V minulém týdnu akciové indexy otestovaly zajímavé supporty, na kterých se vytvořil signál falešného breaku. Falešné breaky bývají silné signály, které naznačují směr dalšího pohybu. Ten by mohl být spuštěn fundamenty, které nás čekají v druhé polovině tohoto týdne. Kam se trhy vydají?
Fundamentální analýza
Údaje z amerického trhu práce, které byly zveřejněny v pátek, opět ukázaly, jak odolná americká ekonomika je. Za měsíc prosinec se v USA vytvořilo 216 tisíc nových pracovních míst. Očekávaná hodnota byla 170 tisíc. Nezaměstnanost je na úrovni 3,7 %. To jsou pozitivní data. Poměrně negativní zprávou je to, že průměrná hodinová mzda rostla rychleji, než se čekalo. V meziročním srovnání totiž průměrná mzda rostla o 4,1 % (očekávání bylo 3,9 %).
Rychlejší růst mezd vyvolává tlak na inflaci a může být varováním pro předčasné nebo rychlé uvolňování monetární politiky. Tento týden by ale mohl naznačit, jak se by se situace mohla dále vyvíjet, protože budou reportována data o inflaci.
Nejprve ve čtvrtek to budou data o spotřebitelské inflaci, kdy se očekává CPI v meziročním srovnání na úrovni 3,2 %. V pátek pak navážou data z průmyslové inflace. Nižší než očekávaná hodnota by pravděpodobně mohla vyvolat oslabování dolaru a s tím by souvisel možný býčí pohyb akciových indexů.
Technická analýza
Podívejme se nejprve na DAX na denním grafu. Vznikla zde ukázková situace, kdy index nejprve prorazil poslední all-time high, které bylo na hodnotě 16 531. Tím se z této rezistence stal support.
Graf č.1: DAX na denním časovém rámci
Cena se pak k tomuto supportu v minulém týdnu vrátila a 4x jej otestovala. Vždy ale uzavřela nad ním. Zároveň došlo k vyplnění posledního Price value gapu (modrý obdélník). Tím vznikl silný signál pro další pohyb long, který proběhl v pondělí. Podle této analýzy by cena mohla směřovat k rezistenci, která je u 17 000. A naopak, pokud by index uzavřel pod 16 440, což je poslední nejbližší low z pátku minulého týdne, pak by mohl nastat krátkodobý klesající pohyb.
Na dalším obrázku máme index S&P 500 na denním časovém rámci.
Graf č. 2: S&P 500 na denním časovém rámci
Index S&P 500 v pátek po prezentaci dat z amerického trhu práce otestoval support na hodnotě 4 692, když jej nejprve prorazil, částečně zaplnil Price value gap a pak uzavřel na 4 695. Tím vznikl falešný break supportu, který byl potvrzen pondělním prudkým rostoucím pohybem. Data o inflaci, která budou prezentována ve čtvrtek, mohou být katalyzátorem pro další pohyb. Pokud se potvrdí klesající trend inflace, mohl by index atakovat all-time high, které je na hodnotě 4 817.
Podívejme se ještě na měnový pár EUR/USD.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
Po prezentaci dat z amerického trhu práce EUR/USD téměř otestovalo spodní trendovou linii rostoucího kanálu a pak se odrazilo směrem nahoru. Rostoucí trend tedy stále trvá. Ideální ke vstupu do swingového obchodu ve směru long by mohl být moment, kdy by cena prorazila páteční low na hodnotě 1.0876, vyplnila Price value gap, který je naznačen modrým obdélníkem a pak znovu uzavřela nad rostoucí spodní trendovou linií. Tento pohyb by totiž naznačil falešný break a falešné breaky bývají silné signály ke vstupům. Čtvrteční data o inflaci v USA by mohla být významným katalyzátorem dalšího pohybu.
Nejbližší silný support je nadále v pásmu 1.0830 – 1.0870. Rezistence je u 1.1140.
Co čekat od trhů v roce 2024? Sledujte náš exkluzivní velký makroekonomický výhled s Jardou Tupým a Petrem Lajskem.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 67,90 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.