Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:59
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap trade smarter
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Ruská ekonomika je prý venku z nejhoršího

02.09.2015 10:43  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Ruská ekonomika se zřejmě dostala z nejhoršího v první polovině letošního roku, ve střední a východní Evropě je ekonomická situace takřka beze změn. Vyplývá to z pravidelného globálního výzkumu ekonomických podmínek ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a IMA (Institut manažerských účetních). Sběr dat se uskutečnil začátkem června mezi 950 respondenty z řad členů ACCA a IMA po celém světě, včetně stovky finančních ředitelů velkých společností.

Firmy zapojené do průzkumu ohlásily v letošním 2. čtvrtletí prudký nárůst důvěry v Rusko, a to v souvislosti s přechodným nárůstem cen ropy, jenž pomohl také hodnotě rublu. Ačkoli se průzkumy shodují na tom, že spotřebitelská důvěra se proti počátku roku 2015 zvýšila, mluvit o skutečném zotavení Ruska je předčasné. Krátce před ukončením průzkumu byly totiž prodlouženy sankce EU a uzavřená dohoda mezi Organizací spojených národů a Íránem pak způsobila spirálovitý pokles cen ropy.

Střední a východní Evropa se jako celek nachází proti Rusku ve stabilnější situaci. Trvalé zlepšování situace v západní Evropě pomohlo především zemím s takzvanými nearshoringovými centry (nearshoring je jeden ze způsobů outsourcingu, fungující na mezinárodní bázi), mezi které patří například Maďarsko.

Z globálního hlediska prochází ekonomika těžkým, nestálým obdobím plným velkých adaptačních změn. Jen ve druhém čtvrtletí 2015 došlo k neúspěšnému zvýšení ceny ropy, několika očekávaným i neočekávaným snížení sazeb ze strany centrálních bank, oživení spotřebitelské nálady v západním světě a pádu burzy v Číně.

Oslabení důvěry lze dát do souvislosti se situací největších světových ekonomik. Mnohé firmy v USA v prvním čtvrtletí roku zasáhly silné sněhové bouře, výpadky v provozu přístavů a důsledky plynoucí ze silného postavení dolaru. Proti tomu Čína čelila zpomalování ekonomiky v prvním čtvrtletí a přehřátí akciového trhu ve čtvrtletí druhém. Právě zpomalení ekonomiky v Číně je faktor, který zasáhne hlavní světové vývozce komodit nejsilněji.

Téměř polovina účastníků průzkumu očekává, že vládní výdaje se v průběhu dalších pěti let zvýší, 35 procent respondentů je přesvědčeno o opaku. Firmy nejistou ekonomickou situaci neustále řeší urychleným snižováním počtu zaměstnanců. V uplynulém čtvrtletí 41 procent firem propouštělo nebo alespoň pozastavilo nábor nových zaměstnanců. To je skoro dvakrát tolik než počet firem, jež ve stejném období nové lidi přijímaly. Největším problémem z globálního hlediska bylo zvyšování nákladů, jejíchž dopadů se obávalo 46 procent respondentů.

"Čína je od globální finanční krize v roce 2008 považována za motor světové ekonomiky. Avšak obnovená stabilizace pevných základů ekonomik USA a západní Evropy opět ukazuje jako tahouna poptávky západní spotřebitele. Podíváme-li se na další čtvrtletí, podnikatelská důvěra by měla v důsledku příznivých ekonomických zpráv z USA a Číny stoupat. Stále je ovšem ve hře značný počet faktorů, které mohou situaci ovlivnit," uvedla Faye Chuaová z ACCA.

Ve druhé polovině roku 2015 mohou mít podle ní obrovský dopad na podnikatelskou důvěru výsledky schůzky členů OPEC týkající se omezení těžby ropy, to, jak se indickému premiérovi Nárendru Módímu povede zavádět reformy, stejně jako pokračující jednání mezi Řeckem a zbytkem eurozóny.

Zdroj: Reuters, ČTK, ACCA, IMA

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ruská centrální banka zavádí strop pro výběry z devizových účtů
    Ruská centrální banka včera oznámila, že od středy budou občané smět ze svých devizových účtů vybrat nanejvýš 10.000 dolarů (asi 233.600 korun). Opatření potrvá do 9. září. Pokud budou chtít majitelé kont vybrat přes stanovený limit, budou tak moci učinit v domácí měně. Informovaly o tom agentury Reuters a Ria Novosti.
  • Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
    Ruská centrální banka dnes mírně zlepšila odhad letošního vývoje domácí ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o čtyři až pět procent, zatímco dříve předpovídala propad o 4,5 až 5,5 procenta. Zároveň však zhoršila odhad růstu v příštím roce na tři až čtyři procenta z dříve předpokládaných 3,5 až 4,5 procenta.
  • Ruská centrální banka zvýšila kvůli inflaci základní úrok na 13 procent
    Ruská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 13 procent. Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Svůj krok zdůvodnila inflačními tlaky, k nimž přispívá růst domácí poptávky, se kterou zatím růst výrobních kapacit nedrží krok. Značný vliv má také oslabení rublu v letních měsících.
  • Ruská centrální banka zvýšila úroky na 21 procent
    Ruská centrální banka na dnešním zasedání k měnové politice zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu z 19 na 21 procent. To je nejvyšší úroveň od roku 2013, kdy byla tato sazba zavedena. Ve svém oznámení centrální banka dále uvedla, že inflace v září stoupla ze 7,5 na 9,8 procenta.
  • Ruská centrální banka zvýšila úroky výrazněji, než se očekávalo
    Ruská centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 15 procent. Pokračujícím zpřísňováním měnové politiky reaguje na slabý kurz domácí měny a vzestup inflačních tlaků. Většina analytiků v anketě agentury Reuters předpovídala, že banka základní sazbu zvýší pouze o jeden procentní bod.
  • Ruská centrální banka zvýšila základní úrok na 18 procent
    Ruská centrální banka dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 18 procent, tedy na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Ve své tiskové zprávě poukázala na zrychlení růstu spotřebitelských cen. Předpověděla, že v celém letošním roce bude inflace v Rusku činit 6,5 až 7,0 procent.
  • Ruská centrální banka zvýšila základní úrok na 4,50 procenta
    Ruská centrální banka dnes překvapivě zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Zvýšení z rekordního minima zdůvodnila inflačními a geopolitickými riziky a zároveň naznačila, že další zvýšení může následovat. Analytici podle agentury Reuters čekali, že banka zatím nechá náklady na úvěry beze změny a cyklus zvyšování sazeb zahájí až na příštím zasedání.
  • Ruská centrální banka zvýšila základní úrok na 8,5 procenta
    Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o celý procentní bod na 8,5 procenta. Reagovala tak na přetrvávající vysokou inflaci. Úrok zvýšila centrální banka letos už posedmé a ve svém dnešním oznámení nevyloučila, že bude ve zpřísňování měnové politiky pokračovat. Základní úroková sazba je tak nyní v Rusku nejvýše od září 2017.
  • Ruská centrální banka zvýšila základní úrok na 8,50 procenta, překvapila tím trh
    Ruská centrální banka na dnešním zasedání svého výboru pro měnovou politiku zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 8,50 procenta. Je to výraznější zvýšení, než se čekalo. Banka na svém webu uvedla, že zpřísnila měnovou politiku, protože slabý rubl zvýšil inflační tlak způsobený napjatou situací na trhu práce a silnou spotřebitelskou poptávkou. Je to první změna úrokové sazby od loňského září.
  • Ruská centrální banka zvýšila základní úrok o jeden procentní bod
    Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 19 procent. Ve svém dnešním oznámení mimo jiné uvedla, že inflační tlaky zůstávají v Rusku vysoké. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že banka ponechá sazbu beze změny, vzhledem k prvním známkám ochlazení ekonomiky. Část expertů ale předpovídala zvýšení.
  • Ruská ekonomika klesla ve čtvrtletí méně, než uváděl první odhad
    Rusko opravilo údaj o poklesu ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) se v období koronavirové krize a nízkých cen ropy meziročně snížil jen o 3,4 procenta namísto dříve udávaného poklesu o 3,6 procenta, uvedl dnes ve své konečné zprávě ruský statistický úřad. Pokles hospodářství tak výrazně zpomalil z osmi procent ve druhém kvartálu.
  • Ruská ekonomika kvůli dopadům invaze ve třetím čtvrtletí klesla o čtyři procenta
    Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Hospodářství země se potýká s dopady pokračující ruské agrese vůči Ukrajině.
  • Ruská ekonomika kvůli sankcím ve druhém čtvrtletí klesla o čtyři procenta
    Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesla v meziročním srovnání o čtyři procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil ruský statistický úřad. Statistický úřad neposkytl žádné další podrobnosti. Podle analytiků byl pokles způsoben slabou spotřebitelskou poptávkou a následky sankcí.
  • Ruská ekonomika letos klesne o pět procent, odhaduje ministerstvo
    Ruská ekonomika směřuje v letošním roce k poklesu o pět procent. Důvodem jsou především hospodářské dopady koronavirové pandemie i nízké ceny ropy, uvedla včera s odvoláním na ruské ministerstvo hospodářství agentura Reuters.
  • Ruská ekonomika letos klesne o 10 procent, nejvíce od roku 1994, uvedl exministr
    Ruská ekonomika by v letošním roce mohla klesnout o deset procent, což bude největší pokles hrubého domácího produktu od roku 1994. Řekl to dnes agentuře RIA Novosti bývalý ruský ministr financí a nynější šéf Účetní komory Alexej Kudrin. Ruská ministerstva hospodářství a financí v současné době podle něj pracují na nových prognózách.
  • Ruská ekonomika letos podle vicepremiéra klesne o méně než tři procenta
    Ruská ekonomika v letošním roce klesne o méně než tři procenta, tedy mnohem mírněji, než se očekávalo. Předpověděl to dnes první místopředseda ruské vlády Andrej Bělousov. Také letošní inflace v Rusku podle něj bude nižší, než se předpokládalo, napsala agentura Reuters.
  • Ruská ekonomika letos podle vlády klesne mírněji, než se předpokládalo
    Ruské ministerstvo hospodářství zlepšilo odhad letošního vývoje ruské ekonomiky. Nové prognózy, ke kterým získala přístup agentura Reuters, předpokládají, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce sníží o 4,2 procenta. Před třemi měsíci přitom ministerstvo předpovídalo, že HDP se letos propadne o 7,8 procenta.
  • Ruská ekonomika loni klesla o 2,1 procenta, odhaduje statistický úřad
    Ruská ekonomika v loňském roce klesla o 2,1 procenta po růstu o 5,6 procenta v roce předchozím. Ve svém prvním odhadu to dnes uvedl ruský statistický úřad Rosstat. Pokles způsobily dopady rozhodnutí Moskvy vyslat koncem loňského února vojáky na Ukrajinu.
  • Ruská ekonomika loni klesla o 3,1 procenta, nejvíce za desetiletí
    Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v loňském roce kvůli pandemii covidu-19 snížil o 3,1 procenta. Zaznamenal tak nejprudší pokles za více než deset let. Vyplývá to podle agentury Reuters z prvního odhadu, který dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat.
  • Ruská ekonomika loni zpomalila tempo růstu na 1,3 procenta
    Ruská ekonomika loni podle předběžných údajů vzrostla o 1,3 procenta. Výrazně tak zpomalila z 2,5 procenta v předchozím roce, ukázaly dnes údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Výsledek ale mírně překonal očekávání analytiků. Ti v anketě agentury Reuters předpokládali, že hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 1,2 procenta, ruská centrální banka pak čekala růst maximálně o 1,3 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani