Úterý 03. prosince 2024 19:07
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Bude v USA recesia? Najspoľahlivejšie ukazovatele hovoria že zatiaľ nie, vylúčiť sa však nedá

17.02.2016 17:39  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jenou z hlavných tém v ekonomických médiách v posledných týždňoch je možný príchod recesie v USA. Dôvodov, prečo si myslieť, že americká ekonomika na tom nie je najlepšie, je viacero:

  • Pokles aktivity vo výrobnej sfére
  • Problémy ťažobných a energetických spoločností súvisiacich s prepadom cien komodít
  • Utiahnutie politiky FEDu
  • Silný dolár
  • Problémy emerging ekonomík

JPMorgan dokonca v súčasnosti odhaduje šancu recesie (t.j. dvoch medzikvartálnych poklesov HDP po sebe) v najbližších 12 mesiacoch na 32 %:

jpm recession risk 32 pct from 22 (nick)

Tento graf nedodáva príliš veľa optimizmu, ani nie tak kvôli samotnému percentuálnemu vyjadreniu pravdepodobnosti recesie, ale kvôli tomu, že keď už raz v minulosti začala pravdepodobnosť recesie prudšie rásť, tak k recesii došlo. A je potrebné povedať, že od ukončenia zlatého štandardu (počítam od tohto bodu preto, lebo predošlý monetárny systém mal recesie častejšie), sme boli svedkami recesie v priemere každých 7-9 rokov (v závislosti od toho, čo počítame aj ekonomický pokles začiatkom nového tisícročia, ktorý nenaplnil definíciu recesie dvoch po sebe idúcich medzikvartálnych poklesov). V treťom kvartáli sa začne ôsmy rok expanzie, čiže už len historická pravdepodobnosť naznačuje, že recesia je možná.

Pozrel som sa však na ukazovatele, ktoré boli prítomné pred každou z posledných recesií  a tie zatiaľ (opakujem slovo zatiaľ) bezprostredné riziko neukazujú.

Začnime tým najpoužívanejším – Obrátenie výnosovej krivky. Keď investori očakávajú problémy, tak sa vrhnú do bezpečných štátnych dlhopisov s dlhodobou splatnosťou a v prípade, že očakávajú masívne problémy, tak je dopyt po dlhopisoch s dlhodobou splatnosťou tak silný, že ich výnosy sú nižšie ako pri krátkodobých. Nasledujúci graf ukazuje prirážky desaťročných amerických dlhopisov k trojmesačným. Červeným sú označené recesie (beriem do úvahy aj začiatok 2000tych rokov):

2016-02-17_spread

Ako vidíme z grafu, tak pred každou z recesií od 70. rokov klesla prirážka desaťročných dlhopisov k trojmesačným do záporného teritória. A to s predstihom niekoľkých kvartálov. Takisto tento indikátor neposkytol ani žiadne falošné signály. V posledných mesiacoch sme svedkami zužovania tejto prirážky, ale od negatívneho teritória je ešte ďaleko.

Prirážky na dlhopisoch ukazovateľom sú indikátorom recesie z pohľadu očakávaní trhov. Pozrime sa teraz na ukazovateľ založený na ekonomických dátach. V tomto prípade používam medziročnú zmenu (absolútnu) predstihových indikátorov. Sú to indikátory predznačujúce budúci ekonomický vývoj (ako napr. priemyselné objednávky, povolenia na stavbu domu, spotrebiteľské očakávania? kmopletný zoznam nájdete TU. Hlbšie logiku za týmto indikátorom vysvetľovať nemusím:

2016-02-17_leading

Ako vidíme z grafu, tak pred recesiami sa dostala medziročná zmena predstihových indikátorov do záporného teritória. A tiež to obvykle predbiehalo recesiu o minimálne dva kvartály (výnimkou boli roky 2000/2001, ktoré však technicky úplne nespĺňajú definíciu recesie). Podobne ako predošlý ukazovateľ, neposkytol ani tento žiaden falošný signál. V súčasnosti sme svedkami poklesu aj pri tomto ukazovateli, stále je to však lepšie ako v rokoch 2012/2013.

Ďalším ukazovateľom je zmena nákladov na obsluhu dlhu k HDP. V podstate je to celkový dlh v ekonomike (vláda, domácnosti, nefinančné spoločnosti) k HDP prenásobený aktuálnymi sadzbami FEDu. Tento ukazovateľ meria, aká časť prostriedkov z ekonomiky by mala časom ísť na obsluhu dlhu na úkor spotreby a investícií. Čím vyšší je dlh, tým menšie zvýšenie sadzieb FEDu stačí k rastu tohto ukazovateľa:

2016-02-17_debt service

Z grafu vidíme, že keď vzrastú náklady na obsluhu celkového dlhu o zhruba 5 percentuálnych bodov, tak do niekoľkých kvartálov prichádza recesia. Tento ukazovateľ však poskytol už aj jeden falošný signál, a to počas zvyšovania sadzieb v 90. rokoch, kedy síce ekonomika spomalila, do recesie sa však nedostala. V súčasnosti je tento indikátor nízko, a to predovšetkým kvôli stále minimálnym sadzbám FEDu.

S týmto ukazovateľom súvisí aj zmena cien ropy, ktorá má taktiež tendenciu predbiehať recesie. Po prvé je to kvôli tomu, že rast cien ropy pôsobí na čistého importéra ako USA ako dodatočná daň, ktorá dokonca ani nejde štátu a uteká mimo ekonomiky. Po druhé rast cien ropy tlačí nahor infláciu, čo tlačí centrálnu banku k uťahovaniu politiky a tým vplýva na náklady obsluhu dlhu (teda predošlý ukazovateľ). Po medziročnom raste cien ropy minimálne o 50 % nasledovala recesia. Ako vieme, dnes je zmena ceny ropy medziročne v mínuse

2016-02-17_wti

Tri z môjho pohľadu najdôležitejšie indikátory odzrkadľujúce 1) náladu v ekonomike; 2) ekonomické dáta; 3) vývoj úročenia (ropu vynechávam), teda zatiaľ recesiu nenaznačujú. Dve z nich však majú negatívny trend a nie je možné vylúčiť, že budú pokračovať v poklese až do nebezpečných úrovní. A to už len kvôli tomu, že niektoré ďalšie ukazovatele, ktoré boli v minulosti spájané s recesiami, ju naznačujú. Tieto ukazovatele mi úplne nesedia z minimálne jedného z týchto troch dôvodov:

  1. nie sú reprezentatívne pre celú ekonomiku, ale len pre určité sektory
  2. nie sú pre nich dostatočné historické dáta, aby sa dali otestovať pre recesie v 70. a 80. rokoch
  3. nepredbiehajú recesiu o niekoľko kvartálov, takže nie je možné pri nich vylúčiť ani reverznú kauzalitu, t.j. že ich extrémne úrovne mala za následok recesia a nie že oni predznačovali recesiu

Ale nie je možné ich ignorovať, takže tie relevantné z nich pridávam (aj so zdrojmi):

Stav zásob u zákazníkov vo výrobnej sfére: Naznačuje, že zákazníci majú viac tovaru ako potrebujú a teda ho budú do budúcna odoberať menej (@ReutersJamie):

2016-02-17_business inventories

Na tento indikátor sa vzťahujú moje výhrady 1 a 2

Prirážky špekulatívnych dlhopisov k bezpečným. Sú mierou averzie investorov k riziku (zdroj sa mi niekde stratil, mal som uložený len graf):

2016-02-17_hy spreads

Na tento indikátor sa vzťahujú moje výhrady 1,2 a najmä 3

Pokles marží v americkej korporátnej sfére. Nižšia ziskovosť môže naznačovať problémy s dopytom a nižšiu ochotu firiem investovať (@jsblokland):

2016-02-17_NPM

Na tento indikátor sa vzťahuje výhrada 3 (a čiastočne aj 1, keďže dnes je pokles marží predovšetkým o rope a v určitej miere aj o exportéroch)

Summa summarum, určite je riziko v USA väčšie ako povedzme pred rokom. Niektoré ukazovatele sa dokonca pohybujú na úrovniach, ako keby v krajine recesia už bola. Tri podľa mňa najspoľahlivejšie ukazovatele sú však ešte ďaleko od úrovní, ktoré by predznačovali recesiu. Dva z nich však majú klesajúcu tendenciu a zatiaľ nevieme povedať, kde sa až zastavia, takže nechcem byť ani príliš optimistický. Čo zatiaľ drží americkú ekonomiku nad vodou, tak to je spotreba domácností a sektor služieb. Pokiaľ sa však zhoršia ukazovatele aj v týchto oblastiach ekonomiky, tak sa spolu s nimi výraznejšie vzrastie aj riziko recesie.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bude těžké udělat ze stříbra podobnou senzaci, jako se podařilo na GameStopu
    Retailoví investoři, kteří v pondělí vyhnali cenu stříbra na osmiletá maxima do blízkosti $30 za unci, mají před sebou ještě hodně práce, aby dosáhli šílenství ve stylu GameStopu nebo AMC. I když desetinový růst z pondělního rána vypadá slibně, trh se stříbrem a akcie GameStopu jsou dva jiné světy. Předně neexistuje významná short pozice hedgeového fondu na trhu se stříbrem. Navíc trh je z pohledu objemů obchodovaných futures kontraktů na COMEXu 200x větší než GameStop. Je sice pravdou, že na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let došlo k pětinásobnému zvýšení cen stříbra během několika málo měsíců až na rekordních $49,50 za unci (rekord platí dodnes), ale tento růst byl podložen fundamentálními faktory. Ty dnes chybí. A Redditové šílenství tak nemusí mít v tomto případě dost síly k popohnání ceny stříbra a mnoho desítek či stovek procent, jako jsme viděli na zmíněných akciových titulech v minulém týdnu.
  • Bude TikTok první obětí studené války US - Čína ?
    Zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů Spojených států ve středu hlasoval pro zákon, který by dal Joe Bidenovi pravomoc účinně zakázat TikTok ve Spojených státech;
  • Bude to ECB, která konečně pohne s EURUSD?
    EURUSD se drží v posledních třech měsících v úzkém pásmu. Takto dlouhé období klidu často končí výrazným cenovým swingem. Může být jeho katalyzátorem ECB?
  • Bude to o ekonomice, blbečku. Babišovi & spol. může ještě volby vyhrát probíhající rapidní růst důvěry obyvatel ČR v ekonomiku, zejména pokud jej doprovodí třeba dalším rouškovným
    Je tomu již přes třicet let od skončení bojových operací války v Zálivu. Tehdejší americký prezident George Bush starší se po spojeneckém vítězství stal miláčkem amerického lidu. V březnu 1991 jeho práci v úřadu kladně hodnotilo 90 procent Američanů. Zdálo se, že vítězství pro druhé volební období má "v kapse".
  • Bude Trump odvolán? Úterý je pro trhy zatím klidné
    V Asii slušně vyrostly třeba čínské akciové indexy, ale západní Evropa se příliš vzhůru nevydává. Sice převládá zelená barva, ale spíše je to stále balancování kolem včerejších závěrečných úrovní. Ani na dluhopisovém trhu nesledujeme velké změny - výnosy se drží na vyšší hladině z posledních dní. Eurodolar se pak konsoliduje u 1,2160.
  • Bude USD atraktivní investicí i v roce 2017?
    Poslední americká data ukázala, že největší ekonomice světa se i ve třetím kvartále velmi dařilo – rostla až o 3,5 %, tedy o 0,3 % více, než činil první odhad. Trh přitom také čekal jen 3,2% růst. Investoři se po těchto pozitivních číslech nyní začnou pomalu soustředit na prosincové údaje z trhu práce a průzkumy z nákupního sektoru (ISM), které budou zveřejněny v prvním lednovém týdnu.
  • Bude uzavírání krátkých pozic (short squeeze) u EUR první věcí, s níž se ve 2. čtvrtletí setkáme?
    Andrew Robinson, Senior Forex Market Analyst, Saxo BankSLEDOVANÉ UDÁLOSTI - NADCHÁZ...
  • Bude v Česku další úsporný tarif? Rozhodne Kreml
    Plynovod Nord Stream 1 je od včerejška v provozu. Zatím však pouze na 40 procent své přepravní kapacity. Ruský prezident Vladimir Putin přitom varuje, že už příští týden může plynovodem proudit plyn pouze z 20 procent jeho kapacity. Nejistota ohledně dalšího vývoje dnes žene cenu plynu v EU opět vzhůru, aktuálně o přibližně šest procent.
  • Bude VELOCYS s odpadom poháňať leteckú a automobilovú dopravu?
    Spoločnosť VELOCYS, britský dodávateľ technológií našiel spôsob, ako premeniť odpad z domácností a drevný odpad na pohonnú hmotu v leteckej a automobilovej doprave. V súčasnosti je priekopníkom v najväčšom projekte v Európe s cieľom znižovania uhlíkových emisií, pripravujúc výstavbu komerčného výrobného závodu vo Veľkej Británii, a to za účelom dosiahnutia udržateľnosti leteckeho a automobiloveho priemyslu a ponuky revolučnej zmeny vo výrobe palív. Viac sa dozviete vo videu TU:
  • Bude v noci intervenovať Bank of Japan?
    Trh sa nezadržateľne blíži k 80,00 USDJPY, či je tesne nad historickým dnom 79,75 USDJPY....
  • Bude Walmart pokračovat ve svém 21% nárůstu?
    Akcie ve společnosti Walmart včera prudce vzrostly poté, co největší maloobchodní prodejce na světě vykázal tržby v prvním čtvrtletí, které překonaly odhady Wall Street. Společnost vykázala zisk na akcii 1.69 USD oproti očekávaným 1.21 USD. Investorům se tato zpráva líbila, stejně jako oznámení, o výrazném posílení e-shopů, což vedlo ke zvýšení výhledu pro zbytek roku.
  • Bude Walmart pokračovat ve svém 21% nárůstu?
    Akcie ve společnosti Walmart včera prudce vzrostly poté, co největší maloobchodní prodejce na světě vykázal tržby ...
  • Bude Walmart pokračovat ve svém 21% nárůstu?
    Akcie ve společnosti Walmart včera prudce vzrostly poté, co největší maloobchodní prodejce na světě vykázal tržby ...
  • Bude zlatá rally pokračovat? Ceny zlata a ropy porostou
    Ropná rally, která začala koncem minulého týdne, se zastavila – je však šance, že se obnoví? Jaké faktory ovlivňují ceny zlata? Poté, co v prosinci loňského roku dosáhly svého maxima, nejvyšší hodnoty od počátku století na úrovni téměř 2 144,00 USD za trojskou unci, se ceny zlata až do konce minulého týdne konsolidovaly v bočním pásmu a poté nečekaně získaly silný support. Co způsobilo tento prudký nárůst?
  • Bude zlato tento týden pokračovat ve svém růstu?
    Podle posledního týdenního průzkumu o zlatě se názory investorů a analytiků rozcházejí. Main Street je ve svých názorech i nadále stabilní s celkově vyrovnaným býčím postojem, zatímco u analytiků pro tento týden jasně převažuje býčí prognóza.
  • Budou akcie Qualcomm díky nedostatku čipů na trhu i nadále růst?
    V dnešní analýze se podíváme na situaci ohledně nedostatku čipů. V této souvislosti se detailněji zaměříme na akcie Qualcomm (QCOM), protože tato společnost z technologického odvětví se výrobou čipů zabývá. Qualcomm nedávno odkoupil společnost Veoneer, čímž si upevnil pozici v automobilovém průmyslu. Ten je výpadkem čipů silně zasažen.
  • Budoucnost bez budoucnosti: V indickém parlamentu začala diskuse o kryptoměnách
    Bitcoin a další kryptoměny reagují na zprávy z Indie týkající se regulace kryptoměn v této zemi stále méně.
  • Budoucnost bitcoinu
    Bitcoin po ohromné říjnové rally klesl pod úroveň 60 000 USD. Nicméně Cathie Woodová ze společnosti ArkInvest zůstává ohledně největší světové kryptoměny optimistická. Ve skutečnosti je ještě optimističtější než dříve.
  • BUDOUCNOST BROKERSKÉHO PRŮMYSLU
    Nizozemský broker DEGIRO nabírá na obrátkách od roku 2013, kdy začal nabízet své služby drobným investorům. Před nedávnem společnost dosáhla počtu 200 000 registrovaných klientů. DEGIRO zaznamenalo velmi úspěšnou první polovinu roku 2017, kdy se v porovnání s loňským rokem zvýšily tržby o 57%. Úspěch přichází díky využití technologie za účelem maximalizace efektivity platformy, díky čemuž je možné nabízet nejnižší dostupné poplatky. Automatizace a efektivita obchodní platformy umožňuje vše provádět s minimálním množstvím lidské angažovanosti, proto společnost dokáže zpracovat obrovské množství objednávek pouze s personálem o velikosti 180 zaměstnanců, což je oproti jiným brokerům několikanásobně méně.
  • Budoucnost českého turismu je nejistá
    Turisté ze sousedních zemí jsou pro ČR klíčoví ve všech regionech. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří 33 % všech zahraničních hostů. Jen z Německa k nám jezdí přes 2 miliony lidí ročně, mnohdy opakovaně a navštěvuje i méně známá místa.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
FBS
Purple Trading
reklama
CapXmaster