Úterý 21. ledna 2025 03:15
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Bloomberg: Oblíbenému místu pro ekotěžbu bitcoinů dochází přebytek elektřiny

20.04.2021 16:01  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Skandinávii, která se stala oblíbeným evropským regionem pro ekologickou těžbu bitcoinů, dochází přebytek elektřiny. Island, Švédsko a Norsko jsou oblíbenými těžebními místy díky hojnosti geotermální, vodní a větrné energie, zatímco Čína, kde se těží většina mincí, je při těžbě závislá hlavně na uhlí. Přebytek elektřiny ve Skandinávii se ale bude postupně zmenšovat, protože elektřinu z obnovitelných zdrojů chtějí i hliníkárny, ocelárny a ropné plošiny, upozornila agentura Bloomberg.

"V letech 2021 a 2022 může být přebytečné energie velmi málo," řekl generální ředitel islandské národní energetické firmy Landsvirkjun Hördur Arnarson. "Kvůli problémům s klimatem vidíme velmi mnoho zajímavých segmentů, které rychle rostou, a některé z nich potřebují elektřinu."

Kryptoměny těží počítače zpracovávající složité algoritmy v halách velkých jako letištní hangáry. Elektřina je díky tomu jedním z klíčových vstupů. Těžba spotřebuje tolik energie jako tisíce domácností, a její potřeba elektřiny stále roste. Těžba bitcoinů nyní spotřebuje 66krát více elektřiny než v roce 2015.

Island byl průkopníkem v zelené těžbě. Ještě před čtyřmi lety se na globální produkci bitcoinů podílel osmi procenty, nyní jsou to však necelá dvě procenta, uvedla národní nadace Blockchain. Pro srovnání, podíl Číny je 65 procent.

Největšími spotřebiteli elektřiny na Islandu jsou velké hutě, které tam byly postaveny před desítkami let, aby využily výhody levné energie. Vzhledem k rostoucím cenám hliníku se spotřeba energie v hutích vlastněných firmou Rio Tinto a dalšími společnostmi po loňském zpomalení bude opět zvyšovat, očekává Landsvirkjun.

Není přesně známo, kolik těžařů bitcoinů v regionu působí. Kanadská firma Hive Blockchain Technologies rozšířila letos těžbu doma, ale také na Islandu a ve Švédsku. Hongkongská Genesis Mining má zařízení ve Švédsku a na Islandu. Bitfury Holding také působí na Islandu. Žádná z firem však neodpověděla na otázku o budoucí úloze regionu.

Ředitel těžaře kryptoměn GreenBlocks Daniel Fannar Jonsson upozorňuje, že Island má významnou historii v tomto odvětví a bezuhlíkovou elektřinu považuje stále ze velké plus pro region. Ve Skandinávii se však chystají používat zelenou energii odvětví náročná na spotřebu elektřiny, od výroby oceli po vodík a čpavek. Jejich výhodou je, že současně se svým příspěvkem ke snížení emisí podporují ekonomiku tvorbou tisíců pracovních míst. Těžba bitcoinů toho společnosti nabízí velmi málo.

Podle správce norské sítě Statnett SF zvýší norský elektrifikační program do roku 2040 poptávku po energii o 30 procent. Země, která je díky svým obrovským zdrojům vody známá jako evropská zelená baterie, se chystá posílat na kontinent více elektřiny prostřednictvím nových kabelů, což omezí dostupnost elektřiny pro nové velké uživatele.

Konzultační společnost Volue Insights odhaduje, že přebytek elektřiny ve Skandinávii bez Islandu se od roku 2023 do konce desetiletí sníží o 90 procent. Nová poptávka bude pocházet hlavně z produkce vodíku a datových center.

Zatímco Island v roce 2008 postavil novou vodní elektrárnu pro novou huť, podobné výhody se nebudou týkat těžařů bitcoinů, domnívá se Arnarson. "Nikdo nepostaví elektrárnu pro bitcoiny. O budoucím vývoji panuje velká nejistota."

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
    Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně agenturou Bloomberg tak přerušilo šest let trvající nadvládu Jižní Koreje. Česká republika si podle osmého vydání této statistiky oproti loňsku polepšila o jednu pozici: je na 24. místě a je tak nejinovativnější v rámci takzvané visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Průzkum hodnotí například výdaje na vědu a výzkum, počet přihlášených patentů nebo hustotu zastoupení technologických firem,
  • Bloomberg: Nejlépe si letos vedly dluhopisy rozvíjejících se zemí
    Dluhopisy rozvíjejících se zemí v letošním roce měly podle předpokladů oslabovat, protože centrální banky se rozhodly omezovat stimulační opatření. Místo toho ale dluhopisy s nejlepším letošním výkonem jsou právě ty, které vydaly rozvíjející se země. Na první místa žebříčku zemí podle výkonu jejich dluhopisů sestaveného agenturou Bloomberg se letos dostaly Jihoafrická republika, Čína, Indonésie, Indie a Chorvatsko. Naopak Česká republika se dostala mezi pět nejhorších z celkem 46 sledovaných zemí, neboť Česká národní banka (ČNB) začala prudce zvyšovat základní úroky.
  • Bloomberg: Nejstabilnější měna světa chrání vývoz z Tchaj-wanu
    Země po celém světě se snaží ochránit své ekonomiky před dopady koronavirové pandemie, Tchaj-wan to nepotřebuje. Podle odhadu ekonomů oslovených agenturou Bloomberg by tchajwanská ekonomika měla letos vzrůst o jedno procento. To je druhý nejvyšší růst z velkých ekonomik po Číně, jejíž hrubý domácí produkt se má zvýšit o dvě procenta. Tchaj-wan těží z toho, že firmy přesouvají svoji výrobu zpět domů z Číny kvůli rostoucímu napětí mezi Pekingem a Washingtonem, a z růstu poptávky po jeho zboží z USA.
  • Bloomberg: Nejvyšší nezaměstnanost má Jihoafrická republika, 44,4 procenta
    Míra nezaměstnanosti v Jihoafrické republice podle rozšířené definice, která zahrnuje i osoby, které nemají práci a ani ji nehledají, se ve druhém čtvrtletí zvýšila na 44,4 procenta ze 43,2 procenta v prvním čtvrtletí. Podle agentury Bloomberg je tak nezaměstnanost v Jihoafrické republice nejvyšší z 82 zemí, u kterých agentura tento ukazatel sleduje.
  • Bloomberg: Německá vláda už letos s růstem ekonomiky nepočítá
    Německá vláda se chystá zhoršit výhled domácí ekonomiky, na letošní rok už s jejím růstem nepočítá. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Německo má největší ekonomiku v Evropě a loni zaznamenalo pokles hrubého domácího produktu (HDP).
  • Bloomberg: Německá vláda zlepší odhad vývoje ekonomiky, s poklesem už nepočítá
    Německá vláda vidí výhled ekonomiky nyní optimističtěji, než jej viděla v závěru loňského roku. Její aktualizovaný výhled předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší o 0,2 procenta, zatímco loni v říjnu vláda předpovídala hospodářský pokles, který odhadovala na 0,4 procenta. S odvoláním na zdroje obeznámené s vládními prognózami o tom dnes informovala agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Německo je ochotno použít zabavený ruský majetek na obnovu Ukrajiny
    Německo je ochotno použít prostředky ze zabaveného ruského majetku na poválečnou obnovu Ukrajiny. Berlín podporuje požadavek kyjevské vlády na válečné reparace. S odkazem na své zdroje z německých vládních kruhů o tom píše agentura Bloomberg. Dříve než německá politika ke kroku přistoupí, musí podle zdrojů ale vyřešit právní záležitosti a chce také postupovat ve shodě se spojenci.
  • Bloomberg: Německo kvůli cenám energií stáhne eurozónu příští rok do recese
    Ekonomika eurozóny kvůli rostoucím nákladům na energie a hrozbě jejich nedostatku v příštím roce poklesne. Domnívají se tak ekonomové, které oslovila agentura Bloomberg. Odborníci očekávají, že hospodářství eurozóny v roce 2023 klesne o 0,1 procenta, zatímco před měsícem předpovídali růst o 0,3 procenta. Německo, největší ekonomika bloku 19 zemí platících eurem, podle jejich odhadů klesne o půl procenta; Francie, Itálie a Španělsko by měly růst.
  • Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
    Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu, sužované koronovirem. Přetrvávající podezření, že se rozmařilé půjčování, k němuž se Itálie uchýlila, nakonec stane problémem celé Evropy, bylo v 90. letech opakovanou noční můrou představitelů německých finančních institucí. Píše o tom agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Nová britská premiérka chystá pomoc firmám za 40 miliard liber
    Nastupující britská premiérka Liz Trussová se chystá podpořit firmy částkou 40 miliard liber (1,1 bilionu Kč), aby jim pomohla vyrovnat se s prudkým růstem cen energií. Plán, který je podle agentury Bloomberg těsně před dokončením, počítá buď se zastropováním cen, anebo s jejich snížením o stanovený procentní podíl.
  • Bloomberg: Odchody generálních ředitelů z firem v USA jsou letos rekordní
    Více než 1400 vedoucích pracovníků opustilo do počátku letošního roku do září své pozice. To je téměř o 50 procent více než ve stejném období loňského roku a nejvíce od roku 2002, kdy se tento údaj začal sledovat. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje společnosti Challenger, Gray & Christmas, která se zabývá koučováním vedoucích pracovníků.
  • Bloomberg: Open AI jedná o prodeji zaměstnaneckých akcií za 86 miliard dolarů
    Společnost Open AI, která stojí za chatovacím systémem ChatGPT, jedná o prodeji zaměstnaneckých akcií za 86 miliard dolarů (přes dva biliony Kč). Uvádějí to zdroje agentury Bloomberg. Takové ocenění by OpenAI zařadilo mezi nejhodnotnější společnosti, které se neobchodují na burze - vedle videoslužby TikTok a vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska.
  • Bloomberg: Orbán naznačil možné přehodnocení vztahů s Ruskem
    Maďarsko možná bude muset v budoucnu přehodnotit své výhodné vztahy s Ruskem kvůli změně geopolitické reality v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, naznačil dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Není jasné, zda Orbán, jehož spolupracovníci údajně podnikají technické přípravy setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, svými slovy signalizoval potenciální obrat v politice, napsala agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Oživení ekonomiky dělá řecké akcie nejlepší na světě
    Řeckým akciím se investoři v posledních letech vyhýbali, protože se báli bankrotu země a toho, že Řecko...
  • Bloomberg: Palmový olej už není nejlevnější rostlinný olej
    Palmový olej přišel o pozici nejlevnějšího jedlého oleje na světě. Jeho produkce u největších pěstitelů klesá a zvýšila se nabídka alternativních olejů, uvedla agentura Bloomberg. Palmový olej, který je také nejoblíbenějším rostlinným olejem na světě, byl ještě v listopadu 2022 levnější o 782 dolarů (17.650 Kč) za tunu než olej sójový. V současnosti je naopak draží.
  • Bloomberg: Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize
    Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory zaměstnanců zavedené během koronavirové pandemie by mohly uvrhnout miliony domácností do dluhové pasti. Píše o tom agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Paříž připravila Londýn o pozici největšího akciového trhu v Evropě
    Londýn přišel o pozici největšího akciového trhu v Evropě z hlediska tržní hodnoty obchodovaných akcií. Předstihla ho Paříž, která těží mimo jiné z optimismu ohledně vyhlídek francouzských výrobců luxusního zboží. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Dodala, že jde o další symbolickou známku toho, že Británie po brexitu ustupuje do pozadí ve prospěch konkurence z kontinentální Evropy.
  • Bloomberg: PayPal zkoumá možnosti vytvoření vlastní kryptoměny
    Společnost PayPal Holdings Inc. zkoumá možnosti spuštění vlastní kryptoměny, tzv. stablecoinu. Společnost to potvrdila agentuře Bloomberg poté, co byly v její aplikaci pro iPhony objeveny důkazy o takovém kroku. Nalezl je vývojář Steve Moser a o informaci se podělil s agenturou Bloomberg. Skrytý kód a obrázky ukazují práci na něčem, co se jmenuje "mince PayPal". Kód naznačuje, že mince by měla být krytá americkým dolarem.
  • Bloomberg: Pokles cen nemovitostí ve Švédsku může prohloubit ekonomickou krizi
    Ceny nemovitostí ve Švédsku z dosavadního vrcholu, na kterém byly začátkem roku, klesly o 15 procent. Pokles realitního trhu v největší severské ekonomice tak ještě může prohloubit začínající hospodářský propad, uvedla dnes agentura Bloomberg. Největší riziko představují komerční nemovitosti.
  • Bloomberg: Polovina propuštěných z Deutsche Bank bude v Německu
    Polovina ze zhruba 18.000 lidí, které se chystá propustit německý finanční ústav Deutsche Bank, bude z Německa. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Největší banka v Německu ale v reakci sdělila, že je zatím brzy hovořit o podrobnostech. Deutsche Bank v celém světě zaměstnává bezmála 92.000 lidí a už v červenci bez bližších podrobností oznámila, že asi 18.000 jich propustí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex