Británii čeká zítra historické referendum
Zítra čeká Velkou Británii referendum o členství v Evropské unii, které bude pro Brity nejvýznamnějším hlasováním za poslední generace. Bude mít dopad na budoucnost Británie i na Evropskou unii, pro kterou může mít takzvaný brexit zatím těžko odhadnutelné důsledky.
Průzkumy v posledních týdnech zaznamenaly několik výkyvů na obě strany, ale nyní ukazují zcela vyrovnanou situaci, snad jen s velice těsným náskokem pro Remain, tedy pro stoupence setrvání v unii.
Na kampaň vrhla stín vražda labouristické poslankyně Jo Coxové minulý týden, která otřásla Británií. Není jasné, zda smrt stoupenkyně Remain bude mít vliv na výsledek referenda. Obě strany přerušily na tři dny poměrně útočnou kampaň a zavázaly se ji vést ve střízlivějším tónu.
Do značné míry to dodržely a kampaň Leave usilující o vystoupení země z unie se také distancovala od plakátu Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) zobrazující uprchlíky z Blízkého východu, který byl podle řady komentářů xenofobní.
Vrcholem dosavadních debat byla středeční diskuse v aréně ve Wembley před tisícovkami diváků. Obdobné politické debaty bývají v Británii vždy poměrně živé, ale zřídkakdy se v nich účastníci obviňují ze lži. Tentokrát se však výrazy "lži" a "lhář" objevovaly během celého večera a padaly především na hlavu stoupenců brexitu.
Z nich si nejlépe vedl bývalý londýnský starosta Boris Johnson známý svými rétorickými schopnostmi, který se dočkal ovací ve stoje, když na závěr řekl, že chce, aby se čtvrtek stal "dnem nezávislosti". Důrazně ale vystupoval i jeho nástupce Sadiq Khan a šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová, kteří hájili Remain a podle většiny komentářů se jim podařilo přinést do jejich kampaně energii a bojového ducha.
Zdůrazňovali, že v případě schválení brexitu není cesty zpět. Se stejným poselstvím přišel ve středu odpoledne i premiér David Cameron, který v neobvyklém a na poslední chvíli ohlášeném vystoupení promluvil před premiérským sídlem na Downing Street.
Pro Remain se dnes, den před referendem, vyslovil levicový bulvár Daily Mirror. Je posledním z listů, které oznámily svou podporu, když o něco větší část deníků podpořila brexit.
Dnes je poslední den kampaně a obě strany se po celé zemi horečně snaží šířit svá poselství. Boris Johnson vystoupil v ranním televizním pořadu a pak se vydal na londýnský rybí trh Billingsgate. Cameron hovořil v hlavním ranním rozhlasovém pořadu stanice BBC Today.
Nečeká se však, že by kampaně na poslední chvíli přišly s novými tématy. Kampani dosud dominovala ekonomika a imigrace. Remain zdůrazňuje očekávané negativní ekonomické dopady brexitu, zatímco Leave tvrdí, že druhá strana nemá recept na omezení přistěhovalectví, především z EU a především z postkomunistických zemí. Řada Britů je pro brexit, protože jsou přesvědčeni, že jim lidé z východní Evropy berou práci, především tu hůř placenou, zatěžují veřejné služby a kvůli nim roste cena bydlení.
Pokud by zítra zvítězil brexit, předpokládá se, že by poměrně rychle musel odstoupit premiér Cameron, který celé referendum kvůli sporům ve vlastní straně vyhlásil.
Cameron dnes v rozhlase řekl, že to nemá v úmyslu. Všeobecně se ale předpokládá, že by se dlouho neudržel, i když by asi neodstoupil hned, aby dál neoslabil trhy a kurz britské libry.
Pokud by Británie v EU zůstala, ale s jen velmi těsným výsledkem, byla by jeho pozice také vratká. Za takových okolností ho budou euroskeptičtí toryové tlačit k dalším požadavkům na Brusel, řekl ČTK britský politolog Simon Hix. "Nebude to vyřešeno a to bude destabilizující pro Evropu i pro Británii".
Referendum očekává se zatajeným dechem i "Brusel", tedy ostatní členské země a unijní instituce. Unie prochází těžkým obdobím i bez brexitu a odchod Británie by mohl hrozit její postupnou dezintegrací. Ale ani pro Británii by nebyl brexit bez rizika, protože by mohlo opět usilovat o samostatnost Skotsko. Otázkou také je, zda by vznikla hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou a zda by to neohrozilo křehký klid v Ulsteru.
Pro výsledek bude klíčová účast. Zatím se předpokládalo, že nízká účast bude výhodnější pro stoupence brexitu, kteří jsou odhodlanější jít volit, než například mladí lidé, kteří jsou sice pro EU, ale volit chodívají méně. Při loňských parlamentních volbách byla účast 66 procent, o pět let před tím 65 procent.
Zítra bude více než 41.000 volebních místností otevřeno od 08:00 do 23:00 SELČ a vydat se do nich může 46,5 milionu voličů. Tentokrát nejsou připraveny průzkumy u volebních místností a bude se čekat na postupné vyhlašování výsledků z 382 volebních středisek.
První by se měly objevovat v pátek po 02:00 SELČ a jasno by mělo být o tři či čtyři hodiny později. Šéfka volební komise Jenny Watsonová dnes řekla, že výsledek by měl být vyhlášen "v pátek zhruba o snídani".
Vlastní průzkumy si údajně objednaly některé hedgeové fondy, aby mohly sázet na pokles nebo vzestup britské libry. Spekuluje se proto, že by o výsledku mohl během noci napovědět pohyb kurzu britské libry.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Téměř 1300 šéfů firem podepsalo dopis pro setrvání Británie v EUTéměř 1300 vedoucích představitelů firem, včetně ředitelů 51 podniků zařazených do hlavního indexu londýnské burzy FTSE 100 podepsalo dopis podporující členství Británie v Evropské unii. Informoval o tom dnes britský zpravodajský server BBC. Podle kampaně za setrvání země v osmadvacítce jde o "bezpříkladnou" podporu, které se britskému členství v EU dostalo od podnikatelského a finančního sektoru. "Víme, že naše firmy jsou v Evropě silnější. Naše důvody jsou jasné: podnikům a jejich zaměstnancům plyne obrovský užitek z toho, že mohou obchodovat na největším společném trhu bez překážek na světě," uvedli podle BBC lídři ve společném dopise. Někteří signatáři svou podporu členství Británie v EU vyjádřili již dříve. Některá jména se však objevila nově. Jsou mezi nimi například předseda správní rady britské banky Barclays John McFarlane nebo předseda správní rady nadnárodní těžařské společnosti Anglo American John Parker. Tábor pro vystoupení země z EU tvrdí, že britské firmy budou v případě brexitu zbaveny břemena evropských regulací. |
Zdroj: Reuters, ČTK, BBC, MT4
Čtěte více
-
Británie zlepšila výhled své ekonomiky na příští rok
Británie zlepšila odhad růstu ekonomiky na příští rok na 1,6 procenta z dosud předpokládaných 1,3 procenta. Uvedl to dnes ministr financí Philip Hammond. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Británii se podaří dosáhnout dohody o plánovaném odchodu z Evropské unie, který se má uskutečnit v březnu příštího roku. -
Británie zmrazila aktiva Sberbank, do konce roku přestane dovážet ruské uhlí
Británie dnes zmrazila aktiva ruské instituce Sberbank a Moskevské kreditní banky. Oznámila, že v rámci odvetných opatření za válku na Ukrajině do konce letošního roku ukončí veškerý dovoz ruského uhlí i ropy. Uvalila také sankce na dalších osm oligarchů, informovala agentura Reuters. -
Británie zpomalila ekonomický růst
Britská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 1,9 procenta z tempa 2,1 procenta ve... -
Británie zruší cla na výrobky z USA, aby získala obchodní smlouvu
Británie od 1. ledna zruší cla na mnoho amerických výrobků, která dříve zavedla Evropská unie. Doufá, že tak po brexitu snáze uzavře obchodní dohodu se Spojenými státy, uvedla vláda v Londýně. -
Británie zruší mimořádnou daň, pokud ceny energií dostatečně klesnou
Británie zruší mimořádnou daň, kterou zatížila producenty ropy a zemního plynu, pokud ceny těchto surovin šest měsíců po sobě klesnou pod určitou úroveň. Uvedla to dnes britská vláda. Doufá přitom, že tak povzbudí energetickou bezpečnost země, informovala agentura Reuters. -
Británie zvažuje, že vedle hotovosti zavede digitální libru
Británie zvažuje, že vedle hotovosti zavede digitální libru. V noci na dnešek o tom informovalo britské ministerstvo financí. Úřad o plánu diskutuje s centrální bankou, která by digitální měnu vydávala. Jiné digitální měny jako bitcoin nebo ether vydávají soukromé společnosti a jejich hodnota výrazně kolísá. -
Británie zveřejní testy největších bank
Britská centrální banka dnes zveřejní první ze svých nových pravidelných hodnocení finančního zdraví... -
Británie zvýšila minimální mzdu
V Británii dnes vstoupilo v platnost zvýšení minimální hodinové mzdy o 7,5 procenta na 7,20 libry, výdělek se... -
Británie zvýšila základní úrok o 0,75 procentního bodu, nejvíce za 33 let
Britská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na tři procenta, přikročila tím k nejvýraznějšímu zvýšení úroků za 33 let. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě. Základní sazba je teď v Británii na nejvyšší úrovni od roku 2008. Centrální banka zároveň uvedla, že britská ekonomika už vstoupila do recese, která by mohla trvat až do poloviny roku 2024. -
Británii by prý mohlo být mimo EU lépe
Dlouhodobé hospodářské vyhlídky Británie by mohly být mimo nereformovanou Evropskou unii lepší než v ní... -
Británii podle institutu NIESR čeká v druhé polovině roku recese
Británii ve druhé polovině roku ohrožuje recese a zhoršení životní úrovně kvůli rostoucím cenám. Hrubý domácí produkt by ve třetím čtvrtletí měl klesnout o 0,2 procenta a v posledních třech měsících o 0,4 procenta. Předpověděl to dnes britský Národní institut pro ekonomický a sociální výzkum (NIESR). -
Británii postihne po brexitu inflace a recese
Británie bude po hlasování pro odchod z Evropské unie čelit současně dvěma klíčovým výzvám, inflaci a recesi. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau. -
Británii prý potrvá déle, než se zotaví z finanční krize
Britská ekonomika se z finanční krize zotavuje pomaleji, než se čekalo. -
Británii snížili rating. Libra padá!
Buy the rumour, sell the fact! Neboli nakupujte fámy, prodávejte fakta! Tato strategie se zase ukázala jako... -
Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie
Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili do některého z unijních států. Tvrdí to dnes zveřejněná studie německo-britského týmu sociologů, podle níž se v posledních letech usadilo v zemích EU o třetinu více Britů než v době před referendem z roku 2016. Vědci dospěli k závěru, že zásadním motivem ke stěhování byla nejistota pramenící z brexitu a že Británie kvůli němu přichází o množství vzdělaných lidí. -
British American Tobacco ohlásila velkou ztrátu, akcie tabákových firem slábnou
Společnost British American Tobacco (BAT) očekává, že utrpí ztrátu 31,5 miliardy dolarů (709 miliard Kč). Na vině je snížení hodnoty některých jejích cigaretových značek ve Spojených státech. Podle agentury Reuters tak výrobce cigaret, jako jsou Lucky Strike a Dunhill, zjistil, že jeho tradiční trh nemá dlouhodobou budoucnost. Akcie firmy i jiných tabákových podniků v reakci na oznámení oslabují. -
Britové budou rozhodovat, zda zůstanou v Evropské unii
Britové dnes v referendu rozhodnou, zda zůstanou členy Evropské unie. Ostrá, často bouřlivá a trpká... -
Britové by neměli mít práva bez povinností
Evropská unie by měla být v nadcházejících jednáních o odchodu Británie z bloku důsledná a neměla by dopustit, aby Londýn získal po takzvaném brexitu práva, ale neměl povinnosti. V rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání listu Neue Osnabrücker Zeitung to řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. -
Britové dostanou čas na zaplacení doplatku
Velká Británie, a také další země, kterých se problém týká, dostanou na doplacení peněz do rozpočtu EU... -
Britové si v referendu zvolili cestu nestability
Britové si v referendu zvolili cestu nestability, pro Evropu a eurozónu je ale nestabilita tím posledním, co...