Pravděpodobnost alespoň jednoho snížení úrokových sazeb v letošním roce vzrostla za poslední měsíc ze 40 % na 63 % (viz graf). Trh je naladěn silně holubičím směrem, americký dolar však i přesto dále posiluje.
Aktuální tržní pravděpodobnost nastavení amerických úrokových sazeb na konci roku 2019:
Tento nesoulad mezi měnovým (USD) a dluhopisovým trhem, na jehož základě se počítá tržní očekávání úrokových sazeb, vytváří obchodní příležitost se zajímavým risk-reward profilem. Šance na další pokračování býčího trhu na USD se totiž na dnešních úrovních bez podpory Fedu výrazně tenčí.
Pro ilustraci se můžeme podívat na měnový pár AUD/USD, který za posledních 8 let vyklesal z 1,10 až pod 0,70. Z australského pohledu je výsledkem vynikající konkurenceschopnost a rekordní přebytek obchodní bilance (viz graf). Australský dolar tak nemusí dále klesat, naopak příliv deviz by měl měnu stabilizovat. Australská centrální banka svou měnu také podporuje, když na posledním zasedání nechala úrokové sazby beze změny na 1,50 %, i když trh počítal se snížení o čtvrt procentního bodu.
Vývoj australské obchodní bilance (v mil. AUD měsíčně):
Nákup AUD/USD tedy zapadá do výše uvedeného jako obchod s vysokým potenciálem zisku a nízkými riziky. Hlavní nejistotou zůstává obchodní válka mezi USA a Čínou, která je hlavním odběratelem australských komodit. V případě výrazného zpomalení Číny by pravděpodobně klesly i ceny uhlí a železné rudy a australský dolar by musel zůstat slabý, aby kompenzoval horší exportní ceny.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Chicago Mercantile Exchange