Úterý 21. ledna 2025 01:46
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap trade smarter

CNN: K nerovnosti v USA přispívají i akciové trhy

19.06.2020 14:42  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Nerovnost byla ve Spojených státech obrovská už před vypuknutím pandemie. Rostoucí akciový trh ji nyní ale díky hotovosti, kterou na něj hrnou vlády a centrální banky, ještě zhoršuje, protože držení akcií je rozšířeno především mezi bohatými. Píše o tom zpravodajský web CNN Business.

Studie dokládají, že deset procent nejbohatších amerických domácností vlastnilo v roce 2016, z nějž pocházejí nejčerstvější data americké centrální banky (Fed), na 84 procent všech akcií.

To znamená, že z masivních zisků širšího indexu S&P 500 v posledních 12 týdnech budou pravděpodobně neúměrně těžit majetní oproti nemajetným, což ještě více prohloubí nerovnost, protože běžní lidé se vzpamatovávají z ekonomického šoku, který způsobil nejhorší nezaměstnanost od 2. světové války. Index se minulý čtvrtek prudce propadl, když investoři přehodnocovali ekonomický výhled, ale stále je o téměř 40 procent výše ve srovnání s minimem z 23. března.

"Rostoucí akciový trh zvláště v časech vysoké nezaměstnanosti a stagnujících příjmů z práce nepřiměřeně prospěje bohatším domácnostem," domnívá se ekonom Eswar Prasad z Cornellovy univerzity.

Ceny amerických akcií se zvýšily díky nevídané podpoře americké centrální banky, bilionům vládních pobídek a optimismu ohledně rychlého hospodářského oživení. A jsou tu jisté důkazy, že oživení poháněli drobní investoři.

Ovšem ti Američané, kteří byli pandemií postiženi nejhůře, z této situace pravděpodobně přímý prospěch mít nebudou. To by mohlo vyvolat sociální nepokoje, protože socioekonomické a rasové rozdíly se ještě více obnaží.

V roce 2019 vlastnilo podle zprávy banky Credit Suisse jedno procento nejmajetnějších 45 procent světového bohatství. Vlastnictví akcií v tom hrálo důležitou roli.

Rodiny ze středních tříd ovšem akciové trhy podle profesora Edwarda Wolffa z univerzity New York, který analyzoval údaje od Fedu z roku 2016, po prasknutí internetové bubliny z počátku tisíciletí opustily. A protože čelily přetrvávajícím finančním tlakům, mnohé z nich už se na něj nevrátily. Bohatí ale své akcie drželi pořád.

Výdělky středněpříjmových rodin se za 20 let téměř nezměnily, říká Wolff. Střední třída je ve velkém finančním stresu a akcie nepřikupuje.

Podle americké centrální banky jsou v držení akcií rozdíly i mezi jednotlivými demografickými skupinami. Vlastní je více než 60 procent bílých rodin, ať už přímo nebo prostřednictvím spoření na důchod, ale jen zhruba 30 procent černošských a hispánských domácností.

A zatímco příjmy střední třídy stagnovaly, hodnota akcií vystřelila do nebe, čemuž napomohly levné peníze od Fedu a tučné odměny od firem směrem k akcionářům. Index S&P 500 vystoupal od roku 2002 o 172 procent a index technologického Nasdaq dokonce o více než 400 procent.

Po prudkém propadu z března letošního roku akcie znovu posílily rekordně rychlým tempem, protože centrální banky přislíbily během dosud nevídané intervence poskytnout na pomoc trhům a ekonomice biliony dolarů. To pomohlo těm, kteří velmi pravděpodobně vlastní akcie. Od 18. března do minulého čtvrtka se majetek amerických miliardářů zvýšil o více než 21 procent na 637 miliard dolarů (přes 15 bilionů Kč), zjistil expertní institut Policy Studies.

Ekonomický výhled se ale nejeví dobře. Na celém světě zůstávají bez práce desítky milionů zaměstnanců a nejhůře zasažené byly nejzranitelnější komunity včetně žen, černých Američanů a Američanů hispánského původu.

Mnozí z těch, kteří od března přišli o práci, se pravděpodobně dramatického růstu indexu S&P 500 nezúčastnili. Akcie nakonec vlastní podle průzkumu společnosti Gallup jen 55 procent Američanů.

Některé firmy se navíc rozhodly nepřerušit výplatu dividend a zároveň propouštějí zaměstnance. Energetická společnost BP například investorům vyplatila odměnu za první kvartál a minulý týden oznámila, že do konce roku zruší 10.000 pracovních míst.

Podle analytika JJ Kinahana ze společnosti TD Ameritrade přitáhly na akciový trh bezplatné brokerské společnosti více otců a matek od rodin, což by postupně mohlo pomoci zmírnit nerovnost. Wolff si ale myslí, že současná krize zřejmě jen zvětší vlastnickou dynamiku, která už probíhá - domácnosti nucené sahat do úspor peníze místo na nákup akcií použijí na zaplacení účtů.

"Můžeme být prosím intelektuálně poctiví a prostě přiznat, že systém dnes funguje tak, aby dával více peněz ultrabohatým lidem?" ptá se ve zprávě klientům analytik Michael Every z Rabobank.

Šéf Fedu se dostává pod tlak a je obviňován, že centrální banka nerovnost prohlubuje. Jerome Powell ale odpovídá, že Fed nemá na vybranou. A ekonomové s ním souhlasí. Kdyby centrální banka nejednala, mohla by se recese proměnit v depresi.

"Bohužel měnová politika má své limity a rostoucí nerovnost může být cena, kterou musí Fed zaplatit za snahu podporovat ekonomickou aktivitu," říká Prasad. Výsledkem tak může být další růst nerovnosti, který může přispět k rozšíření hněvu a nespokojenosti stojícími za protesty Black Lives Matter (Na životech černochů záleží).

"Ačkoliv není nic špatného na tom, že obchodníci a investoři těží z dobře načasované a inteligentní spekulativní činnosti, způsobí odpojení ekonomiky od akciových trhů růst sociálního napětí," říká analytik Joseph Brusuelas ze společnosti RSM.

Zdroj: Reuters, ČTK, Policy Studies, CNN, Gallup, TD Ameritrade, Rabobank, RSM

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • CNBC: Zboží vyrobené v Číně naráží na nové logistické problémy
    Čínské firmy, které chtějí proniknout na světový trh, narážejí na problémy s přepravou. Napojení na levnou domácí výrobu poskytlo čínským podnikům výhodu v zahraničí, což se ale teď mění v nevýhodu. Pandemie a obchodní napětí totiž narušují mezinárodní dodavatelské kanály, upozornil zpravodajský server CNBC.
  • CNMV varuje před Binary Options Robot a IAlphaGroup
    Španělský regulátor finančních trhů Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) vydal nové varování před následujícími subjekty.
  • CNMV varuje před brokerem Media GC
    Španělský regulátor finančních trhů Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) varuje před brokerem Media GC LTD, který své služby nabízí bez patřičné licence.
  • CNMV varuje před brokerem Point Investment Group
    Španělský regulátor finančních trhů Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) varuje před brokerem Point Investment Group, který své služby nabízí bez patřičné licence.
  • CNMV varuje před GSI Markets a Top4fx
    Španělský regulátor finančních trhů Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) varuje před brokery GSI Markets a Top4fx, kteří své služby nabízí bez patřičné licence.
  • CNMV varuje před 1875-Finance Invest
    Španělský regulátor finančních trhů Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) varuje před společností 1875-Finance Invest, která své služby nabízí bez patřičné licence.
  • CNMV zavádí přísnější pravidla pro brokery
    Španělský regulátor finančních trhů (Comisión Nacional del Mercado de Valores - CNMV) zavádí přísnější pravidla ohledně informací, které musí brokerské společnosti poskytovat svým klientům.
  • CNN: američtí voliči Bidenovi vyčítají inflaci a stav hospodářství
    Čím dál méně Američanů si myslí, že si Joe Biden vede v Bílém domě dobře. Jeho počínání v úřadu schvalovalo v červenci 38 procent Američanů, což je nejméně od března loňského roku, uvedl průzkum agentury SSRS pro stanici CNN. Opačného názoru pak bylo 62 procent respondentů, což je nejvyšší údaj od zahájení tohoto šetření. Američané prezidentovi vyčítají, jak se staví k ekonomickým problémům a inflaci.
  • CNN: Britové nikdy nezískají obchodní dohodu s USA, jakou chtějí
    Dlouho před tím, než voliči v Británii v roce 2016 rozhodli o odchodu své země z Evropské unie, si euroskeptici libovali v tvrzení, že Spojené království bude nezávislou zemí schopnou uzavírat vlastní dohody o volném obchodu. Šperkem mezi těmito dohodami měla být smlouva s USA. Britové ale takovou dohodu, jakou by s Washingtonem chtěli mít, nikdy nezískají, uvádí ve své analýze americká televizní stanice CNN.
  • CNN: Cena benzinu v USA poprvé dosáhla pět dolarů za americký galon
    Průměrná cena benzinu ve Spojených státech poprvé dosáhla pět dolarů (asi 118 korun) za americký galon (3,79 litru), což je v přepočtu zhruba 31,1 koruny za litr. Informovala o tom včera stanice CNN s odkazem na údaje americké asociace automobilistů AAA. Podle stanice není ale dosažení této hodnoty nikterak překvapivé, protože ceny pohonných hmot v USA rostou již osmým týdnem.
  • CNN: Prokuratura už má v rukách Trumpovy finanční záznamy
    Úřad manhattanského prokurátora Cyruse Vance se dostal k finančním záznamům bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa poté, co mnohaměsíční soudní tahanice kolem žádosti o tyto dokumenty v pondělí ukončil Nejvyšší soud USA. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se záležitostí o tom informuje televize CNN. Prokuratura údajně obdržela miliony stránek záznamů.
  • CNN: Trump zvažuje kvůli clu vyhlášení stavu národní ekonomické nouze
    Nově zvolený americký prezident Donald Trump zvažuje vyhlášení stavu národní ekonomické nouze, aby si zajistil právní důvod k zavedení rozsáhlých univerzálních cel na dovoz zboží ze spojeneckých i nepřátelských zemí. Informoval o tom dnes server CNN, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Takzvané futures na americké akcie reagovaly na zprávu poklesem, zatímco dolar posílil.
  • CNN: Úpisům akcií čínských technologických firem v USA bude možná na čas konec
    Úpisům akcií čínských technologických firem na burzách ve Spojených státech bude možná konec - alespoň na čas. Řada z nich totiž plány sama vzdala po zásahu čínských úřadů, jež přispěly k propadu cen akcií čínských podniků, které už na burzách v USA jsou. Nejde ale jen o zásahy čínských úřadů - přísné jsou i požadavky úřadů v USA, které vyžadují audit zahraničních firem. A značný vliv má i nepovedený úpis jedné z prominentních technologických firem z Číny, poznamenal server CNN.
  • CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi
    Ničivý výbuch v libanonském hlavním městě Bejrútu by mohl poslat ekonomiku země, která je již nyní v hluboké krizi, do nebezpečného neznáma. Výbuch, který zničil velkou část města a připravil o střechu nad hlavou 300.000 lidí, nemohl přijít v horší dobu. Za poslední rok kolaps bankovního systému země a prudce rostoucí inflace vyvolaly řady protestů. Dokonce ještě před pandemií nemoci covid-19 Světová banka očekávala, že 45 procent lidí v Libanonu bude letos pod hranicí chudoby, upozornila na internetu zpravodajská stanice CNN.
  • Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila tržby i zisk, inflace donutila firmu zdražovat
    Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně o 24 procent na 2,1 miliardy USD (45,9 miliardy Kč). Firma dnes v tiskové zprávě uvedla, že kvůli vysoké inflaci musela přistoupit ke zdražování. Čisté tržby se zvýšily o sedm procent na 10,1 miliardy USD a firma počítá s dalším růstem i letos.
  • Co čekat od dnešního NFP reportu?
    Eurodolar byl celý včerejší den pod taktovkou zasedání Evropské centrální banky (ECB). Ta se rozhodla...
  • Co čekat od dnešního NFP reportu?
    Máme tu poslední den našeho svátečního týdne a s ním přichází do hry veledůležitý americký NFP report...
  • Co čekat od švýcarského referenda?
    Nenechme se zmást velice nízkou volatilitou, která již delší dobu provází měnový pár EUR/CHF. Po víkendu...
  • Co čekat v tomto týdnu od amerického dolaru?
    Přední britská investiční banka Barclays očekává, že americký dolar zůstane v tomto týdnu pod tlakem vůči japonskému jenu, euru, švýcarskému franku a také vůči britské libře. Vůči komoditním měnám (AUD, NZD, CAD) pak očekává pohyb do strany. Důvodem tohoto scénáře jsou podle banky geopolitická rizika a nedávné komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa.
  • Coface: HDP v ČR letos stoupne o 1,5 pct, průměrná inflace klesne na 3,3 pct
    Česká ekonomika letos poroste o 1,5 procenta a průměrná roční inflace klesne z loňských 11,6 na 3,3 procenta. Předpovídá to společnost Coface, která monitoruje ekonomické klima ve 160 zemích. Největším rizikem pro pozitivní vývoj tuzemského hospodářství je podle ní situace v Německu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna