Úterý 21. ledna 2025 08:27
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple ebook česká koruna

Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem jsou maloobchodní prodeje z USA

16.03.2021 09:36  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Shrnutí:

  • Evropské trhy otevřely na vyšších úrovních
  • Na programu jsou americké maloobchodní prodeje
  • Německý ZEW by měl v březnu dosáhnout na 73,9 bodů

Evropské indexy otevřely mírně do pozitivního teritoria. Obchodníci dnes čekají na výsledky amerických maloobchodních prodejů za únor, které budou zveřejněny v 13:30. Po dobrém lednovém výsledku, který ovlivnil stimul z konce roku, očekáváme pokles. A nový stimul schválený v minulém týdnu by měl ovlivnit až březnová a dubnová data. Dopoledne ještě  bude zveřejněn německý ZEW index za březen a odpoledne se dočkáme výsledků americké průmyslové produkce.

11:00 - Německo, ZEW index za březen. Expected: 73.9. Previous: 71.2

13:30 - USA, maloobchodní prodeje za únor

  • Headline. Expected: -0.5% MoM. Previous: +5.3% MoM
  • Ex-autos. Expected: -0.1% MoM. Previous: +5.9% MoM

14:15 - USA, průmyslová produkce za únor. Expected: 0.3% MoM. Previous: 0.9% MoM

21:40 - API report stavu zásob ropy. Expected: +2.7 mb

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem bude inflace z Německa
    Evropské indexy otevřely mírně do plusových hodnot. Akcie se během asijské seance obchodovaly smíšeně, přičemž likvidita byla slabší kvůli absenci obchodníků z Japonska a Nového Zélandu. Obchodované rozpětí na devizovém trhu bylo rovněž úzké. Před zahájením evropské seance se však dolar znovu začal prosazovat a drahé kovy v reakci snížily své růsty.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem bude ISM výrobní index z USA
    Akcie během asijské seance rostly a do černých čísel otevřela také Evropa, nálada však není po pátečním výprodeji nejlepší. Jak to tak v pondělí často bývá, tak nejsou na programu důležitá makrodata. Odpoledne se dočkáme výsledků indexů ISM a brzy dopoledne jsou na programu výsledky indexů PMI (většinou však pouze revizí). V Německu, ve Francii a některých dalších evropských státech je dnes státní svátek, takže likvidita na trzích bude nižší a cashová seance na DAXu dnes neproběhne (na instrumentu DE30 se však obchoduje).
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem budou data ISM a rozhodnutí německého soudu o programu ECB
    Nálada na trhu se oproti včerejšku podstatně zlepšila. Akciové indexy se vzpamatovávají. Hodinu po otevření přidával německý DAX necelé procento a blížil se úrovni 10 700 bodů. Dnes dopoledne nás čeká zajímavá událost. Německý soud by měl rozhodnout o legálnosti programu ECB. Můžeme čekat dopad na společnou evropskou měnu. V průběhu americké seance bude obchodníky nejvíce zajímat dubnový výsledek ISM z nevýrobního sektoru.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem budou kanadské maloobchodní prodeje
    10:00 - Polské maloobchodní prodeje za červen: Polská ekonomika pokračuje v růstu podporovaná silným růstem mezd a spotřebitelskou důvěrou. Navíc se brzy dočkáme dalšího příjmu domácností díky "500+ programu" (500 PLN vyplaceno měsíčně za každé dítě) a také změn v daňové oblasti. Tyto změny by měly přinést akcelerace spotřebitelských nákupů a výrazně se podílet na růstu letošního HDP. V červnu by měly maloobchodní prodeje vzrůst meziročně o 6 % (běžné ceny), ale negativní kalendářní vliv (-2 pracovní dny ve srovnání s 2018) by mohl vést k nižšímu růstu.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem budou projevy centrálních bankéřů
    Indexy v Evropě otevřely do negativního teritoria. DAX se krátce po otevření obchodoje v blízkosti úrovně 12 250 bodů. Pod tlakem posilujícího dolaru jsou drahé kovy a nedaří se ani kryptoměnám.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem budou volby v USA
    Evropské trhy otevřely smíšeně po nejasném trendu, který zavládl dnes ráno v Asii. Ztrácejí ropa a průmyslové kovy, protože skokový nárůst nových případů Covid v Číně zpochybňuje výhled na znovuotevření ekonomiky a zrušení omezení koronaviru. Kryptoměny se obchodují pod tlakem, protože pád FTX coin žene celý trh dolů. Bitcoin klesá pod hranici 20 000 $. USD vede mezi hlavními měnami a vyvíjí tlak na drahé kovy.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem je schvalování navýšení amerického stimulu
    Ekonomický kalendář dnes nabídne několik zajímavých čísel. V USA budou odpoledne zveřejněna data listopadové obchodní bilance, prodejů domů a Chicagské PMI za prosinec. Nicméně výrazný dopad na trh se nečeká. Dolní sněmovna Spojeného království dnes bude schvalovat smlouvu o postbrexitovském uspořádání vztahů s EU. Nečeká se, že by se smlouva zadrhla a ani na to není čas, protože přechodné období skončí už zítra. Snad ještě více pozornosti se dostává schvalování navýšení ekonomického stimulu v USA. Klíčovou otázkou zůstává, zda americký Senát schválí navýšení šeků z $600 na $2,000. Včera republikánská většina Senátu návrh odmítala.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem je šíření koronaviru a výsledková sezóna
    Dnes je pondělí a to znamená, že nás jako tradičně žádná záplava fundamentů nečeká. V 10. hodin budu zveřejněna turecká průmyslová produkce za květen, což by mohlo vyprovokovat určitou reakci na TRY. Mimo to se trhy budou soustředit na další šíření viru ve světě. Americký prezident Trump se na veřejnosti poprvé objevil s maskou, což by mohlo znamenat určitý posun amerického přístupu k pandemii. Dále se investoři zaměří na začínající výsledkovou sezónu v USA za Q2.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem jsou centrální banky a nálada na trzích
    Situace na trzích se během noci mírně zklidnila. Evropské a americké futures na indexy našly pevnou půdu pod nohama. Nicméně možný kolaps čínského developera Evergrande zůstává systémovým rizikem. V následujících dnech musí firma splatit úroky z dluhopisů. Pokud by se tak nestalo, tak dojde k technickému bankrotu.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem jsou data americké inflace
    Evropa otevřela do záporu a prodlužuje tak negativní náladu z asijské seance. Horší náladu lze pozorovat také na trhu drahých kovů a kryptoměnách, naopak energie korigují. Dnes je na programu několik zajímavých událostí. Top makro dne je zveřejnění indexu CPI z USA ve 14:30. Cenové tlaky v americké ekonomice by za červenec měly mírně korigovat, ovšem stále se čeká růst jádrového ukazatele. Ten by Fedu měl dát munici na další výrazné utažení měnové politiky na zářijovém zasedání. Můžeme také očekávat zvýšenou volatilitu na ropě v souvislosti se zveřejněním dat DoE v 16:30.
  • Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem jsou projevy centrálních bankéřů
    Dnešní makrokalendář neoplývá žádnými významnými událostmi. V první části dne již byly zveřejněny údaje o CPI z Číny, které zaostaly za očekáváním. Spotřebitelská inflace klesla na 0,0 % meziročně, zatímco výrobní inflace se snížila na -5,4 % meziročně. Dnes se trhy budou více soustředit na projevy centrálních bankéřů. Máme naplánováno vystoupení několika členů Fedu a také šéfa BoE Baileyho.
  • Ekonomický kalendář: Pohnou maloobchodní prodeje s americkým dolarem?
    11:00 - eurozóna, HDP za Q1 2019. Jedná se o druhý odhad vývoje ekonomiky v eurozóně za první kvartál tohoto roku. Čeká se růst HDP o 0,4 % q/q. Neměli bychom se dočkat žádného výraznějšího pohyby ve srovnání s prvním odhadem. Obchodníci se spíše zaměří na detaily reportu. Vzpomeňme, že v případě amerických statistiky se na růstu HDP podílely zvýšenou měrou zásoby a exporty, zatímco důležitá data spotřeby zaostala za očekáváním.
  • Ekonomický kalendář: Pokračuje výsledková sezóna a čekáme na projevy bankéřů z Fedu
    Evropské trhy otevřely mírně do pozitivního teritoria. Dobrá nálada je zřetelná také na forexu. Měnám bezpečných přístavů USD, CHF a JPY se daří nejméně. Komoditní trh vykazuje růst.
  • Ekonomický kalendář: Politická rozhodnutí budou důležitější než makrodata
    Riziková aktiva dnes rostou v reakci na dohodu amerických republikánů a demokratů o podobě balíčku fiskálnímu stimulu. Hlasování , které proběhne během dnešního dne, už by mělo být apouze formalitou. Obchodníci by však neměli zapomínat, že politika v současné době vládne trhům více než ekonomické zprávy. Jakékoliv poznámky od amerického prezidenta Trumpa mohou mít na trhy stále vysoký dopad. Americké futures i evropské trhy míří ve středu dopoledne na vyšší úrovně. Důležité statistiky z Velké Británie - CPI za únor, byly neplánovaně zveřejněny už v 8:00. Report ukázal pokles z 1,8 % na 1,7 % y/y.
  • Ekonomický kalendář: Politika a koronavirus pod drobnohledem
    Ekonomický kalendář je dnes prázdný, proto se pozornost zaměří hlavně na politiku a koronavirus. Co se týká pravidelných fundamentů, tak co už mělo před Vánocemi proběhnout, tak to už se z velké míry stalo. Trh však zasáhly nové impulsy. Ve Velké Británii objevili nový druh koronaviru a některé země už oznámily zákaz letecké dopravy z této země. Na zprávy už negativně reagovala ropa a evropské indexy. Naopak americké futures si své hodnoty drží, protože republikáni a demokraté dosáhli dohody o novém ekonomickém stimulu. Odpoledne by mělo proběhnout hlasování. Dalším faktorem je dohoda o Brexitu, na které se EU a Velká Británie stále neshodly. EU varovala, že i pokud by bylo dohody dosaženo, do konce roku už nemusí být dostatek času k její ratifikaci.
  • Ekonomický kalendář: Politika dnes hraje prim
    Máme před sebou další zkrácený týden na finančních trzích. Některé indexy zůstanou v pondělí, úterý, nebo v pátek zavřené. V USA budou zveřejněna některá důležitá makrodata včetně statistik žádostí o podporu, velkoobchodních zásob, obchodní bilance, cen domů, chicagského PMI a výrobního indexu Dallaského Fedu. Pod drobnohledem budou také čínská data PMI.
  • Ekonomický kalendář: Politika je dnes v centru pozornosti
    Burzy v západní Evropě otevřely na počátku nového týdne do pozitivního teritoria a růstem se předvádí také ropa. Ekonomický kalendář toho dnes nenabízí mnoho, nicméně v oblasti politiky bychom se mohli dočkat několika zajímavostí. Jednání o Brexitu pokračují také po nedělním deadline. Dopad případné dohody by měl zlepšit situaci na trzích. V USA budou volit američtí volitelé, kteří by měli potvrdit Bidenovo vítězství. V průběhu týdne budou zveřejňovat své rozhodnutí o sazbách 2 důležité centrální banky - Fed (středa, 20:00) a Bank of England (čtvrtek, 13:00).
  • Ekonomický kalendář: Pomalý start do rušného týdne
    Z dlouhodobého pohledu je pondělní ekonomický kalendář často volnější a nejinak je tomu také dnes. V Polsku bude zveřejněna jádrová inflace za květen ve 14. hodin. Měli bychom se dočkat cenového růstu o 1,7 % y/y. Následovat bude Empire State Fed výrobní index v 16. hodin, který by měl vykázat pokles na 12,7 b. z 17,8 b. v minulém měsíci. Kromě těchto zveřejnění dnes začíná ECB fórum o centrálním bankovnictví v portugalské Sintře. Tato událost je navštěvována mnoha centrálními bankéři, ekonomy i profesory z významných světových univerzit. Fórum začne slavnostním projevem guvernér Mario Draghi v 19. hodin.
  • Ekonomický kalendář: Pomalý začátek do důležitého týdne
    Hlavní evropské trhy otevřely do pozitivního teritoria. Ekonomický kalendář na dnešek je téměř prázdný. Jediný důležitější výsledek - report HDP z Velké Británie za červenec – byl zveřejněn již v 8:00. Výsledek ukázal růst pouze o 0,2 % m/m při očekávání růstu o 0,4 % m/m. Nicméně jsme se nedočkali žádného velkého pohybu na libře. Pár GBPUSD klesl krátkodobě o 0,2 %. V rámci minut však byl pohyb negován. V dalším průběhu týdne už to bude jiná káva. Hned v úterý je na programu zveřejnění CPI z USA za srpen a ve čtvrtek budou následovat americké maloobchodní prodeje. Z geopolitických událostí se čeká na čtvrteční schůzku Putin-Xi v Kazachstánu.
  • Ekonomický kalendář: Pomalý začátek důležitého týdne
    Evropské akciové trhy jsou nastaveny na mírně nižší otevření seance po nepříznivé asijské seanci. DAX futures se aktuálně obchodují přibližně 70 bodů pod pátečním close. Cena zemního plynu v USA po víkendu vyskočila na základě nových předpovědí počasí, které ukazovaly na mnohem chladnější počasí v nadcházejících dnech a týdnech. Kryptoměny se stahují zpět při celkovém nárůstu averze k riziku. Drahé kovy klesají s posilujícím USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna