Příspěvek se nahlašuje...
Po opravdu dlouhé době mám potřebu reagovat na Váš článeček.
Máte ve většině věcí sice pravdu, ale je to někdy ten typ pravdy, který je jen těžko realizovatelný. Jak sám píšete, najít vhodného programátora není opravdu snadná záležitost. Za programátora se dnes považuje i člověk, který metodou copy+paste dá dohromady pár řádků kódu, který opravdu i něco vykonává. Profesionálně zpracovaný kód se od toho amatérského v lecčems liší. Pokud se budeme bavit o software pro trading, tak je to především v jeho schopnosti ošetřit a reagovat na nestandardní situace (a těch může v tradingové platformě nastat opravdu hodně). To uživatel ocení v případě, kdy podle backtestu by se měl provést nějaký obchodní úkon, ale v reálu se provedlo něco trochu (nebo úplně) jiného, případně se neprovedlo nic. Zde ale narážíme na ten avizovaný problém, že sice máte pravdu, ale jako laik nikdy nebudete (ani žádný jiný laik) schopen rozpoznat rozdíl mezi profesionálním (dobrým) programátorem a amatérem, který těch pár řádek nějakým způsobem sesmolí a o ošetřování málo pravděpodobných, leč možných, situací ani nemá páru. Uživatel je pak v roli pokusného králíka, který navíc o tom ani neví. A to nemluvím o tom, že i dobrý programátor udělá chybu, a proto je třeba věnovat dostatečný čas tomu, aby se jakýkoli software adekvátně otestoval (zde vidím jedno z mála smysluplných využití DEMO účtu). Když si to vše dáte dohromady, tak je Vám jasné, že naprogramování vlastní logiky strategie je to nejméně náročné, ale mnohem více času (a samozřejmě i peněz) zaberou všechny ty validace a bezpečnostní prvky, které jsou pro laika obvykle neviditelné. Takže laik může mít falešný pocit dobře odvedené práce (od programátora), ale jen dobrý programátor pozná, jaká jsou v kódu úskalí.
Pokud někdo používá AOS na DEMO účtu, případně na nějakém malém účtu „na pivo“, tak se obvykle spokojí s něčím, co nějak funguje a stojí to málo peněz. Pokud ale by někdo AOS chtěl provozovat na větším účtu, tak by se levně nabytý AOS mohl pořádně prodražit. Osobně bych během pěti minut dokázal jinému programátorovi položit pár otázek, podle kterých bych bezpečně poznal, že je to amatér, ale jak to má poznat laik??? Všimněte si, že zde není symetrie, tzn. během krátké doby jsem sice schopen rozpoznat, že je programátor špatný, ale během krátké doby nejsem schopen rozpoznat, že je programátor dobrý (v praxi by možná bylo dostatečné touto metodou vyloučit ty špatné).
Výše uvedeným jsem i tak trochu rozvedl „pružnost“ a časovou náročnost vývoje. Jinými slovy neplatí, že vždy „pružnost“ a co nejkratší čas vyhotovení je pro uživatele to nejlepší.
Ještě se krátce zmíním o typech příkazů. Typ příkazů přeci patří mezi naprosto nejzákladnější parametry dané strategie, takže asi těžko budete např. u klasické breakoutové strategie místo STOP příkazů používat LIMIT příkazy, protože to ani není možné. Takže dobrý programátor by Vám měl na základě pravidel Vaší strategie sám nabídnout vhodné řešení (typ příkazů). Zde s Vámi souhlasím, že dobrý programátor pro tradingové aplikace MUSÍ být zběhlý i v tradingu. Bez takových zkušeností by výsledek mohl být katastrofou.
Ohledně času je takové nepsané pravidlo, že většina seriózních AOS pro Forex je svázána s tzv. New York Close Chart a má to své dobré logické důvody. Sice to není podmínka nutná, ale podle mého názoru je dobré s tím počítat při výběru brokera (je téměř pravidlem, že broker, který tento čas ve své platformě nepoužívá, není obvykle moc dobrou volbou i z jiných důvodů).
Uvidíme, co bude obsahem dalšího pokračování a držím Vám palce, aby to bylo zajímavé. Je to téma, o kterém by se toho dalo napsat opravdu hodně.