Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024

Akcie zůstávají stále pod výprodejním tlakem

09.07.2019 08:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Vláda schválila plán na realizaci nových jaderných bloků.
  • Evropské akcie by měly znovu zamířit do ztrát.
  • Dnešek je na nová makroekonomická data nezajímavý. Jediným číslem, které stojí za zmínku, je index optimismu malých amerických podniků. Pozornost trhů se tak bude koncentrovat na projevy centrálních bankéřů. Dnes vystoupí James Bullard a Raphael Bostic.
  • Ve Spojených státech se začíná pozvolna rozjíždět výsledková sezóna za druhý kvartál. Své výsledky představí společnost PepsiCo.

Obchodování na zámořských trzích

Včerejšek nepřinesl na trhy žádný nový impuls, ale investoři stále vstřebávali potenciální dopady pátečních dobrých údajů z trhu práce na měnovou politiku Fedu. V této souvislosti bude důležitý projev jeho šéfa Jeroma Powella. Americké akcie tak navázaly na závěr předchozího týdne a dále prohloubily ztráty. Průmyslový Dow Jones odepsal 0,4 %, S&P 500 přišel o půl procenta a technologický Nasdaq propadl o 0,8 %.

Výprodeje pokračovaly i v průběhu dnešního ranního obchodování v asijsko-pacifickém regionu. Většina burz ztrácela do jednoho procenta. Ani zde nepřišel nový faktor, na který by akcie výrazněji reagovaly. Zdá se tak, že podobný ráz obchodování bude přetrvávat až do očekávaného projevu, kterého se dočkáme ve středu.

ČEZ

Vláda včera schválila plán, který jasně říká, kdo postaví nové jaderné bloky v Dukovanech a Temelíně. Investorem budou dceřiné spolenosti ČEZ, které byly pro tento účel založeny již před třemi roky. Financování proběhne vlastními i externími zdroji. Vláda poskytne garance na získané úvěry, čímž se výrazně zlevní náklady na financování. Dohodnutý plán zmiňuje možnost opcí, které ČEZ dávají možnost přenechat stavbu státu v případě, že se firmě přestane stavba ekonomicky vyplácet. Zároveň budou stanoveny i další podmínky, které umožní převést elektrárnu na stát jako jsou technologická rizika nebo hrozby vyplývající z dopadů politických rozhodnutí, jež by vedly k prodražení celé stavby. Návrh výslovně odmítl garantovat vyšší než tržní ceny elektřiny.

Na základě schváleného plánu bude vytvořena rámcová smlouva mezi státem a ČEZ, která by měla být hotová do konce tohoto roku. Dle našeho názoru by takto vymezené podmínky mohly zmírnit obavy mezi minoritními akcionáři ohledně rentability celého projektu. Za stávajících tržních podmínek stále není výstavba dostatečně rentabilní vzhledem k obrovským počátečním nákladům, pokud budeme uvažovat o stavbě klasického jaderného bloku.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie zpět v zelených číslech, AUD a NZD se s korekcí popraly nejlépe
    Po dvou nervózních seancích se dnes nálada na evropských akciových trzích uklidňuje a indexy likvidují část svých včerejších ztrát. Německý DAX roste o půl procenta a více než procento přidávají akciové indexy ve Francii a Británii. Strach ze situace v italském bankovního sektoru postupně polevuje a obchodníci se začínají opět zaměřovat na nové makro, které dnes přichází z Evropy a z USA. Hlavní fundament tohoto týdne (NFP) na nás přitom stále ještě čeká a obchodníci pravděpodobně nebudou chtít vstupovat do větších pozic před jeho zveřejněním. To potvrzuje i dnešní objem na evropských burzách, který je ve většině případů přibližně 15 – 25 % pod průměrem posledních třiceti obchodních seancí.
  • Akcie zpomalují, protože investoři se připravují na velký Fed a zprávy z amerického trhu práce
    Asijské akcie ve středu klesly a zastavily tak silnou rally světových akcií, zatímco čekaly na důležité ekonomické údaje z USA. Výnosy dluhopisů a dolar se propadly kvůli očekávanému snížení úrokových sazeb před rozhodnutím tvůrců měnové politiky.
  • Akcie zrychlují, dolar smazal ztráty. Data naplnila optimistická očekávání
    Finanční trhy do dnešního dne vstupovaly v pozitivní náladě. Vedle zpráv o vakcíně se zapojila vysoká očekávání před americkými makrodaty a optimismus se později ukázal jako podložený.
  • Akcie zrychlují pád. Rozmach Covidu neprovází nová pomoc
    Negativní vývoj se hlavních akciových trhů drží i odpoledne, a to ještě pevněji. Německý DAX už padá o 3,7 procenta a také další indexy registrují výrazné ztráty. Wall Street se začala propadat krátce po otevření a S&P500 je už dole o více než 2 procenta. Pražská burza s poklesem o 0,4 pct vypadá ještě dobře, když ji podporují rostoucí Avast a ČEZ.
  • Akcie z technologického sektoru pokračují v rally
    Pondělní obchodní den na Wall Street byl bez výraznějších událostí. Akciové trhy i přesto znovu rostly, kdy nejsilnějším indexem byl technologický Nasdaq Composite, který přidal 0,9 %. Průmyslový Dow Jones Industrial Average posílil o 0,2 %. Akcie automobilky Ford oslabily o více jak 5 %. Akcie Tesly vzrostly o 3,20 %. Akcie výrobce automobilů Rivian klesaly třetí seanci v řadě. Konkurenční ceny a konkrétní specifikace trucku od Tesly jsou vnímány jako hlavní riziko pro Rivian, RIVN US -3,34 %. Nepříjemnou zprávou pro společnost AT&T bylo páteční snížení 12M cílové ceny a doporučení od analytika City, který srazil cenu z 22 USD na 16 USD s doporučením neutral, T US -6,76 %.
  • Akcie zůstávají hluboko v červeném, zisky si připisuje dolar
    Hlavní evropské akciové trhy dopoledne strmě klesaly, načež se ve zbytku dne snaží ze svých ztrát něco ubrat. Příliš se do ale nedaří, když třeba index DAX zůstává dole o 2,8 procenta. Wall Street po otevření tak velké ztráty nenabrala, ale dobře na tom také není - S&P 500 je níž o procento a Nasdaq Composite o 1,5 pct. Poptávka investorů dál míří do dluhopisů, jejichž výnosy dnes citelně klesly. I poté, co se odpoledne vrátily o něco výš, jsou americký desetiletý o 2 body a německý o 4 body pod včerejšími hodnotami.
  • Akcie zůstávají i po datech a ECB nerozhodné, eurodolar nemá směr
    Dnešní události vyvolaly na trzích zajímavou reakci. Americká inflace za květen stoupla výrazněji, než se čekalo. Cenový růst spočívá na širším základu a překvapil jak celkový, tak jádrový index. Přesto data evidentně nebyla tak vysoká, aby investory vystrašila a vrátila na stůl debatu o dřívějším zásahu Fedu. Toho se naopak trhy nebojí.
  • Akcie zůstávají na pozitivní vlně, energie se konsolidují a výnosy rostou
    Hlavní akciové trhy dál stoupají díky menší nervozitě z cen energií i příznivým zprávám z americké politické scény. Hlasování o dluhovém limitu by údajně v Senátu mohlo proběhnout už dnes. Navíc se mají do konce roku aspoň telefonicky spojit prezidenti Biden a Xi, což vyvolává naději na de-eskalaci stále napjatějších vztahů. Mezi pozitivními zprávami můžeme zmínit i plány ECB na náhradu současných programů na nákup dluhopisů, poté co ten pandemický (PEPP) v únoru skončí. Rovněž data z amerického trhu práce - týdenní žádosti o dávky - dopadla lépe, než se čekalo. Naproti tomu nepotěšil propad německé průmyslové výroby.
  • Akcie zůstávají nastavené pozitivně, ropa stoupá na 90 dolarů
    Hlavní akciové trhy zůstávají výrazně v plusu. Přestože odpoledne zisky trochu vyprchávaly, nyní se klíčové indexy vracejí výš. S&P 500 je +1,6 procenta, Nasdaq , DAX a CAC 40 přidávají 2,2 pct, AEX stoupá o 1,8 pct a FTSE 100 roste o 1,4 procenta. Mnozí investoři s aktivitou určitě počkají až na informace z Fedu, které se dozví ani ne za tři hodiny.
  • Akcie zůstávají pod taktovkou dluhopisového trhu
    Rekordní úrovně amerických dluhopisových výnosů se opět podepsaly pod výprodeje na akciových trzích. Index S&P 500 klesl o 0,8 %, z historického vrcholu sestoupal i průmyslový Dow Jones (-0,75 %) a vůbec nejhůře se dařilo technologickému Nasdaqu, který přišel o 1,8 %. V rámci S&P 500 ale v ziscích uzavřely finančních tituly, které si připsaly 0,7 %, a překvapivě i utility (+0,6 %), které jinak na růst výnosů reagují obvykle propadem.
  • Akcie zůstávají v červeném a dolar se dostává pod tlak kvůli výnosům
    Už ranní data z Číny trhy příliš nepotěšila. Zatímco minulý měsíc indexy PMI přinesly dobrou náladu, tentokrát optimismus trochu krotí. Negativní reakce ovšem nebyla příliš výrazná. Akciové indexy v Evropě se zanořily lehce do červeného, kde zůstávají po zbytek dne a přidávají se k nim i hlavní indexy z Wall Street. Tam trpí hlavně komunikační sektor, potažmo technologický Nasdaq kvůli propadu Alphabetu po výsledcích.
  • Akcie zůstávají ve vyčkávacím režimu, drahé kovy a komoditní měny naopak pokračují v růstu
    Úterní seance dnes zatím plynule navazuje na začátek týdne a většina evropských indexů si svou cenu drží na dosah včerejšího close. Nálada na trzích zůstává stabilizovaná, volatilita je nízká a zobchodované objemy ani dnes nijak nevybočují z průměru třiceti posledních obchodních seancí.
  • Akcie zůstávají v zelených číslech, JPY doplácí na statut carry trade měny
    Po velmi klidné včerejší seanci se na akciové trhy dnes znovu vrací objemy. Dobrá nálada ze začátku týdne ale přetrvává a indexy se drží v zelených čísel. Dnešek sice mnoho fundamentů nenabídl, pokračuje však stabilizace v Číně, kde indexy dokázaly růst o tři procenta. To dalo dobrý základ ke korekci levnějších akcií v Evropě a v podobném duchu se zatím nese i obchodování s futures na indexy v USA.
  • Akcie zvedají hlavu, opatrnost však převládá
    Kombinace slabšího výhledu pro globální ekonomiku, upozornění na doutnající obchodní spory mezi USA a Evropou a stále rychlejší expanze koronaviru v USA přece jen vedla investory k opatrnosti. Zřejmě probíhá i přehodnocování představ o hospodářském oživení, ale výrazné změny to nebudou.
  • Akcie zvedají hlavu po další ráně a čekají na ECB a americké HDP
    Meta, tedy bývalý Facebook, už po vytrvalém poklesu zdaleka není takovou těžkou vahou, jakou bývala. I tak ale jde o velmi sledovanou akcii z kategorie velkých techů. Akcii, které se potýká s problémy už delší dobu a jevila se určitá naděje, že je mnohé v ceně už zahrnuto. Nebylo. Soudě podle reakce možná není hlavní problém v samotných výsledcích, ale trh nevěří, že utápění dalších miliard v projektu metaverse v dohledné době přinese kýžené ovoce. Akcie v premarketu padají o dalších 20 procent.
  • Akcie zvláště v Evropě jsou nadšené. Ukrajina ustupuje?
    Finanční trhy dnes zachvátilo nadšení z posunu v jednáních o příměří. Největší ohlas mělo ruské prohlášení, že dojde k omezení operací v okolí Kyjeva. To však samozřejmě neznamená žádný ústupek. Rusko tak jako tak přeskupuje svá vojska, neboť útočí na příliš mnoho cílů a to postup vojsk brzdí. Nyní toto přeskupení sil prodává světu jako deeskalaci, ke které ale fakticky nemá moc důvodů.
  • Akcie žijí vidinou dalšího stimulu. V Česku se mluví o QE
    Po propadu se akcie na hlavních světových trzích odrazily strmě vzhůru a dnešní den je tak od Asie přes Evropu až nyní po Ameriku ve znamení výrazných zisků. Některé indexy přidávají i slušně přes 8 procent a k takovému růstu se blíží i Praha, na které dnes září hlavně Erste a Avast.
  • Akcie 3M jsou růstovým příběhem i po více než 100 letech existence
    V seriálu věnovanému akciím z indexu Dow Jones se po představení samotného indexu a akcií Procter & Gamble (PG) budeme věnovat dalšímu americkému gigantu – dříve známému jako Minnesota Mining & Manufacturing Company, dnes zkráceně 3M.
  • Akcie 3M klesli v premarkete o viac ako 4,0 % v dôsledku slabých hospodárskych výsledkov
    Akcie 3M (MMM.US) klesli v premarkete o viac ako 4,0 % po tom, čo nadnárodný konglomerát oznámil slabé štvrťročné zisky a pochmúrny výhľad na nadchádzajúce mesiace.
  • Akciím evropských firem zaměřených na luxus se mimořádně daří, z důvodu oživení čínské ekonomiky. Kvůli rostoucímu geopolitickému napětí jsou lepším způsobem, jak se vézt na růstové vlně Číny, než přímo čínské akcie
    Tyto dny patří na burzách třpytu okázalosti. Ikony luxusu jako švýcarská společnost Richemont, pod jejíž křídla patří třeba značka Cartier, rostou málem do nebes. Zrovna akcie Richemontu v pátek pokořily svůj historický cenový rekord poté, co firma zveřejnila lepší než předpokládané výsledky. Nečekaně výrazně jí svědčí ukončení covidových restrikcí v Číně, k němuž došlo loni koncem roku. Silnější než předpokládaná čínská poptávka zapříčila již dříve pozitivní překvapení při ohlášení výsledků za první letošní čtvrtletí jak v případě společnosti Louis Vuitton Hennessy Moet (LVHM), tak třeba i Prady.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank