Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:32
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

Čtvrteční zasedání ČNB změnu nepřinese

01.05.2016 17:21  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 5. května nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka zároveň zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle současné počítá letos s růstem ekonomiky o 2,7 procenta a příští rok o tři procenta.

"Květnové zasedání bankovní rady ČNB žádné změny v nastavení měnové politiky nepřinese. To konkrétně znamená, že v platnosti zůstane současné nastavení úrokových sazeb i intervenčního závazku," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že klíčovým bodem diskusí patrně bude termín ukončení intervencí. "Od minulého zasedání se objevily důvody k dalšímu posunu v čase. Hlavními důvody je aktuální inflace, která se opět začala výrazněji odchylovat od prognózy ČNB směrem dolů, a uvolnění měnových podmínek v eurozóně, jakož i v Polsku a Maďarsku," uvedl.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by tak měla být do pozadí odsunuta diskuse o záporných sazbách. "ČNB minule potvrdila, že negativní sazby nejsou vhodný nástroj pro dosažení inflačního cíle, mohly by však dle ČNB být využity pouze v případě sílícího tlaku na posílení koruny. K tomu však poslední měsíce nedochází," uvedl.

ČNB podle něj musela výrazněji intervenovat pouze na začátku února, poté intervence ustaly. A ani v dubnu, kdy byla ČNB na trhu opět aktivní, nedosáhly podle Seidlera vysokých hodnot. "Podle našeho odhadu se mohly pohybovat mezi pěti až deseti miliardami korun, což není ve srovnání se začátkem roku příliš významná hodnota," uvedl.

Čtvrtečního zasedání bankovní rady se zúčastní šest ze sedmi jejích členů. Nebude přítomen člen rady Pavel Řežábek.

Zdroj: Reuters, ČTK, ČNB, ING, UniCredit Bank, Akcenta

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • ČSÚ: Meziroční růst cen v lednu zpomalil na 2,3 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace je sice stále nad dvouprocentním cílem České národní banky, ale značně se mu přiblížila. Přesně na dvou procentech byla inflace naposledy na konci roku 2018 a ve stejný rok na jaře byla i pod hranicí dvou procent. Loni v lednu spotřebitelské ceny v Česku meziročně stouply o 17,5 procenta. Meziměsíčně ceny letos v lednu vzrostly o 1,5 procenta.
  • ČSÚ zveřejní červencovou inflaci, čeká se setrvání na dvou procentech
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o červencové inflaci. V červnu meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na dvě procenta z květnových 2,6 procenta a analytici předpokládají, že v červenci se dvouprocentní meziroční inflace zopakuje. Se stejným odhadem pracuje i prognóza České národní banky (ČNB) z počátku srpna.
  • ČSÚ zveřejní data o vývoji ekonomiky za 20 let členství v EU
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o ekonomickém a sociálním vývoji Česka za 20 let členství v Evropské unii. Statistici se zaměří mimo jiné na přibližování ekonomického výkonu a cen k průměru EU, na proměnu českého průmyslu a služeb za dobu působení na vnitřním trhu unie nebo na vývoj migrace a změny společnosti.
  • ČSÚ zveřejní data o zářijové inflaci, podle analytiků byla blízko 17,2 pct
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v září. Podle většiny analytiků, které ČTK oslovila, byla meziroční inflace v tento měsíc blízko srpnové hodnoty 17,2 procenta. Nahoru ji táhly zejména ceny potravin, do kterých se promítají dražší energie. Naopak pohonné hmoty proti srpnu zlevnily.
  • ČSÚ zveřejní první odhad HDP za třetí čtvrtletí, analytici čekají pokles
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní první odhad vývoje ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Analytici předpokládají, že se hospodářství stále nezotavilo z útlumu a hrubý domácí produkt (HDP) mezičtvrtletně mírně poklesl. Ve druhém čtvrtletí HDP mezičtvrtletně stagnoval, meziročně se snížil o 0,6 procenta. Česká ekonomika se tak stále nevrátila na úroveň před pandemií covidu-19.
  • ČSÚ zveřejní první odhad vývoje ekonomiky za poslední čtvrtletí a celý rok 2022
    Český statistický úřad dnes zveřejní první předběžné údaje o vývoji ekonomiky v loňském posledním čtvrtletí a za celý rok 2022. Analytici očekávají, že hrubý domácí produkt (HDP) Česka ve čtvrtém kvartále klesl mezičtvrtletně o několik desetin procenta. Pokud se jejich odhad naplní, bude to znamenat, že se česká ekonomika ve druhé polovině roku 2022 dostala do technické recese. Ekonomové ji definují jako mezičtvrtletní pokles sezonně očištěného reálného čtvrtletního HDP v alespoň dvou po sobě jdoucích obdobích. Ve třetím čtvrtletí loňského roku česká ekonomika klesla mezikvartálně o 0,2 procenta.
  • ČSÚ zveřejní srpnovou inflaci, analytici čekají pokles
    Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o srpnovém vývoji spotřebitelských cen. Analytici předpokládají, že meziroční inflace zvolnila a přiblížila se ke dvěma procentům po červencových 2,2 procenta. Upozorňují ale na to, že v letošním roce je odhad zatížen velkou nejistotou s ohledem na kolísání cen potravin.
  • ČSÚ zveřejní vývoj HDP za první čtvrtletí, čeká se růst
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní první předběžné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Analytici předpokládají, že hrubý domácí produkt (HDP) pokračoval v mezičtvrtletním růstu podobným tempem jako v loňském čtvrtém kvartálu. Podle nich k tomu přispívá zejména vyšší spotřeba domácností. V posledním čtvrtletí roku 2023 česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,4 procenta, meziročně vzrostla o 0,2 procenta.
  • ČSÚ zveřejní zářijovou inflaci, podle analytiků zrychlila
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o vývoji spotřebitelských cen v září. Analytici očekávají, že meziroční inflace zrychlila ze srpnových 2,2 procenta, a to přestože v meziměsíčním srovnání ceny klesly. Důvodem je vliv nižší srovnávací základny loňského roku. Oživení vysoké inflace z minulých let ale nepředpokládají, ve zbytku roku se podle nich bude pohybovat do tří procent.
  • ČT: Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý je kandidátem na guvernéra ČNB
    Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý je podle informací České televize kandidátem prezidenta Miloše Zemana na guvernéra České národní banky. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl Moravec. Současnému guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi končí na konci června jeho druhý mandát a znovu kandidovat již nemůže. Dlouhý včera pro ČTK uvedl, že ohledně nabídky na post guvernéra jej nikdo neoslovil.
  • Čtvrtina investorů čeká, že eurozóna ztratí nejméně jednoho člena
    Zhruba čtvrtina investorů předpokládá, že eurozónu v příštích měsících opustí minimálně jedna členská země. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sentix. Za kandidáty na odchod jsou nyní kromě silně zadluženého Řecka považovány rovněž Francie a Itálie.
  • Čtvrtina pracujících Britů je kvůli koronaviru dočasně bez práce
    Britské firmy poslaly od začátku koronavirové krize na nucenou dovolenou 8,7 milionu zaměstnanců. To znamená, že více než čtvrtina celkové pracovní síly v zemi nyní využívá vládní program pomoci při zachování pracovních míst. Uvedl to zpravodajský server BBC.
  • Čtvrtletní růst HDP Francie navzdory protestům překonal očekávání
    Růst francouzské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí překonal očekávání analytiků, protože silný export kompenzoval útlum spotřebitelských výdajů v důsledku pouličních protestů. Francouzský statistický úřad INSEE dnes uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) se v posledním kvartálu zvýšil o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících.
  • Čtvrtletní růst indické ekonomiky zpomalil, překonal ale odhady
    Indická ekonomika v prvním kalendářním čtvrtletí zpomalila růst na 7,8 procenta z tempa 8,6 procenta v závěru loňského roku. Oznámil to dnes indický statistický úřad. Výsledek je však lepší, než čekali analytici. Hospodářství podpořil zejména zpracovatelský sektor a podle ekonomů ekonomice svižný růst vydrží i v dalších měsících.
  • Čtvrtletní růst německé ekonomiky byl silnější, než se čekalo
    Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 8,5 procenta. Dnes to v konečné zprávě oznámil německý statistický úřad. Růst ekonomiky tak byl výrazně silnější, než naznačovaly dosavadní poznatky. Statistický úřad na konci října v předběžné zprávě uváděl růst HDP o 8,2 procenta.
  • Čtvrtletní výnosy norského fondu byly třetí nejvyšší v historii
    Norský státní fond bohatství, který má k dispozici 915 miliard USD (23 bilionů Kč) a je největším na světě, vydělal v prvním čtvrtletí ze svých investic 298 miliard norských korun (865,7 miliard Kč). To byl třetí nejvyšší zisk v historii fondu, ke kterému přispěl prudký růst akciových trhů, uvádí se v dnešním prohlášení fondu.
  • Čtvrtletní zisk Applu klesl o 10,6 pct., výsledky ale překonaly odhady analytiků
    Americké technologické společnosti Apple ve třetím finančním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 10,6 procenta na 19,4 miliardy dolarů (467,7 miliardy Kč). Vyplývá to ze včera zveřejněných výsledků hospodaření. Tržby firmě v tomto období mírně vzrostly. V ohledu zisku na akcii i tržeb překonala očekávání analytiků. Společnost se vypořádala s nedostatkem součástek lépe, než se očekávalo. Těžila z neutuchající poptávky po iPhonech, i když spotřebitelé kvůli inflaci omezují ostatní výdaje.
  • Čtvrtletní zisk automobilky Tesla poprvé překonal miliardu dolarů
    Zisk výrobce elektromobilů Tesla ve druhém čtvrtletí byl opět rekordní a poprvé překonal hranici miliardy dolarů. Lépe než konkurence si firma poradila s nedostatkem čipů a s narušenými přepravními řetězci. Společnost miliardáře Elona Muska to uvedla v pondělí po skončení burzovního obchodování. Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků.
  • Čtvrtletní zisk čínských státních firem vzrostl o 13,1 procenta
    Zisk čínských společností vlastněných centrální vládou vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 13,1 procenta na 426,5 miliardy jüanů (1,4 bilionu Kč). Tempo růstu zpomalilo z loňských srovnatelných 20,9 procenta a 16,7 procenta za celý rok 2018. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil úřad pro dohled nad státním majetkem SASAC.
  • Čtvrtletní zisk Microsoftu stoupl téměř o polovinu, tržby překonaly očekávání
    Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtém finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 47 procent na 16,5 miliardy dolarů (téměř 360 miliard Kč). Oznámila to včera firma. Čtvrtletní tržby Microsoftu překonaly očekávání analytiků, protože poptávku po jeho cloudových službách v době pandemie covidu-19 podpořil rozmach práce a vzdělávání z domova.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024