Sobota 02. listopadu 2024 17:22
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox 16 let
reklama
SAB Finance

Bitcoin podle ekonomů

05.04.2018 10:14  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ekonomové tvrdí, že pokud by na zemi ležela koruna, tak by jí dávno někdo zvednul. To dokládá, že peníze nerostou na stromech, pokud ale víte jak na to, nemusí být těžké se k nim dostat.

Ekonomové si mohou dovolit tvořit předpoklady. Pokud vláda sníží daně, za jinak nezměněných okolností budou téměř všichni lidé utrácet více svých peněz. Tento předpoklad ovšem nebere nijak v úvahu nutné vytváření úspor. Ekonomové současně nevytvářejí jen předpoklady, ale tvoří i modely. Chtějí si díky nim zjednodušit onu velmi komplikovanou realitu tak, aby byla pochopitelnější nejen pro ně samé, ale zejména pro širší veřejnost.

Ekonomický model

Jednoduchý ekonomický model se snaží určit daný vztah digitálních měn a skutečné ekonomiky. Obsahuje velké množství předpokladů, proto jej nelze brát zcela doslova. Může nám ale ukázat postavení a funkci Bitcoinu tak, jak si stojí v komplexním světě kryptoměn. Jde o rovnici směny. Rovnice směny je taková ekonomická rovnice ukazující vztah mezi peněžní nabídkou, dále pak rychlostí oběhu peněz, následně cenovou hladinou a nakonec i reálným výkonem ekonomiky. Teorii poprvé před 150 lety představil Angličan John Stuart Mill. S matematickým vyjádřením pak přišel americký ekonom Irving Fisher až v roce 1911.

Rovnici směny

Bez kursu makroekonomie nebo ekonomické teorie asi tuto rovnici neznáte. M*V = P*Q. Zde je M = peněžní zásoba, V = rychlost oběhu peněz, P = cenová hladina, Q = HDP v reálných cenách. Za P*Q si dosaďte nominální HDP dané země k určitému kvartálu, například 20 bilionů dolarů. P se v tomto případě bude rovnat 1. Pak dosazujete, kolik peněz je potřeba k obsluze tohoto HDP. M = peněžní agregát, M2, který může být třeba 14 bilionů dolarů. M2 tvoří hotovost a vklady na bankovních i termínovaných účtech. Každá centrální banka tyto informace zveřejňuje a je tedy možno zjistit rychlost oběhu peněz. Jde o číslo, které udává, jak rychle peníze mění majitele a kolikrát je každá jednotka měny ročně zaplacena za zboží a služby.

Řešení rovnice

Pak stačí vydělit HDP peněžní zásobou a zjistíme, že rychlost oběhu peněz v našem případě je 20/14=1,42. Jde o stejné číslo, které uvádí i pobočka FEDu. Rovnice pro americkou ekonomiku za rok 2017 zní: M(14)* V(1,42)=P(1)*Q(20). Jak si dosadit do rovnice Bitcoin si povíme příště.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin padá na 20 000 USD📉
    Pohyb bitcoinu smerom nadol sa zrýchlil, keď „kráľ kryptomien“ klesol k dôležitej podpore, ktorá sa nachádza na úrovni 20 000 dolárov.
  • Bitcoin padá na 36 400 dolarů, když se nálady na Wall Street zhoršují 📉
    Bitcoin se dnes obchoduje téměř o 2,5 % a klesá pod oblast 36 500 USD. Ve stejnou dobu kryptoměny Algorand a Polygon ztrácejí téměř o 8 % níže, zatímco Ethereum sklouzne pod psychologickou hranici 2 000 USD a obchoduje se za 1 960 USD. Tlak na sestup přichází v době, kdy sentiment na Wall Street slábne a index US100 ustupuje z ročních maxim na úrovni 16 000 bodů. Futures kontrakt na americký dolar (USDIDX) se dnes obchoduje níže, ale to kryptoměnám nepomáhá.
  • Bitcoin padá na 67 tisíc dolarů
    Dlouhé pozice v bitcoinech v hodnotě přes 100 milionů dolarů byly vymazány, protože největší digitální aktivum na světě kleslo ze 70 tisíc dolarů.
  • Bitcoin padá pod úroveň 20 000 USD 📉
    Bitcoin dnes prolomil psychologickou hranici 20 000 USD. Klesající trend Bitcoinu s sebou strhl i menší kryptoměny. Ethereum se právě blíží úrovni 1 000 USD. Poklesy jsou způsobeny slabým sentimentem na akciových trzích.
  • Bitcoin padá pod úroveň 30 tisíc dolarů. Zmírňují obavy z inflace, investoři ale špatně nesou i odklon Elona Muska od kryptoměn či čínské zásahy proti nim
    Výprodej bitcoinu dnes zrychluje a jednotka nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se poprvé za zhruba měsíc prodává za méně než 30 tisíc dolarů. Cenově se propadají také další kryptoměny a kryptoaktiva, včetně druhé nejrozšířenější kryptoměny, etheru.
  • 🔽 BITCOIN padá pod 42 000 $
    Bitcoin se dnes ráno obchodoval výše, ale brzy odpoledne nabraly věci dramatický, záhadný směr. Zisky byly vymazány a Bitcoin klesl pod 41 000 USD, aby se v daný den obchodoval přibližně o 10 % níže. Část tohoto pohybu již byla vymazána a BITCOIN se v době tisku pokusil vyšplhat zpět nad hranici 42 000 USD.
  • Bitcoin padá po skoro půlroce padá pod 30 tisíc dolarů. Kvůli Tesle, Pekingu a americké centrální bance
    Cena nejstarší kryptoměny, bitcoinu, se dnes poprvé od ledna propadla pod cenovou úroveň 30 tisíc dolarů za kus. Cena bitcoinu tak už není ani poloviční v porovnání s historickým maximem takřka 65 tisíc dolarů, jehož kryptoměna dosáhla letos v polovině dubna.
  • Bitcoin: pět fundamentálních a jeden technický argument pro dlouhodobý růst
    Poté, co jsme v předchozím přehledu zkoumali, proč bitcoin vypadá lokálně atraktivněji než zlato, přišlo dnes další potvrzení této prognózy.
  • Bitcoin poblíž nového medvědího signálu.
    Bitcoin je pod tlakem, protože cena ztratila úroveň 19 000 USD a atakuje 18 000 USD. V předchozí analýze jsme upozornili, že očekáváme nárůst volatility a nejpravděpodobnějším výsledkem by podle nás byl průraz ceny bitcoinu pod support. Cena zůstává uvnitř medvědího kanálu a prodejní tlak proti bitcoinu zesílil. Dolar po dnešním zveřejnění CPI plošně posiluje. Navzdory rannímu oslabení dolaru bitcoin nestoupal. Naopak, když dolar posílil, začal bitcoin rychleji klesat. Průraz pod červený horizontální support bude novým medvědím signálem. Náš další cíl zůstává přibližně na úrovni 12 000 USD. Aby se trend změnil, budou býci muset přinejmenším prorazit z medvědího kanálu a dostat se nad 20 600 USD. Do té doby zůstaneme v medvědím trendu.
  • Bitcoin pod $33,000, kryptoměny na ústupu
    Cena bitcoinu o víkendu znovu klesala a dnes „král kryptoměn“ klesl na nejnižší úrovně od července 2021, do oblasti pod 33 000 $. Co dále očekávat od kryptotrhu?
  • Bitcoin: podle všeho začal pokles hlouběji
    Pár BTC/USD se v době psaní článku obchoduje v červených číslech na úrovni 16 736. Obrátil se dolů a signalizuje tak, že swing nahoru skončil a prodávající by mohli převzít vedení. Bitcoin se propadl ze středečního maxima 16 984 o 1,60 % na dnešní minimum 16 712. Přesto si kryptoměna v posledních 7 dnech připsala 1,59 %. Jak už víte, navzdory dočasným odrazům zůstává trend medvědí. Co se týká technického hlediska, cenová akce signalizovala potenciální výprodej a to by mohlo altcoiny také táhnout dolů.
  • Bitcoin po dvou dnech růstu prudce klesá, zatímco altcoiny rostou
    Ethereum ztratilo 1,28 % a zaznamenalo hodnotu poblíž hladiny 3 300 USD. Binance coin naopak vzrostla o 0,56 % na 486 USD. Ostatní altcoiny ze seznamu top 10 mírně klesají. Pod výrazným tlakem byly v pátek podle všeho spíš oblíbené kryptoměny investičních fondů než altcoiny krypto fanoušků.
  • Bitcoin pod 19 000 USD. První potíže po sloučení Etherea
    Kryptoměny se poslední 2 týdny pohybovaly v bočním trendu, ale poptávka nebyla schopna nést kotace bitcoinu výše, což nakonec vedlo k výprodeji. Makroekonomické okolnosti nadále udržují tlak na riziková aktiva a na obzoru stále nejsou žádné události, které by potenciálně mohly trend zvrátit:
  • Bitcoin pod 25 000 $. Kryptomeny pod predajným tlakom 📉
    Nálada na trhu s kryptomenami je dnes slabá, Bitcoin po včerajšom rozhodnutí Fedu začal klesať a skĺzol z úrovne 26 000 USD na 24 800 USD. Na rozdiel od Nasdaqu sa kryptomenám nepodarilo vyrovnať výpredaj počas konferencie Jeroma Powella.
  • 📉 Bitcoin pod 39 000 USD
    Bitcoin nadále ztrácí hodnotu další den po sobě, přičemž dnešní pokles přesáhl 1,60 %. Cena bitcoinu prolomila dvě klíčové rezistence na 40 000 USD a 39 000 USD a ztratila více než 20 % ze svého vrcholu stanoveného krátce po přijetí ETF.
  • 📉 Bitcoin poklesl pod $18 000 ❗
    Bitcoin se už druhým dnem v řadě obchoduje na nižších úrovních. Nejvíce obchodovaná kryptoměna klesla pod $18 000 a v době psaní tohoto příspěvku pokračovala v poklesu. Ripple dnes klesá o 9 % a Stellar ztrácí 7 %. Kryptoměnám došel dech poté, co Bitcoin otestoval úroveň historického maxima lehce pod $20 000. Je otázkou, zda se dočkáme podobného obratu, jako na přelomu let 2017 a 2018, nebo bude pokles rychle u konce jako na konci listopadu 2020?
  • Bitcoin poklesl pod $37 500 s výprodejem na akciových trzích
    Trh s kryptoměnami zažívá v posledních dnech velmi vysokou volatilitu. Výprodeje vyvolaly obavy z rizika recese a zvýšené inflace. Tyto faktory způsobily, že se akciové indexy znovu ponořily a stáhly s sebou trh s kryptoměnami. Je vidět, že korelace bitcoinu s technologickým indexem NASDAQ je stále silná.
  • Bitcoin pokořil hranici 16 000 dolarů
    „Tržní kapitalizace kryptoměn převyšuje úroveň 465 miliard dolarů. V poslední době přitom narůstá dominance bitcoinu, který tvoří 65 procent celého kryptoměnového trhu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Bitcoin pokořil hranici 30 tisíc dolarů, poprvé od června. Svědčí mu otřesy a pády bank euroamerického okruhu a související záchranné akce centrálních bank
    Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna, bitcoin, dnes pokořila psychologickou hranici 30 tisíc dolarů. Stalo se tak poprvé od loňského června. Bitcoin se tak ocitl takřka na dvojnásobku své ceny z loňského listopadu, kdy se propadl k úrovni pod 15 500 dolarů. Od začátku letošního roku si připsal již přes 80 procent.
  • Bitcoin pokořil hranici 9 000 dolarů
    „Hodnota bitcoinu stejně jako dalších kryptoměn je nestabilní a postupem času se výrazně mění. Na současném růstu hodnoty bitcoinu mnozí lidé vydělali. Podobně však v roce 2018 při výrazném pádu ceny bitcoinu mnoho lidí prodělalo. Obchodníci s kryptoměnami by si měli dávat velký pozor a uvědomit si, že potenciál vysokého výnosu je vykoupen obrovským rizikem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex