Týden, na který tradeři netrpělivě čekali je tu. Úrokové sazby Fedu ve středu a NFP v pátek totiž mohou napovědět mnohé o tom, jak se trhy budou v krátkodobém horizontu chovat. Do toho přináší trochu koření krach čínské firmy Evergrande. A ve čtvrtek se dozvíme data o inflaci v eurozóně a Bank of England bude rozhodovat o sazbách. O volatilitu nouze tedy rozhodně nebude.
Fundamentální analýza
Zprávou týdne je, že v Číně padl největší developer Evergrande, který negativně zatěžuje sentiment asijských trhů. Tento případ ukazuje, jak riskantní jsou investice do čínského realitního sektoru. V důsledku toho dále padají výnosy čínských 10letých dluhopisů, které se dostaly na více než 20letá minima. Investoři totiž očekávají nějakou formu stimulů, které podpoří čínský akciový trh.
To Amerika řeší aktuálně úplně jiné problémy. Silná ekonomická data nutně nabízí otázku, jak zareaguje Fed. První zasedání v tomto roce je ve středu tento týden a může leccos napovědět ohledně toho, jak dlouho budou sazby setrvávat na vyšších úrovních a kdy by mohlo dojít k jejich uvolnění. Podle CME FedWatch trhy nyní očekávají 47% pravděpodobnost snížení sazeb Fedu v březnu, zatímco před měsícem to bylo 88 %.
Ve čtvrtek bude Bank of England rozhodovat o sazbách a v pátek pak budou všichni čekat na americká data z trhu práce. Traderský týden jak má být.
Technická analýza
Býčí jízda na indexech v poslední době vypadá jako seriál na pokračování, ve kterém se řeší, kdy se trh konečně otočí. I v minulém týdnu totiž indexy vytvářely další nová maxima.
Pokud vám váš vnitřní hlas našeptává něco jako: “to není možné, je to tak vysoko, že to už výš nemůže být, tak vstoupím short“, a vidina zisku vás bude nutit ke vstupu do obchodu na pokles trhu, tak to by se mohlo ukázat jako chyba, která se nevyplácí.
Je nutné připomenout, že spekulace na směr short v takto silném rostoucím trendu jsou extrémně rizikové. Nelze totiž odhadnout, na které cenové hladině se trh otočí. Může to být magické kulaté číslo, jako je hodnota 5 000, ke které se trh blíží. Také ale nemusí a trh může dále pokračovat v růstu.
Chceme tím říci, že v rostoucím trendu na indexech jsou spekulace na stranu short možné prakticky jen v případě nějakých velice rychlých intradenních obchodů, které budou trvat v řádu několika minut. Scalping tohoto typu je ale náročný způsob obchodování, který není příliš vhodný pro začátečníky.
Graf č.1: S&P 500 na denním časovém rámci
Na indexu S&P 500, který máme na obrázku, je předchozí dlouhodobé all-time high proraženo s využitím Price Value Gapu. To značí silné momentum, které inciovali velcí hráči.
Pokud by swingoví obchodníci chtěli spekulovat ve směru long (tedy na růst indexu), pak by možný vstup byl právě po zaplnění Price Value Gapu, který je v oblasti 4 790 – 4 840. Hodnota 4 800 je psychologická úroveň, jedná se o kulaté číslo, takže zde pravděpodobně budou trpěliví tradeři čekat na svoji šanci. Takový obchod by mohl nabídnout výhodný poměr rizika a zisku, a to je to, o čem trading je.
Podívejme se na měny. Na dalším grafu máme EUR/USD na denním grafu.
Graf č. 2: EUR/USD na denním časovém rámci
Z grafu vidíme, jak Price Value Gapy fungují jako supporty a rezistence. V bodě 1 se cena odrazila od spodní hrany býčího gapu směrem nahoru. V bodě 2 byl medvědí gap také vyplněn a cena se pak odrazila směrem dolů.
Aktuálně na eurodolaru probíhá korekce a pár oslabuje. Silný support je na hodnotě 1.0725, na 1.10 je významná rezistence.
Zajímavá situace se odehrává na páru USD/CAD:
Graf č.3: USD/CAD na denním časovém rámci
I zde můžeme vidět „práci“ Price Value Gapů. Medvědí gapy se zaplnily a po jejich zaplnění se cena odrazila směrem dolů. Tento pár vypadá, že je v klesajícím trendu, takže by bylo vhodnější vyhledávat příležitosti ve směru short.
Pokud by se cena vrátila k rezistenci na 1.3540, mohla by to být dobrá příležitost ke spekulaci na pokles.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 67,90 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.