Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:54
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
CapXmaster srovnani

Bude čtvrtek dnem D pro libru?

31.10.2018 15:42  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Britská libra je pod výrazným tlakem kvůli nejistotě okolo Brexitu
  • Trhy nečekají růst sazeb minimálně do poloviny příštího roku
  • Fiskální expanze by libře mohla pomoci vzhůru
  • Čtvrteční jednání je prvním krokem k dohodě o Brexitu

Britská libra byla v poslední době pod výrazným tlakem. Stojí za ním stále ten samý důvod - Brexit. A také rostoucí pravděpodobnost tzv. hard Brexitu - tedy vystoupení země bez dohody s EU, které by mohlo ve Velké Británii způsobit ekonomických chaos. Jen pro připomenutí: Podle Článku 50 Smlouvy o EU končí v březnu 2019 dvouleté období, ve kterém musí Velká Británie vystoupit z EU se smlouvou i bez smlouvy o uspořádání dalších vztahů s EU. Pro firmy je nezbytné, aby alespoň v nějaké podobě pokračovala celní unie a hospodářství neutrpělo výrazný šok. Nicméně rozhovory jsou zablokované, protože jeden z koaličních partnerů, DUP, odmítá hranice mezi Velkou Británií a Irskem. A zastánci Brexitu se stavějí proti časově neomezené celní unii. Nejistota okolo jednání se ve čtvrtek nevyřeší, ale dvě důležité události by měly pomoci určit další směr britské měny.

Hlasování o rozpočtu

Hlavní rozhovory o Brexitu v současnosti neprobíhají v Bruselu, ale jejich dějištěm je Londýn. Konzervativní koalice je nejednotná a i pokud by se premiérce Therese Mayové podařilo uzavřít dohodu s EU a schválit ji doma pomocí Labouristů, tak zastánci Brexitu by ji v případě vidiny tohoto scénáře mohli sesadit. Jednou z příležitostí bude právě čtvrteční hlasování o rozpočtu, nicméně vláda se zachovala chytře a díky určitým fiskálním opatřením navrhuje zvýšit výdaje v citlivých oblastech. Hlasování proti rozpočtu by se tak mohlo stát krajně nepopulární. Premiérka by tak měla zítřejší hlasování přežít na svém postu. Její jednání s EU by tak měla dále pokračovat, ovšem její pozice bude stále stejná a míra nejistoty by se tak příliš měnit neměla.

Vláda premiérky Mayové oznámila mírnou fiskální expanzi - pokud by nebylo Brexitu, libra by z posledních kroků vlády těžila. Zdroj: Bloomberg

Rozhodnutí Bank of England o sazbách

Pokud pomineme nejistotu okolo Brexitu, ekonomika Velké Británie by si zasloužila růst sazeb. Inflace se drží nad svým cílem, nezaměstnanost je nízká a mzdy rostou. Přesto scénář "bez dohody" by mohl pozitivní výhled rychle zvrátit a není divu, že trhy nevidí růst sazeb až do druhé poloviny roku 2019. Nicméně pokud by dohoda byla schválena, růst sazeb by přišel mnohem dříve (možná v nejbližší době po potvrzení dohody). Pro GBP by to mohlo znamenat velmi zajímavé zhodnocení v krátkém časovém intervalu. Rozhodnutí o sazbách bude společně s Inflačním reportem zveřejněno ve čtvrtek ve 14. hodin.

Dopady na GBPUSD

Libra zůstává pod tlakem zvláště na páru s americkým dolarem. Pokud se podíváme na dlouhodobý výhled, tak odchylka od reálné úrokové míry (po zohlednění inflace) není příliš vzdálená od  2 standardní odchylky. To znamená výrazně podhodnocenou měnu. I když si tuto skutečnost obchodníci uvědomují, tak to bude jen a pouze výsledek jednání o Brexitu, který určí další směr libry.

Fundamentální pozice libry ukazuje na výrazné podhodnocení. Zdroj: Macrobond, XTB Research

Z technického pohledu můžeme vidět výrazný support páru GBPUSD na úrovni 1,2650. V její blízkosti existuje více lokálních lows i highs a býci by ji mohli využít jako odrazový můstek po posledním strmém výprodeji. Alespoň do doby, než by přišly další informace okolo vyjednávání o podobě Brexitu.

GBPUSD čelí testu odolnosti na důležité úrovni 1,2650. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bublinová ekonomika
    Počas finančnej krízy sa na stabilizáciu trhov ako aj reálnej ekonomiky použila vo väčšine krajín menová ako aj fiškálna politika. Každá z nich má svoje...
  • Bude americká inflace nadále zpomalovat? – Makroekonomická data na 20.-24.10
    V minulém týdnu americký dolar oslaboval kvůli obavám investorů o oddálení zvýšení úrokových sazeb. Až závěrem týdne p...
  • Bude Bernanke poslom dobrých správ?
    Akciové trhy v US včera zaznamenali svoj siedmy pokles za posledný...
  • Bude Bitcoin na 10 000 dolarech za hodiny nebo dny?
    Cena tzv. „kryptocurrency“ Bitcoin se dostala nad další magickou hodnotu. Tentokrát se Bitcoin dostal nad 9 000 dolarů a kvůli rychlosti, jakou jí překonal, vzniká globální otázka, zda další metu na úrovni deset tisíc dolarů překoná v řádu hodin, nebo spíše dnů. Růst hodnoty Bitcoinu ovšem začíná vyvolávat starosti u řady globálních centrálních bank.
  • Bude cena ropy 100 dolarů za barel?
    V poslední době se často mluvilo o tom, že cena ropy opět stoupne a možná se dotkne hranice 100 dolarů za barel. V poslední době to ale vypadá, že to s cenou ropy nebude až tak horké.
  • Bude CRISPR Therapeutics přínosem v boji proti rakovině?
    Výsledky buněk CAR-T modifikovaných technologií editace genů společnosti CRISPR Therapeutics (CRSP.US) představují podle analytiků GlobalData významný krok v léčbě rakoviny. Po nedávných pozitivních výsledcích vakcíny společnosti Moderna a imunoterapie společnosti Merck přišly pozitivní zprávy informující o prvních úspěších genové editace proti rakovinným buňkám. Akcie společnosti CRISPR Therapeutics se obchodují mírně výše:
  • Bude Česko nuceno embargovat ukrajinskou pšenici?
    Ceny pšenice světových burzách rostou, za poslední necelé dva týdny o zhruba osm procent. Důvodem je snaha Ruska znemožnit vývoz ukrajinské zemědělské produkce. To se však zatím Moskvě daří jen částečně. Světové ceny zemědělských plodin – nejen pšenice, ale i třeba kukuřice – tudíž v posledním měsíci sice stoupají, ale ne kdovíjak markantně.
  • Bude ČNB snižovat a hned pak zvyšovat úrokové sazby?
    Bankovní rada ČNB na svém posledním „velkém“ jednání jednomyslně rozhodla opět zvýšit svou základní úrokovou sazbu. Dvoutýdenní repo sazba tak byla navýšena o 0,25 p.b. na úroveň 1,25 %, lombardní na 2,25 % a poprvé byla zvýšena i diskontní sazba na 0,25 %. Z nové prognózy centrální banky je zřejmé, že se i nadále bude hrát hra mezi úrokovými sazbami a kurzem koruny. Tedy pokud koruna nebude dostatečně posilovat, bankovní rada přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. To v druhém kole pomůže koruně posílit a v případě, že to nebude pro bankovní radu dost, zvýší sazby znovu. Tak je nastaven i makroekonomický model ČNB, který modeluje korunu dle úrokového diferenciálu mezi tuzemskou ekonomikou a eurozónou. Další zvyšování sazeb tak v prognózách centrální banky implikuje stále rychlejší posilování koruny. V nejnovější prognóze je posilování už tak prudké, že prognostikům v ČNB model ukázal snižování úrokových sazeb. To by mělo teoreticky přijít v druhé polovině příštího roku. Nicméně není nutné panikařit. Ačkoli zaměstnanci měnové sekce zodpovědné za makroekonomický model slepě důvěřují všemu, co jim model načrtne, o sazbách rozhoduje bankovní rada, která se snížením nepočítá.
  • Bude ČNB spokojena s úsporným balíkem vlády?
    Vládou představený úsporný balíček může být ve finále jedním z důležitých argumentů, proč na červnovém zasedání bankovní rady nakonec mohou zůstat úrokové sazby stabilní. Z posledního zasedání bankovní rady totiž vyplynulo, že trojice jestřábů hlasujících pro vyšší sazby (shodně s poslední prognózou) nepředpokládala, že se vláda k přijetí výraznějšího úsporného balíčku odhodlá.
  • Bude ČR jaderným lídrem v Evropě?
    Ve chvíli, kdy celý svět investuje do zelené energie, by se mohlo zdát, že jde Česká republika tak trochu proti proudu. Jde ale o to, zda nejde o slepou uličku. Vyrobit takzvaně zelenou energii není jen tak. V mnoha případech není tak úplně zelená. ČR se hodlá stát jaderným lídrem Evropy.
  • Bude další QE? Růst výnosů dnes pomáhá evropským bankám, celkově však akcie nezáří
    Evropské akcie začaly spíše negativně, během dne se snažily o růst, ale po otevření Ameriky jsou na tom pouze smíšeně. Třeba DAX si připisuje čtvrt procenta. Indexy táhnou vzhůru energie a banky. V prvním případě je pohyb jako obvykle spojen s ropou, která dnes pokračuje vzhůru o dalších 1,5 procenta. U bank podle nás probíhají spekulace na výsledek zasedání ECB, podobně jako u dluhopisů. Pravděpodobnost prosazení QE je vnímána jako nižší, stále se však sází na snížení depozitní sazby. V důsledku sledujeme zestrmění výnosových křivek s příznivým efektem na akcie bank. Čtvrtek ukáže, zda podobné spekulace byly správné, každopádně s oznámením výsledku zasedání a odezněním prvotní volatility většinou efekt končí.
  • Bude Dax30 pokračovat v současném uptrendu? Dalším cílem je úroveň 13 500
    Po býčím sentimentu, který převažoval v posledním týdnu obchodování se zdá, že je vyšší šance na pomalý start do nového týdne. Vzhledem ke svátku „Den veteránů" v USA nebudou některé americké trhy otevřené v běžných obchodních hodinách, což znamená, že objem obchodování bude nižší.
  • Bude Deutsche Bank zachránená?
    Minulý týždeň akcie Deutsche Bank vzrástli o 25%. Investori pozitívne reagovali na šumy o dohode s americkým ministerstvom spravodlivosti. Zdalo sa, že situácia okolo banky by sa mohla stabilizovať.
  • Bude dnes Bank of England preventivně hasit Brexit snížením úroků?
    Kvartální výsledková sezóna ještě ani pořádně nezačala a akciové trhy stále rostou jako z vody. Pro akcie Brexit jako kdyby neexistoval a klíčové indexy (včetně emerging markets) dokonce ignorují, že se ropě příliš nedaří. Averze k riziku tedy klesá, ale s ní překvapivě nejde ruku v ruce pokles zájmu o bezpečná aktiva v čele s vládními dluhopisy.
  • Bude Dogecoin nasledovať rally na Bitcoine?
    Dogecoin vyťažil zo včerajších pozitívnych nálad okolo spustenia prvého amerického burzového futures od ProShares a cena počas pondelkového obchodovania prudko vzrástla o 15%. V súčasnosti je polovica nedávnych ziskov vymazaná, ale býci prejavujú odolnosť pri udržiavaní stabilného obchodného rozpätia nad úrovňou podpory vo výške 0,20 dolára. Napriek prevládajúcemu humbuku v oblasti bitcoinov sa zdá, že dogecoin a veľká časť ostatných kryptomien tento fenomén nedokázali využiť.
  • Bude dolar lídrem nového měnového systému?
    Americká měna s ohledem na aktuální geopolitickou situaci zahájila nový týden opatrnými pohyby. Globální finanční scénu svírá napjatá atmosféra. Někteří analytici se domnívají, že východiskem z této situace je vytvoření nového měnového systému.
  • 🗓Bude ECB nasledovať Bank of Canada❓
    Trhy veľmi čakajú na dnešné rozhodnutie ECB o sadzbách. Nielen preto, že budú existovať otázky o tom, či ECB skutočne zrýchlila tempo nákupov aktív, ako už bolo zdôraznené na predchádzajúcom zasadaní. Investori budú tentokrát hľadať stopy po znižovaní, ako to bolo v prípade Bank of Canada, ktorá sa rozhodla znížiť objem týždenných nákupov, najmä kvôli vysokej inflácii a lepším ekonomickým vyhliadkam. Zlepšil sa hospodársky výhľad v eurozóne natoľko, aby ECB urobila krok k normalizácii menovej politiky? Skôr nie, aj keď samozrejme aj nedostatok akýchkoľvek ďalších opatrení možno považovať za pozitívny pre euro, čo ECB v súčasnosti určite nechce.
  • Bude ECB zvedat sazby v květnu pomaleji?
    Knot z ECB, který je známý spíše jestřábím přístupem k měnové politice, naznačuje, že úrokové sazby mohou během květnového zasedání růst nižším tempem. Samozřejmě vidí potřebu dalšího růstu, ale není si jistý jeho velikostí. To by mohlo znamenat zvýšení o 25 bp. Knot také upozorňuje na to, že bankovní turbulence mohou mít dlouhodobé dopady na inflaci. Poukazuje také na to, že pokud nebudou další otřesy na trhu, reinvestice APP by se mohly postupně zastavit.
  • Bude euro pokračovat ve ztrátách? – Makroekonomické data na 8.-12.12
    Silné číslo k počtu nově vytvořených pracovních míst v USA podpořilo dolar k silnému růstu, který se na páru s eurem z...
  • Bude euro riskovat?
    MMF zvyšuje prognózu HDP americké ekonomiky pro rok 2024 o výrazných 0,6 procentního bodu na 2,7 %. Goldman Sachs zdůrazňuje, že USA jsou jedinou zemí skupiny G10, ve které inflace zrychluje, což naznačuje potenciál pro další růst USD. Americká výjimečnost spolu se záměrem Federálního rezervního systému udržet úrokovou sazbu federálních fondů na úrovni 5,5 % déle, než se očekávalo, vytváří silný základ pro pohyb EUR/USD směrem dolů. Při sebemenší zámince však býci naznačí připravenost bojovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy