se vymanil z medvědího kanálu a nad klíčovou horizontální rezistenci v oblasti 40 000–41 000 USD. Cena poskytla signál k obratu poté, co byla v posledních několika měsících pod tlakem a klesala ze svých historických maxim poblíž 70 000 USD směrem k 30 000 USD a minimům z června a července.
  • Bitcoinový boom v Austrálii
    Podle aktuálních zpráv z australské kryptoměnové burzy jsou investice do kryptoměn v Austrálii stále oblíbenější. Nárůst kupování a obchodování s kryptoměnami byl zaznamenán i u lidí starších 65 let.
  • 🔻BITCOIN padá na nejnižší úrovně od září❗
    Zatímco na akciových trzích vidíme určitou stabilizaci po výprodeji způsobeném zveřejněním zápisu z posledního zasedání FOMC, tak trh s kryptoměnami je stále pod tlakem. Bitcoin ztrácí další 2 % (Ethereum -6 %) a dostal se na nejnižší úrovně od září.
  • Bitcoin padá na 20 000 USD📉
    Pohyb bitcoinu smerom nadol sa zrýchlil, keď „kráľ kryptomien“ klesol k dôležitej podpore, ktorá sa nachádza na úrovni 20 000 dolárov.
  • Bitcoin padá na 36 400 dolarů, když se nálady na Wall Street zhoršují 📉
    Bitcoin se dnes obchoduje téměř o 2,5 % a klesá pod oblast 36 500 USD. Ve stejnou dobu kryptoměny Algorand a Polygon ztrácejí téměř o 8 % níže, zatímco Ethereum sklouzne pod psychologickou hranici 2 000 USD a obchoduje se za 1 960 USD. Tlak na sestup přichází v době, kdy sentiment na Wall Street slábne a index US100 ustupuje z ročních maxim na úrovni 16 000 bodů. Futures kontrakt na americký dolar (USDIDX) se dnes obchoduje níže, ale to kryptoměnám nepomáhá.
  • Bitcoin padá na 67 tisíc dolarů
    Dlouhé pozice v bitcoinech v hodnotě přes 100 milionů dolarů byly vymazány, protože největší digitální aktivum na světě kleslo ze 70 tisíc dolarů.
  • Bitcoin padá pod úroveň 20 000 USD 📉
    Bitcoin dnes prolomil psychologickou hranici 20 000 USD. Klesající trend Bitcoinu s sebou strhl i menší kryptoměny. Ethereum se právě blíží úrovni 1 000 USD. Poklesy jsou způsobeny slabým sentimentem na akciových trzích.
  • Bitcoin padá pod úroveň 30 tisíc dolarů. Zmírňují obavy z inflace, investoři ale špatně nesou i odklon Elona Muska od kryptoměn či čínské zásahy proti nim
    Výprodej bitcoinu dnes zrychluje a jednotka nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se poprvé za zhruba měsíc prodává za méně než 30 tisíc dolarů. Cenově se propadají také další kryptoměny a kryptoaktiva, včetně druhé nejrozšířenější kryptoměny, etheru.
  • 🔽 BITCOIN padá pod 42 000 $
    Bitcoin se dnes ráno obchodoval výše, ale brzy odpoledne nabraly věci dramatický, záhadný směr. Zisky byly vymazány a Bitcoin klesl pod 41 000 USD, aby se v daný den obchodoval přibližně o 10 % níže. Část tohoto pohybu již byla vymazána a BITCOIN se v době tisku pokusil vyšplhat zpět nad hranici 42 000 USD.
  • Bitcoin padá po skoro půlroce padá pod 30 tisíc dolarů. Kvůli Tesle, Pekingu a americké centrální bance
    Cena nejstarší kryptoměny, bitcoinu, se dnes poprvé od ledna propadla pod cenovou úroveň 30 tisíc dolarů za kus. Cena bitcoinu tak už není ani poloviční v porovnání s historickým maximem takřka 65 tisíc dolarů, jehož kryptoměna dosáhla letos v polovině dubna.
  • Bitcoin: pět fundamentálních a jeden technický argument pro dlouhodobý růst
    Poté, co jsme v předchozím přehledu zkoumali, proč bitcoin vypadá lokálně atraktivněji než zlato, přišlo dnes další potvrzení této prognózy.
  • Bitcoin poblíž nového medvědího signálu.
    Bitcoin je pod tlakem, protože cena ztratila úroveň 19 000 USD a atakuje 18 000 USD. V předchozí analýze jsme upozornili, že očekáváme nárůst volatility a nejpravděpodobnějším výsledkem by podle nás byl průraz ceny bitcoinu pod support. Cena zůstává uvnitř medvědího kanálu a prodejní tlak proti bitcoinu zesílil. Dolar po dnešním zveřejnění CPI plošně posiluje. Navzdory rannímu oslabení dolaru bitcoin nestoupal. Naopak, když dolar posílil, začal bitcoin rychleji klesat. Průraz pod červený horizontální support bude novým medvědím signálem. Náš další cíl zůstává přibližně na úrovni 12 000 USD. Aby se trend změnil, budou býci muset přinejmenším prorazit z medvědího kanálu a dostat se nad 20 600 USD. Do té doby zůstaneme v medvědím trendu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AxiTrader
eToro
Fintokei
reklama
eightcap forex