Úvod do kryptoměn
Na rozdíl od fyzických měn, jako jsou bankovky či mince, jsou digitální měny vytvořené a uložené elektronicky. Některé digitální měny, jako například Bitcoin, jsou označovány jako takzvané kryptoměny. Jako tradiční platební prostředek mohou být tyto měny použity pro nákup některého fyzického zboží a služeb. Mohou být ale také omezeny na určité společenství jako například v online hrách nebo na sociálních sítích. Digitální měny můžeme klasifikovat především dle jejich decentralizovanosti, neboť měny bez jakéhokoliv krytí, jak fungují v současném finančním systému, jsou obrovská bezpečností hrozba. Digitální měny, fenomén 21. století, vznikají nezávisle na bankách a vládách a jsou těženy prostřednictvím počítačů nebo vydávány jejich autory. Nejznámější digitální měnou je v současné době Bitcoin.
Kryptoměny - digitální měny
Kryptoměna je typ digitální měny, která se opírá o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizace. Decentralizace zajišťuje, že danou kryptoměnu nemůže nikdo ovládnout, vydávat nové jednotky nebo falšovat převody. Decentralizovaná síť je založená na veřejné databázi zvané blockchain, ve které jsou zaznamenány všechny transakce v síti. V současné době existuje již přes 1000 jednotlivých kryptoměn. Mnoho z nich funguje na stejné kódové bázi a představují pouze kosmetickou úpravu původní mince s odlišnými parametry.
Blockchain
Blockchain je v informatice speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn, jenž uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit atomicitu operací a zamezit neoprávněným transakcím. Decentralizace blockchainových technologií má kromě transparentnosti také výhodu v nízkých transakčních nákladech, což zaujalo i banky, které jsou tradičními odpůrci digitálních měn. Banky se již zapojily do mnoha projektů, kde je cílem zefektivnit převody peněz a snížení nákladů právě díky blockhainové technologii.
Vznikající nové kryptoměny
Digitální měnu může vytvořit téměř kdokoliv, a proto neustále vznikají nové a nové, které se snaží napodobit velký úspěch bitcoinu. Nové měny se zároveň snaží koncept trochu změnit a využít blockchain i jinak, například pro převody jakékoliv měny. V současné době existuje více než 1000 různých digitálních měn.
Jak fungují kryptoměny
- Virtuální měna je navržena tak, aby nikdo – autor ani jiní jednotlivci, skupiny či vlády – nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty či ovládat peněžní toky. Tedy alespoň teoreticky. Virtuální měny jsou zcela nezávislé na tradičních měnách. Hodnota kryptoměn vychází pouze z poptávky a nabídky na trhu. Nejsou kryty zlatem ani jinými komoditami.
- Existuje asi tisíc různých kryptoměn. Jejich tržní kapitalizace v listopadu 2017 překročila 200 miliard dolarů. To zhruba odpovídá ročnímu výkonu celé české ekonomiky. Největší kryptoměnou je Bitcoin s kapitalizací 120 miliard dolarů, následuje Ethereum, jehož kapitalizace je zhruba 30 miliard dolarů.
Přehled nejrozšířenějších kryptoměn naleznete v tabulce níže.
Bitcoin | Litecoin | Monero |
Ethereum | Dash | IOTA |
Ripple | NEO | Ethereum Classic |
Bitcoin Cash | NEM | Zcash |