Pondělí 30. prosince 2024 18:14
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024

Zlatí býci riskují pozdější uspokojení

02.07.2020 10:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Ve třetím čtvrtletí se budou dopady pandemie Covidu-19 na globální ekonomiku projevovat čím dál více. Zatímco druhý kvartál jsme strávili hlavně hašením požárů a snahou zabránit naprostému kolapsu světové ekonomiky, nyní začínají práce na její obnově.

Masivní zotavení světových akciových trhů už od dubna zvládlo zahladit ekonomické dopady karanténních opatření. Ovšem podpora, kterou nabízí Fed (hradba likvidity), TINA (neexistence přijatelné alternativy) a FOMA (strach, abychom něco nepropásli), už utrpěla první trhliny.

Přesvědčení, že se během pár kvartálů dokážeme vrátit k normálu, se nejspíš ukáže jako mylné – zejména vzhledem k často nepříjemným deficitům klíčových zásob, k nimž v počátečních fázích pandemie docházelo i v bohatých zemích. Jak říká náš kolega, hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen, máme obavy, že Covid-19 může ještě urychlit proces deglobalizace odstartovaný obchodní válkou mezi Čínou a USA a je předzvěstí konce volného trhu, coby hlavního určujícího faktoru ekonomiky.

Ve světle těchto předpokladů se nyní podíváme, co čeká klíčové komodity v nadcházejících měsících. V tomto období budeme patrně svědky nízkého, či dokonce záporného růstu, rostoucího zadlužení a nakonec i stoupající inflace, jejímž motorem budou rostoucí náklady na soběstačnost jednotlivých národů.

Zlaté časy pro zlato

Zlato zůstává jedinou komoditou, která zatím v roce 2020 vykazuje kladnou návratnost. Po divoké dubnové jízdě se vzácný kov uhnízdil v rozpětí kolem 1 700 amerických dolarů za unci. V průběhu třetího čtvrtletí se patrně naplno projeví jeho schopnost nejprve zklamat, ale nakonec odměnit trpělivé investory. V současnosti hovoří v jeho prospěch hned několik faktorů, ale všechny jsou vyváženy poklesem inflace, který je ale podle nás pouze krátkodobý.

Nadále sázíme na růst ceny stříbra, ale i zlata, když se teď jeho náskok oproti stříbru snížil. Existuje hned několik důvodů, proč předpokládat, že se zlato v letošním roce vyšplhá ještě nejméně na 1 800 dolarů za unci a v následujících letech dosáhne nového absolutního maxima:

  • Zlato slouží jako zajištění proti monetizaci finančních trhů ze strany centrálních bank.
  • Objem vládních stimulů je nebývale vysoký a vyšší inflace je politicky žádoucí, protože pomůže řešit zadlužení.
  • Nevyhnutelné zavedení řízení výnosů v USA stlačí reálné výnosy dolů.
  • V době záporných reálných úrokových sazeb a neudržitelně vysokého ocenění akciového trhu roste globální poptávka po úsporách.
  • Před listopadovými americkými volbami zůstává geopolitické napětí v souvislosti s obviňováním z vypuštění viru Covid-19 i nadále vysoké.

Počátkem tohoto roku dosáhly futures na vzestup zlata maxima, ale od dubna už nedostatečné momentum i současné dezinflační prostředí způsobily jejich 55% propad. Stačí však menší pozitivní změna fundamentálních nebo technických vyhlídek a obchodníci nejspíš přestanou váhat a znovu se vrátí na trh. To by pak mohlo znamenat, že zlato vyšplhá zase o kousek výš.

Stříbro

Rekordní láce stříbra vzhledem ke zlatu pomohla ve druhém čtvrtletí k jeho výraznému zotavení. Naše býčí vyhlídky ohledně zlata se pozitivně odrazí i na stříbře. Vzhledem k jeho často nepředvídatelnému chování a k současným růstovým vyhlídkám však máme za to, že to při dohánění zlata nebude mít jednoduché. Poměr ceny zlata a stříbra, jeden z klíčových ukazatelů jejich relativní síly, může v nejlepším možném případě dosáhnout 95 uncí stříbra za unci zlata. Pokud se však naplno projeví druhá vlna pandemie, může znovu oslabit někam ke 110 – což by byl vůči současné hladině 10% propad.

Měď

Nedávné zotavení mědi na úroveň před pandemií ohrozí její schopnost dosáhnout vyšších sfér ve třetím kvartále. Obnova čínské poptávky v kombinaci s problémy v jihoamerických dolech přiměly spekulanty, aby po prolomení hladiny 2,50 dolarů za libru znovu zaujali dlouhé pozice. Případná druhá vlna pandemie – zejména u dvou největších světových spotřebitelů, Spojených států a Číny – však může ještě všechno změnit a v nadcházejícím čtvrtletí moc dalších pozitivních zpráv proto nečekáme.

Ropa

Dokud nebude pandemie Covidu-19 plně pod kontrolou, budou vyhlídky na zvýšení poptávky po ropě problematické. Skupina OPEC+ sice vyvinula přímo heroické úsilí na podporu globálního trhu, když rekordně omezila produkci, ale potenciál pro další posílení ropy v druhé polovině letošního roku přesto není nijak velký.

Po celém světě nadále platí omezení přeshraniční pozemní i letecké dopravy a miliony nezaměstnaných mají jen malou šanci, že v nejbližší době znovu získají práci. Poptávka po ropě tak možná poroste pomaleji, než se očekávalo. Už v této rané fázi však někteří odborníci začínají spekulovat, zda globální poptávka nedosáhla v roce 2019 vrcholu, z něho už nelze stoupat výš.

V budoucnosti budeme patrně svědky transformace vzájemných vztahů a chování jednotlivých lidí i celých zemí. Některé změny preferencí a chování mohou mít za následek trvalou proměnu globální spotřeby energií:

·        Domácí i zahraniční obchodní cesty budou nahrazeny videokonferencemi.

·        Práce z domova se stane akceptovanou alternativou kancelářské práce.

·        Budou podporovány alternativní způsoby přepravy, jako je cyklistika, kdekoliv je to možné.

·        Spotřebitelé omezí počet zahraničních dovolených a raději budou trávit volno v okolí domova.

·        Národní soběstačnost a deglobalizace zvýší poptávku po domácím zboží a službách.

·        Online nakupování bude preferováno před nákupními centry.

Druhá vlna už nepřinese poptávkový šok podobný tomu, který jsme zažili letos v dubnu. Většina zemí se totiž bude snažit udržet co největší část ekonomiky v provozu, protože hospodářské dopady by byly ještě horší. Dubnový propad ovšem jasně ukazuje, že má ropa tendence k nadhodnocení. A i když očekáváme, že se Brent koncem letošního či počátkem příštího roku znovu vrátí do rozpětí mezi 50 a 60 dolary za barel, krátkodobě teď bude spíše konsolidovat a po většinu třetího čtvrtletí se bude její cena pohybovat někde mezi 35 a 45 dolary za barel.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlaťáky.cz: Do Česka se v uplynulém roce dovezlo 9,4 tun zlata, nejvíce za 11 let
    V roce 2022 se do České republiky dovezlo 9,4 tuny zlata, což je o 352 kilogramů více než v roce 2021 a nejvíce za posledních 11 let. Hodnota dovezeného zlata dosáhla 12,2 miliardy korun, což je dokonce nejvíce od roku 1999, odkdy jsou k dispozici ucelená data. Nejvíce zlata se do Česka dovezlo v březnu, tedy bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině, konkrétně 1 788 kilogramů. Nejméně naopak na podzim, kdy se cena zlata dostala na 2,5letá minima. Například v říjnu se tak do Česka dovezlo pouze 399 kilogramů žlutého kovu. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu a výpočtů společnosti Zlaťáky.cz.
  • Zlatan Ibrahimović je novým globálním ambasadorem XTB 🎉
    Jsme nadšení, že můžeme oznámit našeho nového globálního ambasadora – fotbalovou legendu ZlatanaIbrahimoviće. Zlatan, který je považován za jednoho z nejlepších útočníků všech dob, se připojuje k XTB a společně s námi přináší novou úroveň investování.
  • Zlaté časy opäť prídu
    Ďalšie referendum, ďalší brutálny pohyb. Prvotný nočný výpredaj eura po výsledkoch talianskeho referenda na svoje dva a polročné minimá skončil presne v minúte, keď Renzi oznámil svoju rezignáciu. Odvtedy sme videli rast eura ako aj akcií. Euro dokonca prelomilo silnú rezistenciu a obchoduje sa nad 1,07. Je dnešný pohyb znamením konca silného dolára? A do kedy môžu ešte akcie rásť? Je lepšia alternatíva?
  • „Zlaté ETF“ dosahují rekordního nárůstu přílivu peněz od finanční krize
    Zlato známe jako bezpečný přístav, v nejistých dobách, anebo v čase ekonomické recese se postupně stává středobodem zájmu. Investoři se v posledních měsících přichylují k tomuto drahému kovu čím dál víc.
  • Zlaté odvětví ohrožují slabé kusy. Na stole je mlha nákladů a pád produkce
    Zlato narazilo na těžební náklady a odvětví se zde hroutí, slýcháme od dubna, kdy kov vkročil do výběhu medvě...
  • Zlaté rezervy v USA
    Zlaté rezervy v USA zůstaly ve druhém čtvrtletí roku 2017 nezměněny na 8133,46 tunách, stejně jako tomu bylo v prvních čtvrtletí roku 2017. Zlaté rezervy v USA od roku 2000 do roku 2017 činily 8135,38 tun, přičemž ve třetím čtvrtletí roku 2001 dosáhly maxima 8149,05 tun a ve třetím čtvrtletí roku 2005 dosáhly poprvé rekordního minima 8133,46 tun.
  • Zlaté Vánoce budou. Kvůli rekordní ceně ale Češi nadělí drahého kovu o třetinu méně než loni
    V předvánočním období rostou zlatníkům a obchodníkům se zlatem obvykle tržby ve srovnání s celým rokem o desítky procent. Navzdory rekordní ceně zlata letošní rok není výjimkou. Češi ale kupují menší šperky a nižší gramáže zlatých slitků nebo mincí.
  • Zlatí býci brání úroveň 1 710 USD.
    Cena zlata se obchoduje kolem úrovně 1 720 USD. Navzdory silnému dolaru zlatí býci dál brání úroveň 1 700 USD. Jak jsme uvedli v předchozích příspěvcích, zlato je stále uvnitř střednědobého medvědího kanálu, ale cena dává důvod k odrazu nahoru k úrovním 1 750 – 1 760 USD. Cena zlata má velkou šanci vytvořit vyšší minimum okolo oblasti 1 700 – 1 720 USD a zahájit nový pohyb nahoru k horní hranici kanálu. Tento scénář zatím nebyl zneplatněn. Obchodníci by měli být trpěliví a sledovat, jak se zlato bude chovat, až dosáhne rezistence 1 725 USD a supportu 1 710 USD.
  • Zlatí býci jsou zpátky
    Schopnost zlata vystoupat nad 1 850 USD za unci přináší na trh určitý zdravý optimismus. Retailoví investoři i analytici z Wall Street očekávají, že ceny tento týden porostou.
  • Zlatí býci nechtějí vidět průraz ceny pod 1 797 USD.
    Cena zlata se opět odráží nahoru, což prospívá býkům. Pro krátkodobý trend je klíčové, aby se udržela nad hladinou 1 797 USD. Pokud se nad touto úrovní neudrží, očekávám další pokles zlata k úrovni 1 770 USD a možná i níž. Pokud se býkům nepodaří prorazit nad nedávné maximum a 61,8% retracement, vytvoří se nižší maximum a začne nový sestupný pohyb, který cenu nejspíš stlačí pod 1 700 USD. Proto je v nejbližší době nutné udržet se nad hladinou 1 797 USD.Cena zlata se nedávno dotkla 61,8% Fibonacciho retracementu celého poklesu z 1 876 USD. Nedávno dosáhla maxima na úrovni 1 831 USD a na Fibonacciho rezistenci byla odmítnuta. Stáhla se zpět k úrovni 1 797 USD, která je teď důležitým minimem.
  • Zlato
    Zlato rostlo o 10,85 na 1680,25 po předchozím pohybu směrem nahoru. Ceny kovu se zvýšily díky skutečné poptávce a glob...
  • Zlato
    Ceny zlata se včera prolomily support 1400 a zůstaly uvízlé v trojúhelníkové formaci v sestupném trendu. Po...
  • Zlato
    Zlato prolomilo důležitou cenovou hladinu 1600 se ziskem 10 USD na 1602,60, jelikož trhy se přepnuly do méně rizikové...
  • Zlato
    Zlato zůstalo nad cenovou hladinou 1600 USD během celého týdne. Dle analytiků pokud dohoda o finanční pomoci Kypru ne...
  • Zlato
    Drahé kovy se rychle zvedly poté, co byly pod pátečním tlakem kvůli zprávám o americké nezaměstnanosti, která se v&nb...
  • Zlato
    Na zlatě lze vidět velkou volatilitu, poněvadž investoři srovnávají pravděpodobnost zvýšené fyzické poptávky ke sníže...
  • Zlato
    Zlato během dnešní seance vzrostlo o 19,20 USD na 1592,00. Futury se zlatem také rostly po poklesu v minulém týdnu...
  • Zlato
    Zlato se konsoliduje po dosažení čtyřměsíčního minima na úrovni 1243,80 dolarů k 7. prosinci 2017. Kov ukázal malý sko...
  • Zlato
    Dnes budou výsledky maloobchodních cen důležité pro cenu zlata. Včera se cena zlata dostala na cenu 1150 s prodejním t...
  • Zlato
    Dnes se trh zaměří na manufakturní produkci a index US NY Empire State Manufacturing. V pátek se zlato dostalo na cenu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex