Čtvrtek 31. října 2024 23:53
reklama
Swissquote Bank
reklama
SAB Finance
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Nastroje

Obchodní zprávy pro začátečníky: Co je to Evropská centrální banka?

10.06.2022 12:45  Autor: Admiral Markets  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V tomto článku se dozvíte:

  • zkratku Evropské centrální banky - ECB
  • Úlohu ECB ve finančním a měnovém systému
  • Zda ECB tiskne peníze
  • Spojení mezi ECB a Euroskupinou
  • Jak ECB ovlivňuje obchodní a investiční rozhodnutí

Jak již název napovídá, Evropská centrální banka je centrální bankou Evropy a je všeobecně známá pod zkratkou ECB (European Central Bank). ECB je zodpovědná za dohled nad měnovým a bankovním systémem v eurozóně a stojí na vrcholu bankovní struktury.

Častým omylem je, že ECB tiskne všechny eurobankovky v oběhu. Ve skutečnosti je to práce národních centrálních bank, jako je Banque de France nebo Deutsche Bundesbank. ECB sice vytváří peníze, když poskytuje úvěry bankovním institucím při nákupu dluhopisů nebo hypotečních aktiv, ale tyto výměny jsou připisovány elektronicky v tzv. likviditě.

Úloha ECB ve finančním a měnovém systému

EU je největší jednotný obchodní blok na světě a miliony podniků a spotřebitelů jsou závislé na zdravém finančním systému. Úloha ECB je proto nesmírně důležitá při regulaci a udržování hodnoty společné měny. Hlavním zájmem ECB je cenová stabilita a udržení hodnoty eura. Hlavním cílem je udržet inflaci na úrovni zhruba dvouprocentního růstu ročně.

Centrální banka má pravomoc stanovovat orientační úrokové sazby, kterými se řídí celý bankovní sektor - 5 963 bank - ve 27 členských státech EU, které prodávají své služby 341 milionům spotřebitelů žijících v eurozóně. ECB stanovuje jednodenní zápůjční sazbu, kterou si banky navzájem půjčují finanční prostředky. Stejnou úrokovou sazbu platí ECB také bankám, které u centrální banky drží rezervní fondy.

Spojení mezi ECB a Euroskupinou

Euroskupina je neformální skupina všech ministrů financí EU, kteří se scházejí, aby projednali nejdůležitější finanční a hospodářské otázky současnosti. ECB jako hlavní orgán dohledu nad bankovním a finančním sektorem spolupracuje s Euroskupinou při hledání řešení problémů na finančních trzích. Příkladem byla krize státního dluhu, která začala v roce 2009, kdy Řecko a další země EU nebyly schopny splácet své státní dluhy.

Jak ECB ovlivňuje rozhodování o obchodování a investování

ECB má obrovský vliv na rozhodování o obchodování a investování a její rozhodnutí o úrokových sazbách mohou v závislosti na okolnostech pohnout měnovým párem EUR. Vyšší nebo nižší pokyny centrální banky ohledně úrokových sazeb mají vlnový efekt na řadu trhů:

  • Komoditní trhy
  • Forexové trhy
  • Hypotéky a podnikové úvěry
  • Investice do akcií
  • Akcie bank a očekávání zisku na akcii

Proto obchodníci a investoři pozorně sledují měsíční rozhodnutí ECB o měnové politice a úrokových sazbách a využívají je při rozhodování o obchodech s měnami nebo investicích na akciových trzích.

ECB a obchodní zprávy

ECB ve svých měsíčních výkazech používá mnoho odborných termínů, pojďme si je rozložit.

Cenová stabilita: typické očekávání denních cen, které platí spotřebitelé a podniky.

Inflace: míra, kterou se průměrné ceny zboží a služeb ročně zvyšují nebo snižují.

Kvantitativní uvolňování (QE - Quantitative Easing): metoda, která je známá také jako program nákupu aktiv, kdy ECB kromě státních dluhopisů nakupuje také aktiva, jako jsou podnikové a bankovní dluhopisy. Když se ekonomika nachází v recesi a inflace je relativně nízká, může centrální banka použít QE, aby podpořila finanční systém a zabránila nesplácení dluhů.

Zahraniční rezervy: ECB udržuje velké zásoby devizových rezerv a zlata, aby podpořila své měnověpolitické cíle a podpořila svou vlastní finanční pozici.

Likvidita: peněžní toky.

Možná máte ještě otázky ohledně toho, jak ECB ovlivňuje obchodování a investování na trzích. Bezplatné webináře Admirals jsou bohatým zdrojem informací o analýze obchodních zpráv a všichni naši hostitelé jsou zkušení obchodníci a investoři.

Zaregistrujte se ještě dnes!

Tradingové webináře zdarma

Nalaďte se na živé webové semináře pořádané našimi tradingovými experty.

ZAREGISTROVAT SE ZDARMA

 

Tento materiál neobsahuje a neměl by být vykládán jako investiční poradenství, investiční doporučení, nabídka nebo výzva k jakýmkoli transakcím s finančními nástroji. Upozorňujeme, že tato obchodní analýza není spolehlivým ukazatelem jakékoli současné nebo budoucí výkonnosti, protože okolnosti se mohou v průběhu času měnit. Před přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že rozumíte rizikům.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Obchodní válka se uklidňuje, trhy rostou
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ziskem. Index Dow Jones posiluje o 0,5 %, S&P 500 roste o 0,4 % a technologický Nasdaq stoupá o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří energetickým společnostem (+1,1 %) a technologickým firmám (+1 %). Ve ztrátě otevřela pouze síťová odvětví, když odepisují 0,4 % své hodnoty. Hlavním důvodem růstu akciových trhů je uklidnění rozbouřených vod obchodní války, když dnes nedochází k žádným dalším eskalacím. Americký prezident Donald Trump na Twitteru chválil cla na kovy, která dle jeho slov pomohla americkému autoprůmyslu a sektoru obrany. Souběžně s tímto také oznámil, že obchodní dohoda bude uzavřena „až přijde ten pravý čas“ a „bude to mnohem rychleji, než si lidé myslí“.
  • Obchodní válka sráží trhy do červených čísel
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index Dow Jones oslabuje o 1,5 %, S&P 500 ztrácí 1,1 % a technologický Nasdaq také odepisuje 1,1 % své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-1,8 %). Důvodem negativní nálady na trzích je aktuální vývoj obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, když po víkendovém vzájemném uvalení cel včera podala Čína stížnost u Světové obchodní organizace proti zavedení amerických cel na čínské zboží. Stížnost odůvodňují tím, že došlo k porušení dohody o příměří, která vznikla na konci června v rámci zasedání zemí G20. Aby toho nebylo málo, tak dnes Čína oznámila záměr na zavedení dovozních cel na fenol z Evropské unie, Spojených států, Japonska, Jižní Koreje a Thajska s platností od 6. září. Tato cla mají údajně zamezit dumpingovým cenám dováženého fenolu z těchto zemí, což škodí jeho čínským výrobcům. Fenol je velmi důležitá sloučenina při syntéze plastů, používá se také ve farmaceutickém průmyslu. Tato anti-dumpingová cla budou platit po dobu pěti let. Detaily k výši cel doposud nebyly zveřejněny.
  • Obchodní válka, špatná data a málo holubičí Fed. Akcie znovu padají a poptávka míří do dluhopisů
    Vstup do čtvrtečního obchodování byl pro evropské trhy dosti negativní, a to - jak jinak - kvůli návratu obav z dalšího průběhu obchodní války Čína - USA. Hrozbou jsou jak nová americká cla, tak vyhrocení technologických sankcí z obou stran.
  • Obchodní válka vyvolává velký zmatek
    Hlavní měny měly začátkem tohoto týdne řadu nepříjemných otřesů: americký dolar od konce minulého týdne dvakrát změnil směr a japonský jen udělal to samé během jediného dne poté, co se prezident Trump opět nechal slyšet o clech.
  • Obchodní válka zesiluje, ranní flash crash na TRY
    Konec minulého týdne byl na trzích velmi divoký. Čína nejprve zavedla vlastní protiopatření vůči americkým clům, když rozhodla o zavedení nových cel na americký dovoz v objemu 75 mld. USD. Přestože objem dovozu není tak velký, čínská vláda cla nastavila tak, aby co nejvíce bolela Spojené státy a amerického prezidenta. Čína tak zatížila cly dovoz ropy, sójových bobů a amerických automobilů, a to ve výši 25 %. V reakci na tyto kroky pak americký prezident oznámil své vlastní navýšení cel. Zboží zatíženo 25% cly v první vlně v objemu 300 mld. dolarů bude nově zatíženo cly ve výši 35 %. O 5 % na 15 % pak bude navýšeno i zboží z druhé vlny cel v objemu 300 mld. dolarů. Nová cla přitom vstoupí v platnost od 1 října. Trump zároveň naznačil, že by americké společnosti měly zvážit ukončení aktivit v Číně a přesun výroby zpět do Spojených států. Reakce Číny byla překvapivě mírná, když její zástupci naznačili, že by obě strany měly opět zasednout k jednacímu stolu, kde se mají snažit o vyřešení celého konfliktu. Pozitivní zprávou je také skutečnost, že PBoC prozatím nepokračuje v oslabování CNY a ten si svou úroveň prozatím drží.
  • Obchodní válka zpomaluje českou ekonomiku, ale mohlo být i hůř. ČR však roste ani ne polovičním tempem v porovnání s Maďary, zaostává i za Slováky
    Tempo růstu české ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí meziročně zvolnilo, když vykázalo úroveň 2,5 procenta. Oproti poslednímu čtvrtletí roku 2018, v němž ekonomika meziročně rostla tempem 2,6 procenta, došlo v období od letošního ledna do března pravděpodobně ke zvolnění meziroční dynamiky růstu spotřeby domácností, investic i vládních výdajů, přičemž záporný příspěvek zahraničního obchodu se navýšil. Maloobchodní tržby zůstaly na silné úrovni, zároveň je ovšem patrný pomalejší letošní rozjezd vládních investic. Detailnější informace budeme mít k dispozici koncem měsíce, kdy se také dnešní předběžný odhad v rámci upřesnění může změnit, a to oběma směry.
  • Obchodní válka zpomaluje českou ekonomiku. Ta letos roste opět citelně pomaleji než ekonomika polská, maďarská i slovenská
    Tempo růstu české ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí dle našeho předpokladu meziročně zvolnilo, když vykázalo úroveň 2,4 procenta. Oproti poslednímu čtvrtletí roku 2018, v němž ekonomika meziročně rostla tempem 2,6 procenta, došlo v období od letošního ledna do března ke zvolnění meziroční dynamiky růstu spotřeby domácností, investic i vládních výdajů, přičemž záporný příspěvek zahraničního obchodu se navýšil. Maloobchodní tržby zůstaly na silné úrovni, zároveň je ovšem patrný pomalejší letošní rozjezd vládních investic.
  • Obchodní války - analýza CYRRUS
    Ekonomická historie nás učí, že protekcionismus vede k neefektivnímu využívání zdrojů a pomalejšímu ekonomickému růstu. Od 30. let 20. století míra protekcionismu výrazně klesala a byly přijaty dohody o mezinárodním obchodu. Přesto čas od času někteří politici přicházejí s návrhy na ochranu toho či onoho trhu. Donald Trump je od 30. let prvním americkým prezidentem, který spustil obchodní válku vůči hlavním obchodním partnerům. Posledním srovnatelným pokusem bylo v roce 1930 přijetí tzv. Smooth-Hawley zákona omezující dovozy s cílem ochránit americký průmysl. Protekcionismus byl tím, co prohloubilo Velkou depresi. Politici jsou náchylní k protekcionistickým nápadům právě v situacích, kdy je na tom ekonomika zle. Obava z nárůstu ochranářství tak byla velmi relevantní právě v období po velké krizi let 2008–2009. Tehdy se naštěstí nenaplnila.
  • Obchodní války se přiostřují. Kanada, Mexiko a EU uvalují cla na výrobky z USA
    Obchodní válka mezi USA a jejími partnery nabírá na síle. Od 1.6 začínají platit nová cla na dovoz oceli a hliníku, která zavedla americká administrativa. Finanční trhy tuto situaci reflektují zatím poněkud mírně, ale je docela možné se v brzkých dnech dočkáme volatilních výkyvů.
  • Obchodní zprávy pro začátečníky - bližší pohled na forexový kalendář
    Jste na začátku své cesty finančními trhy? V našich článcích pro začátečníky se zabýváme různými typy analýz, jako je technická analýza a fundamentální analýza, takže si můžete vybrat jednu nebo více, které vyhovují vašemu stylu investování a obchodování. V tomto článku budeme hovořit o forexovém kalendáři a o tom, jak ho denně používat pro informování o svém obchodování na Forexu a investování do akcií.
  • Obchodní zprávy pro začátečníky - Co je to medvědí trh?
    Tento článek odpovídá na otázku, kterou si musí položit každý nováček v obchodování s novinkami: co jsou to medvědí trendy a jak jsou důležité při obchodování?
  • Obchodní zprávy pro začátečníky - Jak důležitý je americký HDP?
    Hrubý domácí produkt (HDP) je způsob, jak označit velikost a růst ekonomiky. Vzhledem k tomu, že USA jsou největší ekonomikou světa, je stav jejich HDP pro investory a obchodní partnery prioritou číslo jedna. Jak velká je ekonomika USA? Například v roce 2020 byl roční HDP vyčíslen na 20,9 bilionu USD ve srovnání s 14,7 bilionu USD v Číně a 13 biliony USD v eurozóně.
  • Obchodní zprávy pro začátečníky - Souvislost mezi inflací a měnami
    Vrtá vám hlavou souvislost mezi inflací a měnami? Nejste jediní. Dokonce i zkušení obchodníci by si přáli, aby o těchto makroekonomických informacích věděli dříve, než uskutečnili některé obchody, které nedopadly podle očekávání, takže je rozumné se o nich dozvědět co nejdříve.
  • Obchodný deficit v USA je najvyšší od r. 2008. USA čaká prudký rast dvojitého deficitu.
    Dnes bolo v USA zverejnené saldo obchodnej bilancie pre tovary za január. To ukázalo ďalšie roztiahnutie deficitu (teda importy prevýšili exporty), ktorý je aktuálne na 74 mld. dolároch, čo je najviac od roku 2008. Stará sa o to kombinácia silného domáceho dopytu v kombinácii so slabším dolárom.
  • Obchodovací blues: Nakládání s krypto měnami FOMO
    Zkratka, kterou vytvořila generace mileniálů, se rychle stala zdrojem frustrace mnoha lidí. FOMO, což je zkratka pro Fear Of Missing Out, může při vyslovení vypadat hrubě nebo dokonce přehnaně ležérně, přesto ji někdy v životě zažil téměř každý.
  • Obchodování bitcoin futures na CBOE
    Akciové trhy v USA tento týden spíše konsolidovaly. V pondělí vytvořil index Dow Jones nové maximum na ceně 24544, index S&P 500 v ten samý den vyrostl až na 2669. Technologický index Nasdaq 100 podstatně zaostává a obchoduje se výrazně níž. Nejvyšší cena, kterou tento týden byl schopen vytvořit je na 6412.
  • Obchodování Bitcoin u LYNX
    Bitcoin je digitální krytpoměna, která v poslední době způsobila spekulační horečku a přitahuje stále více pozornosti. Je docela možné, že bude jedním z vůbec nejlépe skórujících aktiv v roce 2017. Avšak i přesto si k bitcoinu a dalším kryptoměnám řada investorů zatím nenašla cestu.
  • Obchodování Boeing po výsledcích za 3. čtvrtletí a dohoda o nových letadlech
    Společnost Boeing vykázala ve své poslední zprávě o výsledcích za třetí čtvrtletí obrovskou ztrátu. Ani to však nezabr...
  • Obchodování Cisco Systems po výsledcích za 2. čtvrtletí
    Společnost Cisco Systems byla založena v roce 1984, ale patří mezi přední technologické společnosti. Ve skutečnosti je jednou z největších společností na trhu telekomunikačních zařízení, ale podniká v mnoha odvětvích včetně síťových produktů, softwaru, zabezpečení, infrastruktury a dalších.
  • Obchodování Delta Airlines po výsledcích za 4. čtvrtletí
    Akcie leteckých společností se během pandemie koronaviru propadly a teprve nyní se zotavují. Zatímco akcie společnosti Delta Airlines se v tomto období propadly o více než 70 %, nyní se jejich hodnota zvedla o 116 % oproti minimu z roku 2020.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank