Stochastic oscilátor
Stochastic porovnává zavírací cenu měnového páru relativně vůči cenovému rozpětí v dané časové periodě. Zjednodušeně řečeno Stochastic nám ukazuje kdy má trh tendenci k obratu. Je funkční tak jako jiné další oscilátory především v trhu, který se pohybuje v range do strany. Výhodou oscilátorů a tedy i Stochastiku je, že dokážou dát signál k nákupu nebo k prodeji s předstihem před pohybem ceny.
Stochastic se vykresluje ve dvou křivkách. Hlavní křivka je označována jako %K a je obvykle znázorněna plnou čarou. Druhá křivka je označována %D, je klouzavým průměrem křivky %K a bývá znázorňována tečkovanou nebo čárkovanou čarou (červená). Tento indikátor se pohybuje v rozmezí od 0 do 100 jednotek. Viz obrázek níže.
způsob výpočtu Stochastiku:
%K = (close - lowperiody / highperiody - lowperiody) x 100
%D = SMA %K za danou periodu
kde
close představuje dnešní zavírací cenu
highperiody představuje nejvyšší high za danou periodu
lowperiody představuje nejnižší low za danou periodu
Není nutné ovládat tyto vzorce a umět ručně spočítat %K nebo %D, dnes umí každý SW vše rychle a jednoduše spočítat. Na nás pak jenom zůstává správně vyhodnotit data a grafy, které nám Stochastic poskytuje.
Existuje několik možností jak využít oscilátor Stochastic:
Nákupní signál přichází v okamžiku, kdy %K nebo %D spadne pod určenou hranici, např. 20 a poté opět vzroste nad danou hranici. Naopak prodejní signál přichází když %K nebo %D vzrostou nad námi určenou hranici např. 80 a poté opět spadne pod tuto hranici.
Za nákupní signál můžeme považovat také když křivka %K překříží křivku %D zespodu nahoru. Za prodejní signál když křivka %K překříží křivku %D seshora dolů.
Další možností je sledování DIVERGENCÍ mezí cenou a indikátorem. Například když cena vytvoří nové LOW a Stochastic vytvoří vyšší LOW, můžeme to považovat za nákupní signál. Když cena vytvoří nové HIGH a Stochastic vytvoří nižší HIGH považujeme to za prodejní signál.