1) Splácení LTRO půjček
Termín pro splacení obrovského objemu dlouhodobých půjček bankám (tzv. LTRO), které jako jeden z prvních kroků ve funkci zavedl prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi, se pomalu blíží. Na přelomu let 2014-15 by měly banky splatit několik stovek miliard eur. Proto raději využívají práva předčasného splacení, postupně nakupují eura na trhu a splácejí je zpět ECB. Na trhu je teď ve srovnání s USD, kde stále probíhá kvantitativní uvolňování, EUR málo. Jak je ale vidět z grafu, příliš méně jich být už nemůže a tento motor růstu eura je de facto vyčerpaný.
Vývoj nadbytečné eurové likvidity (v mld. EUR):
2) Zotavení dluhopisových trhů postižených zemí
Už od léta 2012 doprovázel dluhopisové a měnové trhy společný trend. Důvěra trhů v periferní evropské ekonomiky a v jejich schopnost splácet dluhy se zvýšila. S postupným návratem zahraničních investorů do Itálie, Španělska a dalších zemí začalo euro posilovat, což trvá dodnes. Riziková přirážka mezi německými a italskými dluhopisy jakoby v posledních dvou letech téměř stoprocentně vedla měnový pár EUR/USD (viz graf).
Srovnání vývoje měnového páru EUR/USD (modře) a spreadu mezi německými a italskými dluhopisy (žlutě):
Tento graf by ale neměl být přeceňován a neměli bychom s takovým vývojem počítat i do budoucna. Je totiž založen na konvenční politice Evropské centrální banky, která svými kroky tuto korelaci nijak nenarušovala. S případným příchodem kvantitativního uvolňování do Evropy je pravděpodobné, že by se spready dále utáhly (růst žluté linie), ale větší nabídka nově vytvořených eur by působila na kurz EUR/USD negativně (pokles modré linie). Tato korelace proto není věčná, a pokud by Evropská centrální banka zasáhla a snažila se uvolněním měnové politiky euro oslabit, obě linie by se rozešly.
Z krátkodobého pohledu bude rozhodující vývoj inflace v eurozóně a možná reakce ECB. Její představitelé totiž poslední dobou stále více hovoří o nezdravě vysokém kurzu eura, který stahuje růst cen do blízkosti nulových hodnot. Již úterní data o německé inflaci napověděla, že v největší ekonomice eurozóny se růst cen neobnovil ani v dubnu. Celkově tedy další růst eura očekávat příliš nemůžeme, o jeho pohybu směrem dolů může ECB rozhodnout už na svém dalším měnovém zasedání 7. května.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz