Pondělí 30. prosince 2024 19:22
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Jsou americké akciové trhy konečně atraktivně naceněné?

19.01.2023 14:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„I přes současný propad na akciových trzích se americké akcie v agregátu jeví spíše dražší, máme zde situaci opačnou, než na jakou jsme byli zvyklí, kdy defenzivní tituly jsou naceněny štědřeji, než tituly růstové a technologické,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Shillerův P/E poměr

Shillerův P/E je populární nástroj k valuaci amerických akciových trhů, také známý jako cyklicky upravený P/E poměr, nebo Shillerův P/E 10, protože se pro výpočet používá 10 let dat. Základním údajem k valuaci jakéhokoli akciového titulu je očekáváný zisk. Poměr tržní kapitalizace k čistému zisku (P/E) je tak způsob, jak porovnat relativní valuaci akciového titulů k jiným. Pokud je poměr vysoký, může to značit drahou akcií, je-li nízký je valuace méně přehřátá. Ruku v ruce s výší P/E multiplu jde i riziko a potenciální výnos investice. Budoucí potenciál pro devaluaci je totiž mnohem vyšší u akcií s vysokým P/E a potenciál pro růst je vyšší u titulů s nižším P/E. Výhodou Shillerova P/E poměru je v tom, že pro výpočet využívá data za posledních 10 let, upravená o inflaci a tak krátkodobé a irelevantní události tento poměr silně neovlivňují.

Nevýhodou je, že se trhy vyvíjejí a historická valuace tak nemusí být ideální srovnávací základnou s valuací dnešní. V současnosti je Shillerův poměr pro index S&P 500 na úrovni 28,50 bodu, kdy během současného medvědího trhu ukazatel strmě sestoupal z cca 38,60 bodu. Historicky se průměr pohybuje kolem hodnoty 17 bodů a relevantní technické hranice podpory se nalézají na 26,50 a pak níže kolem 23,50 bodu. Částečně by se dala současná zvýšená valuace ospravedlnit změnami v účetních praktikách a větším rozšířením zpětného odkupu akcií, což uměle navyšuje poměr vůči historickým hodnotám. Nicméně i přes to se zdají být americké akcie podle tohoto poměru zatím spíše dražší.

Buffettův indikátor

Jedná se o indikátor, jež si oblíbil nejznámější a jeden z nejúspěšnějších hodnotových investorů Warren Buffett. Tento indikátor se počítá vydělením indexu Wilshire 5000 (což je kapitalizací vážený index tržní hodnoty všech aktivně obchodovaných amerických akcií) hodnotou HDP (hrubý domácí produkt). Vzhledem k tomu, že akciové trhy odráží očekávaný střednědobý ekonomický vývoj a HDP vývoj současný, lze očekávat, že tento poměr bude relativně stabilní. Pouze technologickou inovací a výrazným zefektivněním práce se dá odůvodnit růst tohoto poměru. V současnosti se střední a odůvodnitelná hodnota indikátoru pohybuje zhruba kolem 130 procent. Oproti tomu hodnota indikátoru nyní ukazuje na 160 procent, což je o 24 procent výše než střední hodnota. Tedy i tento indikátor ukazuje, že jsou akciové trhy přehřáté v současné době, ačkoliv nijak extrémně. I tento indikátor má své slabiny. Internacionalizace zisků amerických společností vede k tomu, že společnosti mohou růst rychleji než domácí HDP, nebo i naopak. Také přechody mezi veřejně obchodovanými a soukromými společnostmi mohou vést ke změně tržní kapitalizace nezávisle na změně v HDP.

Sektorově specifické korekce

Ačkoli valuační multiply ukazují, že americké trhy jsou zatím spíše drahé, je potřeba vzít v úvahu specifičnost současného medvědího trhu. Rostoucí sofistikace investorů vede k tomu, že jsou současné ekonomické podmínky silně predikované a trhy to odráží ve svém nacenění. V důsledku toho je nacenění jednotlivých sektorů ekonomiky výrazně rozdílné. Nejvíce ztrát utrpěly technologické společnosti, které se dají charakterizovat jako cyklické a růstové. Silně utrpěly i společnosti v oblasti telekomunikací a nemovitostí. Naopak defenzivnější tituly v oblasti distribuce potravin, energetické a zdravotnické společnosti rostly. Toto valuační rozložení odráží sentiment investorů, kteří se v očekávání zpomalující se ekonomiky rozhodli alokovat více do defenzivních titulů. Tyto defenzivní společnosti jsou tak v současné době naceněny štědřeji, než technologické a růstové společnosti, což bylo většinou naopak.

Například nyní je P/E poměr technologických společností přibližně: Apple (21,2), Google (17,7), Microsoft (24,2), Meta (12,4), nebo Tesla (34,8). V porovnání s tím, defenzivní tituly jako Coca-Cola (27,8), Walmart (45,4), Costco (36,5), nebo Procter & Gamble (26,7) mají relativně vysoké nacenění. Stejný obraz vytváří i porovnání dopředu hledících P/E poměrů (tržní kapitalizace ku předvídaným ziskům). Fundamentálně je ale tato situace neudržitelná, neboť je dlouhodobě neobhájitelná. Technologické společnosti s obvykle výrazně vyšším růstem tržeb a zisků nemohou být naceněny hůře, nebo stejně, jako defenzivní tituly, které v porovnání rostou jen velmi málo.

Závěr

Na závěr lze říci, že ačkoli jsou použité valuační indikátory nedokonalé, jejich přidaná hodnota je nesporná a v současnosti ukazuje na středně přehřáté americké akciové trhy. Rozumný investor by tak měl mnohem lepší vstup na trh, pokud by trhy ještě o 10 až 20 procent poklesly. Růstové a technologické akciové tituly se ale zdají být atraktivně naceněné už nyní. Dlouhodobě tak investice do těchto titulů bude s velmi vysokou pravděpodobností výnosná. Vzhledem k předpovědím analytiků na další vývoj trhů bych ale radil v současné chvíli investovat pomaleji a pozvolna.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • JPY zůstává slabší po komentářích Kurody
    Japonská centrální banka ponechala během dnešního zasedání úrokové sazby a další nastavení měnové politiky beze změny. Trhy takové rozhodnutí očekávaly. Účastníci trhu však doufali, že BoJ alespoň poskytne nějaké jestřábí komentáře vzhledem k tomu, že inflace zůstává nad cílem BoJ a JPY nadále oslabuje. Bohužel pro býky na JPY, Kuroda nehodil jenu ani záchranné lano a držel se své holubičí rétoriky. Klíčové poznatky z Kurodova projevu po jednání:
  • J. Rusnok nečeká další oslabování koruny
    Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky. Lze proto očekávat, že ekonomický výkon ve druhém čtvrtletí bude zasažen ještě mnohem výrazněji a pokles HDP s velkou pravděpodobností dosáhne dvouciferných hodnot. Během druhé poloviny roku by se ekonomická situace měla začít postupně normalizovat, ovšem návrat na předkrizové úrovně bude dlouhodobý a potrvá nejspíš několik let. V souhrnu za letošní rok čekáme pokles ekonomiky o 7,6 %.
  • Jsem laik a chci investovat – jak?
    Jsme na tom zkrátka dobře. Ekonomická úroveň Čechů rok od roku roste, a tak o investování projevují zájem už i ti, kteří by se dříve jen stěží odhodlávali. Investičních příležitostí na trhu je opravdu bezpočet, ale jak se v nich zorientovat, a hlavně jak nenaletět, je pro mnohé potenciální investory oříšek. Zlatý důl vám sice objevit nepomůžeme, za to vám usnadníme orientaci v základních investičních příležitostech.
  • Jsem tu jediný, kdo chce tablet od Microsoftu?
    Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank Zvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly nakonec pravdivé...
  • Jsem tu jediný, kdo chce tablet od Microsoftu?
    Matt Bolduc, akciový analytik Saxo BankZvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly nakonec pravdivé. Mic...
  • Jsem tu jediný, kdo chce tablet od Microsoftu?
    Matt Bolduc, akciový analytik Saxo BankZvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly nakonec pravdivé. Mic...
  • Jsem tu jediný, kdo chce tablet od Microsoftu?
    Matt Bolduc, akciový analytik Saxo BankZvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly nakonec pravdivé. Mic...
  • Jsme jen krok od recese v Turecku
    Turecká lira od začátku roku oslabila vůči americkému dolaru o 40 procent. Její hodnotu tlačí dolů spory se Spojenými státy a zároveň obavy z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Navzdory k jeho nátlaku turecká centrální banka v září zvýšila úrokové sazby o 6,25 procenta na 24 procent. Erdogan kritizuje tento přistup a nejraději by snižoval úrokové sazby, aby "nastartoval ekonomiku". Právě díky zvyšování se zabránilo dalšímu prudkému oslabování domácí měny a narůstající inflaci, která se v září vyšplhala na téměř 25 procent. Podobné podmínky s úrokovými sazbami byly na tureckém trhu zaznamenané naposledy v letech 2007-2009, nad úrovní 15 procent. Úrokové sazby v Turecku byly již na mnohem vyšších úrovních, zejména v 90. letech.
  • Jsme svědky poklesu EUR?
    V úterý přišlo více zpráv z Asie, avšak velký vliv na měny neměly...
  • Jsou akcie na dně nebo přijde ještě hlubší dno?
    Většina odborníků se momentálně shoduje, že nastartování globální ekonomiky po aktuálním okleštění z důvodu pandemie koronaviru by mělo být klíčové pro její další vývoj. Ve hře je však řada faktorů včetně hlubokého propadu zaměstnanosti, které mohou při restartu způsobit problémy a ovlivnit nejen samotné světové hospodářství, ale i globální trhy.
  • Jsou banky jako chobotnice? Ne, odpovídají noví nobelisté
    Přiznejme si to, bankéři nepatří zrovna k těm nejoblíbenějším lidským bytostem. Ne nadarmo byla nejen Dikobrazu 50. let postava bankéře – bachratého muže s cylindrem a hůlkou – zosobněním zlého, ba krvežíznivého kapitalismu. Imperialistického Wall Streetu. Ale netřeba zacházet tak daleko do minulosti. Za finanční krize let 2008 a 2009 rezonovala zas a znova ona slovní hříčka – „banksters“. Novodobí gangsteři s klotovými rukávy si přivlastňují zisky, ale jakmile padnou do ztráty, zespolečenští ji. Časopis Rolling Stone dokonce roku 2009 připodobnil investiční banku Goldman Sachs – jeden ze symbolů Wall Streetu i krize samotné – k „obrovské vyděračské chobotnici přisáté ke tváři lidství a nelítostně strkající svá chapadla všude tam, kde jsou cítit peníze.“
  • Jsou digitální měny centrálních bank (CBDC) lepší než kryptoměny?
    V rozvíjejícím se prostředí digitálních financí upoutaly pozornost celého světa kryptoměny, které zpochybňují tradiční pojetí peněz a finančních systémů. S tím, jak kryptoměnové šílenství stále nabírá na obrátkách, se však objevil další koncept digitálních měn a to jsou digitální měny centrálních bank (CBDC).
  • Jsou dny Liberty Ostrava sečteny? Co bude následovat teď, když podnik čeká reorganizace
    Podnik Liberty Ostrava, který nyní projde reorganizací, namísto dosud zamýšlené preventivní restrukturalizace, čelí krajně nejisté budoucnosti, avšak světélko naděje na výrazné zlepšení výrobní a odbytové situace nepohaslo zcela. Je však pravdou, že letošní rok se z hlediska výkonu světového i evropského ocelářství vyvíjí hůře, než se čekalo třeba ve druhé polovině loňska. Jedním z důvodů je skutečnost, že úrokové sazby obecně neklesají tak rychle, jak se čekalo.
  • Jsou dny silného jenu sečteny? (názory analytiků)
    Japonské měně se v posledních týdnech nedaří. Z úrovní kolem 78 JPY/USD se během října dostala na 80 JPY/...
  • Jsou kryptoměny jen krok od propasti?
    Konec týdne přináší výprodej na kryptoměnovém trhu, který reaguje poklesem tváří v tvář averzi k riziku, a to před projevem Jeroma Powella na sympoziu v Jackson Hole. Digitální aktiva opět vykazují korelaci s americkými indexy, kde je po zahájení seance patrné oslabení sentimentu:
  • Jsou kryptoměny připraveny na velký cenový pohyb?
    Bitcoin spadl během víkendu pod 20 000 USD a býci se nyní snaží zabránit dalším propadům. Bude mít však poptávka dostatečnou sílu k zastavení poklesů na aktuální úrovni a vyvolání vzestupného trendu?
  • Jsou lepší listopadová data z Číny indikátorem zotavení ekonomiky?
    V pondělí ráno byl zveřejněn set makroekonomických statistik za listopad z Číny. Výborných výsledků dosáhla průmyslová produkce, která meziročně vzrostla o 6,2 % - nejvíce od června. Výsledek výrazně překonal očekávání na úrovni 5,1 %. Lepších výsledků jsme se dočkali také v oblasti maloobchodních prodejů, které meziročně vyskočily o 8 %. Investice do fixních aktiv vzrostly o 5,2 % za prvních 11 měsíců tohoto roku.
  • Jsou povodně v Evropě ničivější než v minulosti? Ne. Způsobují nižší ztráty na životech i ztráty finanční. Hrozbou je tedy „nerůst“, zabíjel by lidi
    Jsou povodně v Evropě ničivější než v minulosti? Ne, nejsou. Způsobují nižší ztráty na životech i ztráty finanční než v 19. nebo 20. století. Hrozbou je tedy „nerůst“, který by v budoucnu zbytečně zabíjel lidi a zbytečně zhoršoval životní prostředí.
  • Jsou půjčky před výplatou výhodné? Většina ne, čest výjimkám
    Nevyšli jste s výplatou a potřebujete peníze? V takovém případě se nabízí možnost si půjčit. Mnoho lidí napadne tento způsob jako možnost, jak překlenout období do výplaty. Řada finančních institucí takové půjčky inzeruje jako půjčky před výplatou, do výplaty a podobně. Jsou takové půjčky ale pro nás klienty výhodné? Podíváme se tomu blíže na zoubek v našem článku.
  • Jsou rekordní ceny zlata jen dočasné?
    Zlato bylo vždy odpovědí investorů na nejisté časy. Při pohledu na chování cen v posledních měsících se zdá, že právě v takových časech žijeme. Musíme se vypořádat s extrémně vysokou inflací, vysokými úrokovými sazbami, válkou, možnou recesí nebo politickými hrami mezi největšími světovými mocnostmi. Ačkoli nejistota nás provází již delší dobu, zlato se snaží poskytovat pocit bezpečí již dlouhou dobu. Může však nyní, kdy máme tolik neznámých, být zlato stále odpovědí na riziko a nejistotu?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster