Želví model (Turtle Model)
Datum vydání článku 26.10.2012: První obchodování v rámci modelu Turtle Trading modelu proběhlo 13. září letošního roku. Počáteční investice činila 65 000 dolarů a týkala se 15 instrumentů:
Akcie: S&P 500
Měkké komodity: káva, cukr, kakao
Kovy: zlato, stříbro, měď
Energetika: ropa, topný olej, zemní plyn
Měnové páry: USDCHF, EURUSD, GBPUSD, USDJPY, USDCAD
Náš Želví model vychází z obchodního modelu sledujícího trendy, který byl poprvé použit v 70. letech minulého století. Model poskytuje signály pro obchodní vstupy, stop příkazy a exity, ale taky stanovuje pravidla risk managementu. Jeho cílem je zachytit body zlomu (tzv. breakout) u hlavních likvidních finančních instrumentů a využít momentum, do doby, než se tento trend zpomalí.
V původním modelu se obchodovaly futures. Náš model ale na místo toho využívá kontrakty CFD a spoty. Originální Želví model obchodoval s 21 finančními instrumenty, ale kvůli zastarávání některých z nich a obchodním omezením aplikace Saxo Trader jsme náš model zúžili na 15 instrumentů.
Obchodní signály
Vstupy
Model každý den kalkuluje s 55denním Donchianovým kanálem (Donchian Channel). Pokud je uzavírací cena v posledním dnu na vyšší nebo nižší úrovni, než je horní nebo dolní pásmo Donchianova kanálu, pak dochází ke vstupu do dlouhých respektive krátkých pozic.
Objem pozic
Model počítá den po dni s proměnnou nazvanou N, což je v podstatě 20denní exponenciální klouzavý průměr průměrného obchodního rozpětí (average true range – ATR) posledního obchodního dne. Zjednodušeně jde o hodnotu, která popisuje současnou volatilitu na trhu.
Aktuální volatilita, vyjádřená písmenem N, je za účelem standardizování pozic převedena vzorcem níže na dolarovou volatilitu. Tato úprava je v podstatě použitelná jen pro CFD, které jsou založené na podkladových futures kontraktech, u kterých dolarová hodnota jednoho bodu (Dollars per Point) bývá typicky vyšší než u spotových instrumentů jako indexu S&P500 a ceny zlata (XAU).
Podle volatility dolaru pak model vypočítá takzvané jednotky (Unit). Jde v podstatě o poslední krok při úpravě pozice s ohledem na volatilitu. Velikost jednotek byla nastavena tak, že 1 N reprezentuje jedno procento celkového jmění.
Jelikož portfolio by mohlo být docela volatilní, při původním nastavením a přidáním dalších pozic, tímto jsme redukovali alokaci jednotlivých pozic pouze na 0,25 procenta hodnoty účtu.
Přidávání jednotek po vstupu
Model vstupuje do pozice jednou jednotkou při bodu zlomu a následně přistupuje pozicemi v intervalu o 0,5 hodnoty N do doby, než je dosaženo maximální hodnoty čtyř jednotek u toho samého instrumentu.
Příklad: zemní plyn, N =0,25 a 55denní breakout = 3,000
Pokud je například u zemního plynu velikost jednotky 1,000 Mmbtu, pak model přidává při každé změně ceny dalších 1,000 Mmbtu (1,000 Mmbtu se k 23. říjnu 2012 obchoduje za 3,4550 dolaru).
Stop příkazy
Stop příkaz se u tohoto modelu zadává při každé otevřené pozici. Želví model zadává stopy v závislosti na rizikovosti dané pozice. Žádny obchod nesmí přesahovat riziko dvou procent (pamatujte, že jedna proměnná N reprezentuje jedno procento pozičního rizika).
Proto k zadávání stopů dochází o 2 N níže, než jsou vstupy pro dlouhé pozice a o 2 N výše než jsou vstupy pro shortové pozice. Abychom celkové riziko udrželi na minimální úrovni, tak v případě přidávání dodatečných jednotek jsou stopy u předchozích jednotek navýšeny o 0,5 N. Všechny jednotky jsou pak uzavřeny při dosažení stejné úrovně.
Příklad (opět u zemního plynu):
Výstup
V podstatě jde o vybírání zisků. Signál je založen na 20denním Donchianově kanálu. Pokud se naše long pozice u zemního plynu (předchozí příklad) posune na 3,500 s horním pásmem 20denního Donchianově kanálu na 3,390, pak je signálem pro výstup horní hranice pásma na 3,390 a současně se stopem stopem 2,875. Když je dosažena cena exitu, pak dojde k prodání všech jednotek.
Některé pozice se nedostanou dostatečně “hluboko? do zisku při obchodování v horním pásmu Donchianova kanálu. Pokud se naše dlouhé pozice sníží a dostaneme se až ke stopu, pak se pozice přesune ze zisku ke ztrátám a dojde k jejímu ukončení (tzv. stop out). Pokud tedy má dojít k exitu, musí mít pozice tendenci růst nebo klesat po dostatečně dlouhou dobu.
Charakteristika portfolia
Kvůli ochraně před nadměrnou expozicí na jednotlivých trzích zavádí Želví model i určité limity, které určují možnou míru korelace mezi těmito trhy (podívejte se na tabulku níže).
Přestože není přesně definováno, co v tomto kontextu znamená “closely? a “loosely?, budeme používat prostředí takzvané 60měsíční rolling correlation matrix (viz níže) jako naše vodítko pro určení stupně korelace. Díky němu jsme určili, že instrumenty s korelací pod 0,5 jsou korelovány volně a nad touto hodnotou pak úzce.
Zdroj: Bloomberg L.P., Saxo Bank Strategie a výzkum (korelace ze dne 5. září 2012)
Model musí u všech CFD rolovat pozice před tím, než vyprší platnost jejich podkladových futures kontraktů. K tomu dochází ještě předtím, než klesne objem a množství otevřených pozic až příliš.
Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank