Pondělí 04. listopadu 2024 20:21
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani

Trhy majú ďalší problém – banky, predovšetkým Deutsche Bank

09.02.2016 11:48  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Sa nám to v posledných mesiacoch kopí. Najskôr problémy emerging markets na čele s Čínou, potom ďalší prepad komodít a s ním spojené problémy ťažobných firiem a exportérov komodít, do toho všetkého FED zvýšil sadzby a aby toho nebolo málo, tak sa znova objavujú prúsery vo finančnom sektore. Práve tie boli zrejme primárnym spúšťačom včerajších výpredajov.

Pri bankách bývajú veci trochu komplikovanejšie ako na makro-úrovni, takže teraz budem pri vysvetľovaní príčiny kráčať po trochu tenšom ľade (keby som sa mal oboznámiť zo všetkými podrobnosťami, tak by som nad tým možno strávil aj dni?).

Z môjho pohľadu to odštartovali nové, prísnejšie pravidlá na kapitálovú primeranosť v rámci regulácií Basel III. Tie nakázali bankám výrazne navýšiť počas prechodného obdobia kapitálové vankúše. Keďže však po kríze, a v Európe aj neskôr, boli banky v problémoch, tak si banky nie všetok kapitál dokázali zaobstarať vydávaním nových akcií. A tu im pomohol Basel, ktorý kategorizoval podmienené konvertibilné kapitálové nástroje (contingent convertible capital Instruments, ďalej CoCos) ako súčasť buď najkvalitnejšieho Tier 1 kapitálu, alebo Tier 2, v závislosti od inštrumentu.

Tieto CoCos sú v podstate dlhopisy, ktoré platia vysoký výnos, s tým, že pokiaľ bude aktivovaný určitý v podmienkach definovaný spúšťač, tak budú premenené na akcie, prípadne bude časť z ich istiny odpísaná. Často je tým spúšťačom pokles kapitálovej primeranosti pod určitú úroveň. Takisto pokiaľ má banka problémy, tak nemusí platiť úroky. A žiadna z týchto udalostí nie je definovaná ako bankrot.

Čím takéto rizikovejšie nástroje lákali investorov? Výnosom. V čase, keď sú kvôli politikám centrálnych bánk výnosy z pomaly všetkého, čo nie je tesne pred bankrotom, blízke nule a kedy je bankový sektor vnímaný ako relatívne bezpečný, vysoký úrok poteší. Napríklad Deutsche Bank platí na svoje CoCos cca. 6 % ročne. To je viac, ako ešte prednedávnom platila na svoj dolárový dlh Keňa.

Vráťme sa teraz k Deutsche Bank. Tá koncom januára vykázali stratu na úrovni 6,8 mld. eur. Za väčšinu z tejto straty sú zodpovedné náklady na súdne spory a vyrovnania (predovšetkým za manipulácie s LIBORom, menami?) a náklady na reštrukturalizáciu. A banka varovala, že tieto náklady budú zrejme prítomné aj v ďalších kvartáloch. A teda s nimi pravdepodobne aj straty.

A vidina ďalších strát približuje aktivovanie „spúšťačov“ na CoCos.  Zatiaľ sa nehovorí o premene na akcie, či o odpise istiny, ale len o nevyplácaní úrokov. Podľa niektorých analytikov v súčasnosti ešte Deutsche vyplácať úroky bude, v ďalších kvartáloch, a predovšetkým v roku 2017 to však v prípade ďalších strát tak byť nemusí.

To je celá story. Hoci ešte sa nehovorí ešte ani o premene CoCos na akcie, či ich odpisovaní, tak CDS (ceny na poistenie voči bankrotu) na Deutsche Bank masívne vystrelili. V súčasnosti sú vyššie než po páde Lehman Brothers a vyššie boli len krátku dobu počas vrcholu dlhovej krízy v roku 2011:

2016-02-09_deutcshe cds

Dáva to určitú logiku. A to kvôli novým pravidlám pre záchranu bánk v eurozóne. Pokiaľ bude po novom vláda nalievať do banky kapitál, tak banka bude musieť odpísať časť svojich záväzkov. Ako prví sú na rade držitelia dlohopisov. A na tieto pravidlá už stihla reagovať aj ISDA (International Swaps and Derivatives Association), ktorá vyhlasuje „plnenie poistnej udalosti.“ Podľa nej sa v takomto prípade na predmetných dlhopisoch aktivuje vyplatenie CDS.

Nie som schopný posúdiť, či sa Deutsche dostane až do tej úrovne, aby potrebovala vládnu pomoc. Povedal by som skôr, že nie. Akcie zrejme pri súčasných historických minimách predávať nebude. Môže však predať niektoré svoje aktíva. V súčasnosti nie je taká situácia ako počas finančnej/dlhovej krízy, kedy takmer všetky banky chceli predať, čo sa dalo, čo tlačilo ceny bankových aktív nadol. Ale ako som povedal, tak pri bankách je to zložitejšie a neštudoval som situáciu v Deutsche dosť podrobne na to, aby som vedel kvalifikovane povedať, či je kandidát na štátnu pomoc, alebo nie.

Čo sa týka bankového sektora a trhov, tak tam bude otázne to, či sa problémy Deutsche premietnu do bankového financovania, prípadne do trhu s CoCos. Čo sa týka bankového financovania, tak tam to zatiaľ na problémy nevyzerá, ECB má euribor aj eoniu pod kontrolu, tie dokonca klesajú ešte viac do záporného teritória. Pri CoCos to však vyzerá, že tento trh už investori nemusia vnímať tak bezpečne ako doteraz, výrazné poklesy ich hodnoty zaznamenali podľa Financial Times napríklad Banco Santander či Unicredit. Čiže bankám sa môže skomplikovať získavanie vlastného (resp. hybridného) kapitálu v prípade potreby.

Ale celkovo si nemyslím, že tu v súčasnosti hrozí ďalšie masívne problémy bankového sektora. Problémy Deutsche Bank sú skôr individuálne, ako systémové. Banka nemá problém s nesplatenými úvermi, ale s pokutami a so ziskovosťou niektorých jej zložiek, takže ostatných bánk by sa to týkať nemalo (teda okrem možného skomplikovania vydávania nových CoCos). Nervózne trhy však ešte môžu určitú dobu túto tému živiť, najmä v prípade, keď pôjdu CDS na Deutsche Bank ďalej nahor.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy korigujú včerajšie pohyby. CAD je po silných maloobchodných tržbách najsilnejší za posledné tri týždne
    Ako sme upozorňovali vo včerajšom dennom komentári, tak a do piatkového vystúpenia dvoch popredných centrálnych bankárov – Draghiho a Yellenovej v americkom Jackson Hole by trhy nemali nabrať jednoznačný smer. Zatiaľ sa tak deje a dnešné obchodovanie je zrkadlovým obrazom toho včerajšieho – dolár vymazal včerajšie straty (EURUSD je späť pod 1,18), zlato zase svoje zisky a akcie rastú.
  • Trhy krotí svůj optimismus, virus se znovu připomněl
    Optimismus z úvodu týdne vyprchával už včera během amerického obchodování. Krátkodobý zájem o riziko přerušily přece jen některé nepříznivé zprávy. Sem řadíme problémy s implementací záchranných programů na obou stranách Atlantiku.
  • Trhy, kterým je třeba věnovat pozornost příští týden (19.02.2024)
    Makroúdaje z USA byly tento týden smíšené - vysoký index spotřebitelských cen a slabé údaje o maloobchodních tržbách vysílaly smíšené signály o dopadu měnové politiky. Zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC příští týden může poskytnout více informací o tom, proč Fed není přesvědčen o snižování sazeb. Kromě zápisu z jednání se investoři dočkají také zprávy o výsledcích společnosti Nvidia - hvězdy probíhající rallye v oblasti umělé inteligence! Nezapomeňte v nadcházejícím týdnu sledovat USD/TRY, DE40 a US100.
  • Trhy kvůli konfliktu na Ukrajině a Powellovu projevu v Kongresu reagují smíšeně
    Obchodování v Evropě je kvůli probíhajícímu konfliktu na Ukrajině smíšené. Projev amerického prezidenta Joea Bidena v Kongresu však rozhodně ukázal, že Spojené státy ani NATO se nehodlají do této záležitosti zapojit, takže trhy byly ohledně pokračování rozsáhlého výprodeje, který byl v poslední době patrný, zdrženlivé.
  • Trhy kvůli sporu USA a Číny nervózní, ale zatím nepanikaří. Ropa začíná ztrácet
    Téma středeční seance se na finančních trzích zdá být už od brzkých ranních hodin zcela jasné. Je jím hrozba dalších cel na čínské dovozy v objemu až 200 mld. dolarů, které by na Čínu mohly Spojené státy uvalit už koncem příštího měsíce. Trh se zároveň děsí toho, jakým způsobem by na tato cla případně odpověděla Čína, jak by na její odpověď odpověděly USA atd. atp. I dnešek tedy dokazuje, že téma obchodní války z trhů rozhodně nemizí, i když nutno dodat, že trhy stále zůstávají v relativním klidu, když implikovaná volatilita na S&P500 roste pouze na 13,5b. a futures na indexy v USA ztrácejí sotva procento. Trhy jsou tedy v nervózním, ale stále kontrolovaně nervózním, režimu.
  • Trhy kvůli svátku v USA zatím jen přešlapují na místě
    Středeční seance zatím příliš zajímavého na finanční trhy nepřinesla a obchodníci tak spíše jen vyčkávají. Na vině je svátek v USA, s ním spojená absence dat a hluboce podprůměrné objemy, které dnes panují na většině trhů. V Evropě se dnešní volume pohybuje v některých případech až pod polovinou průměrných hodnot a většina indexů tak pouze v rámci intradenního šumu udržuje své včerejší úrovně.
  • Trhy lehce v negativní náladě, koruně se stále nedaří. Téma obchodních válek je zpět
    Od centrálních bank zpět ke clům. Krátce poté, co s trhy zahýbaly Fed, a především ECB, se vracíme k tématu obchodních válek. Podle nejmenovaného zástupce americké administrativy se prezident Trump rozhodl uvalit výrazná cla na čínské zboží za 50 mld. USD. Oficiální oznámení by údajně mělo přijít během dneška. Čínská strana zůstává připravena reagovat protiopatřeními.
  • Trhy mají (alespoň trochu) jasno: měkký brexit a žádný brexit jsou i po dnešku pravděpodobnější než tvrdý brexit
    Třetí neúspěch premiérky Mayové a jejího návrhu brexitu se očekával. Pro trhy to nijak výrazné překvapení není. O tom svědčí i to, že libra se sice v reakci na hlasování vůči dolaru propadla, ale pak svoji ztrátu prakticky zcela umazala. Po dnešním hlasování se zužuje okruh variant a termínů dalšího vývoje, a trhy tak čelí jasnějšímu nástinu dalších možných variant. Důležité je nyní datum 12. dubna, do kdy se Británie musí rozhodnout, zda vystoupí z Evropské unie bez dohody, nebo zda požádá Brusel o odklad brexitu, pravděpodobně do konce roku, nebo dokonce až na termín v horizontu dvou let.
  • Trhy mají neutrální dynamiku.
    Minulý týden byl uzavřen na optimistické notě, evropské akciové trhy uzavřeli třetí obchodní týden k řádu s růstem. Po...
  • Trhy mají neutrální dynamiku.
    Minulý týden byl uzavřen na optimistické notě, evropské akciové trhy uzavřeli třetí obchodní týden k řádu s růstem. Po...
  • Trhy majú jasno o ECB
    EURo je neohrozenéVčerajší vývoj na fi...
  • Trhy možno preceňujú význam vývoja na trhu práce pre vývoj úrokových sadzieb
    Viaceré centrálne banky vyjadrujú medzeru na trhu práce prostredníctvom NAIRU (non-accelerating inflation rate of unem...
  • 🚀 Trhy na ATH díky AI bublině 🔴 Hrozí kolaps jako v 90. letech? Rozdíl mezi ⚡️ Bitcoin ETF a ETN
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Trhy na bodu zlomu
    Sójové boby na hranici zlomu. Tento týden byl ve znamení poklesu ceny této komodity. Jak vidíte na grafu, vytvořil se nový obchodní kanál mířící na jih. Pro býčí obchodníky může být dobrou zprávou a příležitostí možná korekce od 50% Fibonnacciho retracementu a dolní trendové linie, neboli pokus o vytvoření čtvrté vlny.
  • Trhy nadále reagují zejména na události kolem Ruska a Ukrajiny, nicméně makroekonomické zprávy mají svůj význam
    Akciové trhy stále sledují vývoj situace na Ukrajině a čekají na to, zda a k jakým sankcím vůči Rusku přistoupí Evropská Unie, pokud vůbec. Pondělní sankce uvalené ze strany USA na vybrané osoby kolem pana Putina nemají jiný než silový a politický dopad. Jedinou součástí sankcí s ekonomickým významem pro světovou ekonomiku je zrušení exportních licencí z USA do Ruska pro vyspělé technologie, které by mohly přispět ke zbrojení v Rusku.
  • TRHY NA KRAJI PROPASTI 🩸 Před námi je ztracená dekáda akciového trhu
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • TRHY NA KRAJI VELKÉHO BOOMU (PENÍZE SE PŘESOUVAJÍ)
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Trhy na nejlepší dohodu v dějinách moc neslyší. Čína chce víc a hrozí drcením kostí
    Začátek týdne byl ještě na asijských trzích příznivý, když zde doznívala euforie ještě z pátku. Evropské trhy ale optimismu znovu nepodlehly a na akciích jsme naopak sledovali výběr zisků, posílající hlavní indexy zhruba o půl procenta do červeného.
  • Trhy na nízkých objemech nervózně čekají na Yellenovou
    Páteční seance probíhá zatím podle očekávání ve vyčkávacím režimu a na výrazně podprůměrných objemech. Trhy čekají na fundament tohoto týdne, kterým je projev Janet Yellenové dnes v 16 hod. a před jejím vyjádřením obchodníci zatím zcela zjevně nechtějí vstupovat do větších pozic. Objemy na evropských burzách jsou proto i navzdory zajímavému ekonomickému kalendáři zhruba o třetinu nižší, než průměr za posledních třicet dnů a evropské akcie si své hodnoty drží na dosah včerejšího close.
  • TRHY NA POKRAJI KRACHU A ISRAEL VE VÁLCE ❌ Čína se zbavuje amerického dluhu, soft landing buzzword
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new