Středa 18. prosince 2024 07:01
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje

Globální zásoby cukru se znovu blíží historickému minimu

24.05.2016 12:29  Autor: PrimStock  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dle odhadu amerického ministerstva zemědělství (USDA) by se mohly globální zásoby cukru při poklesu o odhadovaných 13 miliónů tun v průběhu stávající a následující sezóny přiblížit historickému minimu. Tomuto předpokladu napomáhá i stávající situace v Číně, kde by konec podpory na pěstování cukrové třtiny měl v průběhu stávající sezóny mít za následek nárůst importu cukru na historické maximum.

Ve svém prvním letošním odhadu týkajícím se očekávání vývoje globální nabídky a poptávky cukru (Wasde report) pro sezónu 2016 – 2017 USDA odhaduje, že celosvětové zásoby surového cukru klesnou o 4,94 miliónů tun. Přičteme-li k tomu odhad pro stávající sezónu, který hovoří o poklesu o 8 miliónů tun, mohly by se globální zásoby cukru dostat na nejnižší úroveň od sezóny 2010 – 2011. Během té cena surového cukru na burze v New Yorku vzrostla až na 36,08 centů za váhovou libru, tedy nejvyšší úroveň za posledních 35 let. S ohledem na zmíněné, by tak nynější nárůst ceny cukru, který od loňského srpna posílil o více jak 60%, více než opodstatněný. Podobně, jako byl v sezóně o 6 let dříve.

Z pohledu principu poměřování objemu globálních zásob vůči očekávané globální spotřebě skončí konečné zásoby v sezóně 2016 – 2017 dokonce o 18,9% níže, než tomu bylo v sezóně 2010 – 2011. Jednalo by se současně o historicky třetí nejnižší objem konečných zásob cukru od roku 1959.

Problémy se suchem

Dle aktuálního Wasde reportu by produkce v Brazílii, která platí za největšího producenta cukru na světě, měla v sezóně 2016 – 2017 vzrůst o 2,42 miliónů tun na úroveň čtyřletého maxima 37,1 miliónů. Důvodem by měly být více příhodné počasí a menší podíl cukrové třtiny použité pro výrobu etanolu. Zpracovatelské provozy používané pro zpracování třtiny buď na cukr či na etanol by měly v průběhu zmíněné sezóny přeměnit 57% třtiny na biopalivo. V loňské sezóně činil tento podíl 59%.

Co se však Indie týká, jde o zcela jiný příběh. Indie platí po Brazílii za druhého největšího producenta cukru na světě a zde by měla konečná produkce třtiny klesnout naopak o 2,2 miliónů tun na úroveň sedmiletého minima 25,5 miliónů tun. Ovlivněna nepříznivým počasím ve formě sucha, díky němuž se velká část farmářů rozhodla využít pro produkci růstu o rok dříve vysazených rostlin, než aby vysazovali sazenice nové, by tak konečná produkce o více než hodně zaostala za celkovou domácí spotřebou. Díky nižší produkci a rok od roku vyšší spotřebě by měly zásoby cukru v Indii oproti předešlé sezóně klesnout o 18%.

Čína a místní motivační pobídky

Produkce cukru v Číně by dle odhadu USDA měla klesnout na úroveň 16letého minima 8,23 miliónů tun. Z velké části se na tomto stavu podílí místní vláda a problém se nazývá „dotační reforma“. V posledních dvou letech vyšší cena pozemků a pracovní síly společně se zrušením minimálních výkupních cen v provinciích Guangdong a Hainan způsobily to, že místní farmáři přešli z cukrové třtiny k pěstování tabáku a banánů. To by mohlo mít v sezóně 2016 – 2017 za následek meziroční nárůst importu cukru do Číny o 1,2 miliónu tun na „konečných“ 7,9 miliónů tun, přičemž se předpokládá, že dalších 1,5 – 2 milióny tun by mohlo být na černo propašováno do Číny z Thajska a Indie přes Vietnam a Myanmar (Barma). A zatímco import v objemu 7,9 miliónů tun dalekosáhle přesahuje bezcelní kvótu 1,95 miliónu tun, jsou dle zprávy kanceláře USDA v Pekingu zvýšené domácí ceny příčinou toho, že také zbylý importovaný cukr s tarifní přirážkou 50% je na domácím trhu konkurenceschopný.

Historicky nízké hladiny

Zatímco USDA odhaduje, že celosvětová produkce cukru v sezóně 2016 – 2017 vzroste o 4,4 miliónů na celkových 169,3 miliónů tun, nedosáhne ani zdaleka průměru posledních pěti let, který činí 173,7 miliónů.

V poměru ke globální spotřebě o objemu 173,6 miliónů (historické maximum) by finální produkční schodek mohl činit až 4,3 miliónů tun. Tím by došlo k naplnění opakujícího se scénáře posledních let, kdy by pokrytí rostoucí globální spotřeby bylo doháněno spotřebou zásob namísto vyšší produkce. Následkem jsme nyní svědky toho, že se objem globálních zásob opětovně blíží historicky nízkým úrovním. Bude se opakovat scénář z sezóny 2010 – 2011?

Robert Černík analytik

Klíčová slova: Čína | Import | Analytik | Cukr | Cena | Zprávy | Indie | Burze | Očekávání |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Globální trh s platinou: Očekávaný deficit i v roce 2025
    Světový trh s platinou bude v roce 2025 pravděpodobně čelit deficitu potřetí za sebou, přičemž tento deficit má činit přibližně 539 000 uncí. I když se očekávaný deficit pro rok 2024 snížil na 682 000 uncí, což je výrazně nižší než původní předpoklad 1,03 milionu uncí, trh i nadále čelí výzvám, které ovlivňují nabídku a poptávku po tomto vzácném kovu.
  • Globální trhy čekají na americkou inflaci
    Pokračující holubičí rétorika ECB neměla na eurodolar výraznější vliv a tak měnový pár vyhlíží zítřejší americká inflační čísla. Připomeňme, že včera promluvil hlavní ekonom P. Lane, který uvedl, že úrokové sazby nebudou reagovat na šoky, které odezní a že jednorázový posun mezd neznačí nový inflační trend. Rétorika ECB je nyní také v ostrém rozporu s komunikací Bank o England, která se halí do jestřábího hávu a trh již očekává, že britská centrální banka zvýší v prosinci úrokové sazby. Netřeba dodávat, že libra z toho profituje, resp. zpevňuje proti euru.
  • Globální trhy čekají na data CPI: akcie klesají a dolar je pod tlakem kvůli situaci v Číně.
    Dolar mezitím čelil tlaku v podobě zpráv z Číny. Zprávy naznačovaly, že čínská ekonomika prochází deflací, což mezi účastníky trhu vyvolává určité obavy. Evropský akciový trh získal určitou podporu díky daňovým ujištěním od italských bank. Ceny ropy zároveň vzrostly na nejvyšší úroveň od ledna kvůli nedostatku nabídky. Na pozadí těchto zpráv některé velké společnosti vykázaly růst na Wall Street. Akcie Dow Inc přidaly 0,96 % a uzavřely na 55,54. Akcie Honeywell International vzrostly o 0,85 % a dosáhly 189,24, zatímco Caterpillar Inc vzrostly o 0,58 % a skončily na 284,53. Akciový trh byl dnes plný intenzivních pohybů, některým korporacím se dařily, jiné čelily tlaku.
  • Globální trhy opět sledují centrální bankéře
    Na hlavní světový měnový pár EUR/USD v posledních dnech působí především tržní očekávání ohledně centrálních bank. Po Fedu zveřejní zápis ze zasedání i ECB. Nejzajímavějším tématem by měla být diskuze nad dopady brexitu a propadem výnosů, který ECB komplikuje její program kvantitativního uvolňování. V regionu se dočkáme jen dat z Polska, koruna by měla zůstat bez výraznějších změn.
  • Globální trhy pokračují v poklesu
    Americké akciové trhy pokračují ve včerejším poklesu. Index Dow Jones klesá o 1,3 %, S&P 500 ztrácí 1,1 % a technologický Nasdaq odepisuje 1,4 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedaří ani jednomu sektoru. Nejhlubší ztrátu 1,8 % si připisují zpracovatelé komodit. Na trzích pokračuje napětí z očekávání vývoje obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.
  • Globální trhy se zhroutily, pár USD/JPY bude pokračovat v poklesu, zatímco ceny ropy vzhledem k rusko-ukrajinské krizi rostou
    Zahájení speciální ruské vojenské operace na východě Ukrajiny k "denacifikaci" a "demilitarizaci" ve čtvrtek brzy ráno vyvolalo kolaps světových trhů. Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu dnes ráno klesly o více než 2,0 %. Výrazně klesají i futures na hlavní evropské a americké akciové indexy.
  • Globální trhy vykazují kvůli nejistotě smíšenou dynamiku
    Globální trhy nadále vykazují smíšenou dynamiku a zůstávají silně ovlivněny nejistotou, která jim brání v propadu nebo růstu.
  • Globální vyhlídky: Trumpovo vítězství neznamená zásadní průlom
    Otázka, která nyní zaměstnává většinu investorů, je, zda vítězství Donalda Trumpa představuje z hlediska finančních trhů skutečný průlom. Zatím je odpověď NE. Nikdo nedokáže říct, jaká přesně opatření nově zvolený prezident zavede ve chvíli, kdy nastoupí do úřadu, dokonce ani on sám ne.
  • Globální výprodeje se nevyhnuly trhům ani v pondělí
    Nejslabším indexem, i když ne nějak výrazně, byl technologický Nasdaq Composite, který umazal necelé 4 %. O málo lépe se vedlo průmyslovému Dow Jones Industrial Average, jenž odepsal zhruba 3 %. Pořádný sešup nyní zažívají investoři akcií Nvidia, která se i včera poměrně výrazně propadla. Od nejvyšší úrovně, které akcie dosáhly 18. června, tak již nechaly v trhu přes 25 %. AMD při pondělním obchodování jako jedna z mála akcií posílila, a to cirka o 2 %. Apple zakončil obchodování ve ztrátě okolo 6 %, Bank of America klesla o cca 3 % a akcie Berkshire se rovněž propadly.
  • Globální výzvy: rostoucí ceny ropy v reakci na krizi v Gaze a údaje ze Spojených států
    Ceny ropy ve čtvrtek poté, co Izrael odmítl příměří, které mu nabídlo hnutí HAMAS, vzrostly kvůli obavám z možného rozšíření konfliktu na Blízkém východě o více než 3 %.
  • Globální žebříček TOP-1000 – americké firmy jsou na burze úspěšnější
    Americké firmy, které se obchodují na burze, mají vyšší zisky i obrat než Evropské společnosti. Z firem v globálním žebříčku TOP-1000 jasně vedou společnosti z USA.
  • Globálny obchod v druhom kvartáli klesol. A mal by klesať ďalej.
    Svetový obchod začína pociťovať obchodné vojny. V druhom kvartáli klesol objem svetového obchodu prvý krát od roku 2016. V tom čase však bol primárnym dôvodom prepad cien ropy, ktorá tvorí nemalú časť globálneho obchodu.
  • Globálny rast priemyselnej výroby výrazne spomaľuje. Nad vodou ju držia USA a Čína.
    Dnes dorazili z USA októbrové čísla z priemyselnej výroby. Jej medziročný rast spomalil z 5,6% na 4,1%. Stále je to však jedna z najvyšších úrovní od pokrízového oživenia v roku 2011. O zvyšku sveta sa to však povedať nedá. Keď sa pozrieme na 10 najväčších vyspelých ekonomík bez USA, tak medziročný rast ich priemyselnej výroby spomalil k nule a aktuálne je zhruba na úrovni rokov 2015-2016, kedy globálna ekonomika zažila menšie spomalenie. Keď sa pozrieme na top 10 vyspelých ekonomík vrátane USA, tak je rast priemyselnej výroby stále veľmi solídny, dá sa teda povedať, že priemyselnú výrobu vo vyspelých krajinách stále ťahá vývoj v USA.
  • Global Stock?s Rally Might Continue
    Americké akciové indexy pokračují v obchodování při rekordních maximech, zatímco Evropské indexy prudše rostly v uplynulých dnech. Německý DAX dokonce vytvořil nová historická maxima při úrovni 12,800 a roste nejvíce z evropských indexů.
  • GM loni poprvé za 90 let ztratila vedoucí pozici v USA, předstihla ji Toyota
    Japonská automobilka Toyota Motor loni v prodeji aut ve Spojených státech překonala amerického konkurenta General Motors (GM). Ten tak poprvé od roku 1931 přišel o vedoucí pozici na domácím trhu. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které dnes firmy zveřejnily.
  • Gogo po oznámení zpětného odkupu vzrostlo o 11 %.
    Gogo (GOGO.US), americký poskytovatel palubního širokopásmového internetu pro obchodní letadla, je dnes jedním z nejvýkonnějších amerických akcií. Akcie rostou o 11 % poté, co společnost včera večer oznámila, že odkoupí zpět vlastní akcie v hodnotě 50 milionů dolarů. Plán zpětného odkupu představuje přibližně 3,5 % tržní kapitalizace společnosti před oznámením.
  • GOLD
    Včera po zveřejnění ekonomických zpráv z USA cena zlata propadla na úroveň 1288 USD. Dnes se zlato obchoduje kolem ho...
  • GOLD
    Včera kurz zlata dokázal udržet svou úroveň podpory na 1318 a pak vzrostl až na cenu 1370 USD, kde se nachází jeho úr...
  • GOLD
    Po nečekaném poklesu čínského exportu v červnu zlato zlevnilo a investoři čekají na vyjádření FOMC minutes. Dnešní ce...
  • GOLD
    Cena futures kontraktů na zlato se v pondělí ráno zvyšovala v reakci na nejistou situaci ve Spojených státech a uzavř...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster