Pondělí 30. prosince 2024 19:39
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Míra inflace ve Francii v květnu klesla na šest procent a je nejníže za rok

31.05.2023 10:40  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Míra inflace ve Francii v květnu podle předběžných údajů zpomalila na šest procent z dubnové hodnoty 6,9 procenta. Uvedl to dnes francouzský statistický úřad INSEE, který se opírá o data harmonizovaná s metodikou výpočtu v EU. Inflace je tak ve Francii nejnižší od loňského května. Statistici také potvrdili mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí na 0,2 procenta.

Vývoj inflace je pro analytiky překvapivý. Se zmírněním inflace sice počítali, v anketě agentury Reuters ale v průměru očekávali, že inflace klesne pouze na 6,4 procenta.

Za nižší inflací jsou zejména energie a potraviny, kde cenový růst výrazně zpomalil. V meziměsíčním pohledu spotřebitelské ceny dokonce o 0,1 procenta klesly, zatímco analytici očekávali růst, a to o 0,3 procenta. V dubnu růst cen za měsíc dosáhl 0,7 procenta.

Výraznější pokles inflace dává za pravdu těm hlasům v Evropské centrální bance (ECB), které tvrdí, že cyklus zvyšování úrokových sazeb může brzy skončit. ECB zvyšováním úroků bojuje právě proti vysoké inflaci, její inflační cíl je na dvou procentech, kam chce míru inflace v eurozóně vrátit co nejrychleji. V dubnu byla míra inflace v eurozóně na sedmi procentech. Základní úroková sazba v eurozóně je teď na 3,75 procenta.

Pokud by se brala v úvahu národní metodika, pak míra inflace ve Francii v květnu klesla ještě více, a to na 5,1 z dubnové hodnoty 5,9 procenta. Meziměsíčně se pak spotřebitelské ceny podle francouzské metodiky výpočtu o 0,1 procenta snížily, zatímco v dubnu o 0,6 procenta vzrostly. Analytici růst předpovídali i na květen, a to o 0,3 procenta.

Míra inflace u energií klesla na dvě procenta, zatímco ještě v dubnu činila 6,8 procenta. Inflace u cen potravin pak zpomalila na 14,1 z dubnové hodnoty 15 procent.

Ceny potravin se ve Francii prudce zvýšily, když se producenti a maloobchodní prodejci v březnu při každoročním jednání o cenách dohodli na průměrném zvýšení o deset procent. Po nátlaku vlády se ale k jednání o cenách později vrátili.

Příznivá data o vývoji inflace ve Francii přicházejí po květnovém poklesu inflace ve Španělsku. I ten byl výraznější, než se očekávalo. Regionální údaje naznačují podobný ústup inflace i v Německu, zprávu o květnovém vývoji inflace v eurozóně zveřejní statistický úřad Eurostat ve čtvrtek.

V konečné zprávě pak francouzští statistici dnes uvedli, že francouzská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta. To je v souladu s předběžnými odhady a znamená to zlepšení proti čtvrtému čtvrtletí, kdy ekonomika stagnovala. Meziročně tempo růstu zrychlilo na 0,8 z 0,5 procenta v závěru loňského roku. Francie má druhou největší ekonomiku v eurozóně.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Míra inflace v Británii v listopadu sestoupila ze 41letého maxima
    Míra inflace v Británii v listopadu klesla na 10,7 z říjnových 11,1 procenta, kdy byla na 41letém maximu. Informoval o tom dnes britský statistický úřad. Pokles je výraznější, než se čekalo. Zásluhu na něm mělo především zmírnění růstu cen pohonných hmot. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že míra inflace bude činit 10,9 procenta.
  • Míra inflace v Británii v říjnu dosáhla 11,1 procenta, je nejvýše za 41 let
    Spotřebitelské ceny v Británii v říjnu pokračovaly v růstu a míra inflace dosáhla maxima za 41 let. Dostala se na 11,1 ze zářijových 10,1 procenta a je vyšší, než se čekalo. Informoval o tom dnes britský statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že míra inflace vystoupí na 10,7 procenta.
  • Míra inflace v Británii vystoupila na devět procent, maximum od 80. let
    Míra inflace v Británii v dubnu vystoupila na devět procent a je na maximu od 80. let, oznámil dnes místní statistický úřad. Růst je zhruba v souladu s odhady analytiků, dál se zvyšují zejména ceny energií. V březnu byla inflace na sedmi procentech.
  • Míra inflace v Británii v září překvapivě zvolnila na 3,1 procenta
    Míra inflace v Británii v září překvapivě zvolnila. Růst meziročně zpomalil na 3,1 ze srpnových 3,2 procenta, oznámil dnes britský statistický úřad. Očekávalo se, že růst cen bude stagnovat. Podle analytiků je ale pokles inflace jen přechodný a britskou centrální banku zřejmě neodradí od zvýšení základní úrokové sazby už v příštím měsíci, uvedla agentura Reuters.
  • Míra inflace v Británii v září vzrostla
    Míra inflace v Británii vzrostla v září na jedno procento z 0,6 procenta v srpnu. Byla tak nejvyšší od listopadu
  • Míra inflace v Británii zůstala na čtyřech procentech
    Spotřebitelské ceny v Británii v lednu meziročně vzrostly o čtyři procenta, což je stejné tempo růstu jako v prosinci. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad. Výsledek je povzbuzením pro britskou centrální banku, která drží základní úroky nejvýše za 15 let.
  • Míra inflace v Británii zůstala na tříletém minimu 1,5 procenta
    Růst spotřebitelských cen v Británii zůstal i v listopadu na tříletém minimu 1,5 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Míra inflace tak zůstává pod dvouprocentním cílem, který stanovila britská centrální banka. Ta bude ve čtvrtek rozhodovat o měnové politice včetně nastavení úrokových sazeb.
  • Míra inflace v Číně v srpnu zůstala stabilní
    Míra inflace v Číně zůstala v srpnu stabilní. Spotřebitelské ceny minulý měsíc stouply meziročně o 2,6 procenta...
  • Míra inflace v Číně zpomaluje
    Tempo růstu spotřebitelských cen v Číně se v únoru zpomalilo na 1,5 procenta z 1,7 procenta v lednu a bylo tak nejhorší od ledna 2018. Vyplývá to ze zprávy, kterou včera zveřejnil čínský statistický úřad. Přitom cílem vlády je udržet v letošním roce inflaci kolem tří procent.
  • Míra inflace v Číně zůstává stabilní
    Míra inflace v Číně zůstává stabilní. Spotřebitelské ceny v červenci stouply meziročně o 2,7 procenta, tedy...
  • Míra inflace ve Francii v prosinci překvapivě klesla na 5,9 procenta
    Míra inflace ve Francii v prosinci překvapivě klesla na 5,9 procenta z listopadových 6,2 procenta. Ve své předběžné zprávě to dnes oznámil francouzský statistický úřad. Spolu s příznivými údaji z Německa je to podle analytiků známka, že inflační tlaky v eurozóně polevují. K nižší inflaci ve Francii v závěru roku přispěl zejména slabší růst cen energií.
  • Míra inflace ve Francii v září vystoupila na desetileté maximum
    Růst spotřebitelských cen ve Francii v září podle údajů harmonizovaných s výpočtem v EU meziročně zrychlil na 2,7 ze srpnových 2,4 procenta. Oznámil to dnes francouzský statistický úřad. Míra inflace v druhé největší ekonomice eurozóny je tak nejvyšší za deset let, podobně jako v celé eurozóně. Analytici odhadovali, že tempo růstu zrychlí ještě více, a to na 2,8 procenta.
  • Míra inflace ve Švýcarsku v dubnu klesla na 2,6 procenta
    Meziroční míra inflace ve Švýcarsku se v dubnu snížila na 2,6 procenta z březnových 2,9 procenta, přispělo k tomu zlevnění pohonných hmot. Inflace ale přesto zůstala nad cílovou úrovní švýcarské centrální banky, vyplývá z dnešní zprávy švýcarského statistického úřadu. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny beze změny.
  • Míra inflace v EU prudce zrychlila
    Meziroční inflace v Evropské unii v prosinci výrazně vzrostla a dostala se na 1,2 procenta. Tempo růstu cen se zvýšilo i v zemích eurozóny, kde inflace vystoupila na 1,1 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z počátku měsíce. Proti listopadové hodnotě, která pro EU i pro země eurozóny činila 0,6 procenta, je to v zásadě zrychlení tempa na dvojnásobek.
  • Míra inflace v eurozóně je nejníže za 5 let
    Meziroční míra inflace v zemích platících eurem v červenci klesla na 0,4 procenta z červnových 0,5...
  • Míra inflace v eurozóně se nečekaně snížila na 1,9 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v listopadu nečekaně snížilo na 1,9 procenta z říjnových 2,2 procenta. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat, který tak o jednu desetinu procentního bodu upravil směrem dolů svůj předběžný odhad zveřejněný koncem minulého měsíce. Ve stejném období loňského roku činila míra inflace 1,5 procenta.
  • Míra inflace v eurozóně stoupla na 1,4 %
    Roční míra inflace v eurozóně v březnu stoupla na 1,4 procenta z 1,1 procenta v únoru. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Spotřebitelské ceny se tak vyvíjely v souladu s předpoklady, na růstu se nejvíce podílely ceny potravin a služeb.
  • Míra inflace v eurozóně v červnu zpomalila
    Roční míra inflace v eurozóně v červnu zpomalila na 1,3 procenta z květnových 1,4 procenta a dubnových 1,9 procenta. Analytici ale očekávali větší zpomalení na 1,2 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Příčinou zpomalení jsou nízké ceny energií.
  • Míra inflace v eurozóně v dubnu vystoupila na rekordních 7,5 procenta
    Míra inflace v zemích eurozóny v dubnu vystoupila na rekordních 7,5 procenta, v březnu byla na 7,4 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Prudce vzrostly ceny energií, výrazně se ale zvýšily i ceny potravin. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii.
  • Míra inflace v eurozóně v květnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zrychlil na 8,1 procenta, zatímco v dubnu byla míra inflace na 7,4 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Inflace v zemích používajících euro se tak vyšplhala na další rekord, nejvýrazněji se zvýšily ceny energií. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy