Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:13
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Investingfox Nastroje

Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ nenaplnil očekávání svými výsledky a jedná o prodeji bulharské distribuce

07.11.2017 09:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Výsledky ČEZ za třetí kvartál zaostaly za očekáváními a management snížil výhled na celoroční EBITDA.
  • ČEZ vstupuje do finálních vyjednávání o prodeji svých bulharských aktiv za 8 mld. CZK.
  • Kofola svými výsledky za třetí kvartál nenaplnila očekávání trhu.
  • Evropské trhy otevřou na úrovni pondělních uzavíracích cen.
  • Dnes nejsou očekávány žádné významější ekonomické zprávy z Ameriky, v Evropě předstihové ukazatele predikují potenciál pokračující ekonomické expanze v eurozóně ve čtvrtém kvartálu.
  • Mezi známějšími americkými společnostmi, které dnes zveřejní své výsledky hospodaření, jsou Marriot International, CBOE Global Markets či DXC Technology. V rámci evropského indexu Stoxx 600 vyhlašují výsledky například Hochtief, Ubisoft Entertainment, Adecco nebo Pandora.

Obchodování na zámořských trzích

Pondělní obchodování v Americe skončilo zisky na všech hlavních indexech. Index S&P 500 si polepšil o 0,1 %. Nejúspěšnější byly sektory energií a nemovitostí, zatímco největší propad měly telekomunikace.

Asijsko-pacifický region zakončuje dnešní obchodování výraznými zisky. Japonský Nikkei 225 roste o více než 1,7 %. Daří se všem sektorům, kde největší přírůstky vykazuje sektor energií. Obdobné výsledky má celý region, pouze jihokorejské a indické indexy zamířily mírně dolů, většinou o jednu desetinu procenta.

ČEZ

ČEZ dnes ráno zveřejnil hospodářské výsledky.  

Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí zaostaly za očekáváními, a to zejména na úrovni provozní i čisté ziskovosti. ČEZ pak celkově vykázal za třetí kvartál čistou ztrátu ve výši necelých 100 mil. CZK. Na vývoji EBITDA se negativně podepsaly nižší realizační ceny a vyšší náklady na emisní povolenky, naopak pozitivně působila struktura výroby díky vyššímu využití jaderných elektráren. Za tradiční energetiku tak celková EBITDA klesla o 1 mld. CZK. Pozitivně působil vývoj v nové energetice, naopak nepatrné horší výsledek zaznamenaly segmenty Distribuce a Prodej. Čistý zisk pak ovlivnily vyšší odpisy kvůli zařazení elektrárny Prunéřov do majetku firmy. Přecenění finančních derivátů působilo pozitivně. ČEZ zároveň odepsal část goodwillu v Turecku ve výši 0,4 mld. CZK.

Management nepatrně snížil svůj výhled pro EBITDA o 1 mld. CZK na 52 mld. CZK. Důvodem bylo především odsunutí rozhodnutí soudu ohledně plnění závazku SŽDC z roku 2011 za horizont 2017 (celkem včetně příslušenství činí dopad na EBITDA cca -1,3 mld. CZK). Odhad čistého zisku však ponechal ČEZ beze změny, tedy na 19 mld. CZK, když by měly příznivě působit nižší odpisy a vyšší kapitalizace úrokových nákladů zejména z důvodu posunu dokončení nového zdroje v Ledvicích (celkem zhruba 0,8 mld. CZK).

Výsledky hospodaření za třetí kvartál vnímáme spíše negativně zejména s ohledem na vykázanou čistou ztrátu. ČEZ do letošního výhledu nezařadil probíhající prodej bulharské elektrárny ve Varně, transakce tak bude zřejmě uzavřena až v příštím roce.

Společnost ČEZ vstoupila do finálního vyjednávání o prodeji své distribuční sítě v Bulharsku včetně solární elektrárny Orešec a stanice na zpracování biomasy na plyn Bara. Nyní již jednání údajně probíhají pouze s jediným zájemcem, a to indickou společností Future Energy. Dřívější odhady prodejní ceny činily přibližně 8 mld. CZK. Poslední známá nabídka byla od společnosti Energo-Pro českého podnikatele Jaromíra Tesaře ve výši 300 milionů eur, tedy necelých 8 mld. CZK. Cena za prodej aktiv v Bulharsku by představovala přibližný zisk 14,9 korun na akcii.

Kofola

Kofola včera po uzavření trhů zveřejnila své hospodářské výsledky za třetí kvartál.  

Konsolidované výnosy společnosti Kofola vzrostly za třetí kvartál o 3,2 %, a to primárně díky Adriatickému regionu, který vykazuje nejvýraznější nárůst prodejů. Na druhé straně prodeje v Polsku významně poklesly, a to o 107 mil. Kč. Český a slovenský trh rostl jen mírně, a to především zásluhou prodejů sítě Ugo.

Vyšších hodnot ukazatele EBITDA, který vzrostl meziročně o téměř 6 %, bylo dosaženo hlavně nižšími administrativními náklady v Česku a Polsku. Vliv růstu výnosů byl eliminován vyššími marketingovými náklady hlavně pro síť Ugo a také dražším cukrem. Vzhledek k tomu, že v září skončily kvóty na cukr, tak se dá očekávat jeho zlevnění a tím i zlepšení EBITDA v budoucnu.

Probíhající restrukturalizace v Polsku s sebou v těchto obdobích přináší zvýšené náklady, avšak po jejich ukončení by měla Kofola být méně závislá na privátních značkách. Vše navíc směřuje ke sloučení výrobních kapacit do jediného výrobního závodu, což by mělo vést k úsporán nákladů. Vzhledem k tomu, že Kofola nenaplnila očekávání trhu, který predikoval EBITDA o 5 mil. Kč vyšší a stejně tak i vyšší čistý zisk, předpokládáme, že výsledky za třetí kvartál budou mít na cenu akcií spíše negativní vliv.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z akciového trhu: Banky táhly americké akcie, technologické tituly i přes nový iPhone stagnovaly
    Devět z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500 včera posilovalo a pomohlo tak indexu k růstu o tři desetiny procenta. Banky se díky rostoucím výnosům z dluhopisů postavily do čela pelotonu a bankovní index S&P si připsal 1,8 %. Dařilo se i telekomunikacím s 1,2% zisky. Investory novinky od Applu příliš nenadchly, a tak technologické akcie přešlapovaly na místě. Utility a realitní developeři v odklonu investorů od bezpečných aktiv ztratili kolem jednoho procenta.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Banky zveřejnily výsledky hospodaření
    Americký index S&P 500 měl od včerejšího otevření trhů našlápnuto k růstu, když si připisoval zhruba čtvrt procenta. Nicméně záhy o zisky přišel a nakonec i v červeném uzavřel. Oproti středečnímu kurzu si pohoršil o 0,2 %. Největší podíl na tom měly energetické tituly, jejichž akcie v reakci na padající ceny ropy klesly o 1,7 %. Propady akciového trhu mírnily farmaceutické společnosti, finanční domy a realitní firmy, jejichž zisky se pohybovaly mezi 0,2 až 0,5 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Březen zahájil růstem
    Americké akcie včerejší seanci uzavřely poklesem o 0,3 %. Nejhůře se dařilo těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie klesly o 1,3 %. Druhým nejhorším byly energetické společnosti, které přišly o jedno procento. Ostatní odvětví ztrácela do půl procenta. Naproti tomu se dařilo spíše defenzivním akciím, když utility přidaly 0,4 % a prodejci základního spotřebního zboží si polepšili o 0,3 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Centrální banky opět v hledáčku investorů – tentokrát v Evropě
    Hlavní americký akciový index S&P 500 včera uzavřel těsně pod svým vrcholem, na který vystoupal o den dříve. K jeho opětovnému pokoření mu chybělo pět setin procenta, když do mínusu se dostal v posledních 15 minutách obchodování. Průmyslový Dow Jones ale pokračoval ve své spanilé jízdě a posunul své maximum opět výše, a to přesně o třetinu procenta. Technologický Nasdaq si polepšil o 0,2 %. Americká centrální banka včera dle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bb. Fed kromě toho vylepšil svoje růstové vyhlídky pro příští rok. Inflace dle nové prognózy zůstane v nejbližším období pod cílem banky, ale ve střednědobém horizontu se stabilizuje okolo inflačního cíle. Zároveň se nezměnila očekávaná trajektorie vývoje úrokových sazeb podle mediánu jednotlivých centrálních bankéřů. Kombinace silnějšího hospodářského růstu, umírněné inflace a postupného zvyšování úrokových sazeb by měla hrát do karet akciovým trhům.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: CME dosáhla v Q2 čistý zisk nad očekáváním trhu na 28 mil. USD
    Americké akcie zakončily pondělní obchodování smíšeně, když hlavní události týdne v podobě jednání Fedu, schůzky OPEC s Ruskem a kvartálních výsledků skoro 200 společností teprve přijdou. Index S&P 500 oslabil o mírných 0,1 %, když jedinými sektory, které vykázaly růst, byly finanční instituce a technologické tituly. Ty pokračovaly v nejdelší růstové sérii od roku 2013 a dvanáctým dnem v řadě posilovaly. Index Nasdaq si tak připsal 0,4 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Co investoři najdou v zápisech z jednání Fedu a ECB?
    Americké akcie v pátek zastavily propady z předchozích dní, když všechny tři hlavní akciové indexy mírně posílily. S&P 500 a Dow Jones si připsaly jednu desetinu procenta. Nejlépe se v pátek dařilo indexu Nasdaq, který především díky ziskům technologických titulů přidal 0,6 %. Z pohledu celého týdne však kvůli vyhrocení vztahů mezi Washingtonem a Pchjongjangem akciové trhy odepsaly kolem 1,5 % a zažily tak nejhorší týden od března.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ čeká v příštích letech boj o zisky
    Úterní obchodování v Americe zakončilo spíše ztrátami. Index S&P 500 sice uzavřel na pondělních zavíracích cenách, ale ostatní indexy například NASDAQ ztrácely. Nejúspěšnější byl sektor utilit, zatímco největší propad měl sektor financí.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ hrozí, že bude muset vrátit 1,14 mld. CZK SŽDC
    Americké akcie zakončily páteční seanci v mikroskopickém zisku. Hlavní akciové indexy za oceánem přidaly do jedné desetiny procenta, když zisky telekomunikací, energetických společností a průmyslových podniků umazaly ztráty ostatních sektorů. Nejvíce v pátek odepsali utility a realitní developeři. Pokles výnosů dluhopisů neprospěl bankám. Naopak se dařilo středním a menším podnikům, jejichž index Russell 2000 si v pátek připsal půl procenta a za celý týden posílil o 1,3 %, nejvíce z hlavních indexů. Nejhůře z pohledu celého týdne dopadl technologický Nasdaq, který především kvůli propadům Applu zakončil týden v mírné ztrátě.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ investory nepotěšil návrhem dividendy 24 CZK na akcii
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně oslabily o 2,4 %. Technologický Nasdaq klesl dokonce o 3,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo technologickým firmám, když jejich ztráty dosáhly výše 3,7 %. Nejziskovějším sektorem se stala síťová odvětví, jejichž hodnota akcií rostla o 1,1 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ kvůli požáru odstavil hnědouhelné Dětmarovice o výkonu 800MW
    Index S&P 500 v pátek klesl o jednu desetinu procenta a po dosažení historického maxima v polovině týdne zakončil téměř na stejné úrovni, kde v pondělí zahájil obchodovaní. Naopak Index Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, si připsal necelé 0,2 % a uzavřel na svém historickém maximu. Nejhůře se v pátek dařilo tabákovým společnostem, jejichž akcie, po oznámení amerického úřadu pro kontrolu léčiv FDA o záměru snížit úroveň nikotinu v cigaretách pod návykovou úroveň, odepsaly 4 %. Altria Group prodávající v USA cigarety Marlboro ztratila téměř 10 %. Něco málo přes polovinu firem z indexu S&P 500 již oznámila své jarní výsledky, které jsou zatím o 9 % lepší než ve stejném období loňského roku. Očekávaní investorů však zůstávají a tak neodpouští klopýtnutí ani jinak velmi úspěšným společnostem jako je Starbucks nebo Amazon, které po oznámení nižšího než očekávaného zisku odepsaly 9,2 % a 2,5 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ odkládá připojení prvního temelínského bloku
    V USA dnes budou oznámena data z realitního trhu o prodejích nových domů a vývoji žádostí o hypotéky. Po silném říjnovém růstu by měly prodeje stávajících nemovitostí korigovat. V Evropě pak bude oznámena spotřebitelská důvěra, které by měla napomoci klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ v Q2 nezklamal, společnost zvýšila výhled EBITDA i čistého zisku
    Americké akcie v pondělí jen mírně posilovaly o několik desetin procenta. Nicméně i tak to stačilo indexům S&P 500 a Dow Jones k dosažení nových rekordních úrovní. Včera se dařilo především technologickým titulům, a tak si index Nasdaq připsal půl procenta. Rostoucí ekonomika a silný trh práce prospívá sektoru spotřebního zboží, který včera přidal 0,7 %. Klesající cena ropy srazila akcie energetických společností skoro o procento. Podpořit cenu ropy k růstu se od včerejška snaží země OPEC a Ruska na jednání o dalším omezování těžby.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Čína zmírňuje investiční bariéry
    Americké trhy zakončily včerejší obchodní seanci v ziscích. Na trzích chyběly negativní zprávy o opětovném uvalování dovozních cel či jiných obchodních bariér. Index Dow Jones vzrostl o 0,4 %, S&P 500 posílil o 0,6 % a technologický Nasdaq získal 0,8 %. Nejlépe se dařilo telekomunikačním firmám, které posílily o 2,3 %. S odstupem je následovaly technologické firmy (+1,1 %) a finanční instituce (+0,9 %). Nedařilo se jen dvěma sektorům, a to energetickému (-0,1 %) a utilitám, které zakončily obchodování ztrátou dvou setin procenta.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Další neúspěch zdravotní reformy v USA brzdil akciové trhy
    Americké akcie od větších zisků včera brzdily především pojišťovny, které ztrácely v reakci na další neúspěšný pokus americké administrativy o reformu zdravotního pojištění. Index S&P 500 tak přidal pouze jednu desetinu procenta, ale i to stačilo k novému rekordu. Industriální Dow Jones odepsal 0,3 %, když investoři váhali, zda globální ekonomický růst bude dostatečně robustní, aby udržel akcie na historických maximech. Pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem do konce roku výrazně poklesy z 60 na 40 %. Nárůst předplatitelů Netflixu podpořil růst celého technologického sektoru a poslal index Nasdaq o půl procenta vzhůru.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Další odpálená severokorejská raketa akciové trhy již tolik nevyděsila
    Americké akcie zakončily čtvrteční seanci remízou. Širší index S&P 500 odepsal jednu desetinu procenta a industriální Dow Jones si dvě připsal. Propady ostatních sektorů se snažily zvrátit energetické tituly, které díky ropě nad 50 USD za barel posilovaly o 0,4 %. Dařilo se i utilitám a průmyslovým podnikům se zisky 0,9 a 0,6 %. Naopak slabší výsledky softwarového gigantu Oracle poslaly technologický sektor do 0,4% ztráty.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Data z německého průmyslu zklamala poklesem
    Silná data z amerického trhu práce v pátek posunula akciové trhy za oceánem opět o kousek výš. Americká ekonomika v červenci přidala 209 tisíc nových pracovních míst a překonala tak očekávání kolem 180 tisíc. Nezaměstnanost klesla na nejnižší úroveň za posledních 16 let. Všechny tři hlavní americké akciové indexy přidaly kolem dvou desetin procenta. Nejlépe se v pátek dařilo bankám, jejichž akcie si připsaly sedm desetin procenta. Nejvíce posilovaly banky Goldman Sachs a Bank of America. Jeden z mála sektorů, který v pátek oslaboval, byly utility s mírnou dvouprocentní ztrátou.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Dobrá výsledková sezóna by mohla pomoci akciovým trhům ke vzchopení
    Americký index S&P 500 uzavřel velmi neúspěšný týden růstem o 1,5 %. Podařilo se mu tak částečně zkorigovat své hluboké ztráty, když v posledních pěti seancích přišel o více jak 5 %. Jednalo se o nejhorší týden pro americký akciový trh za poslední dva roky. S výjimkou energetických titulů (-0,4 %) k jeho růstu přispěly všechny sektory v čele s informačními technologiemi, které připsaly 2,5 %. Přes dvě procenta posílili ještě realitní developeři a utility.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Dobré firemní výsledky pomáhají americkým akciím v pokračujícím růstu
    Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu, index Dow Jones Industrial pátou seanci za sebou stanovil nový rekord a přiblížil se k hladině 22 000 bodů, když včera přidal dalších 0,3 %. Širší index S&P 500 posílil o 0,2 % a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,2 %. Americký technologický gigant Apple po konci včerejšího obchodování v USA zveřejnil lepší než očekávané hospodářské výsledky za období od dubna do června, díky čemuž se titul dostal v poobchodní fázi na nový rekord. Z jednotlivých odvětví se dařilo finančnímu sektoru, technologickým společnostem nebo realitnímu sektoru. V mínusu naopak skončily průmyslové odvětví, farmaceutické firmy a energetické odvětví.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Donald Trump hrozí dalšími cly
    Americký index S&P 500 si včera za podpory všech hlavních sektorů polepšil o více jak 1,5 %. Přes dvě procenta se vyhoupla hned tři odvětví – prodejci zbytného spotřebního zboží, informační technologie a finanční domy. 1,5% zisky si připsal i průmyslový index Dow Jones, technologický Nasdaq vzrostl o 2,1 %. Futures na S&P 500 ale optimismus z pondělní seance chladí, když ukazují na jeho korekci po vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa k dalšímu uvalování cel na čínské dovozy.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Dopady Babišova návrhu bankovního fondu jsou srovnatelné s bankovní daní
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Ty byly nakonec přibližně pouze třetinové v porovnání s propady v úvodu obchodní seance. Index Dow Jones oslabil o 0,3 %, S&P 500 si pohoršil o 0,5 % a technologický Nasdaq klesl také o 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo zpracovatelům komodit, když jejich ztráty dosáhly výše 1,4 %. Jediným ziskovým sektorem se stala zdravotní péče se ziskem 0,6 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje