Sobota 18. ledna 2025 06:49
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Ekonomický kalendář: Čekáme na summit EU a ECB meeting

10.12.2020 10:26  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Shrnutí:

  • Evropské trhy otevřely na nižších úrovních
  • Na programu je EU summit o rozpočtu a záchranném fondu
  • ECB by měla na trhy dodat nový stimul

Indexy v Evropě zahájily den na mírně nižších úrovních. Některé se však brzy přehouply do pozitivního teritoria. Na Wall Street včera proběhl výprodej technologických akcií. Dnešní den vypadá zajímavě díky dvěma důležitým událostem - Summit EU o rozpočtu a zasedání ECB. Dle zpráv dosáhlo Polsko, Maďarsko a Německo kompromisu ohledně rozpočtu EU. Existují však země, které jsou skeptické ke kompromisu v otázce "vlády práva", takže stále ještě může dojít k nedohodě. Co se týká ECB, sazby zůstanou pravděpodobně nezměněny, ovšem čeká se navýšení monetárního stimulu.

13:45 - ECB rozhodnutí o sazbách.

14:30 - USA, statistiky žádostí o podporu. Expected: 725k. Previous: 712k

14:30 - USA, CPI inflace za listopad

  • Expected: 1.1% YoY. Previous: 1.2% YoY
  • Jádrová: Expected: 1.6% YoY. Previous: 1.6% YoY

14:30 - ECB tisková konference po zasedání ECB

16:30 - EIA zásoby zemního plynu. Expected: -85 bcf. Previous: -9 bcf

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Čekáme na projevy centrálních bankéřů
    Po nevýrazné asijské seanci také Evropa otevřela v blízkosti otevíracích úrovní. Roste ropa, která reaguje na vyšší ceny kontraktů Saudi Aramco pro asijské zákazníky. Určité ztráty jsou k vidění na technologickém US100 poté, co Elon Musk naznačil, že by mohl prodat 10% podíl akcií Tesly.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na projevy centrálních bankéřů a Chicagský Fed index
    Ekonomický kalendář je dnes takřka prázdný. Jedinou důležitou statistikou je Chicago Fed National Activity Index za duben, ale ani v tomto případě nečekáme dopad na trhy. Dnešní obchodování by tak mohly nejvíce ovlivňovat novinové titulky a projevy centrálních bankéřů (například Kuroda v 14:05, Bailey v 16:30). Dnes očekáváme nižší likviditu na finančních trzích, protože klíčové trhy v Evropě jsou zavřené (Německo, Francie, Švýcarsko) a svátek slaví také v Kanadě. Zároveň výsledková sezóna je ve svém závěru a žádné důležité statistiky dnes nejsou na programu.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na projevy šéfů RBA a ECB
    Evropské trhy otevřely na vyšších úrovních po silných ziscích dosažených během asijské seance, které pomohlo víkendové uzavření dohody ASEAN o volném obchodu mezi 15 zeměmi regionu. Kromě této události, která by se mohla pozitivně projevit také na dalších trzích, je dnešní makrokalendář tradičně slabý. Naše pozornost se bude soustředit na výrobní Empire state index z oblasti New Yorku za listopad. Důležité by však mohly být také projevy centrálních bankéřů. Mimo jiné vystoupí guvernéři australské centrální banky a evropské centrální banky, což by mohlo přinést zvýšenou volatilitu na dotčené FX trhy.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na report DOE a data z trhu s bydlením v USA
    Na trzích vládne ve středu ráno zvýšená volatilita. Daří se bezpečným přístavům typu CHF a JPY, naopak evropské akciové indexy zahájily seanci v červených číslech. Z důležitých dat se dnes v Evropě dočkáme pouze výsledků revize evropského CPI, kde nemůžeme očekávat výraznější reakci. Odpoledne jsou na programu data z USA. Ve 14:30 budou zveřejněna data z trhu s bydlením z USA a v 16:30 se soustředíme na report stavu zásob ropy v USA. Z výsledkové sezóny dnes budou zajímavé výsledky společností Target a NVIDIA.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na report sentimentu University of Michigan!
    Dnešní den na finančních trzích se zdá být ve srovnání se středou a čtvrtkem tohoto týdne klidnější. Včera jsme byli svědky neuvěřitelné volatility na kryptoměnách po vítězství XRP u soudu proti SEC. Trhy dále podpořil pozitivní sentiment po nižších hodnotách CPI a PPI.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na reporty HDP z Evropy a americké maloobchodní prodeje
    Evropské indexy otevřely do pozitivního teritoria po včerejším růstovém obratu na Wall Street a růstu akcií v Asii. Dopoledne čekáme reporty z některých evropských zemí, přičemž hlavní pozornost bude upřena na Německo (10:00). Během americké seance bude nejdůležitější událostí z pohledu makrodat zveřejnění maloobchodních prodejů a spotřebitelský sentiment UoM. Co se týká dalších zpráv, tak obchodníci by se měli zaměřit na vývoj vztahů mezi USA a Čínou.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na revizi HDP z eurozóny a spotřebitelský sentiment UoM
    Evropské trhy otevřely poslední seanci týdne smíšeně. Německý DAX mírně ztrácel. Index pražské burzy PX či francouzský index CAC 40 se pohybovaly mírně v pozitivním teritoriu. Dnes jsou na programu některá zajímavá makrodata, i když jich nebude mnoho. Z eurozóny bude zveřejněna revize HDP, která nabídne detail kompozice růstu ve Q3. Odpoledne bude klíčovou statistikou spotřebitelská nálada University of Michigan. Očekáváme stabilnější situaci než v minulém měsíci. Dopad dnešních dat by neměl být výrazný. Trhy se v závěru týdne uklidňují po výrazných přírůstcích z počátku týdne a vyčkávají na další impulsy.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na rozhodnutí o sazbách CBRT
    Evropské trhy dnes otevřely do negativního teritoria. Krátce po začátku seance ztrácejí zpravidla více než 0,5 %. Index DAX bojuje se ztrátou 0,7 %, když se drží v blízkosti úrovně 13 100 bodů. Dnes máme na programu zajímavé makro. Pravidelná data žádostí o podporu v nezaměstnanosti doplní výrobní Philly Fed index. Navíc v poledne rozhodne o sazbách turecká centrální banka. Trhy očekávají výrazné zvýšení. Prezident Erdogan však včera řekl, že vyšší sazby budou mít na ekonomiku negativní dopad, takže vytvořil trochu zmatek v očekávání. Zajímavé podněty by mohla dnes nabídnout také guvernérka ECB Lagardová, která dnes vystoupí se 3 projevy.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na rozhodnutí o sazbách ze 3 centrálních bank
    Zasedání FOMC je za námi, ale to neznamená, že bychom v tomto týdnu o centrálních bankách neslyšeli. Švýcarská centrální banka, norská centrální banka a Bank of England dnes zveřejní rozhodnutí o sazbách. Ani v jednom případě se však nečeká změna sazeb. Zajímavé by mohlo být zasedání SNB poté, co USA označily Švýcarsko za měnového manipulátora. Odpoledne ještě budou zveřejněna data z amerického trhu s bydlením za listopad a také pravidelné statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na statistiky z Kanady a projev Lagardové
    Evropské akciové indexy se obchodují na počátku seance převážně v zisku. Dnes toho není z pohledu makrodat na programu mnoho. Už v 8. hodin ráno bylo zveřejněno britské HDP za Q2, které zaostalo za očekáváním (0,8 % MoM vs oček. 1,5 % MoM). Reakce na libře byla slabší. Další průběh seance by tak mohl být relativně v klidu. Americké velkoobchodní zásoby jsou jediným důležitým makrem. Obchodníky na CAD párech však budou jistě zajímat také statistiky zaměstnanosti z Kanady.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na telefonát lídrů skupiny G7
    Množství mimořádných opatření centrálních bank (Fed, RBNZ, BoJ) v posledních hodinách nedokázala zabránit propadům na finančních trzích. Asijské akcie propadly po boku futures na americké indexy. Evropské indexy otevřely do výrazně negativního teritoria. Index DE30 (DAX) se krátce po otevření propadl až k 8400 bodů, kde se nacházel naposledy v roce 2014. Investoři by více než makrodata měli sledovat dění v centrálních bankách a novinky okolo dopadu šíření koronaviru na významné ekonomiky. Spekuluje se, že by dnes měla s dalšími opatřeními přijít Bank of Canada.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na večerní zasedání Fedu a výsledky americké inflace
    9:30 - Švédský CPI za listopad: Bez pochyby se bude jednat o jedno z nejdůležitějších zveřejnění inflace ve Švédsku za poslední roky. Švédská centrální banka Riksbank bude v příštím týdnu rozhodovat o sazbách a dnešní statistiky pro ni budou velmi důležitým vstupem. CPI by mělo zrychlit na 1,7 % y/y z říjnových 1,6 % y/y. Jádrová inflace (bez energií) by měla zůstat nezměněna na 1,7 % y/y. Dnešní zveřejnění by mohlo mít výrazný dopad na švédskou korunu.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na výrobní ISM z USA a výsledky Alphabetu
    Evropské trhy otevřely do pozitivního teritoria. DAX roste krátce po otevření vysoko nad 15 600 bodů. Dnes je na programu celá řádka makrodat. V Evropě budou zveřejněny indexy ISM, nicméně velká část budou finální data, která nemají na trh obvykle výrazný dopad. Odpoledne je na programu HDP z Kanady a později se můžeme těšit na výsledky ISM indexu z výrobního sektoru USA za leden. Večer nás čekají tradiční zásoby ropy API. Pokračuje také výsledková sezóna. Po závěru seance nás čekají výsledky například Alphabetu nebo PayPalu.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na výsledky americké CPI inflace❗
    Evropa otevřela do červených čísel. Náladu na trzích opět kazí pandemická situace v Číně. Wall Street a také většina trhů v Asii zaznamenaly ztráty. Ekonomický kalendář dnes nabízí perličku ve formě statistik inflace CPI z USA, které budou zveřejněny ve 14:30. Tržní konsenzus ukazuje na stagnaci cenového růstu. Dle médií však lze očekávat nárůst inflačních dat kvůli rekordním cenám paliv. Ve stejné době se dočkáme zveřejnění dat z kanadského trhu práce, takže situace na páru USDCAD může být zajímavá.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na výsledky amerického maloobchodu
    Na mapě evropských indexů dnes krátce po otevření dominovala červená barva. Klesaly také futures na Wall Street, přestože S&P 500 se pohybuje na dosah historických maxim. V USA stále neexistuje dohoda o dalších koronavirových stimulech. Ekonomický kalendář je dnes takřka prázdný, takže velkou roli by mohly hrát novinové titulky. Dnes před otevřením americké seance bychom se měli dočkat hospodářských výsledků významných maloobchodních prodejců za Q2.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na výsledky amerických maloobchodníků
    Na trzích zůstává horší nálada po včerejším zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC. Futures na DAXu (DE30) klesly pod support na 15 800 bodech, ale s otevřením evropské seance vidíme postupný návrat indexu k této hladině. Futures S&P 500 (US500) se obchodují v blízkosti dvoutýdenního minima. Z měn zemí skupiny G10 se nejvíce daří americkému dolaru.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na výsledky HDP z USA a reporty od Apple a Amazonu
    Evropské indexy otevřely do pozitivního teritoria. Guvernér Fedu Powell včera na tiskové konferenci po zasedání pronesl několik holubičích poznámek, které vedly ke zlepšení nálady na trzích. Americký dolar oslabuje a je dnes nejhůře prosperující měnou G10. Oslabení USD dnes dovoluje komoditám růst.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na výsledky indexu Ifo z Německa a hospodářský report Facebooku
    Evropské trhy začaly první seanci nového týdne v blízkosti pátečního závěru. Asijská seance předvedla smíšené výsledky. Akcie v tomto regionu nenabraly jednoznačný směr. Nálada na FX ale byla docela pozitivní. Měny bezpečných přístavů měly tendenci k poklesu. Turecká lira předvedla nová minima na páru s EUR i USA po vypovězení 10 ambasadorů ze země.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na výsledky spotřebitelského sentimentu v USA a své výsledky reportuje množství zajímavých firem
    Na trhu vládne smíšená nálada. Akciové trhy v Evropě však krátce po otevření rostly. Německý DAX přidával přibližně půl procenta a obchodoval se nad úrovní 10 700 bodů. Naopak ropa dále pokračovala v poklesu. Odpoledne budou zveřejněny výsledky Conference Board spotřebitelského sentimentu v USA za duben. Měli bychom se dočkat dramatického zhoršení, které je však trhem do značné míry očekáváné. V neposlední řadě dnes před otevřením i po uzavření seance na Wall Street reportuje velké množství zajímavých společností včetně Alphabet, 3M nebo Caterpillaru.
  • Ekonomický kalendář: Čekáme na výsledky zasedání BoE a OPEC+
    Evropské akciové trhy se ve čtvrtek dopoledne obchodují v zisku. Nálada se zlepšila po včerejším zasedání Fedu, který oznámil dlouho očekávaný "tapering". Dnes bude o sazbách rozhodovat BoE. Přibližně polovina oslovených analytiků očekává růst sazeb. O dalším vývoji cen ropy dnes může rozhodnout OPEC+, ovšem nejpravděpodobnější variantou je pokračování současné politiky snižování kvót o 400 tisíc barelů měsíčně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank