Sobota 18. ledna 2025 05:55
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Inflace v Británii zůstala beze změny

13.09.2016 15:46  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Inflace spotřebitelských cen v Británii zůstala v srpnu nečekaně beze změny na 0,6 procenta, přestože ceny výrobních vstupů se kvůli propadu libry dál prudce zvyšovaly. Plyne to z dnešních údajů britského statistického úřadu. Nová čísla ukazují, že ceny na spotřebitelské úrovni zatím odolávají tlaku zhruba desetiprocentní ztráty, kterou libra zaznamenala ve dnech po červnovém referendu o odchodu Británie z Evropské unie.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že meziroční míra inflace se zvýší na 0,7 procenta, a dosáhne tak maxima za 21 měsíců. Analytici vesměs předpokládají, že v dalších měsících se už propad kurzu libry a následné zdražování surovin a dalších dovozů promítne i do zesíleného růstu spotřebitelských cen.

Náklady průmyslových výrobců v podobě cen paliv a dalších surovin a materiálů vzrostly v meziročním srovnání o 7,6 procenta, nejrychleji za téměř pět let. Byl to druhý silný růst těchto cen za sebou. Výrobci ale zvýšili své ceny celkově pouze o 0,8 procenta, což je méně, než se očekávalo.

Zřetelně se zvýšily spotřebitelské ceny potravin a po 18 měsících poklesu se obnovil růst cen v dopravě. Zlevnilo naopak ošacení, vína a hotelové ubytování.

Dnešní údaje by mohly britské centrální bance umožnit opětné snížení základní úrokové sazby, aby podpořila ekonomiku, rozkolísanou po hlasování o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Británie z EU. Centrální banka na srpen odhadovala inflaci na 0,8 procenta, nižší růst cen tedy znamená, že může pokračovat v uvolněné měnové politice. Banka má stanoven cíl udržovat inflaci kolem dvouprocentní úrovně.

Banka na začátku srpna snížila svou základní úrokovou sazbu poprvé od roku 2009. Oznámila také, že prostřednictvím nákupů státních dluhopisů napumpuje do ekonomiky dalších 60 miliard liber.

Údaje z letních měsíců ale ukázaly, že britská ekonomika po červencovém zakolísání v srpnu silně oživila. To mezi ekonomy zpochybnilo vyhlídky na další snížení úroků, zejména když centrální banka očekává překročení dvouprocentního inflačního cíle ve druhé polovině příštího roku.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v Británii v únoru překvapivě vzrostla a dostala se na 10,4 procenta
    Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila a dostala se na 10,4 procenta, v lednu činila 10,1 procenta. K jejímu růstu přispěly zejména vyšší ceny potravin a zdražení nápojů v hospodách a restauracích, oznámil dnes britský statistický úřad. Inflace tak vykázala nárůst poprvé za čtyři měsíce. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles, a to na 9,9 procenta.
  • Inflace v Británii v únoru stoupla
    Spotřebitelské ceny v Británii v únoru meziročně stouply o 2,3 procenta, což byl nejvyšší nárůst od září 2013. Poprvé od roku 2013 překročila inflace dvouprocentní cíl centrální banky, uvedl britský statistický úřad. V lednu činila roční míra inflace 1,8 procenta.
  • Inflace v Británii vystoupila na 3 procenta
    Roční míra inflace v Británii se v září vyšplhala na tři procenta a je nejvýše za pět a půl roku. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Vývoj je v souladu s odhady analytiků agentury Reuters a naznačuje, že centrální banka již brzy přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Měsíční růst zpomalil na 0,3 procenta proti růstu o 0,6 procenta v srpnu.
  • Inflace v Británii vystoupila na 5,4 procenta, nejvýše za tři desetiletí
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v prosinci zrychlil na 5,4 procenta z listopadových 5,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od března 1992. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad.
  • Inflace v Británii v září klesla na 1,7 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v září zpomalilo na 1,7 procenta z 2,2 procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň od dubna 2021 a sestoupila pod dvouprocentní cíl centrální banky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad.
  • Inflace v Británii v září zůstala na 6,7 procenta, čekal se mírný pokles
    Spotřebitelské ceny v Británii se v září meziročně zvýšily o 6,7 procenta, což je stejným tempem jako v srpnu. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Inflace tak zůstává na nejnižší úrovni zhruba za rok a půl. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali její pokles na 6,6 procenta.
  • Inflace v Británii vzrostla rekordním tempem a vyšplhala se na 3,2 procenta
    Míra inflace v Británii vzrostla v srpnu rekordním tempem. Meziročně se zvýšila na 3,2 procenta z červencových dvou procent, uvedl dnes britský statistický úřad (ONS). Inflace je tak nejvyšší za devět let. Tak velký nárůst mezi dvěma měsíci Británie nepamatuje nejméně 24 let, kam až sahají záznamy. Inflace je zároveň opět nad dlouhodobým cílem britské centrální banky, která ho stanovila na dvě procenta.
  • Inflace v Británii vzrostla v dubnu na 2,7 %
    Meziroční míra inflace v Británii vzrostla v dubnu na 2,7 procenta z březnových 2,3 procenta a ocitla se nejvýše od září 2013. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Spotřebitelské ceny v Británii letos tlačí vzhůru propad libry od loňského referenda o vystoupení země z Evropské unie spolu s rostoucími světovými cenami ropy. V dubnu ale k růstu inflace nejvíce přispělo sezonní zdražení letenek.
  • Inflace v Británii zpomalila
    Spotřebitelské ceny ve Velké Británii nedokázaly v dubnu udržet růst. V reportu britského Národního...
  • Inflace v Británii zpomalila v červenci na dvě procenta
    Míra inflace v Británii v červenci zpomalila na dvě procenta, tedy cíl britské centrální banky stanovený jako strop cenové stability. Pokles byl vyšší, než čekali analytici, s největší pravděpodobností to však byl jen výkyv, protože oživení ekonomiky z pandemie nemoci covid-19 a karanténních omezení by měl naopak ceny zvýšit, uvedla agentura Reuters.
  • Inflace v Británii zůstala na 2,6 procenta
    Meziroční míra inflace v Británii si v červenci překvapivě podržela červnovou hodnotu 2,6 procenta. Čekalo se zrychlení tempa růstu cen na 2,7 procenta. Dalšímu růstu tlaku na peněženky domácností zabránil především pokles cen pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad. Nejnovější údaje o růstu cen činí méně pravděpodobným brzké zvýšení úrokové sazby ze strany britské centrální banky (BoE).
  • Inflace v Británii zůstala na 2,7 procenta
    Míra inflace ve Velké Británii v listopadu překvapivě zůstala na 2,7 procenta...
  • Inflace v březnu byla dvě pct., letos by neměla překročit 3 procenta
    Meziroční inflace byla v březnu dvě procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v únoru. Proti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta, vyplývá z údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace byla o 0,9 procentního bodu nižší, než očekávala v únorové prognóze Česká národní banka (ČNB). Podle analytiků se vývoj spotřebitelských cen vrátil do normálních kolejí a letos by inflace neměla výrazněji překročit tři procenta, klesat ale už spíš nebude. Včera zveřejněná prognóza ministerstva financí očekává za celý rok průměrnou inflaci 2,7 procenta.
  • Inflace v březnu podle analytiků zpomalila na 14,6 až 14,9 procenta
    Tempo růstu spotřebitelských cen v Česku zpomaluje. Meziroční inflace v březnu byla v rozmezí 14,6 a 14,9 procenta po únorových 16,7 procenta, uvádějí analytici oslovení ČTK. Podle nich ke zvolnění inflace přispívají nižší ceny pohonných hmot i potravin. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o březnové inflaci ve čtvrtek.
  • Inflace v březnu zrychlila na 12,7 procenta, je nejvyšší od května 1998
    Inflace v Česku v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici podobný vývoj očekávali. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,7 procenta.
  • Inflace v březnu zůstala na dvou procentech
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku činil v březnu dvě procenta, stejně jako tomu bylo v únoru. Oproti loňskému březnu si lidé museli připlatit zejména za bydlení, stravování a ubytování. Ceny klesly pouze u potravin a nealkoholických nápojů. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V porovnání s únorem vzrostly ceny o 0,1 procenta, a to hlavně kvůli zdražení dálničních známek a paliv.
  • Inflace v celé EU zůstala v prosinci na 1 %
    Meziroční míra inflace byla v evropské osmadvacítce v prosinci na úrovni jednoho procenta, proti listopadu...
  • Inflace v červenci mírně zrychlila růst na 3,4 procenta
    Spotřebitelské ceny v Česku v červenci mírně zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3 procenta. Zdražily zejména alkoholické nápoje a tabák. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s červnem vzrostly ceny o 0,4 procenta.
  • Inflace v červenci v ČR zrychlila, v Evropě tak byla 15. nejnižší
    Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply o 2,2 procenta, tedy o dvě desetiny bodu více než v červnu. Za zrychlením inflace stálo hlavně pomalejší zlevňování potravin. Meziměsíčně byly ceny zboží a služeb zejména kvůli dražším dovoleným o 0,7 procenta vyšší, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziroční inflace tak skončila mírně nad očekáváním trhu i nad prognózou České národní banky (ČNB), z jejího pohledu tak může být podle oslovených analytiků argumentem pro obezřetnost při dalším snižování úrokových sazeb.
  • Inflace v červenci zrychlila na 2,2 procenta
    Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply o 2,2 procenta po červnovém dvouprocentním růstu. Zpomalilo zlevňování potravin. Proti červnu se ceny zvýšily o 0,7 procenta zejména kvůli zdražení dovolených s komplexními službami. Údaje dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali setrvání inflace na dvou procentech.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex