Neděle 22. prosince 2024 03:15
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Inflace v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 2,9 procenta

13.05.2024 09:58  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta po březnovém zvýšení o dvě procenta. Inflaci táhly vzhůru hlavně ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 0,7 procenta.

"Dubnové zrychlení meziročního růstu cen na téměř tři procenta bylo způsobeno především růstem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Ceny zboží v dubnu v úhrnu meziročně vzrostly o 1,4 procenta a ceny služeb se zvýšily o 5,3 procenta.

Z potravin většina sledovaných položek v dubnu zmírnila meziroční pokles. Ceny mouky byly v dubnu nižší o víc než 19 procent, masa o téměř čtyři procenta, polotučného trvanlivého mléka o 11,4 procenta a vajec o 15,5 procenta. Zdražila zelenina o 2,4 procenta a čokoláda o víc než devět procent. Ceny nealkoholických nápojů zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta.

"Na meziroční růst cenové hladiny měly již tradičně největší vliv ceny v oddíle bydlení," uvedli statistici. Ceny nájemného z bytu se zvýšily o 7,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 procenta, vodného a stočného o víc než desetinu, elektřiny o 12 procent a tepla a teplé vody o 2,8 procenta. Zemní plyn v dubnu proti loňsku zlevnil o 5,8 procenta a cena tuhých paliv byla nižší o téměř pět procent.

Lihoviny se v dubnu prodávaly meziročně o 10,4 procenta dráž, cena vína stoupla o 5,5 procenta, piva o 6,5 procenta a tabákových výrobků o 7,1 procenta. Pohonné hmoty a oleje zdražily o 8,4 procenta. Za stravovací služby lidé v dubnu platili o téměř osm procent víc než před rokem, za ubytovací služby o víc než devět procent víc.

V meziměsíčním srovnání ceny zboží úhrnem vzrostly o procento a ceny služeb zůstaly na březnové úrovni. Nealkoholické nápoje proti březnu zdražily o 2,8 procenta, vepřové maso o 4,6 procenta, zelenina o 2,3 procenta a čokoláda o téměř 11 procent. Vzhůru šly také ceny pečiva, drůbeže, uzenin a sýrů, klesly ceny ovoce. Alkohol zdražil i meziměsíčně, víno o 5,4 procenta, lihoviny o 3,8 procenta a pivo o 1,4 procenta. O 1,2 procenta vzrostly ceny tabákových výrobků, o 2,7 procenta ceny pohonných hmot a olejů. Meziměsíčně zlevnily dovolené s komplexními službami o 4,2 procenta.

ČSÚ dnes zveřejnil také informace o březnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. U vývozních cen zrychlil meziroční růst na 1,8 z únorových 1,6 procenta. Dovozní ceny vzrostly meziročně o 0,1 procenta po únorovém poklesu o 1,1 procenta. "V meziročním srovnání pokračovalo výrazné snížení cen elektřiny, ve vývozu i dovozu o více než 30 procent," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně byly ceny vyváženého zboží vyšší o 0,1 procenta a dováženého o 0,4 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v březnu zůstala na dvou procentech
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku činil v březnu dvě procenta, stejně jako tomu bylo v únoru. Oproti loňskému březnu si lidé museli připlatit zejména za bydlení, stravování a ubytování. Ceny klesly pouze u potravin a nealkoholických nápojů. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V porovnání s únorem vzrostly ceny o 0,1 procenta, a to hlavně kvůli zdražení dálničních známek a paliv.
  • Inflace v celé EU zůstala v prosinci na 1 %
    Meziroční míra inflace byla v evropské osmadvacítce v prosinci na úrovni jednoho procenta, proti listopadu...
  • Inflace v červenci mírně zrychlila růst na 3,4 procenta
    Spotřebitelské ceny v Česku v červenci mírně zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3 procenta. Zdražily zejména alkoholické nápoje a tabák. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s červnem vzrostly ceny o 0,4 procenta.
  • Inflace v červenci v ČR zrychlila, v Evropě tak byla 15. nejnižší
    Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply o 2,2 procenta, tedy o dvě desetiny bodu více než v červnu. Za zrychlením inflace stálo hlavně pomalejší zlevňování potravin. Meziměsíčně byly ceny zboží a služeb zejména kvůli dražším dovoleným o 0,7 procenta vyšší, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziroční inflace tak skončila mírně nad očekáváním trhu i nad prognózou České národní banky (ČNB), z jejího pohledu tak může být podle oslovených analytiků argumentem pro obezřetnost při dalším snižování úrokových sazeb.
  • Inflace v červenci zrychlila na 2,2 procenta
    Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply o 2,2 procenta po červnovém dvouprocentním růstu. Zpomalilo zlevňování potravin. Proti červnu se ceny zvýšily o 0,7 procenta zejména kvůli zdražení dovolených s komplexními službami. Údaje dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali setrvání inflace na dvou procentech.
  • Inflace v červnu zpomalila na 9,7 procenta, dál patří mezi nejvyšší v Evropě
    Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 9,7 procenta, inflace tak zpomalila z květnových 11,1 procenta a je nejnižší od prosince 2021. Proti předchozímu měsíci ceny vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) ke snížení inflace pod deset procent přispěly i kroky vlády. Analytici se ale shodují, že hlavním důvodem pokračujícího zpomalování inflace je srovnávací základna z loňského roku. Podle analýzy investiční platformy Portu má Česko i přes pokles devátou nejvyšší inflaci ze 41 sledovaných evropských zemí.
  • Inflace v červnu zrychlila růst na 3,3 procenta
    Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny zboží v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, ceny služeb o 3,1 procenta.
  • Inflace v České republice je pátá nejvyšší v zemích OECD, zjistila studie
    Míra inflace v České republice byla v červenci v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pátá nejvyšší, a to po Turecku, Maďarsku, Polsku a Slovensku. Vyplývá to ze zprávy o vývoji inflace v roce 2023, kterou sestavila společnost Utility Bidder. Naopak nejnižší míru inflace vykázalo Švýcarsko (1,7 procenta), následuje Řecko (1,8 procenta) a Španělsko (1,9 procenta).
  • Inflace v Česku je nejvyšší od 90. let, pravděpodobně ještě stoupne
    Meziroční inflace v lednu stoupla na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta a je tak nejvyšší od července 1998. Vývoj ovlivnily zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Lednová inflace byla přitom vyšší, než očekává Česká národní banka. Ta v této souvislosti odhadla, že je více než pravděpodobné, že v následujících měsících inflace překoná deset procent. S podobným vývojem počítají i ekonomové.
  • Inflace v Česku v březnu zmírnila na 15 procent, je nejnižší od loňského dubna
    Spotřebitelské ceny v Česku stouply v březnu meziročně o 15 procent, tempo růstu zvolnilo z únorových 16,7 procenta. Inflace je tak nejnižší od loňského dubna. Vliv mělo zlevnění pohonných hmot, zmírnil růst cen zemního plynu. Téměř o čtvrtinu nadále zdražovaly potraviny. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj inflace odpovídá očekávání analytiků. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o desetinu procenta.
  • Inflace v Česku v únoru stoupla na 11,1 procenta a zřejmě ještě poroste
    Meziroční inflace v Česku v únoru stoupla na 11,1 procenta z lednových 9,9 procenta a je tak nejvyšší od června 1998. Proti loňskému únoru nejvíce zdražily bydlení, doprava a potraviny. Růst inflace přitom bude podle ekonomů ještě pokračovat, což povede ke snížení kupní síly obyvatel a k poklesu tržeb obchodníků a spotřeby. Inflace by tak mohla v následujících měsících přesáhnout i 12 procent, odhadují analytici. Další růst inflace očekává i Česká národní banka, přičemž inflace v únoru byla o 1,4 procentního vyšší, než odhadovala ve své prognóze.
  • Inflace v Česku v září mírně zrychlila na 2,6 procenta
    Inflace v Česku v září mírně zrychlila. Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 2,6 procenta po srpnovém růstu o 2,2 procenta. Vývoj ovlivnily hlavně ceny potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z informací na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ve srovnání se srpnem ale ceny v září klesly o 0,4 procenta. Analytici podobný vývoj očekávali.
  • Inflace v Česku zrychlila meziročně na 2,8 procenta
    Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta, meziroční inflace tak zrychlila ze zářijových 2,6 procenta. Dražší bylo především bydlení, z potravin zdražilo zejména máslo a čokoládové výrobky, naopak pohonné hmoty zlevnily. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,3 procenta. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici podobný vývoj očekávali.
  • Inflace v Číně je na letošním maximu
    Míra inflace spotřebitelských cen v Číně zrychlila v červenci růst na 1,6 procenta po tempu 1,4 procenta v červnu...
  • Inflace v Číně klesla na minimum za půl roku
    Meziroční inflace spotřebitelských cen v Číně v červenci klesla na půlroční minimum 1,8 procenta z červnové úrovně 1,9 procenta. Velkoobchodní ceny výrazně zmírnily deflaci a jejich meziroční pokles byl nejpomalejší za dva roky, vyplývá z dnešních údajů čínského statistického úřadu.
  • Inflace v Číně klesla na 0,3 procenta navzdory stimulačním opatřením
    Meziroční míra inflace v Číně v říjnu klesla na čtyřměsíční minimum 0,3 procenta, a to navzdory rozsáhlým opatřením čínské vlády na podporu růstu domácí ekonomiky. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů čínského statistického úřadu. V září se spotřebitelské ceny v Číně meziročně zvýšily o 0,4 procenta.
  • Inflace v Číně klesla na 30měsíční minimum
    Meziroční míra inflace (index CPI) v Číně v červenci klesla na 30měsíční minimum 1,8 procenta z červnových...
  • Inflace v Číně klesla v srpnu na dvě procenta
    Meziroční míra inflace v Číně se v srpnu znovu snížila a klesla na rovná dvě procenta z červencové úrovně...
  • Inflace v Číně klesla, zahraniční obchod vzrostl
    Míra inflace v Číně v lednu klesla na dvě procenta, a sestoupila tak ze sedmiměsíčního maxima...
  • Inflace v Číně po sedmi měsících zpomalila
    Inflace v Číně poprvé za sedm měsíců se ztrácející dynamikou zpomalila růst a míří dále pod inflační cíl, který...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex