Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:38
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance

Ekonomika v kóme

18.09.2016 13:39  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Predstavte si, že v roku 2008 upadnete do kómy. Posledné, čo si pamätáte, je zúriaca ekonomická kríza a zníženie úrokových sadzieb až na nulu. Po ôsmych rokoch sa prebudíte, a prvé čo vidíte sú noviny s americkými ekonomickými dátami – slušnou infláciou (nad 2%), slušným ekonomickým rastom (nad 2%) a výbornou nezamestnanosťou (pod 5%). Poviete si, že úrokové sadzby musia byť opäť omnoho vyššie. Zrazu zistíte, že sú iba 0,25%. A opäť upadnete do kómy....

Keď ekonomický model zomrie

Dekády nás diplomovaní ekonómovia presviedčali, že ich videnie sveta je správne. Že stačí, aby sa vláda zadlžovala a aby centrálna banka znižovala sadzby, a to vyrieši všetky ekonomické krízy. Potom prišiel rok 2008. Rok, keď ich ekonomický model, ktorý nechápe dôležitosť dlhu, zomrel.

A tak žijeme vo svete, v ktorom štandardné ekonomické ukazovatele môžu vykazovať dobré čísla, no ekonomika je vo svojej podstate v kóme. Amerika je skvelým príkladom.

Americké korporácie v recesii

Zisky amerických spoločností za posledný rok poklesli o 5%. Prečo sú zisky firiem dôležité? Pretože vždy predpovedajú recesiu. Keď poklesnú zisky firiem, spoločnosti začnú šetriť a prepúšťať.

Zatiaľ však spoločnosti znižovali iba svoje investičné výdavky. Nemuseli prepúšťať ani pri nulovom raste produktivity práce a ani pri silnom raste pracovných nákladov (+2,4%). To, čo ich držalo nad vodou, boli nulové úrokové sadzby. Od začiatku krízy si firmy požičali takmer $5 biliónov.

Priložený graf ukazuje pomer dlhu US spoločností k HDP a začiatok ekonomických recesií (šedé pásy). 

US korporátny dlh

Prečo Fed nemôže zvyšovať sadzby

Americké firmy sú, pri pohľade na ich bilanciu, už v recesii. Jediné, čo ich drží nad vodou, sú rekordne nízke úrokové sadzby. Pokiaľ Fed začne zvyšovať sadzby, donúti firmy splácať dlh a efektívne vytvorí ekonomickú recesiu. To je dôvod, prečo je Fed stále veľmi opatrný.

Ekonomická recesia totižto prichádza tak či tak. Štatistiky z povojnového obdobia ukazujú, že priemerný čas medzi vrcholom firemných ziskov a začiatkom krízy sú dva roky. A keďže vrchol ziskov bol dosiahnutý v poslednom kvartáli 2014, recesia je na obzore.

Ekonomická neistota

V ekonomike však nič nie je isté. A priemer je vždy iba priemer. V roku 1966 bola recesia oneskorená nie o 2, ale až o 4 roky. Preto hlásať recesiu už teraz by bolo trocha unáhlené.

Nesporným faktom však je súvislosť medzi dlhom a recesiou. Keď je dlh príliš veľký a úrokové sadzby začnú rásť,  ekonomika smeruje neodvratne do recesie. A preto je Fed, podobne ako všetky ostatné centrálne banky, chytený do pasce.

Vlády a centrálne banky narazili svojou politikou na stenu. Buď zmenia svoj nefunkčný ekonomický model alebo prídu s novými stimulmi. Čo je pravdepodobnejšie?

Klíčová slova: HDP | Ekonomika | Fed | Banky | Recesia | Banka | Graf | Zisky | Americké firmy | Firmy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla rychleji, než se myslelo. Lidé se osmělují k nákupům, chabý průmysl „zachraňuje“ vyskladňování
    Český statistický úřad dnes v rámci zpřesnění předběžně zveřejněných údajů zlepšil svůj odhad meziročního růstu české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Přidala podle něj reálně 0,6 procenta, zatímco podle předběžného červencového údaje to mělo být jen o 0,4 procenta. Mezikvartální statistika se nemění. ČSÚ potvrzuje vzestup ekonomiky mezi prvním a druhým letošním čtvrtletím o 0,3 procenta.
  • Ekonomika Velké Británie rostla nad očekávání o 16 %. Tvrdý brexit a nová mutace koronaviru může způsobit propad
    Velká Británie se stále nedohodla s Evropskou unií na obchodních vztazích po skončení tzv. přechodného období. Největší překážkou je dohoda ohledně rybolovu v britských vodách. EU totiž požaduje přístup rybolovu v těchto vodách a Británie zase chce obnovit plnou kontrolu na právem rybolovu.
  • Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění
    Data z reálné ekonomiky za únor ukáží přetrvávající slabost maloobchodu v důsledku pokračující uzávěry obchodů a služeb. Průmyslová výroba čelí rostoucí poptávce při problémech s dodávkami a čekáme tak od ní podobný výkon jako v lednu. Inflace v březnu zrychlí zejména kvůli vyšším cenám u čerpacích stanic.
  • Ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila
    Maloobchodní tržby: Situace českých domácností zůstává příznivá. Některé obory sice již ukazují pokles zaměstnanosti, ale míra nezaměstnanosti zůstává extrémně nízko, či se ještě nepatrně snižuje. Mzdový růst zpomaluje jen zvolna. Na druhou stranu důvěra domácností v ekonomiku je stále nadprůměrná ale postupně se snižuje. Pokles registrací aut v září indikuje jejich slabší prodej. Bez segmentu aut odhadujeme na září přibližně stagnaci maloobchodních tržeb. Meziroční výhoda dvou pracovních dnů navíc nicméně způsobí, že meziročně vykazovaná statistika ukáže na silný růst maloobchodních tržeb kolem 7 % a to s i bez zahrnutí prodeje aut.
  • Ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně ožila, bohužel jen dočasně
    Česká ekonomika podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ zaznamenala ve třetím čtvrtletí letošního roku silné oživení. Tuzemské HDP vzrostlo mezičtvrtletně o 6,2 % a jeho meziroční pokles se tak zmírnil na 5,8 %. Ve srovnání s tržním očekáváním se jedná o mírně lepší výsledek, trh totiž čekal nárůst HDP oproti druhému čtvrtletí v průměru o 5,0 %. Lépe si nakonec české hospodářství vedlo i ve srovnání s naší prognózou, která počítala s růstem o 5,3 % mezičtvrtletně. Mnohem pesimističtější byla Česká národní banka, ta totiž ve své poslední prognóze předvídala zvýšení ekonomické aktivity jen o 2,8 %.
  • Ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 1,4 %
    Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 1,4 % po předchozím růstu o 1 %. To byl oproti naší prognóze mezičtvrtletního poklesu HDP o 0,1 % výrazně lepší výsledek. Finanční trh na druhou stranu očekával v průměru růst o 1,8 % a je tak dnešním výsledkem naopak mírně zklamán. Pásmo tržních odhadů bylo však tentokrát neobvykle široké, což jen odráží zvýšenou mírou nejistoty. Meziroční růst ekonomiky zpomalil z 8,1 % na 2,8 %. Ve srovnání s předkrizovým obdobím, konkrétně s třetím čtvrtletím roku 2019, byla úroveň ekonomické aktivity nižší o 2,9 %.
  • Ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 1,4 %
    Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 1,4 %, po předchozím růstu o 1 %. To byl oproti naší prognóze mezičtvrtletního poklesu HDP o 0,1 % výrazně lepší výsledek. Finanční trh na druhou stranu očekával v průměru růst o 1,8 % a je tak dnešním výsledkem naopak mírně zklamán. Pásmo tržních odhadů bylo však tentokrát neobvykle široké, což jen odráží zvýšenou mírou nejistoty. Meziroční růst ekonomiky zpomalil z 8,1 % na 2,8 %. Ve srovnání s předkrizovým obdobím, konkrétně s třetím čtvrtletím roku 2019, byla úroveň ekonomické aktivity nižší o 2,9 %.
  • Ekonomika ve 2Q lepší než čekal trh
    Ekonomika ve 2. čtvrtletí podle předběžných odhadů klesla na 6,5 % meziročně oproti 8,5 % v 1. kvartále, ale trhy očekávaly pokles na 6,1 % meziročně.
  • Ekonomika ve 4Q22 klesla mezičtvrtletně o 0,3 % a nacházela se v mírné recesi
    Tuzemská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,3 %, zatímco meziročně byl její HDP o 0,4 % vyšší. To bylo v obou případech plně v souladu s naším na trhu nejoptimističtějším odhadem. Trh v průměru očekával hlubší pokles HDP, konkrétně o 0,6 % mezičtvrtletně.
  • Ekonomika v I. kvartále překvapivě silně rostla
    Růst českého reálného HDP činil 0,7% mezikvartálně, resp. 4,6 % meziročně. Trh přitom počítal s růstem "jen" o 0,3 % mezikvartálně.
  • Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,7 %
    Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku rostla mezičtvrtletně o 0,7 procenta, po předchozím růstu o 0,8 procenta. Dnes zveřejněný první odhad vývoje HDP tak byl jen nepatrně vyšší než naše prognóza (+0,5 procenta) a tržním konsensus (+0,4 procenta). V meziročním srovnání růst ekonomiky zrychlil z 3,6 procenta na 4,6 procenta. To bylo však významně dáno skutečností, že během loňského prvního čtvrtletí platila velmi silná protiepidemická opatření, zahrnující mimo jiné zákaz pohybu mezi okresy.
  • Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,7 %
    Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku rostla mezičtvrtletně o 0,7 %, po předchozím růstu o 0,8 %. Dnes zveřejněný první odhad vývoje HDP tak byl jen nepatrně vyšší než naše prognóza (+0,5 %) a tržní konsensus (+0,4 %). V meziročním srovnání růst ekonomiky zrychlil z 3,6 % na 4,6 %. To bylo však významně dáno skutečností, že během loňského prvního čtvrtletí platila velmi silná protiepidemická opatření, zahrnující mimo jiné zákaz pohybu mezi okresy.
  • Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %
    Zpřesněný odhad tuzemského HDP přinesl mírnou vzestupnou revizi. Podle té česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %, zatímco předběžný odhad hovořil o 0,7 %. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím tak hospodářský růst nepatrně zrychlil z 0,8 %. V meziročním vyjádření se růst zvýšil z 3,6 % na 4,8 %, z velké části však vlivem nízké srovnávací základny loňského roku.
  • Ekonomika v souladu s naší prognózou v Q2 nepatrně vzrostla
    Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 % po stagnaci v prvním čtvrtletí. Tento vývoj byl plně v souladu s naší prognózou a rovněž s tržním konsensem. V meziročním vyjádření nadále ekonomika klesala, a to o 0,6 % y/y poté, co v prvním čtvrtletí klesla o 0,5 % y/y. Vliv na to měly hlavně dva po sobě jdoucí mezičtvrtletní poklesy HDP z druhé poloviny loňského roku, které ekonomiku uvrhly do technické recese.
  • Ekonomika v USA na konci roku pokračuje v solidním růstu. Rusko ztratilo zájem o G7
    Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) v pondělí oznámil, že zatím není zapotřebí více snižovat sazby od záporu, ale pokud si to fundamenty vyžádají, tak SNB bude připravena více uvolni svoji monetární politiku. Turecký prezident Erdogan pohrozil Spojeným státům, že zavře americkou leteckou základnu Incirlik, pokud vstoupí v účinnost sankce namířené na Turecko.
  • Ekonomika zásluhou vyšší domácí poptávky pokračovala v oživení
    Česká ekonomika v prvním letošním čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %. To bylo plně v souladu s naší prognózou, avšak mírně nad tržním konsensem (0,4 % q/q). Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku, kdy HDP rostl mezičtvrtletním tempem o 0,4 %, tak růstová dynamika zesílila. Meziročně byl výkon ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí vyšší o 0,4 %.
  • Ekonomika zažila poslední špatné čtvrtletí
    „Pandemická opatření poškozovala ekonomiku a zvyšovala zadlužení země i v prvním čtvrtletí letošního roku. Díky postupnému rozvolňování by se však situace měla začít zlepšovat od druhého čtvrtletí letošního roku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ekonomika zůstává vůči dopadům energetické krize odolná
    Naše očekávání ohledně říjnových dat z reálné ekonomiky jsou poměrně optimistická. Čekáme pokračující meziměsíční růst maloobchodních tržeb. Přispět by k němu měly vládní opatření na pomoc domácnostem a také pokračující růst mezd, když se řada podniků během podzimu rozhodla svým zaměstnancům kompenzovat část nákladů spojených s vysokou inflací. Nadále solidní mzdovou dynamiku by měla indikovat i data za třetí čtvrtletí, k výraznějšímu zrychlení mzdového růstu však patrně dojde až na přelomu roku. V průmyslu podle nás v říjnu pokračoval pokles produkce, avšak výrazně nižším tempem, než na jaké by ukazovaly pesimisticky vyhlížející předstihové indikátory.
  • Ekonomika 2013: Vyšší inflace, nižší růst
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.Věříme, že se v prvním čtvrtletí roku 2013 zvýší inflační očekávání a sníží se...
  • Ekonomiku čaká náročný rok
    Akciové trhy majú za sebou ďalší pozitívny týždeň aj napriek početným varovným signálom. Nezamestnanosť v Spojených štátoch vzrástla na 14,7%, čo predstavuje najvyššiu úroveň nezamestnanosti v krajine od začiatku 40-tých rokoch, kedy sa ekonomika zotavovala z veľkej hospodárskej krízy. O prácu prišlo v apríli v USA viac ako 20 miliónov ľudí, pričom najväčší nárast nezamestnanosti sa objavil u skupiny nízkopríjmových zamestnancov.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
PEPPERSTONE
Dukascopy
reklama
Investingfox Nastroje