Neděle 22. prosince 2024 03:08
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding

Kolik a za co budou Češi utrácet letos na Silvestra?

19.12.2021 12:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Silvestra každoročně slaví přibližně 85 procent dospělé české populace. Ti, kteří jej slaví, letos za silvestrovské oslavy dají v průměru 2400 korun, nejvíce v historii. Rekordní výdaje jsou výsledkem rapidní inflace posledních měsíců a zároveň skutečnosti, že Češi se nebudou tolik jako loni podrobovat spontánnímu lockdownu. Navíc už letošní silvestrovské oslavy nebudou poznamenány nouzovým stavem jako ty loňské.

Uvedená suma 2600 korun zahrnuje výdaje za potraviny (průměrně 1250 Kč), alkohol (průměrně 750 kč) či pyrotechniku (průměrně 600 Kč), nikoli ovšem za silvestrovské zájezdy a pobyty. Celkově Češi letos vydají za Silvestra, včetně silvestrovských zájezdů a pobytů, zhruba čtrnáct miliard korun, jako předloni. Z hlediska obchodníků je tak Silvestr i letos druhou nejvýnosnější sváteční příležitostí, umisťuje se po suverénně vedoucích Vánocích a před Velikonocemi.

Předsilvestrovských nákupů se týká to samé, co těch předvánočních. Stále častěji je Češi uskutečňují prostřednictvím e-shopů.

Před pandemií zůstávalo podle tehdejšího průzkumu agentury Nielsen Admosphere kolem 90 procent Čechů na Silvestra domovině, tj. v Česku. Obliba silvestrovských pobytů v zahraniční však až do pandemie narůstala. Prim z „lyžařských“ destinací hrají Rakousko a Itálie, z těch prosluněných přímořských pak Egypt a Dubaj. Populární jsou ještě maďarské termální lázně.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kocherlakota (prezident Mineapoliského FEDu a voliaci člen FOMC v roku 2011)
    " USD ostane i naďalej kľúčovou rezervnou menou".......
  • Kolaps evropských dluhopisových výnosů pokračuje, centrální banky mají situaci na trzích pevně v rukou
    Pár dnů jsem byl mimo a po mém návratu stačilo mrknout na pár grafů, aby bylo na první ohled zřejmé, že i navzdory velmi rušenému minulému týdnu se nic nemění a pokračujeme ve starých kolejích. Trhy jsou možná dokonce ještě klidnější a stabilnější než dřív. S&P500 na historických maximech, DAX na letošních maximech, spotový VIX pod 12 % a již tak mimořádně nízké evropské výnosy dál klesají. A aby také ne. ECB pumpuje na finanční trhy každý měsíc 80 mld. euro a neskončí dříve než v polovině příštího roku. Minulý týden se k ní navíc s prvním monetárním stimulem od roku 2012 přidala také Bank of England. Výnosy z Britských desetiletých dluhopisů díky tomu klesají na nové historické minimum 0,59 % a společně s nimi se na nová minima propadají také výnosy Španělska a Itálie, tedy zemí, kterým ještě před pár lety hrozila dluhová krize a jejichž banky jsou i v těchto dnech stále závislé na pomoci od Evropské centrální banky.
  • Kolaps FTX
    Zpráva obsahovala celkový počet měsíčních návštěv FTX.com uživateli ze 30 zemí v období od ledna do října 2022. Ukázalo se, že mezi nejpočetnější a nejaktivnější uživatele platformy patří uživatelé z východní Asie: 297 200 návštěv za měsíc z Jižní Koreji, 241 700 ze Singapuru a 223 500 z Japonska, což představuje téměř 16 % směnného provozu.
  • Kolaps GBPUSD po britskom a americkom HDP. Pád zastavil silný support
    Dnešok bol dňom prvých odhadov HDP za prvý kvartál z Británie, USA a niektorých krajín eurozóny. Začnime britským HDP. To výrazne sklamalo. Ekonomika rástla medzikvartálne o len o 0,1% a jej medziročný rast spomalil na 1,2%. V oboch prípadoch sa jednalo o najnižší rast od roku 2011. Čakal sa pritom podstatne vyšší rast, o 0,3%, navyše rast z minulého kvartálu o 0,5% bol revidovaný nadol o 0,1 percentuálneho bodu. Nadol ťahalo britskú ekonomiku predovšetkým stavebníctvo, kde produkcia klesla medzikvartálne o 3,3%. Prudko spomalil aj rast výroby, z 1,3% na 0,2%. Britská ekonomika je na tom teda čoraz horšie.
  • Kolaps konglomerátu Evergrande
    Kolaps konglomerátu Evergrande otřásl čínskými trhy a významně přispěl k velkým tržním výkyvům posledních dní. Klíčovou otázkou je, zda se jedná o symptom blížící se imploze čínského finančního systému a prudkého ochlazení tamější ekonomiky, nebo zda jde primárně o důsledek nezvládnuté agresivní obchodní strategie společnosti Evergrande. My se přikláním k druhé variantě, i když připouštíme souvislost potíží Evergrande s řadou negativních trendů v Číně.
  • Kolaps kryptoměny Terra (LUNA) velký krok zpět pro krypto decentralizaci: Tvůrce Etherea (ETH) Vitalik Buterin
    Spoluzakladatel Ethereum (ETH) říká, že imploze emitenta stablecoinů Terra (LUNA) začátkem tohoto roku zasadila velkou ránu decentralizaci kryptoměn.
  • Kolaps Ruské ekonomiky?
    Měna Ruské federace již řadu týdnů oslabuje, a to navzdory poměrně restriktivní měnové politice tamní centrální banky. Ruský rubl se v posledních týdnech propadl na nejhorší úrovně od vypuknutí konfliktu na Ukrajině v březnu 2022. Jak si v současné situaci ruská ekonomika stojí a hrozí jí výrazný pád?
  • Kolaps trhu na kyber-pondělí (Cyber Monday): Co to znamená pro Wall Street?
    Na začátku týdne, po oslavách Díkuvzdání a uprostřed vánoční prodejní sezóny, vykázaly americké akciové trhy mírný pokles. Maloobchodníci lákali zákazníky nabídkami na kyber-pondělí, ale to nezabránilo tomu, aby se indexy dostaly do záporného teritoria.
  • Kolaps úrokových sazeb a co dál?
    Stres na trhu a opatření ze strany centrálních bank stlačily úrokové sazby na nízké hodnoty, čímž se výrazně zlepšily podmínky na trhu pro zajištění úroků v dlouhodobém horizontu.
  • Kolega Merkelové: V kyperském plánu B zřejmě chybí miliarda eur
    Restrukturalizace problémových kyperských bank, další pomoc Ruska, zásah do penzijních fondů nebo fond solidarity – to...
  • Kolik berou „ajťáci“ v Česku? Nástupní plat může být i 200 tisíc
    Hlad po počítačových expertech v Česku neustává. Podle průzkumu společnosti Smitio z letošního března plat IT specialistů vysoce převyšuje český průměr – pohybuje se kolem 75 tisíc korun měsíčně. Špičky ve svém oboru si při nástupu do nové firmy mohou říct i o 200 tisíc. Platy „ajťaček“ jsou v průměru o 15 tisíc nižší.
  • Kolik bude dalších “Bohemia Energy”? Klíč drží Kreml
    Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu megawatthodinu, tedy o takřka 84 procent. Sazba D02 je určena pro domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení nebo pro provoz běžných spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka.
  • Kolik budou v létě stát pohonné hmoty v Česku? Rozhodne Izrael a Írán
    Pohonné hmoty jsou nejdražší od loňského podzimu. Růst jejich cen sice v posledních dnech zbrzdil, ba se zastavil, ale otázka zní, na jak dlouho.
  • Kolik by každý dospělý Čech musel investovat, aby Rusko zbankrotovalo? 7600 korun
    Ministerstvo financí USA před čtrnácti dny ruské vládě znemožnilo uskutečňování plateb, které souvisejí s jejím dluhem. Tyto platby tak nelze uskutečňovat prostřednictvím amerických bank. Bidenova administrativa tak dále přitvrdila ekonomické sankce vůči Rusku, tentokrát v reakci na masakr v Buče.
  • Kolik by každý dospělý Čech musel zaplatit, aby Rusko zbankrotovalo? 7600 korun. V reakci na masakr v Buči totiž USA utahují Rusku finanční smyčku kolem krku
    Ministerstvo financí USA včera ruské vládě znemožnilo uskutečňování plateb, které souvisejí s jejím dluhem, prostřednictvím amerických bank. Bidenova administrativa tak dále přitvrzuje ekonomické sankce vůči Rusku, tentokrát v reakci na masakr v Buče.
  • Kolik by veřejné kase vyneslo, pokud by 1. květen přestal být dnem pracovního klidu? A má tento svátek vláda zrušit?
    Když se v roce 2016 zaváděl nový státní svátek, Velký pátek, ministerstvo financí tehdy v příslušné důvodové zprávě uvedlo, že den volna navíc připraví ekonomiku o 0,4 procenta hrubého domácího produktu. Nominální hrubý domácí produkt činil v roce 2016 celkem zhruba 4800 miliard korun. Podíl 0,4 procenta z této sumy odpovídá 19,2 miliardy korun. Nutno ovšem uvést, že zmíněný odhad ministerstva financí patřil k těm vyšším.
  • Kolik letos ušetříte za dovolenou díky silné koruně a jak pomáhá v investičních začátcích
    Každý rok odjíždí na dovolenou statisíce Čechů a ani letos tomu nebude jinak. A to i navzdory vysoké inflaci, která donutila řadu cestovních kanceláří zájezdy zdražit. Je tu však jeden faktor, který bude mít na naše peněženky pozitivní vliv, a tím je silná česká měna. Koruna je vůči euru nejsilnější za posledních téměř 15 let, vůči dolaru pak za poslední více než za rok. Na dovolené, tak může čtyřčlenná rodina ušetřit díky silné koruně i několik tisíc korun.
  • Kolik nás stojí antivaxeři?
    Média, sociální sítě, diskuze mezi známými či rodinou vedou často k výměně názorů ohledně očkování proti Covid-19. Lidé se začali rozdělovat na očkované a neočkované, na „normální“ a antivaxery. Diskutuje se o zdraví, vedlejších účincích, svobodné vůli a neočkovaní jedinci se začínají identifikovat jako utlačováni, zatímco nenávistné protesty upírají pozornost na výhody pro očkovaných. Opravdu jsou však očkováni lidé zvýhodňováni? A co ekonomické dopady? Kolik nás ještě bude negativní postoj odpůrců očkování? Jak tito lidé vlastně ovlivňují trhy?
  • Kolik peněz může Smartwings dostat od Boeingu? 2,5 miliardy korun
    Výrobce letadel Boeing se v uplynulých měsících dohodl hned s několika aerolinkami na vyrovnání za loňské uzemnění problémových letadel 737 Max. K největším provozovatelům „Maxů“ patřily v době uzemnění v březnu 2019 americké aerolinky Southwest Airlines a American Airlines, v jejichž barvách létalo 34, resp. 24 strojů. S těmi se Boeing dohodl na blíže nespecifikovaném vyrovnání na přelomu roku. Výrobce letadel však uzavírá dohody i s menšími provozovateli. Například letos v červnu se s ním na vyrovnání dohodla největší evropská cestovní kancelář, německá Tui, provozující patnáct „Maxů“.
  • Kolik pracovních míst vytvořila US ekonomika v lednu? Makrodata 2.-6.2
    Čeká nás další týden s mnoha zajímavými makrodaty. Pondělí bude ve znaku indexu nákupu manažerů ve výrobním sektoru za...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster