Zajímavá je historicky velice silná korelace NZD/USD s AUD/USD, která v žádném případě není náhodná. Novozélandská ekonomika je totiž silně napojená na vývoj v Austrálii podobně, jako je ČR závislá na německé lokomotivě (do Austrálie míří 21,5 % veškerých exportů z Nového Zélandu). Obě ekonomiky jsou proto velice sladěné, což se projevuje i v silné vzájemné korelaci jejich měn.
Srovnání vývoje měnového páru NZD/USD (modře) s AUD/USD (červeně):
Letošní vývoj však silně kontrastuje s historickou zkušeností. Zatímco AUD kvůli klesajícím cenám komodit, které zpomalily australské hospodářství, ztratil od ledna přes 12 %, NZD naopak posílil o 0,5 %. Pokud budeme i tentokrát předpokládat, že zpomalení australské ekonomiky s sebou stáhne i ostrovní ekonomiku Nového Zélandu, bude se NZD/USD muset během příštího roku také poroučet na nižší úrovně. A v průmyslové produkci Nového Zélandu se tento fakt již začíná projevovat, když ve třetím čtvrtletí prohloubila svůj meziroční pokles na 3,7 %, který se bude nejspíše snažit zvrátit centrální banka Nového Zélandu (RBNZ) přes slabší měnový kurz, který by pomohl exportérům.
V praxi to znamená, že australský dolar si svůj slábnoucí potenciál již z velké míry vyčerpal, v rámci Tichomoří je proto potřeba přepnout ze shortování AUD na shortování NZD. Nevýhodou jsou stále na dnešní dobu vysoké úrokové sazby (2,50 %) na Novém Zélandu, které při prodeji měnového páru NZD/USD musí trader platit a které na střednědobém horizontu již mohou hrát roli.
Pokud se ale podíváme i na druhou polovinu diskutovaného měnového páru, zjistíme, že americký dolar je díky silné ekonomice Spojených států a vyhlídkám na ukončení QE v té nejlepší kondici, aby během příštího roku posiloval takřka ke všem měnám. Spekulace na jeho posílení na jakémkoliv páru by proto neměla být chybou.
Vývoj měnového páru NZD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg