Středa 22. ledna 2025 05:40
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Smrt (reálných) úroků

24.11.2011 14:28  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Při četbě dnešních ranních ekonomických zpráv mne pobavila poznámka o možném snížení hodnocení japonského dluhu z důvodu jeho velikosti, která dosáhla takových rozměrů, že jakékoliv podstatnější zvýšení japonské úrokové sazby by znamenalo jeho neudržitelnost (více o tété zprávě čtěte v článku zde). V Japonsku tento problém, na rozdíl od řady evropských zemí, není ještě akutní, ale pouhá představa, že by došlo k tolik proklamovanému a některými investory netrpělivě očekávanému celosvětovému nárůstu inflace, který by tlačil na růst úroků a potažmo neudržitelnost státních dluhů takto postižených zemí, je natolik komická, že bych si přes veškerou její tragiku přál sledovat kyselé tváře ekonomů a politiků komentujících tuto situaci. Japonsko však není ani polovina celého problému. Stejným směrem, kterým se před lety vydalo, kráčí velká většina rozvinutých ekonomik. Vládní deficity jsou zde běžným jevem, nad nímž se dnes nikdo ani na minutu nepozastaví. Zadluženost zemí narůstá s každou uplynutou minutou a vůle tento problém řešit je nulová. Odstrašujícím případem jsou USA, kde se tiše předpokládá, že po volbách dojde k rozmělnění a možná i zrušení úsporných opatření, na kterých se před nedávnem s Kongresem dohodl prezident. Takže nejenom Japonsko, Řecko, Belgie, ale pravděpodobně i USA se jednoho dne dostanou do stejné komicky-paradoxní situace, kdy bude všem jasné, že úroková sazba má svůj přesně daný strop, přes který se nikdy nemůže přehoupnout, i kdyby trakaře padaly a inflace byla několikanásobně vyšší než tato kritická hranice.

V matematice se tomu říká důkaz sporem. Pokud dospějeme posloupností implikací k nesmyslnému závěru, je výchozí tvrzení taktéž nesmyslné. Vyjděme tedy z předpokladu, že máme zadluženost 200 %. HDP, inflaci 10 % a reálné úrokové sazby, které jsou prémií nad výši inflace, 5 %. Tato konstelace nám implikuje neudržitelnost státního dluhu a tudíž, dle důkazu sporem, není možná koexistence všech tří složek dohromady. Co je tady špatně? Kterého ze tří elementů se můžeme zbavit? Dluh přes noc nezmizí, slovo inflace se může dát na index, ale její dopady se tím taktéž nezruší. Zbývá reálná úroková míra. Ta je plně v rukou centrálních bankéřů, a proto je jednoznačným kandidátem na manipulaci. Konec konců jsou již dlouho v řadě zemí reálné úroky záporné. Omlouvá se to slabým růstem, avšak i v dobách slušné prosperity nebyla příliš velká ochota držet reálné sazby kladné. Od této nechuti ke kladným reálným sazbám je již jenom krok k tomu, úroky ze státních dluhopisů zrušit úplně.

Tato představa je tak trochu z rodu ekonomického sci-fi, ale když se zamyslíme, bylo by to poměrně elegantní řešení mnoha stávajících problémů. Proč by měl platit stát úrok ze svého dluhu? Není v době zkrachovalých států typu Řecka a safe heaven zemí typu Německa a Švýcarska placení úroků jen pouhou přetvářkou? Nejsou státní dluhopisy díky nejrůznějším Q1,2,3? vlastně jistou formou mezibankovního finančního platidla, podobně, jako jsou bankovky platebním médiem pro obyvatelstvo, přičemž ty žádný úrok nenesou? Proč platit úrok, když potenciálnímu investorovi stačí formou regulace nákup státního dluhopisu nařídit?

Omlouvám se, jestliže jsem zabloudil pro někoho až příliš daleko. Pohnutá doba však k takovým úvahám inspiruje a jsem si jist, že než dojdeme řešení stávajících problémů, staneme se svědky mnoha nečekaných překvapení a nekonvenčních kroků.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Smíšený vývoj převládá i po dobrých datech. Čeká se na Fed
    Na hlavních akciových trzích sledujeme nejednotný vývoj a týká se to Evropy i Ameriky. Indexy CAC 40, AEX nebo Nasdaq si připisují mírné zisky, zatímco S&P 500, DAX a FTSE 100 klesají. Až na Londýn jsou změny malé a trhy dál vyčkávají na 19. hodinu, kdy se dozvědí rozhodnutí Fedu o nastavení politiky. Můžeme jen zopakovat, že se dá čekat oznámení postupného útlumu QE a tržní reakce by se měla odvíjet hlavně od hodnocení inflace a náznaků rychlosti normalizace měnové politiky.
  • Smíšený vývoj v Evropě. Fed opatrně připouští debatu o změnách politiky
    Za včerejším slušným výkonem Nasdaqu zaostal S&P 500 a dnes na něj nenavazují ani evropské trhy. Tedy aspoň ne všechny. Hlavní indexy jsou na tom smíšeně, přičemž DAX padá o 0,4 pct, zatímco CAC 40 stejnou měrou roste a FTSE 100 se drží u nulové změny.
  • Smíšený začátek newyorského obchodování. Nedaří Pfizeru či Novavaxu, trhy čekají na data
    Trh v zámoří otevřel smíšeně, v kladných hodnotách se objevil průmyslový index Dow Jones Industrial Average. Investoři čekají na důležitá makrodata, která přijdou na řadu koncem tohoto týdne, a to konkrétně k inflaci.
  • Smíšený začátek pro Evropu: aktualizace obchodování společnosti Sainsbury's ukazuje, že potraviny jsou stále hlavní hvězdou přehlídky
    Finanční trhy jsou v polovině týdne poněkud ztracené, bez jasného směru nebo příběhu, který by trhy řídil. Evropské akcie otevřely mírně výše a také e-mini futures na index S&P 500 naznačují, že by americké trhy mohly později dnes otevřít výše.
  • Smíšený začátek týdne pro akcie, zisky pro komodity
    Začátek týdne je na hlavních evropských akciových trzích nevýrazný a indexy se při smíšeném pohybu nacházejí nedaleko pátečních hodnot. Kvůli svátku absentuje Londýn a odpoledne se navíc nepřipojí New York. Při takových situacích bývají zbylé trhy opatrnější a méně aktivní.
  • Smíšený závěr týdne na Wall Street
    Americké akciové indexy obchodovaly při pátku smíšeně a jen těžko hledaly směr. Nejlépe se v pátek vedlo energetickému sektoru (Chevron +1,8 %, Exxon Mobil +2,2 %, Halliburton +3,2 %) díky růstu cen ropy - ta sice posílila "jen" o 0,3 %, ovšem v dopoledních hodinách ztrácela proti čtvrtku více než 4 %. Dařilo se i finančnímu sektoru (Bank of America +1,5 %, Wells Fargo +2,4 %).
  • Smíšený závěr v zámoří
    Americké akciové indexy se v závěru čtvrteční seance posunuly na nižší úrovně a nakonec uzavřely se smíšenou bilancí, když v kladném pásmu se udržel tradiční index Dow Jones (+0,59%), naopak technologický Nasdaq oslabil o 0,23 %, tažený prohloubeným povýsledkovým propadem u giganta Nvidia (NVDA -6,4 %). Širší index S&P500 uzavřel beze změny. Sektor energií (+1,3 %) vykázal nejlepší bilanci, do čela poražených se v závěru dne posunuly informační technologie se ztrátou -0,7 %. Zelenalo se u drahých kovů. Zlato posílilo o 0,8 %, stříbro pak o 1 %. Dluhopisy naopak lehce oslabily napříč splatnostmi před zítřejším důležitým inflačním reportem (PCE). Se zisky uzavřely energie – ropa přidala 1,9 % na 75,9 USD/barel, zemní plyn 2 % s posunem na 2,14 USD/mmbtu.
  • Smith & Wesson čelí poklesu akcií uprostřed tržních výzev
    Smith & Wesson Brands Inc (SWBI) je akcie na americkém trhu. Aktuální cena je 9,92 USD se změnou -0,03 USD (-0,30 %) oproti předchozímu závěru. Denní maximum dosáhlo 10,09 USD, zatímco minimum bylo 9,71 USD.
  • Smith & Wesson padá na dvouletá minima
    Smith & Wesson Brands (SWBI.US), americký výrobce zbraní, se dnes po zveřejnění neuspokojivých finančních výsledků za 1Q23 (kalendářní čtvrtletí květen-červenec) obchoduje o více než 6 % níže. Upravený zisk na akcii z pokračujících operací dosáhl 0,11 USD (oček. 0,23 USD), zatímco čisté tržby z pokračujících operací dosáhly 84,4 mil. USD (oček. 129,9 mil. USD).
  • Smrtící rok 2020: v Česku zemřelo nejvíce lidí v historii země. Česká republika vymírala nejrychleji za uplynulé čtvrtstoletí, právě kvůli rekordnímu počtu úmrtí
    Loňský rok se do dějin novodobé České republiky zapíše temně. Zemřelo totiž nejvíce lidí v její historii, píšící se od roku 1993. Počet zemřelých činil v roce 2020 celkem 129,3 tisíce osob. Meziročně zamřelo o patnáct procent lidí více. Zvláště závažná byla nadúmrtnost na přelomu měsíců října a listopadu 2020, ovšem negativně se do statistiky úmrtnosti zapsalo celé loňské poslední čtvrtletí. Důvodem je pochopitelně podzimní vlna pandemie onemocnění covid-19.
  • Smrt saudskoarabského krále a nová realita pro cenu ropy
    Cena ropy v Asii po zprávách o smrti saudskoarabského krále Abdullaha vzrostla od svých nejnižších hodnot za posledníc...
  • Smrť úverov a zrod uťahovania opaskov
    Situácia na finančných trhoch bola včera optimistická. Globálne PMI výrobného sektora zaznamenalo za január rast k 51,2 z decembrového údaju 50,5. Lepšie výsledky sme mali včera možnosť vidieť z krajín ako Austrália, Čína, India, Nemecko, Eurozóna a UK. Výsledky z US síce zaostali za očakávaniami, no aj tak išlo o najsilnejší výsledok od júna 2011. Sklamaním bol výsledok ADP zamestnanosti z US, ktorá sleduje počet novovytvorených pracovných miest v súkromnom sektore. Výsledok skončil na úrovni 170 tis. oproti očakávaniam 200 tis. Po týchto dátach sa očakávania pre piatkové NFP príliš nezmenili, nakoľko dáta ADP sú veľmi volatilné. Zaujímavé napríklad je, že finančný sektor, ktorý oznamuje prepúšťanie zamestnancov takmer každý druhý deň, vygeneroval podľa ADP až 9 tis. pracovných miest.
  • Smutná vízia európskych bánk
    Mohli by sme si myslieť, že v problémoch je iba Deutsche Bank. A možno ešte pár talianskych bánk. A vlastne ešte pár portugalských. A nezabudnime ani na tie rakúske a švajčiarske. Nehovoríme už o pomaly celom európskom bankovom sektore?
  • Smutné výročie
    Piatková sumarizáciaPiatkový vývoj n...
  • Snaha o posílení dnes nevyšla koruně ani euru proti dolaru
    Eurodolar dnes zůstal v klidu kolem 1,3350, kde se ustálil po včerejším nárůstu kurzu, až do odpoledních amerických da...
  • Snaha o profitovanie z EURUSD
    Dnešnými hlavnými ekonomickými dátami budú americké čísla PPI za október. Nižšie ceny ropy by mali spôsobiť, že PPI vyjde nižšie iba na úrovni...
  • S nákupem nemovitosti počkejte. Může být levněji
    Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle nejnovějších údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta, nyní už se blíží úrovni 6,5 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.
  • Snap akcie po zveřejnění čtvrtletních zisků posílily o 25 % 💡
    Akcie společnosti Snap (SNAP.US), společnosti se sídlem v USA, která vytváří aplikaci Snapchat pro sociální média, před zahájením poslední obchodní seance tohoto týdne posilují téměř o 25 %. Důvod takového prudkého nárůstu je dvojí. Za prvé, výsledky za 1. čtvrtletí byly lepší, než se očekávalo, a za druhé, prognózy společnosti za 2. čtvrtletí byly také revidovány výrazně nahoru.
  • Snapchat padá o takmer 20% po mizerných výsledkoch
    V utorok po zatvorení amerických akciových trhov reportovala výsledky známa internetová spoločnosť Snap, ktorá sa iba tento rok dostala na burzu v dlho očakávanom IPO. Reklama na sociálnych sieťach však jednoznačne patrí Facebooku a ostatné firmy ako Twitter, alebo Snap v tomto segmente iba prežívajú. Potvrdili to aj spomínané výsledky.
  • Snapchat padá v premarketu o 30 % kvůli zhoršenému výhledu
    Technologická společnost Snap Inc. (SNAP.US) včera vydala znepokojivé prohlášení, jehož část byla zaslána Americké komisi pro cenné papíry SEC. Společnost snížila své čtvrtletní prognózy růstu a poukázala na zhoršující se makroekonomické prostředí. Povede vyhlášení Snapchatu k dalšímu kaskádovému výprodeji a zhoršení sentimentu mezi technologickými společnostmi, podobně jako tomu bylo dříve s Netflixem?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex