Pondělí 30. prosince 2024 18:24
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap forex

Dávid a Goliáš

08.02.2013 13:05  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciový index SP500 sa pohybuje v 20 bodovom pásme 1495/1515 už posledné dva týždne a doteraz sme z neho nevideli vymanenie. Obchodníci skôr hrajú dobrý ping pong zo strany na stranu. Včera trh otvoril po silnom poklese eura kvôli komentárom prezidenta ECB na úrovni 1498, no k záveru obchodovania sme už boli o 10 bodov vyššie. Takéto úzke pásmo sme na trhu nemali už dlhší čas a indikuje značnú nerozhodnosť obchodníkov v ďalšom smerovaní.

Dávid a Goliáš

Pomoc pri odraze včera poskytli hlavne akcie spoločnosti Apple. Do tej sa včera obul  investor David Einhorn, ktorý stojí za hedge fondom Greenlight Capital. Ide o typ fondu, ktorý len nedrží akcie v očakávaní rastu, ale snaží sa ako akcionár aktívne vstupovať do rozhodnutí firmy alebo žiadať zmenu v manažmente poprípade nejaké ozdravné kroky (v anglickom jazyku sa takýto investor nazýva activist investor). Einhorn vlastní „až“ 0,12% akcií Apple, no nepáčilo sa mu, že firma plánovala navrhnúť hlasovanie investorov o tom, či im môže ponúknuť preferenčné akcie ako spôsob, ako použiť nadbytočnú hotovosť firmy. Einhorn totiž tvrdí, že hotovosť firmy je majetkom akcionárov a tí majú na ňu právo. Manažment firmy ale po správe, že Greenlight plánuje firmu žalovať, po pár hodinách naznačil, že manažment a predstavenstvo sú v aktívnych rozhovoroch o spôsobe, akým distribuovať akcionárom viac hotovosti. Apple má na svojich knihách až 137 mld. USD, takže firma sa určite má s čím podeliť. Akcie Apple včera vzrástli o 2,97%.

Draghi poslal euro nadol

Najväčšiu pozornosť ale včera pútal prezident ECB Draghi. Od neho sa čakalo na prípadné komentáre ku kurzu eura, ekonomike ako aj ku splácaniu zdrojov z LTRO. Draghi ale hneď od prvej minúty hovoril o tom, že inflácia je nízka, že aj vyhliadky inflácie sú nízke a že aj inflačné očakávania ostávajú ukotvené. Trh jeho komentáre o nízkej inflácii zobral ako možnosť, že v prípade potreby ECB zníži základné sadzby, aby zabránila príliš nízkej inflácii. To nepriamo potvrdil aj komentármi, že dlhodobo silný kurz eura musí byť zhodnotený aj vo svetle inflačného výhľadu. To znamená, že ak bude euro príliš silné a inflácia poklesne, bude ECB možno zvažovať zníženie sadzieb. Spoločná mena na tento vývoj reagovala ráznym poklesom z 1,3580 až k 1,3370.

Draghi sa okrajovo vyjadril aj k téme menových vojen, no povedal len toľko, že ak by kroky centrálnych bánk spôsobovali výrazné vplyvy na menové kurzy, určite by o tom v ECB diskutovali. V ECB určite o týchto vplyvoch diskutujú, no Draghi ich asi nemieni oficiálne komentovať.

Menové vojny na vzostupe

Menové vojny sú totiž aktuálne top témou a ukazuje to priložený graf od banky Credit Suisse, ktorý ukazuje, ako rastie počet používania pojmu „menová vojna“ v článkoch agentúry Bloomberg. Január je v tomto doteraz rekordný a zdá sa, že rast eura a prepad jenu začína vyvolávať na trhu rozruch.



Veľmi pekne problematiku menových vojen vysvetlili analytici Credit Suisse: „Z nášho pohľadu, konkurenčné devalvácie mien vyspelých ekonomík sú (neželaným) vedľajším produktom snáh politikov a centrálnych bankárov o zníženie reálnych výnosov na dlhopisoch. Keď sú už sadzby centrálnych bánk na nule a ekonomikám sa už nedá viac pomôcť znižovaním nominálnych sadzieb, musia sa centrálni bankári znížiť reálne úrokové sadzby cez zvyšovanie inflačných očakávaní, čo vedie k poklesu kurzu meny. To má ale ďalší vedľajší efekt. Ak nejaká krajina nezvýši bilanciu svojej centrálnej banky, potom jej mena posilní voči tým menám, ktorých bilancie sa nafukujú. Posilnenie meny pokračuje dovtedy, kým deflačné tlaky súvisiace so silnou menou nie sú až také výrazné, že centrálna banka je donútená tiež zväčšiť svoju bilanciu.“


Bilancia ECB sa skresáva, euro rastie

Možno práve to, čo spomínali analytici banky, sa začína diať. Euro už začína mať deflačné účinky a preto je čas trochu ho skresať a na túto úlohu sa podujal Draghi. Slová „intervencia“ je ale úplne niečo iné, než reálne kroky. Tie zatiaľ euro v raste podporujú. Nasledujúci graf, tiež  od Credit Suisse ukazuje, že od júla 2012 bilancia ECB poklesla kvôli splateniu zdrojov z LTRO a tiež aj kvôli nižšiemu dopytu bánk po likvidite, kým bilancia ostatných centrálnych bánk (BoE, BoJ a Fedu) pokračovala v expanzii. Tento graf vysvetľuje, prečo je euro najsilnejšou menou.



Japonsko vs. eurozóna

Rast eura je najvýraznejšie cítiť voči Japonsku a Číne spolu s US. Najviac samozrejme vadí silný jen, nakoľko eurozóna má najväčších obchodných partnerov približne rovnakých ako Japonsko. Preto sa objavujú názory, že ECB bude tiež nejakým spôsobom tlačiť na expanziu svojej bilancie, napríklad cez „potlačenie“ Talianska alebo Španielska k tomu, aby požiadali o pomoc a ECB by mohla nakupovať ich dlhopisy. Takýto krok od ECB ale zatiaľ neočakávame a ECB asi bude musieť sledovať silnejšie euro z úzadia.



Japonsko ako obetný baránok menovej vojny

Aktuálne najväčšiu „menovú vojnu“ vidíme na jene. Japonský premiér Abe sa všemožne snaží o boj s defláciou a slabý jen je podľa neho len dôsledok tejto politiky, aj keď pravdepodobne bol prvým zámerom. Zaujímavo sa na celú problematiku pozerá známy ekonóm Richard Koo z banky Nomura. Ten si myslí, že Abe zachránil svet pred menovou vojnou ešte v roku 2008. Vtedy bol Abe premiérom a na zasadnutí G-20 pristal na to, že cez silný kurz jenu Japonsko dokáže podporiť ostatné krajiny v tom, aby si riešili vlastné problémy exportom a slabými menami. Japonsko bolo vtedy krajinou s obrovským prebytkom obchodnej bilancie, no ten sa už úplne stratil a za minulý rok malo Japonsko prvý deficit obchodnej bilancie za posledných takmer 30 rokov. Podľa Koo-a je teraz, keď sa západné finančné systémy stabilizovali, čas na to, aby Japonsko podporilo svoju ekonomiku cez slabý jen. Preto neočakáva, že by mal jen v blízkej dobe posilniť.

Výhľad na dnes

Euro včera zaznamenalo silný prepad a stratilo približne 200 bodov. Dnes sa trh snaží o rast vyššie, no vývoj vyzerá len ako konsolidačná zástavka, z ktorej by mohol nasledovať nový pokles smerom nadol. Dnes tak preferujeme prístup sell the rally a ako zaujímavú úroveň na predaj vidíme hladinu 1,3460. Dnes očakávame len dáta z US v podobe obchodnej bilancie a veľkoobchodných zásob. Celkovo bol ale včerajší výpredaj veľmi silný a zatiaľ stále nemáme signál, že by sa pokles mal skončiť.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Data z USA by měla podpořit očekávané omezení QE
    Euro proti dolaru včera stagnovalo, a to navzdory pozitivnímu překvapení, které přinesly údaje o HDP z mnoha evropských...
  • Data z USA nepotěšila. Definitivní tečka za zářijovým růstem sazeb?
    Maloobchodní prodeje patří mezi to nejdůležitější, co každý měsíc z americké ekonomiky přichází. A aktuální data, kter...
  • Data z USA nepotěšila: Podmínky na trhu práce se zhoršují, aktivita slábne
    První nárůst za tři týdny dnes ukázala data o vývoji žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a ukončily tak krátkodobé n...
  • Data z USA poslala eurodolar pod 1,13 a vylepšila klesající náladu na trzích
    Americký sektor služeb překvapil. Příjemně. Index ISM sledující aktivitu v tomto sektoru se za únor zvedl nečekaně vysoko. Téměř 60 bodů znamená silnou aktivitu taženou zrychlením výroby i přílivu nových objednávek. Tento report tak dokázal trhům vylepšit náladu, která během dne už začala klesat. Americkým dluhopisovým výnosům se dostalo impulsu k růstu, z čehož současně profituje dolar.
  • Data z US trhu práce: NFP nepřekvapily – tržní analýza 8.10.2018
    V září se v nezemědělském sektoru vytvořilo pouze 134 tisíc nových pracovních míst, avšak míra nezaměstnanosti klesla o 0,2 % bodu na 3,7 %, což je nejníže za posledních 50 let. Průměrná hodinová mzda vzrostla o 8 centů a revize předchozích měsíců ukázaly, že se vytvořilo více nových pracovních míst, průměrně to je za poslední 3 měsíce 190 tisíc. Americký dolar po vyhlášení zprávy posílil, poté oslabil, avšak nyní již páteční ztráty stáhnul. Americké ekonomice se daří a je to vidět i na ostatních datech.
  • ​Data z US trhu práce - tržní analýza 10.12.2018
    Kartel OPEC a další státy, především Rusko, se dohodly na snížení produkce ropy, a to celkově o 1,2 milionu barelů ropy za den. OPEC sníží produkci o 800 tisíc a Rusko o 400 tisíc barelů ropy za den. Cena ropy BRENT a WTI v pátek vyskočila, avšak nyní se obchoduje pod významnými předchozími rezistencemi. Na uptrend na ropě si tak budeme muset ještě chvíli počkat. Minulý týden byl také milníkem pro Spojené státy, které se staly čistým vývozcem ropy.
  • Datum sloučení ETH bylo stanoveno na 8.června
    Decentralizovaná blockchain výpočetní platforma s otevřeným zdrojovým kódem Ethereum informovala o zavedení řetězce Eth2 Beacon Chain, který by se v blízké budoucnosti měl spojit s veřejným testnetem Ropsten. Analytici čekají na událost známou jako „sloučení“ a pondělní spuštění přichází s nadějí, že ke sloučení opravdu dojde.
  • Dává srpnová zpráva o CPI Fedu zelenou ke snížení úrokových sazeb? 🔎
    Dnes byly zveřejněny údaje o inflaci v USA. Srpnová inflace dopadla v případě celkového ukazatele poměrně optimisticky (2,5 % meziročně, pod očekávanými 2,6 % meziročně). Ukazatel jádrové inflace však trhy negativně překvapil. Ačkoli meziroční míra inflace odpovídala očekávání na úrovni 3,2 % meziročně, meziměsíční změna byla mírně vyšší (0,3 % meziměsíčně) oproti očekávání 0,2 % meziměsíčně.
  • Dává stávka učitelů smysl? Ano či ne? Odpověď není snadná
    Máme za sebou stávku škol. Mnoho lidí za mnou chodí a ptá se, jak tomu mají rozumět. Připravil jsem proto takovou jednoduchou analýzu, abychom pochopili, že pravdu mají obě strany, ale ani jedna neříká to, co by řekl manažer.
  • Dávejte pozor na americké podnikové objednávky a rozjednané prodeje domů.
    Očekáváme, že evropské trhy dnes ráno budou otvírat víceméně beze změny, na základě toho, že páteční obchodování v USA uzavíralo výše, zatímco futures se přes noc obchodovaly níže. Čísla, která dnes budou hýbat trhem, přijdou z USA - rozjednané prodeje domů a podnikové objednávky. Očekáváme v souladu s konsenzem mírný meziměsíční pokles v podnikových objednávkách a u rozjednaných prodejů domů . Příliš pohybu na trhu následkem tohoto neočekáváme (mělo by to být již započítáno). Pozornost by měla být věnována reakci trhu na zprávu, že analytici provádějící výpočty zdola nahoru nyní konečně začínají revidovat své prognózy výnosů na rok 2011 směrem dolů. Již jsme říkali, že tento proces by teď měl pokračovat již nějakou dobu a nyní se konečně rozjíždí. V krátkodobém hledisku to ale nebude mít velký dopad, protože výsledková sezóna již brzy začne. Pokud ale první dva týdny výsledkové sezóny dopadnou velmi slabě, urychlí to negativní dopad na akciové trhy a měli byste očekávat jasný výprodej. Výsledková sezóna začíná 7. října s výsledky společnosti Alcoa.
  • David Beckham a Ronaldinho se ponořili do krypto světa
    Legendární sportovci David Beckham a Ronaldinho zahajují vlastní značky úplně novým způsobem v metaverzu. Vzhledem k tomu, že tyto dvě nechvalně známé osobnosti dělají velké pokroky ve světě kryptoměn a digitálních předmětů, fanoušci si možná budou moci vychutnat fotbalovou horečku jako ještě nikdy dříve, jelikož Ronaldinhova kryptoměna bude brzy uvedena na trh a připravuje se také úplně nová série NFT s Davidem Beckhamem. Prostřednictvím metaverze chtějí tyto sportovní legendy umožnit vznik světové komunity fanoušků.
  • David Beers (šéf ratingovej divízie agentúry Standard/Poors)
    "Znižovanie ratingov štátov bude pokračovať pre veľké rozpočtové deficity, rastúce dlhy a...
  • David Dreman, největší z kontrariánů
    Investování, které jde proti proudu. Investování, které se vymyká smýšlení davu. Pokud jste tak chytří, že si můžete dovolit ignorovat masy a lišit se od ostatních, pak by z vás měl David Dreman radost. Přesně takový byl totiž i on.
  • David Gokhshtein předpovídá používání dogecoinu na Twitteru
    David Gokhshtein, zakladatel společnosti Gokhshtein Media, opakuje své prohlášení, že Dogecoin se stane měnou Twitteru.
  • David Lundák z EFG: Očekávaná recese zvyšuje hodnotu dluhopisů
    Krize posledních let výrazně otřásly se všemi trhy včetně toho dluhopisového. V nejisté době se nicméně opět ukazuje, že pečlivě vybraná aktiva s pevným výnosem mohou vnést do investorských portfolií potřebnou stabilitu. Nastavení centrálních bank totiž dokáží lépe reflektovat další běžné investiční nástroje, které možná na cestě k finálním sazbám ještě zakolísají.
  • David Lundák z EFG: Zelené investice zvýšila potřeba energetické soběstačnosti
    Zelené projekty, obnovitelné zdroje energie a obecně ESG investice byly v uplynulých letech v hledáčku řady investorů. Jedním z hlavních důvodů je větší ekologická odpovědnost firem i jednotlivců či tzv. investiční taxonomie EU.
  • David Šnajdr novým ředitelem X-Trade Brokers ČR a SR
    Závěr loňského roku přinesl společnosti X-Trade Brokers významné změny. Novým ředitelem pro český a slovenský trh se stal Ing. David Šnajdr, který ve společnosti působí od jejího vstupu na tuzemský trh v roce 2007. V posledních letech působil na pozici Head of Sales, kde byl zodpovědný za rozvoj obchodních aktivit.
  • Dávky v nezaměstnanosti klesly
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesly na 214 tis. oproti revidovaným 229 tis. v předminulém týdnu. Trhy očekávaly pokles na 220 tis. nových žádostí.
  • Dávky v nezaměstnanosti mírně stouply
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu mírně stoupl podle očekávání trhů na 230 tis. oproti revidovaným 226 tis. v předminulém týdnu.
  • Dávky v nezaměstnanosti poklesly
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu poklesl na 229 tis. oproti revidovaným 232 tis. v předminulém týdnu. Trhy očekávaly pokles na 217 tis. žádostí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank