Neděle 22. prosince 2024 02:22
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Výroba zpracovatelského průmyslu v Japonsku je nejníže od r. 2009

30.06.2020 10:38  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Výroba japonského zpracovatelského průmyslu v květnu klesla nejníže od finanční krize v roce 2009, koronavirová pandemie totiž dál brzdila poptávku doma i v zahraničí. Míra nezaměstnanosti se pak dostala na maximum za tři roky a k dispozici je nejméně volných pracovních míst za pět let. Dnes zveřejnění údaje vlády ukazují, že třetí největší ekonomika světa se propadá hlouběji do recese.

Produkce zpracovatelského průmyslu se ve srovnání s předchozím měsícem snížila o 8,4 procenta na 79,1 bodu, nejníže od března 2009. V únoru výroba klesla o 9,8 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali snížení produkce zpracovatelského průmyslu jen o 5,6 procenta.

Pozitivní zprávou je, že výrobci v anketě ministerstva obchodu a průmyslu očekávají v červnu a červenci růst průmyslové výroby. Vláda ale zatím nechala své oficiální hodnocení průmyslové výroby beze změny. Průmysl podle vlády prudce klesá, což je její nejhorší hodnocení od konce roku 2008.

Produkci aut, strojů, oceli a dalších produktů tvrdě zasáhla klesající poptávka doma i v zahraničí z důvodu pandemie. Všechna odvětví tak vykázala propad výroby. Globální produkce největších japonských automobilek se ke květnu meziročně snížila o 62 procent po dubnovém poklesu o 55 procent.

Zhoršování ekonomických podmínek také způsobilo růst počtu nezaměstnaných a naopak pokles počtu volných pracovních míst. Míra nezaměstnanosti podle sezonně upravených údajů vystoupila v květnu na 2,9 procenta z dubnových 2,6 procenta a ocitla se nejvýše od května 2017. Míra nezaměstnanosti sice zůstává pod třemi procenty, ekonomové ale upozorňují, že skutečná hodnota bude mnohem vyšší, protože část zaměstnanců je na nucené dovolené a mnozí si přestali hledat práci, takže ze statistik vypadli.

Počet zaměstnanců se v květnu meziročně snížil o 730.000, což byl nejvyšší pokles od listopadu 2009. Počet zaměstnanců na nucené dovolené vystoupil na 4,23 milionu, což je druhá nejvyšší hodnota za rekordem z letošního dubna, kdy bylo na nucené dovolené 5,97 milionu zaměstnanců.

Třetí největší ekonomika světa míří kvůli pandemii covidu-19 do nejhorší recese od konce druhé světové války. "Ekonomika za duben až červen zřejmě zaznamenala značný pokles kvůli slabé domácí i zahraniční poptávce," uvedl analytik NLI Research Institute Taró Saitó. Domácí poptávka by se podle něj od června mohla začít zvyšovat, vývoz ale zůstane velmi slabý, což zbrzdí celkové ekonomické oživení. Zhoršení ekonomického vývoje se pak promítne i do nárůstu nezaměstnanosti.

Za leden až březen japonská ekonomika v celoročním přepočtu klesla o 2,2 procenta. Poprvé za čtyři a půl roku se tak propadla do recese. V současném čtvrtletí analytici počítají ještě s prudším propadem.

Zdroj: Reuters, ČTK, NLI Research Institute

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Výroba v EU klesala dvojnásobně rychle
    Tempo meziměsíčního poklesu průmyslové výroby v eurozóně i v celé Evropské unii v prosinci zrychlilo na...
  • Výroba v eurozóně rostla nad očekávání
    Průmyslová výroba v eurozóně v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 procenta, což bylo nejprudší tempo za...
  • Výroba v eurozóně v dubnu klesla
    Průmyslová výroba v eurozóně se v dubnu meziměsíčně snížila o 0,5 procenta, klesá tak už dva měsíce. Dolů ji táhne zejména prudký propad v Německu i pokles v Itálii. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. V celé EU se průmyslová výroba snížila o 0,7 procenta, ale například v České republice o 0,7 procenta vzrostla.
  • Výroba v eurozóně v listopadu klesla
    Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu meziměsíčně snížila o 1,7 procenta. Zaznamenala tak nejprudší pokles za téměř tři roky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. Zpráva podle analytiků potvrzuje slabé údaje z jednotlivých členských zemí, které vyvolaly obavy ohledně růstu ekonomiky eurozóny v poslední čtvrtině loňského roku.
  • Výroba v eurozóně v listopadu potřinácté meziročně klesla
    Průmyslová výroba v eurozóně v listopadu meziročně klesla o 1,5 procenta, což je zlepšení proti říjnu, kdy meziroční pokles činil 2,6 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. V porovnání s předchozím měsícem výroba v eurozóně o 0,2 procenta vzrostla. V obou případech je listopadový výsledek horší, než čekali analytici. V oddělené zprávě Eurostat uvedl, že se zvýšil obchodní přebytek.
  • Výroba v EU v červenci prudce vzrostla, hlavně díky spotřebnímu zboží
    Průmyslová výroba v zemích Evropské unie v červenci podle sezonně přepočtených údajů vzrostla o 1,4 procenta, v eurozóně růst činil 1,5 procenta. Ve svém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Za svižným růstem je hlavně tvorba kapitálu a výroba spotřebního zboží. Meziročně výroba v EU vzrostla o 8,3 procenta a v zemích eurozóny o 7,7 procenta.
  • Výroba v německém průmyslu klesla
    Výroba v německém průmyslu v květnu pokračovala v poklesu. Oproti předchozímu měsíci se snížila o 1,8 procenta...
  • Výroba v německém průmyslu opět roste
    Výroba v německém průmyslu v dubnu po březnovém propadu oživila, růst však zaostal za očekáváním. Německé...
  • Výroba v Německu loni vzrostla o tři procenta, je ale pod předkrizovou úrovní
    Průmyslová výroba v Německu se v loňském roce zvýšila o tři procenta. Byla však o 5,5 procenta nižší než v roce 2019, tedy proti období před příchodem pandemie. V dnešní tiskové zprávě to oznámil spolkový statistický úřad. V samotném prosinci průmyslová produkce meziměsíčně klesla o 0,3 procenta, zatímco v listopadu se podle zpřesněných údajů o 0,3 procenta zvýšila.
  • Výroba v továrnách v eurozóně v červnu poprvé po dvou letech klesla
    Továrenská výroba v eurozóně v červnu poprvé od vypuknutí první vlny pandemie covidu-19 před dvěma lety klesla. Spotřebitelé kvůli vysokým cenám a horšímu hospodářskému výhledu tolik nenakupují. Vyplývá to z dnešní zprávy organizace S&P Global. Index měřící výrobu se snížil na dvouleté minimum 49,3 bodu. Dostal se tak pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem produkce. V květnu činila jeho hodnota 51,3 bodu, uvedla agentura Reuters.
  • Výrobce aut na vodíkový pohon Hyzon Motors jde na burzu
    Americká společnost Hyzon Motors, která vyrábí nákladní auta na vodíkový pohon, se chystá vstoupit na burzu. Využije k tomu firmu specializovanou na akvizice, takzvaný SPAC. Podmínky akvizice tento start-up ohodnocují asi na 2,7 miliardy dolarů (více než 57 miliard Kč), informovala dnes agentura Reuters.
  • Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě, těží ze zájmu o AI
    Americký výrobce čipů Nvidia se díky pokračujícímu růstu ceny svých akcií stal nejhodnotnější firmou na světě. Tržní hodnota podniku se dnes vyšplhala až na zhruba 3,3 bilionu dolarů (přes 76 bilionů Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg. Společnost Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI) a v poslední době výrazně těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii.
  • Výrobce elektrických aut Rivian požádal o vstup na akciovou burzu
    Výrobce elektrických aut Rivian, kterého podporuje internetový prodejce Amazon.com, předložil americkému regulačnímu úřadu žádost o primární nabídku akcií. Na burzu by firma ráda vstoupila koncem roku. Podle informovaných zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, by nabídka mohla ohodnotit firmu na 70 až 80 miliard USD (1,5 až 1,7 bilionu Kč). To je více, než kolik činí tržní kapitalizace americké automobilky General Motors.
  • Výrobce elektromobilů Lucid Motors vstoupí na burzu
    Výrobce elektromobilů Lucid Motors vstoupí na burzu prostřednictvím spojení s jednou z firem specializovaných na akvizice, takzvaných SPAC. Transakce, která automobilku ohodnocuje na 24 miliard dolarů (511 miliard Kč) je zatím největší dohodou tohoto druhu, píše na svém webu list Financial Times (FT).
  • Výrobce elektromobilů Rivian jde na burzu, prodal akcie za 11,9 miliardy USD
    Americký výrobce elektromobilů Rivian získal prodejem akcií v primární veřejné nabídce (IPO) 11,9 miliardy dolarů (260 miliard Kč). Za každou akcii získal 78 dolarů, což je víc, než firma původně plánovala. Podle údajů společnosti Dealogic jde o jeden z deseti největších úpisů akcií v primární veřejné nabídce ve Spojených státech. S akciemi podniku se na trhu Nasdaq začíná obchodovat dnes.
  • Výrobce jachet Ferretti vstoupí na milánskou burzu s oceněním jedna miliarda eur
    Italský výrobce luxusních jachet Ferretti stanovil cenu svých akcií pro vstup na milánskou burzu na tři eura za jednu akcii. Společnost se tak ocenila na zhruba jednu miliardu eur (23,7 miliardy Kč). Do firmy investoval i český miliardář Karel Komárek, informoval dnes výrobce jachet na svém webu.
  • Výrobce letadel Airbus zdvojnásobí svou produkční kapacitu v Číně
    Evropský výrobce letecké techniky Airbus zdvojnásobí svou produkční kapacitu v Číně. Druhou výrobní linku pro letadla A320 zprovozní ve druhé polovině roku 2025 v Tchien-ťinu. Šéf Airbusu Guillaume Faury to podle agentury AFP novinářům potvrdil dnes krátce před podpisem smlouvy v Pekingu, kde je na oficiální návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron.
  • Výrobce obuvi Dr. Martens plánuje vstup na londýnskou burzu
    Britský výrobce kultovní obuvi Dr. Martens plánuje vstup na londýnskou akciovou burzu. Podíl ve firmě chce podle agentury Bloomberg prodat její majitel společnost Permira Holdings, a využít tak růstu akciových trhů z poslední doby. Firma dnes uvedla, že z primární veřejné nabídky (IPO) neplánuje získat žádné peníze.
  • Výrobce tenisek Golden Goose kvůli nepokojům v EU odkládá vstup na burzu
    Italský výrobce luxusních tenisek Golden Goose odkládá vstup na burzu. Firma v úterý uvedla, že kvůli politickým nepokojům v Evropě zatím od primární veřejné nabídky akcií (IPO) odstupuje. Právě nejistota spojená s výsledkem voleb do Evropského parlamentu (EP) a situací ve Francii značně rozkolísala evropské trhy, uvedl server CNBC.
  • Výrobci automobilů hlásí nižší poptávku v Evropě a Severní Americe
    Výrobci automobilů hlásí nižší poptávku v Evropě a Severní Americe. Podle analytiků přibývá důkazů, že spotřebitelé si kvůli rostoucí inflaci nechávají hotovost na nezbytné věci. Ačkoli některé luxusní značky, například Ferrari a Mercedes, zvýšily výhled prodeje kvůli přetrvávající vysoké poptávce po špičkových modelech, vyhlídky pro většinu odvětví jsou chmurnější, napsala včera agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding