Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:04
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Firmy mají strach ze stranického vlivu v Číně

24.08.2017 13:57  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Nejvyšší představitelé více než desítky předních evropských firem v Číně se koncem minulého měsíce sešli v Pekingu, aby zde jednali o svých obavách z rostoucího vlivu vládnoucí komunistické strany na místní operace zahraničních firem. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje.

Snaha prezidenta Si Ťin-pchinga posílit úlohu vládnoucí komunistické strany ve společnosti se již dotkla i operací zahraničních firem v Číně. A představitelům některých těchto podniků se nelíbí požadavky, které jsou toho výsledkem.

Firmy v Číně, včetně zahraničních, mají mimo jiné zákonnou povinnost zřídit v podniku stranickou organizaci. To samo o sobě šéfům firem až takovou starost nedělá, protože již dlouhou dobu je mezi nimi toto pravidlo považováno za spíše symbolický akt a ne nic znepokojujícího. Některé společnosti se však ocitly pod politickým tlakem, aby revidovaly podmínky společných podniků se státem vlastněnými partnery a umožnily vládnoucí straně, aby měla konečné slovo při rozhodování o chodu podniku a investičních rozhodnutích, řekl agentuře Reuters jeden z účastníků jednání.

Tento účastník upřesnil, že jeho partner ve společném podniku na něj tlačí na změnu dohody. Chce, aby zahrnovala, že ve vedení podniku bude pověřený člen strany, do rozpočtu společnosti budou zahrnuty také režijní náklady stranické organizace a stejná osoba bude zastávat funkci předsedy správní rady a stranického tajemníka. Dodal, že společnost tlaku na tyto změny odolává, ale změna smlouvy o společném podnikání je hlavní obavou, protože jakmile se tito lidé stanou součástí vedení, budou mít přímá práva.

Čínský Informační úřad státní rady, který je označován za úřad mluvčího vládnoucí strany, agentuře Reuters řekl, že stranické organizace nezasahují do běžného provozu společných podniků nebo firem investovaných ze zahraničí. Nicméně dodal, že firemní stranické organizace obecně vykonávají aktivity, které se točí kolem řízení provozu a mohou pomoci firmám rychle pochopit příslušné národní hlavní zásady a politiku, koordinovat všechny stranické zájmy, řešit vnitřní spory, rozvíjet talenty, řídit firemní kulturu a vytvořit harmonické pracovní vztahy.

Ze 13 vedoucích pracovníků z různých zahraničních společností, které Reuters kontaktoval, jich osm vyjádřilo obavy z rostoucích požadavků vládní strany nebo zaznamenaly zvýšenou aktivitu stranických skupin. Všichni však chtěli zůstat v anonymitě kvůli citlivosti tématu.

Reuters rovněž kontaktoval 20 velkých nadnárodních firem a pouze dvě, Samsung Electronics a Nokia, potvrdily, že mají v Číně stranické organizace ve svých podnicích. Většina z nich neodpověděla. Pouze německý chemický gigant Bayer pak přiznal účast na setkání organizovaném obchodní komorou EU v Číně, odmítl však komentovat, co bylo tématem jednání.

Velké množství zahraničních firem provozujících společné podniky se státními společnostmi si také stěžuje, že jsou nuceni umožnit čínskému partnerovi přístup k jejich technologiím nebo ztratí přístup na trh.

Jeden z regionálních šéfů velké evropské firmy provozující společný podnik v jižní Číně uvedl, že koncem loňského roku umožnila jeho společnost stranické organizaci scházet se po pracovní době v prostorách podniku. Členové organizace požadovali rovněž, aby dostali zaplaceno přesčas, za dobu, kterou stráví na schůzi, což firma odmítla. Organizace také chtěla, aby firma přijala více členů strany a dokonce se pokusila ovlivnit investiční rozhodnutí.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Firma Lucara našla v Botswaně asi druhý největší diamant na světě
    Kanadská společnost Lucara Diamond objevila ve svém dole Karowe v Botswaně diamant o hmotnosti 2492 karátů. Je to zřejmě druhý nejtěžší diamant, který byl dosud objeven, informují tiskové agentury. Prvenství patří kamenu Cullinan, který byl nalezen v sousední Jihoafrické republice v roce 1905. Měl hmotnost 3106 karátů a byl rozřezán na několik menších kamenů, které se staly součástí britských korunovačních klenotů.
  • Firma Nike je největším světovým výrobcem sportovního oblečení a obuvi
    Americká firma Nike, která byla založena před 60 lety, 25. ledna 1964, je v současnosti největším světovým výrobcem sportovního oblečení a obuvi. Společnost založil podnikatel Bill Knight se svým bývalým trenérem atletiky z Oregonské univerzity Billem Bowermanem. Tržby společnosti, která celosvětově zaměstnává přes 75.000 lidí, za rok 2022 vzrostly o deset procent na 51,2 miliardy dolarů. Firma se po napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 zcela stáhla z ruského trhu.
  • Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
    Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři, který z něj dělá největší světové naleziště zlata podle prokázaných rezerv. Doposud byl největším nalezištěm projekt KSM firmy Seabridge Gold v Kanadě, uvedla dnes agentura Reuters. Rezervy ložiska Suchoj Log tvoří více než čtvrtinu rezerv zlata v Rusku.
  • Firma Rivian, konkurent Tesly, chce při vstupu na burzu získat až 8,4 mld. USD
    Společnost Rivian Automotive, která je konkurentem Tesly, chce při vstupu na burzu získat až 8,4 miliardy dolarů (185 miliard Kč). Výrobce elektromobilů, do kterého investují mimo jiné firmy Amazon a Ford Motor, to uvedl v pondělí po skončení obchodování na burzách ve Spojených státech. Byla by to třetí největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v USA za deset let.
  • Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext
    Společnost SIX Group, která spravuje burzovní infrastrukturu a finanční systémy ve Švýcarsku, podala nabídku na převzetí španělské akciové burzy BME za zhruba 2,84 miliardy eur (téměř 73 miliard Kč). Oznámily to dnes firmy. Zájem o španělskou burzu dnes projevila rovněž panevropská burzovní skupina Euronext.
  • Firma Whoosh uskutečnila letošní jedinou primární nabídku akcií v Rusku
    Ruský provozovatel sdílených elektrických koloběžek Whoosh uskutečnil jedinou letošní primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Rusku. Firma z nabídky na moskevském trhu, který je od invaze ruských vojsk na Ukrajinu ochuzen o zahraniční investory, získala 2,1 miliardy rublů (755,3 milionu Kč). To je méně než polovina původního cíle, uvedla dnes agentura Reuters.
  • Firmy bez intervencí budou víc investovat do inovací
    Dnešní ukončení forexových intervencí podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) znamená, že české firmy budou muset víc investovat do efektivity a inovací a nespoléhat se na devalvovanou korunu. ČTK a serveru Novinky.cz Bělobrádek řekl, že podniky o kroku věděly dopředu, takže už se mohly připravit, aby jejich konkurenční výhoda nespočívala v kurzu české měny.
  • Firmy BHP a Lundin kupují těžaře mědi Filo za 76 miliard Kč
    Globální těžařská firma BHP Group a kanadská Lundin Mining koupí společně těžaře mědi Filo Corp. za 4,5 miliardy kanadských dolarů (76,3 miliardy Kč). Získají tak napojení na projekt na těžbu kovu důležitého pro energetickou transformaci v Jižní Americe. Uvedla to BHP ve včerejším prohlášení.
  • Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
    Firmy prakticky v celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to státní podniky žádá vláda, doporučení zdržet se jejich výplaty vydávají i centrální banky a bankovní asociace, některé podniky k tomu pak tlačí ekonomická nutnost a potřeba udržet si dostatečný kapitál pro časy očekávané hospodářské recese. Evropská centrální banka (ECB) dnes vyzvala banky v eurozóně, aby akcionářům nevyplácely dividendy minimálně do začátku října a podpořily svými zisky ekonomiku.
  • Firmy kvůli brexitu investují v Británii méně
    Od rozhodnutí Britů o odchodu země z Evropské unie omezila své investice v Británii téměř polovina evropských podniků. Vyplývá to z šetření právní kanceláře Baker McKenzie mezi 800 podnikateli v šesti předních státech EU.
  • Firmy narážejí na první potíže při obchodování mezi EU a Británií
    Společnosti přepravující zboží mezi zeměmi Evropské unie a Británií narážejí necelý týden po dokončení brexitu na první výrazné komplikace. Unijní dodavatelé potravin si stěžují na to, že jim nová pravidla ztěžují překládání zboží v britských přístavech. Některé firmy zase kvůli složitější administrativě či opožděným dodávkám podle médií omezily produkci nebo jsou v jejich obchodech poloprázdné regály.
  • Firmy v Katalánsku mají podle šéfa zaměstnavatelů velké obavy
    Firmy se sídlem v Katalánsku, španělském regionu prožívajícím vážnou politickou krizi, která by mohla vést k jednostrannému vyhlášení nezávislosti, jsou "mimořádně znepokojeny", uvedl včera šéf hlavní španělské organizace zaměstnavatelů. "Vidíme, že v barcelonských hotelech prudce poklesly rezervace. Bylo by velice znepokojivé, kdyby se tato tendence upevnila," řekl konzervativnímu listu ABC prezident Španělské konfederace podnikatelských organizací (CEOE) Juan Rosell, který se obává o cestovní ruch.
  • Firmy v USA loni propouštěly velmi málo
    Americké firmy v loňském roce oznámily propuštění 509.051 zaměstnanců, což byl nejnižší počet od...
  • Firmy v USA omezují investice
    Americké firmy kvůli nejistotě a slábnoucí poptávce výrazně omezují investice.
  • Firmy v USA se připravují na odchod Řecka z eurozóny
    Americké firmy se podle dnešního deníku The New York Times připravují na možný odchod Řecka z eurozóny.
  • Firmy z Číny investovaly do firem z USA rekordních 45,6 mld. USD
    Čínské podniky loni investovaly do firem ze Spojených států rekordních 45,6 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč). Proti roku 2015 se investice zvýšily trojnásobně, vyplývá z údajů výzkumné společnosti Rhodium Group. Blížící se příchod Donalda Trumpa do Bílého domu ale podle investorů patří k faktorům, kvůli nimž je nepravděpodobné, že by se podobný výsledek opakoval i letos.
  • Firmy z USA a Číny podepsaly dohody za více než 250 mld. USD
    Společnosti ze Spojených států a Číny podepsaly v posledních dvou dnech dohody v hodnotě více než 250 miliard USD (5,5 bilionu Kč). Oznámil to na dnešní tiskové konferenci čínský ministr obchodu Čung Šan. Firmy podepsaly dohody v rámci návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně.
  • Fischer: Fed přispívá ke vzniku nové realitní bubliny v USA
    Jeden z předních z činitelů americké centrální banky (Fed) včera večer varoval před vznikáním nové "bubliny"...
  • Fiskální výhled Austrálie a Nového Zélandu
    Australský a novozélandský dolar reagoval dnes mírně poté, co obě země zveřejnily fiskální výhled...
  • Fitch: Africký stát Zambie směřuje k platební neschopnosti
    Africký stát Zambie pravděpodobně směřuje k platební neschopnosti. Stal by se tak pátou zemí světa, která v letošním roce nesplní své dluhové závazky, uvedla dnes mezinárodní ratingová agentura Fitch. Země se dostala do sporu s věřiteli o odklad splátek některých svých dluhopisů. Obligace vydané zambijskou vládou tak dnes na finančních trzích pokračovaly v poklesu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani