Neděle 03. listopadu 2024 14:51
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Partner
reklama
Fintokei StartTrader

Čína a USA odlišně interpretují příměří

04.12.2018 16:00  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Čína a Spojené státy se v sobotu během setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho amerického protějšku Donalda Trumpa dohodly na příměří v obchodní válce. Podle pondělního vyjádření Bílého domu Spojené státy očekávají, že Čína okamžitě sníží cla na americká auta, ukončí údajné krádeže duševního vlastnictví a technologické transfery. Pak mohou oba státy přikročit k širší obchodní dohodě. Obě strany sporu však rozdílně interpretují to, co konkrétně bylo dojednáno.

Přinášíme některá odlišná oficiální hodnocení výsledků sobotní dohody, jak o nich informovala agentura Reuters:

PŘÍPAD QUALCOMM-NXP

Bílý dům uvedl, že Si řekl, že je otevřený možnosti schválit dříve zamítnutou dohodu o převzetí nizozemské firmy NXP Semiconductors americkým výrobcem čipů Qualcomm, pokud mu to bude znovu předloženo.

Přední čínští státní činitelé toto ujednání na tiskové konferenci nezmínili. Nejméně jedno čínské státní médium jej však s odkazem na prohlášení Bílého domu zmínilo ve své zprávě na čínské sociální síti WeChat.

Společnost Qualcomm Inc ale v pondělí uvedla, že o obnovení akvizičního procesu nizozemské firmy v hodnotě 44 milionů dolarů (jedna miliarda Kč) neusiluje. Qualcomm v červenci nezískala souhlas čínského regulačního úřadu, což USA vnímaly jako urážku.

STRUKTURÁLNÍ ZMĚNY ČÍNSKÉ EKONOMIKY

Bílý dům uvedl, že Trump a Si odsouhlasili okamžité zahájení jednání o strukturálních změnách ve věci technologických transferů, ochrany duševního vlastnictví, necelních bariér, kybernetických krádeží, služeb a zemědělství.

Nejvyšší diplomat čínské vlády, ministr zahraničí Wang I, byl méně konkrétní. Čínským reportérům řekl, že Čína bude dovážet více výrobků z USA na základě tržní poptávky s cílem zmenšit nerovnováhu ve vzájemném obchodě.

Wang dodal, že oba lídři se dohodli na vzájemném otevření trhů a že Čína bude pracovat na tom, aby postupně rozptýlila pochybnosti Američanů v procesu dalšího otevírání její ekonomiky.

V pondělí uvedl vlivný čínský bulvární deník The Global Times, že Čína a USA budou dále diskutovat o dalších krocích ohledně usnadňování přístupu na trh, ochrany duševního vlastnictví, zamezení technologických transferů a společného potírání kybernetické kriminality.

90DENNÍ ČASOVÝ RÁMEC PRO JEDNÁNÍ

Bílý dům uvedl, že se uskuteční rozhovory, které budou mít za cíl vyřešit stížnosti Spojených států, týkající se například technologických transferů. V opačném případě se dosavadní 10procentní cla podle původního plánu zvýší k 1. lednu až na 25 procent.

Wang toto časové rozmezí nezmínil, čínská média však ano. Náměstek ministra obchodu Wang Šou-wen řekl novinářům, že Čína a Spojené státy uspíší rozhovory s cílem odstranit dosavadní 25procentní cla (na některé jiné výrobky), ale časovou lhůtu nesdělil.

Vyjednavači budou mít na dosažení dohody ve skutečnosti méně než 90 dní kvůli svátkům v obou zemích v nadcházejícím období, řekl v pondělí novinářům čínský velvyslanec v USA Cchuej Tchien-kchaj.

ČÍNSKÉ NÁKUPY AMERICKÉHO ZBOŽÍ

Bílý dům uvedl, že Čína souhlasí s nákupem dosud neurčeného, ale podstatného množství zemědělských, energetických, průmyslových a dalších produktů ze Spojených států. Sdělil také, že Čína souhlasila se zahájením nákupu od amerických zemědělců s okamžitou platností.

Čína přímo nezmínila, jaké konkrétní zboží začne kupovat, ani lhůtu, do kdy by tak měla učinit.

DALŠÍ PŘÍSLIBY

Podle amerického ministra financí Stevena Mnuchina Čína na večeři mezi Trumpem a Siem přislíbila uskutečnit další obchody v objemu více než 1,2 bilionu dolarů (27 bilionů Kč). Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow k tomu ale řekl, že tato částka je orientační a bude záviset na tržní poptávce.

Čína se zavázala, že okamžitě začne odstraňovat cla a necelní bariéry, včetně snížení svého 40procentního cla na auta, řekl Kudlow. V neděli Trump oznámil na twitteru, že Čína souhlasila se snížením dovozních cel na americké vozy.

Američané také poprvé dostanou možnost získat většinové vlastnické podíly v čínských společnostech, dodal Kudlow.

Čína však nic z toho, co prohlásili Mnuchin a Kudlow, nepotvrdila. Státem vlastněný deník Securities Daily dnes uvedl, že čínská vláda zvažuje možnost snížit cla na dovoz aut z USA. Konkrétní rozsah a časový rámec ale dosud nebyl zveřejněn.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • ČEZ v prvním pololetí snížil čistý zisk meziročně o 5 %
    Energetická skupina ČEZ vydělala v prvním pololetí letošního roku 21,1 miliardy korun. Čistý zisk skupiny tak meziročně klesl o pět procent. K poklesu přispěl zejména nižší zisk z obchodování s komoditami a také vliv rozdílných harmonogramů odstávek jaderných zdrojů. Provozní zisk společnosti naopak vzrostl. Vyplývá to z údajů, které dnes společnost zveřejnila. ČEZ zároveň potvrdil očekávání čistého zisku za celý rok 2024 ve výši 25 až 30 miliard korun.
  • ČEZ v úterý podepíše s firmou Rolls-Royce SMR spolupráci pro modulární reaktory
    Polostátní energetická společnost ČEZ v úterý 29. října v Kramářově vile podepíše s firmou Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci při vývoji malých modulárních reaktorů. ČTK o tom dnes informoval Úřad vlády ČR. Firma ČEZ už v září oznámila, že partnerství s Rolls-Royce SMR naváže. Server Novinky.cz v úterý uvedl, že ČEZ v britské společnosti koupí podíl v hodnotě několika miliard korun.
  • ČEZ vydal dluhopisy s ekologickým závazkem za 14,7 miliardy korun
    Energetická firma ČEZ vydala takzvané udržitelné dluhopisy za 600 milionů eur (asi 14,7 miliardy korun). Dluhopisy s úrokem 2,375 procenta jsou spojené se závazkem snížení emisí. Když firma závazek nesplní, úrok vzroste o 0,75 procentního bodu. Firma to oznámila na svém webu. Očekávané datum emise je 6. dubna. Podle serveru HN.cz, který na informaci upozornil, mají o emisi zájem evropští investoři, například z Velké Británie.
  • ČEZ za první tři čtvrtletí téměř zosminásobil čistý zisk
    Čistý zisk skupiny ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun ve stejném období před rokem. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun. Firma to dnes uvedla na svém webu. ČEZ je největší energetická firma v zemi. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
  • ČEZ zažaloval centrální banku kvůli pokutě za pozdní zveřejnění informace
    Polostátní energetická společnost ČEZ zažalovala Českou národní banku (ČNB) kvůli milionové pokutě uložené za pozdní zveřejnění informace, která mohla ovlivnit hodnotu akcií firmy. ČEZ podal žalobu loni v prosinci, soud se jí začne zabývat příští týden, píše web Aktuálně.cz. ČEZ už podle něj pokutu zaplatil. Žalobou se domáhá toho, aby soud rozhodnutí centrální banky zrušil, a klíčové předpisy do budoucna autoritativně vyložil.
  • Čím dál více činitelů ECB se kloní ke snížení úroků v září
    Čím dál více činitelů Evropské centrální banky (ECB) se přiklání k zářijovému snížení úrokových sazeb v eurozóně. Odvrátit by ho tak mohlo jen velké překvapení v ekonomických údajích zveřejněných v příštích týdnech. Podle agentury Reuters to vyplývá z rozhovorů s řadou zdrojů z ECB.
  • Čína a Británie uzavřou smlouvy za více než devět miliard liber
    Čína uzavře s Británií obchodní smlouvy v hodnotě více než devět miliard liber (tedy asi 259 miliard korun). Podle agentury AP to oznámila britská premiérka Theresa Mayová, která se dnes v Pekingu sešla i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
  • Čína a EU zahájí jednání o investiční dohodě
    Čína a Evropská unie zahájí jednání o důležité investiční dohodě. Na vrcholné schůzce Čína-EU...
  • Čína aktivně pomůže stabilizovat svou ekonomiku
    Čínská vláda zakáže poskytování nových úvěrů společnostem v odvětvích s nadměrně velkou výrobní kapacitou...
  • Čína a Rusko investují 1,4 miliardy dolarů do lithiových dolů v Bolívii
    Čína a Rusko investují 1,4 miliardy dolarů (téměř 31 miliard Kč) do dvou lithiových dolů v Bolívii. Ve čtvrtek to oznámila bolivijská vláda. Na kov, který se využívá pro výrobu baterií do elektromobilů, je tato jihoamerická země bohatá.
  • Čína a USA povedou konzultace o vyváženém růstu ekonomiky
    Čína a Spojené státy povedou konzultace o vyváženém růstu domácí a světové ekonomiky a zaměří se i na boj s praním špinavých peněz. Včera to podle agentury Reuters uvedla po setkání s čínským vicepremiérem Che Li-fengem americká ministryně financí Janet Yellenová, která pokračuje v oficiální návštěvě Číny. Zároveň také varovala čínské podniky před podporou Ruska.
  • Čína a USA prý učinily pokrok v jednání
    Spojené státy a Čína začaly vytyčovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu. Učinily tak zatím nejvýznamnější pokrok v jednání o ukončení obchodní války, která trvá už sedm měsíců. S odvoláním na zdroje seznámené s vyjednáváním to uvedla agentura Reuters.
  • Čína a USA se na celkovém obchodu EU podílely loni téměř třetinou
    Hlavními obchodními partnery Evropské unie v loňském roce byly Spojné státy a Čína. Obě země měly na celkovém obchodu s EU téměř třetinový podíl. Následují Švýcarsko, Rusko, Turecko a Japonsko. EU nejvíce obchoduje se strojírenským a dopravním zbožím, dalšími produkty zpracovatelského průmyslu a chemikáliemi. Na úrovni jednotlivých států převažuje obchod mezi členskými zeměmi. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
  • Čína a USA znovu hovořily o vzájemných obchodních vztazích
    Čína a Spojené státy, které spolu vedou obchodní válku, podruhé hovořily o vzájemných obchodních vztazích. Videohovor spolu dnes vedli americká ministryně financí Janet Yellenová a čínský vicepremiér Liou Che. Podle sdělení čínského ministerstva obchodu probírali "otázky, které zajímají obě strany". Peking ale neuvedl, kdy se obě země chystají oficiálně obnovit rozhovory o ukončení sporu o cla.
  • Čína bude i nadále investovat do dluhopisů eurozóny
    Čína bude i nadále pokračovat v investicích do dluhopisů eurozóny.
  • Čína bude nakupovat eura
    Po dnešních zprávách se pro tradery stále jasněji rýsuje nový atraktivní měnový pár USD/CNY, který by...
  • Čína bude podle viceprezidenta pokračovat v udržitelném růstu
    Čínská ekonomika bude v letošním roce pokračovat v udržitelném růstu. Uvedl to včera čínský viceprezident Wang Čchi-šan na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Podle listu Financial Times se tak snažil zmírnit obavy ze zpomalování růstu druhé největší ekonomiky světa.
  • Čína bude pokračovat v reformách, aby podpořila růst
    Čínská ekonomika je stabilní, tempo jejího oživení ale není tak silné, jak by si vláda přála. Na Světovém ekonomickém...
  • Čína bude usilovat o sjednocení kurzu jüanu
    Čína bude rozvíjet a prohlubovat devizové obchodování, aby podpořila sjednocení kurzu jüanu, který se v obchodování na domácím a zahraničním trhu liší. Řekla to dnes mluvčí úřadu pro regulaci obchodování s devizami (SAFE).
  • Čína by měla dosáhnout plánovaného růstu
    Čína by měla být schopna letos dosáhnout růstu ekonomiky o 7,5 procenta, který si jako cíl stanovila tamní...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance