Neděle 19. ledna 2025 00:01
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Bloomberg: Světu hrozí další cenový šok, křemík zdražil o 300 procent

01.10.2021 12:57  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Ceny kovového křemíku za necelé dva měsíce vzrostly o 300 procent. Příčinou je omezení produkce v Číně kvůli výpadkům dodávek elektřiny, upozornila agentura Bloomberg. Kov vyráběný z druhého nejrozšířenějšího prvku na Zemi se tak stal vzácným, což ohrožuje vše, od automobilových součástek přes počítačové čipy až po solární panely, a představuje další problém pro světovou ekonomiku.

Problém s křemíkem ukazuje, jak se globální ekonomická krize kaskádovitě šíří mnoha způsoby. Snížení výroby v Číně, která je zdaleka největším světovým producentem křemíku, je důsledkem snahy o snížení spotřeby energie. A pro řadu průmyslových odvětví je nemožné vyhnout se nepříznivým dopadům jeho nedostatku.

Křemík je po kyslíku druhým nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, tvoří ji asi z 28 procent. Používá se ve všem, od počítačových čipů přes beton po sklo či automobilové součástky. Lze jej vyčistit na ultravodivý materiál, který pomáhá v solárních panelech přeměnit sluneční světlo na elektřinu. A je surovinou pro výrobu silikonu - sloučeniny odolné vodě a teplu, která se hojně používá v lékařských implantátech, těsnících hmotách, deodorantech, kuchyňských rukavicích a dalších produktech.

Kovový křemík se vyrábí tavením písku v peci. Po většinu času se od začátku tohoto století jeho cena pohybovala v rozmezí 8000 a 17.000 jüanů (27.100 až 57.600 Kč) za tunu. Pak ale bylo producentům v provincii Jün-nan nařízeno, aby od září do prosince snížili výrobu o 90 procent pod srpnovou úroveň kvůli nedostatku elektřiny. Cena od té doby vystřelila na 67.300 jüanů (přes 228.000 Kč) za tunu.

Jün-nan je druhým největším producentem křemíku v Číně, na celkové výrobě má podíl 20 procent. S omezením dodávek elektřiny se také potýká provincie S'-čchuan, třetí největší producent s podílem zhruba 13 procent. Největším producentem je provincie Sin-ťien, ta zatím větší problémy s elektřinou nepociťuje.

Spolu s vyššími cenami ropy a kovů, jako je hliník a měď, nedostatek křemíku ještě více zvyšuje tlak, jemuž čelí dodavatelské řetězce. Ty mají na výběr - buď přijmou snížení marže, anebo zvýší ceny pro zákazníky. Tak či onak škodlivý dvojí účinek - na inflaci a na ekonomický růst - vyvolává obavy z celosvětové stagflace, tedy stagnaci ekonomického růstu při vysokém růstu cen.

Nedostatek se již projevuje v solárním průmyslu. Ceny polysilikonu, hlavní složky fotovoltaických panelů, jsou teď nejvyšší od roku 2011. Od začátku června 2020 se cena tohoto materiálu zvýšila o více než 400 procent.

Křemík také hraje důležitou úlohu v hliníkových slitinách, kde působí jako změkčovadlo. Díky němu je kov méně křehký, když ho výrobci tvarují do výrobků potřebných v různých odvětvích, od automobilů po spotřebiče.

Očekává se, že ceny zůstanou kolem současné úrovně až do léta příštího roku, než se v druhé polovině roku nespustí nové výrobní závody, uvedla analytička společnosti Shanghai Metals Market Jang Siao-tching. Poptávka navíc roste od sektorů zaměřených na solární energii a elektroniku. "I kdyby nebyly omezené dodávky energie, byl by průmyslového křemíku nedostatek," uvedla.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg, Shanghai Metals Market

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bloomberg: Ruská ekonomika se může vrátit na předválečnou úroveň už příští rok
    Ruská ekonomika se může vrátit na předválečnou úroveň už v příštím roce, přizpůsobí se totiž dopadům mezinárodních sankcí. Uvedla to dnes agentura Bloomberg. Snaha Kremlu o rozšíření náboru do armády by ale mohla tento cíl ještě zmařit.
  • Bloomberg: Rusko plánuje v září obnovit prodej lokálních státních dluhopisů
    Rusko příští měsíc obnoví prodej dluhopisů na místním trhu a plánuje dluhopisy denominované v čínské měně jüan. Jde o součást plánované obnovy domácích trhů zasažených sankcemi a snahy o vyšší zaměření na svého spojence, kterým je Čína. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes uvedla agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Rusko zvažuje nákup jüanů a měn spřátelených zemí za 70 miliard USD
    Rusko zvažuje, že v letošním roce nakoupí čínské jüany a měny dalších zemí považovaných za spřátelené celkem za 70 miliard USD (1,7 bilionu Kč), aby zpomalilo prudký růst kurzu rublu. Poté hodlá přejít k dlouhodobější strategii prodeje nakoupené čínské měny kvůli financování investic. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Ruský kryptoměnový magnát vítá obrat Kremlu v pohledu na kryptoměny
    Ruský podnikatel Igor Runěc v roce 2017 získal titul MBA na Stanfordově univerzitě ve Spojených státech a ve stejném roce začal budovat na Sibiři datové centrum pro těžbu kryptoměn. Byla to odvážná sázka na to, že chladné zimy a levná elektřina z vodních elektráren v tomto regionu mu jednoho dne vydělají miliony. Nyní hodnotu majetku tohoto 38letého podnikatele, na kterého se vztahují americké sankce, agentura Bloomberg ve svém indexu miliardářů odhadla na 230 milionů USD (5,2 miliardy Kč).
  • Bloomberg: Růst cen ropy a plynu zvyšuje zájem investorů o Rusko
    Vytrvalý růst cen ropy a chaos na trzích s energií začíná měnit priority investorů. Ve skupině rozvíjejících se zemí teď preferují Rusko, což je znát i na zpevnění rublu. Za poslední měsíc kurz ruské měny zpevnil nejvíce ze všech měn v uvedené skupině zemí a tento trend bude zřejmě pokračovat. Shodují se na tom analytici, které oslovila agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Sankce na Rusko ohrožují globální obchod s diamanty
    Sankce, které na ruského těžaře diamantů Alrosa zavedly Spojené státy, vyvolávají paniku v celém odvětví diamantů. Alrosa totiž dodává asi třetinu světové produkce. Obchodníci tak hledají možnosti, jak nadále využívat jeden z hlavních zdrojů těchto drahých kamenů na světě, píše agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Skrytá inflace, aneb proč je můj oblíbený nanuk menší?
    Potraviny jsou čím dál tím dražší. Ale lidé si možná nevšimli, že se také zmenšují. Pokud potravinářská firma uvede na trh například menší skleničku džemu, může si účtovat vyšší jednotkovou cenu, a přitom se opticky vyhnout "zdražení", které by snížilo prodej.
  • Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni
    Poptávka průmyslu po plynu zůstává v největších evropských zemích navzdory nižším cenám slabá. Doléhá na ni zpomalení ekonomiky a také fakt, že se zákazníci orientují na obnovitelné zdroje energie, uvedla agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: SpaceX nabídl další akcie, hodnota firmy přesahuje 175 miliard USD
    Americká vesmírná společnost SpaceX nabídla investorům další akcie. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Nabídka by podnik ocenila na více než 175 miliard dolarů (3,9 bilionu Kč). Firma se k agenturním informacím bezprostředně nevyjádřila. Zakladatelem a šéfem podniku je miliardář Elon Musk.
  • Bloomberg: Společnost Genesis obchodující s kryptoaktivy chystá bankrot
    Americká společnost Genesis Global Capital, která obchoduje s digitálními aktivy, se chystá tento týden oznámit bankrot. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Firmě, která patří do skupiny Digital Currency Group (DCG), se nedostává peněz a vede důvěrná jednání se skupinami věřitelů.
  • Bloomberg: Tesla se chystá uzavřít předběžnou dohodu o stavbě závodu v Indonésii
    Americký výrobce elektromobilů Tesla se chystá uzavřít předběžnou dohodu o vybudování závodu v Indonésii. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Jihoasijská země má čtvrtinu světových zásob niklu, klíčové suroviny pro výrobu baterií do elektromobilů. Továrna by měla vyrábět až jeden milion vozů ročně, což je produkce, které se americký výrobce elektromobilů snaží dosáhnout ve všech svých závodech. Dohoda ještě nebyla podepsána a může z ní ještě sejít, uvedly zdroje. O hodnotě investice se nezmínily.
  • Bloomberg: Tesla uvažuje o převzetí těžaře kovů Sigma Lithium
    Americký výrobce elektromobilů Tesla uvažuje o převzetí společnosti Sigma Lithium, která se zabývá těžbou kovů potřebných pro baterie. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Akcie firmy Sigma Lithium na zprávu reagovaly silným růstem.
  • Bloomberg: Token ADA platformy Cardano je třetí největší kryptoměnou na světě
    Málo známý digitální token spojený s blockchainovou platformou Cardano se stal třetí největší virtuální měnou na světě, protože vývojáři sítě se snaží využít rozkvětu zájmu o decentralizované finance. Kryptoměna nazvaná ADA jen za poslední týden stoupla o zhruba 50 procent a podle údajů CoinGecko nyní má tržní hodnotu více než 69 miliard USD (1,5 bilionu Kč). Je tak větší než většina konkurenčních kryptoměn, vyjma bitcoinu a etheru, napsala agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Trump podepsal zákon o protiruských sankcích
    Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o nových protiruských sankcích, které už dřív schválily velkou většinou hlasů obě komory Kongresu. Moskva na balík nových sankcí reagovala už koncem minulého týdne oznámením, že americké zastupitelské úřady v Rusku musí opustit 755 ze 1210 pracovníků. Rusko rovněž uzavřelo rekreační a skladové objekty, které v Moskvě americká ambasáda využívala.
  • Bloomberg: Trump za prezidentování zchudnul o 700 milionů USD
    Majetek amerického podnikatele Donalda Trumpa se za dobu jeho působení v úřadu prezidenta snížil o 700 milionů na 2,3 miliardy dolarů (asi 50 miliard Kč). S odkazem na svůj žebříček miliardářů o tom informovala agentura Bloomberg. Znamená to, že Trump je chudší než předseda české vlády Andrej Babiš, jehož majetek časopis Forbes loni na podzim vyčíslil na 74 miliard korun.
  • Bloomberg: Tržní hodnota Novo Nordisk překročila velikost dánské ekonomiky
    Farmaceutická společnost Novo Nordisk při svém raketovém vzestupu podpořenému příznivými zprávami o jejím přípravku na hubnutí Wegovy dosáhla dalšího milníku. Tržní hodnota dánské společnosti překročila velikost domácí ekonomiky, upozornila agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Tři francouzští miliardáři letos utrpěli vysoké ztráty
    Letošní rok přinesl třem nejbohatším Francouzům rekordní propad hodnoty jejich celkového majetku. Mohla za to slabá poptávka po luxusním zboží a politická nestabilita. Majetek Bernarda Arnaulta, Françoise Bettencourtové Meyersové a Françoise Pinaulta, kteří patří mezi nejbohatší lidi na světě, letos podle žebříčku miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg klesl dohromady o zhruba 70 miliard USD (1,7 bilionu Kč). Jejich firmy, LVMH, L'Oréal a Kering, pak patřily mezi firmy s nejvyšším poklesem na francouzské akciové burze. Akcie Keringu, majitele Gucci, klesly o 41 procent, upozornila agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: UBS žádá o vládní podporu v případě převzetí Credit Suisse
    Švýcarská banka UBS žádá švýcarskou vládu o podporu v případě koupě upadajícího konkurenta Credit Suisse, informovala agentura Bloomberg. Obě největší švýcarské banky o víkendu o případné fúzi jednají, UBS má podle listu Financial Times (FT) zájem o částečné nebo úplné převzetí. Ke spojení banky vyzvali švýcarští regulátoři a švýcarská vláda podle informací FT připravovala krizová opatření pro urychlení procesu. UBS a Credit Suisse dnes odmítly situaci komentovat.
  • Bloomberg: Účet v rublech už má deset evropských odběratelů ruského plynu
    Účet v rublech už si otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu a čtyři z nich za plyn zaplatili způsobem, který začal vyžadovat Kreml. S odkazem na svůj zdroj o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Ruský prezident Vladimir Putin vyžaduje, aby odběratelé z EU platili v rublech.
  • Bloomberg: Ukrajinské dluhopisy lákají zahraniční investory
    Ukrajinské dluhopisy v letošním roce lákají zahraniční investory, jedna z nejlukrativnějších investičních příležitostí na rozvíjejících se trzích ale není bez rizika, upozorňuje agentura Bloomberg. Málo rozvinutý sekundární trh na Ukrajině může vést k tomu, že až opadne zájem o riziková aktiva, budou se držitelé ukrajinských dluhopisů zbavovat těchto cenných papírů jen s obtížemi. I kdyby kupce našli, další ztráty by mohl přivodit nelikvidní devizový trh kvůli poklesu hřivny, která je zatím letos nejvýkonnější měnou světa.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna