Sobota 01. června 2024 10:06
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept

Akciový výhled: Evropa v problémech a francouzské polovodičové překvapení

05.06.2023 12:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V květnu hospodářský růst Evropy výrazně zpomalil, což nadělalo další vrásky na čele ekonomům, kteří se již dřív obávali, že nás čeká pokles světové ekonomiky. Odvětví kybernetické bezpečnosti si vedlo velmi dobře a společnost Crowdstrike navýšila odhadované tržby i zisky za poslední fiskální rok. Navzdory letošnímu 35% nárůstu tržeb ale investoři poslali její akcie o 7 % níž. V závěru se pak podíváme na výsledky očekávané v příštím týdnu a zaměříme se zejména na menší francouzskou polovodičovou firmu Soitec.

Hlavní body:
  • Hospodářský růst Evropy v květnu výrazně zpomalil, což jen potvrzuje zhoršující se vyhlídky plynoucí z propadu průmyslové výroby.

  • Navzdory slibným růstovým vyhlídkám a navýšení odhadovaných tržeb i zisků nejsou investoři s výslednými zisky společnosti Crowdstrike spokojení a ještě před otevřením trhu poslali akcie kybernetické bezpečnosti o 7 % níž.

  • Povyk kolem AI prospěl zejména americkým technologickým akciím a několika málo evropským titulům. Příští týden však oznámí své zisky francouzský Soitec, skrytý poklad polovodičového odvětví.

Ošklivý evropský květen zvyšuje rizika na akciovém trhu

Po několika ošklivých propadech z druhé poloviny roku 2022, kdy se na firmách i domácnostech negativně podepsaly rostoucí ceny energií, zahájila Evropa letošní rok novým růstem. Ten spolu s nadějí na zotavení čínské ekonomiky vyhnal evropské akcie výš. Tempem růstu překonaly své americké protějšky a zejména akcie prodejců luxusního zboží tlačily evropské indexy nahoru. Už v lednu dosáhl hospodářský růst kladných hodnot, od té doby se však navzdory napjatějším podmínkám na trhu práce zastavil. Nyní je zřejmé, že květen byl pro Evropu opravdu ošklivý měsíc, alespoň podle růstového ukazatele EuroCOIN, který sleduje HDP eurozóny v reálném čas. Jeho stav odpovídá recesi německé ekonomiky a jeho negativní vývoj odráží pokles průmyslové výroby a dalších kvalitativních ukazatelů obchodní aktivity.

Pravděpodobnost, že americkou i evropskou ekonomiku čeká období propadu reálného HDP, stoupá. Spolu s tím rostou i rizika na akciových trzích. Evropské akcie mají tu výhodu, že jsou jejich ceny výrazně nižší než u těch amerických. Stačí otevřít článek o cenových rizicích amerických akcií a zjistíte, jak se na nich projevila nedávná horečka kolem AI.


Investorům do Crowdstriku nestačil ani 35% růst

Kybernetická bezpečnost dnes patří na akciových trzích k nejatraktivnějším tématům. Už od ruské invaze na Ukrajinu, kdy se zvýšila úroveň poptávky po řešeních počítačového zabezpečení z vysoké na velmi vysokou, se zařadila mezi nejlepší akciové koše. Silná růstová dynamika vyhnala očekávání u mnoha akcií spojených s počítačovou bezpečností hodně vysoko a podpořily je i značné zisky, které v mnoha případech předčily očekávání. Také společnost Crowdstrike si vedla nad očekávání dobře a po včerejším zveřejnění výsledků se výhled tržeb i EPS v daném fiskálním roce zvýšil. V tomto roce očekává firma 35% růst tržeb. Takové oznámení by mělo přinést růst ceny akcií, ale namísto toho se akcie Crowdstriku během dnešního obchodování o 7 % propadly.

To je pro investory lekce, že někdy ani velmi dobré zisky nedokážou dostát přehnaným očekáváním. Pro dlouhodobé investory je však důležité, aby si uvědomili, že tento pohyb cen je pouhým šumem. U akcií kybernetické bezpečnosti je třeba se soustředit na sekulární růstové téma a nějaká zaškobrtnutí na cestě k vyšším budoucím výnosům a ziskům prostě ignorovat.

Týdenní cena akcií Crowdstriku


Zdroj: Saxo

Výsledková sezóna: Ztrácí se skrytý francouzský poklad v hysterii kolem Nvidie?

Na akciových trzích letos dominuje rozruch kolem umělé inteligence (AI), který po zveřejnění neuvěřitelných výhledů tržeb firmy Nvidia ještě zesílil. Mnoho amerických firem, jejichž podnikání souvisí s AI, se už na této vlně svezlo. Na naší straně Atlantiku zatím pocítilo její příznivý vliv jen pár evropských společností. Výjimkou je samozřejmě firma ASML, jejíž investoři sázejí na to, že objem objednávek poroste, protože vyšší poptávka po čipech pro AI znamená vyšší poptávku po EUV strojích, na nichž se tyto čipy vyrábějí.

Pod úrovní technologických gigantů se však skrývá malá francouzská společnost zvaná Soitec. Soitec je francouzská polovodičová firma s tržní hodnotou 4,6 miliardy eur a tržbami 863 milionů eur, které za poslední rok vzrostly o 48 %. Má 2000 zaměstnanců, z nichž 20 % pracuje ve výzkumu a vývoji. Její akcie se letos propadly o 15 %, což je pravý opak toho, co jsme zaznamenali u amerických polovodičových akcií.

Analytici se shodují, že Soitec může ve finančním roce 26 (končícím k 31. březnu 2026) očekávat nárůst tržeb na 1,9 miliardy eur. Zvýší se i provozní marže a EBITDA vzroste ze současných 276 milionů eur na 731 milionů eur. Podle analytiků je cílová cena 189 eur, což představuje potenciální 45% nárůst oproti současným 130 eur. Firma si nechala patentovat technické řešení substrátu, které umožňuje precizní vrstvení destiček dále používaných pro výrobu čipů. Její technologie Smart Cut dokáže pomocí implantace lehkých iontů a spojování destiček definovat a přenášet tenké jednokrystalové vrstvy ze substrátu. V podstatě tak funguje jako atomový skalpel.


Tento týden zveřejní výsledky tyto firmy:

  • Úterý: J M Smucker, Thor Industries, Ciena
  • Středa: Campbell Soup, Brown-Forman, Smartsheet, GameStop, Voestalpine, Inditex, LXI REIT, Soitec
  • Čtvrtek: Toro, Vail Resorts, DocuSign

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový trh se probouzí, odpolední klíčová data z trhu práce USA, analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
    Americký akciový trh má za sebou dva úspěšné dny, kdy dohnal novoroční ztráty a za rok 2015 se již obchodu...
  • AKCIOVÝ TRH SE VDĚČNĚ USMÍVÁ NA AMERICKÝ DOLAR
    Průmyslový Dow Jones navyšuje své akciové zisky již desátý den po sobě, když si přidal dalších 0,6% na 14 539, což jsm...
  • Akciový trh v Evropě v úterý vytrvale klesá
    Od samého začátku obchodování vykazují evropské akciové indexy v souvislosti s rostoucím napětím v souvislosti se situací ve východní Evropě pokles o 3 %.
  • Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
    Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera...
  • Akciový trh vstřebává výsledky zasedání Fedu
    Konečně se odehrála klíčová událost týdne. Již bylo řečeno, že jakmile jsou známy výsledky zasedání FOMC, musíme počkat alespoň den, než informace stráví trhy. V prvních 24 hodinách po takto významné události jsou trhy často emotivní. Emocionální obchodování je vždy nelogické. To se stalo v případě amerických akciových indexů.
  • Akciový trh v US sa zmenšuje
    Biotechnológie včera pomohli prekonať cyperské otrasyAkciové trhy včera začali obchodovanie kvôli neistote ohľadom sit...
  • Akciový trh zlatu usnadnil situaci
    Pokračující prodejní tlak na akciových trzích pomáhá zlatu opět zářit jako bezpečné aktivum. Podle některých ekonomů rostoucí inflační tlaky zhoršují rostoucí rizika poklesu.
  • Akciový výhled: COLT CZ zaostal za odhady
    Evropské akcie budou ve čtvrtek ráno otvírat v kladném teritoriu kolem +0,3% dle indikací futures. Ty zámořské aktuálně přidávají +0,5%. Sentiment podpořily včera večer po zavření trhu výsledky společnosti NVDA, která překonala odhady trhu a navíc oznámila split svých akcií 10:1. V Asii se dařilo Japonsku (+1,2%), brzdou byly naopak čínské akcie a propad byl k vidění v Hong Kongu (-1,5%). Kromě výsledků NVDA stojí za zmínku zveřejněné zápisky ze zasedání FEDU, kde byla patrná nejistota jeho členů ohledně hodnocení inflace (indexy v reakci včera ztrácely). V Praze dnes zveřejnila výsledky hospodaření společnost COLT CZ. Oproti odhadům trhu však zaostala, čistý zisk dosáhl 360 mil. Kč (odhad 404 mil.) a EBITDA 488 mil. Kč (vs. 604 mil. Kč). Po nedávném růstu akcií by tak mohl být na COLTu prostor pro vybírání zisků.
  • Akciový výhled: ČEZ podle očekávání s návrhem 52 Kč dividendy
    Po nepatrně růstovém vstupu evropských indexů do nového týdne nyní futures pro změnu indikují lehce ztrátový začátek (-0,2%). Na Wall Street jsme v pondělí viděli pomalejší rozjezd, index SP500 uzavřel kladnou nulou na 5308 bodech. Investoři vyhlížejí další katalyzátory, těmi mohou být (pro sentiment na technologiích) zítřejší výsledky NVDA či zápisky ze zasedání FEDu.
  • Akciový výhled: Evropa otevře v záporu po poklesu na Wall Street
    Globální akcie mají nakročeno poprvé v týdenním kontextu v květnu oslabit. Wall Street včera ztratila podruhé v řadě, když slušná ekonomická aktivita posunula očekávání trhu ohledně snížení sazeb v USA z listopadu na prosinec. Index SP500 ve čtvrtek ztratil -0,7% na 5268 bodů. Evropské akcie tak v pátek ráno dle indikací futures otevřou v záporu kolem -0,5%. Asii vedl dolů Hong Kong (-1,5%). V Praze se dnes na burze obchodují naposledy s nárokem na dividendu „vídeňské“ tituly Erste (2,70 Euro) a VIG (1,40 Euro). Akcie Erste se v posledních dnech obchodovaly mezi 1160-1170 Kč. Dnes by domácí trh mohl spíše oslabit vzhledem k zahraničnímu sentimentu.
  • Akciový výhled: Evropa zatím (opět) dolů, přijde postupná stabilizace?
    Po dvou ztrátových dnech (např. včera DAX -1,1%) to zatím v Evropě vypadá na další pokles. Dle indikací futures otevřeme v záporu kolem -0,4%. Sentiment se přelije z Asie, kde index MSCI Asia oslaboval třetím dnem v řadě, nedařilo se např. akciím v Hong Kongu (-1,2%). Za výprodeji stojí mj. pokles dluhopisů, který tak zvedl jejich výnosy, sledovaná americká 10-tka se tento týden zvedla zpět k 4,60%.
  • Akciový výhled: Globální akcie vykazují největší odklon od roku 2007
    Společnost dosáhla zásadního bodu zlomu na několika frontách, což bude mít zásadní dopad na globální akcie i investory. Dosáhli jsme konce globalizace, jak ji známe od počátku osmdesátých let minulého století. Životní prostředí, nerovnost, úvěry a globální nabídkové řetězce vykazují obrovskou nerovnováhu.
  • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
    Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
  • Akciový výhled: Klidnější otevření
    V pátek ráno čeká evropské akcie zřejmě nevýrazné otevření, alespoň to indikují futures. Wall Street včera ztratila, index SP500 oslabil -0,6% na 5235 bodů, když v čele poklesu tentokrát stály technologie. Asii se přes noc podařilo přerušit ztrátovou sérii, dařilo se Japonsku (+1,2%), i přes slabší makrodata se v kladném teritoriu udržela také Čína. Sledované výnosy dluhopisů včera ustoupily z květnových maxim, americká 10-tka se obchoduje u 4,55%. Další pohyb se může odvíjet od dnešních odpoledních makrodat z USA (PCE) či dopolední evropské inflace CPI. D. Trump byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby z falšování finančních záznamů. Uvidíme, jestli to může mít vliv na posun preferencí před volbami a následně u amerických voleb. Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX uzavřel na 1540 bodech. Při klidném vývoji si z bank nejlépe vedle Moneta (+1,2%), naopak prodejní převaha byla na Komerční bance (-0,3%). ČEZu se podařilo posunout k 940 Kč (+0,5%). Dnes čekáme celkově opět klidnější vývoj s možným růstem aktivity ve druhé části dne.
  • Akciový výhled: K obchodování se připojí Wall Street, futures mírně kladné
    Evropské akcie budou dle očekávání futures začínat úterní obchodní den s malými zisky. Budou tak následovat Asii, kde index MSCI Asia Pacific lehce přidával podruhé v řadě. Po dni volna se k obchodování připojí také Wall Street, zámořské futures přidávají +0,15%. Investoři se v dalších dnech budou soustředit na inflační data z Evropy a v pátek se zveřejní americké PCE. V této souvislosti je vidět oslabující USD třetím dnem v řadě, tedy panují určité naději, že inflace by mohla ustupovat. V Praze se včera obchodovaly „vídeňské“ tituly Erste a VIG na burze bez nároku na dividendu, byl tedy vidět technický pokles akcií. Erste si odepsala -50 CZK a VIG -9 CZK. Představenstvo Kofola navrhlo včera večer výplatu dividendy 13,5 CZK, což je podle našeho čekávání. Rozhodný den pro výplatu byl stanoven na 9. července. Dnes čekáme rovněž klidnější rozjezd domácího trhu.
  • Akciový výhled: Mírně rostoucí futures
    Evropské akcie resp. indexy budou dle futures otvírat v lehce růstovém módu (+0,3% dle indikací futures). Akcie v Asii rostly po 7. V řadě, index MSCI Asia přidal +0,4%, v čele růstu bylo tentokrát Japonsko (+0,7%). Za zmínku stojí růst cen některých komodit, ceny mědi jsou na historických maximech a poprvé překonaly metu 11000 USD. Roste také zlato (+0,8%) na 2435 USD. Lze tak čekat pozitivní reakci těžařských firem. V pátek nakonec zakončila Wall Street nepatrným růstem, index SP500 uzavíral na 5303 bodech (+0,12%). Tento týden budeme ve středu sledovat zápisky ze zasedání FEDu. Naposledy s nárokem na dividendu budou tento týden k mání akcie Erste. Index PX v Praze v pátek přidal +0,3% na 1561 bodů. Nejvíce se dařilo zmíněné Erste (+2,1%), jež tak uzavřela na 1163 Kč. Ve Vídni dokonce růst pokračoval na 1171 bodů. Pohyb byl celkem překvapivý, evropský bankovní sektor tolik neposiloval. Od úrovní nad 920 Kč se k 914 Kč vracel ČEZ. Dnes čekáme pomalejší rozjezd na domácím trhu.
  • Akciový výhled na druhé čtvrtletí: Vyhoření akcií?
    První čtvrtletí nabídlo úplně všechno. Finanční trhy zažily nejrůznější dramatické situace: od nejsilnějšího zahájení roku za poslední desetiletí po největší denní pohyb indexu VIX za posledních deset let. Ten odhalil, že prodejní volatilita je na finančních trzích tím nejpřecpanějším obchodem. Nyní jsou akcie na mnoha frontách pod tlakem – od hrozby obchodní války po neuspokojivé makroekonomické údaje a regulaci technologických firem. Smysl tak dávají defenzivní rozhodnutí.
  • Akciový výhled na Q2: Vzhůru do neznáma
    Letošní rok investorům připomínal horskou dráhu. Hned zpočátku začaly akcie raketově stoupat a během ledna posílily téměř o 7 %. Investoři nabyli přesvědčení, že propad skončil a místo měkkého přistání přijde z Číny růstový impuls, který naopak urychlí růst.
  • Akciový výhled: Otevření Evropy v mírném záporu
    Wall Street při včerejším obchodování ještě uzavřela na červené nule, ale náznak zvýšené volatility byl k vidění po slabší aukci amerických 2 a 5–letých dluhopisů. Nyní zámořské futures ztrácí -0,4%, výnosy dluhopisů se zvedly ze 4,46% na 4,56% u 10-letého dluhopisu. To vytvořilo tlak na riziková aktiva, Asie přes noc ztrácela druhým dnem, nedařilo se Hong Kongu (-1,6%). Evropské akcie by mohly otvírat se ztrátami kolem -0,2%. Vzhledem ke zmíněné nervozitě kolem vývoje inflace (trh sází pouze na jedno snížení sazeb v USA letos) budou investoři dnes sledovat inflační data z Německa. Pražská burza v úterý uzavřela na 1543 bodech (-0,3%) u indexu PX. V závěru byla pod tlakem Komerční banka (-1%), jež uzavřela na 777 Kč. Naopak Erste se mírně zvedala (+0,5%), stabilně u 936,5 Kč se vyvíjel ČEZ. Dnes čekáme celkově mírně ztrátovou tendenci na domácím trhu.
  • Akciový výhled: Pozvolný start v Evropě, v US se neobchoduje
    Evropa se probudí do nového obchodního týdne v neutrálních hodnotách, když dle futures kontraktů oscilujeme kolem nuly. V asijsko-pacifickém regionu se obchodovalo na vlně pozitivního sentimentu založeného na potenciálních vyhlídkách cutů hlavní sazby v Americe, dosud se hovořilo spíše o tom, že by Fed ponechal sazby na stávajících úrovních. O další rétorice napoví americká makro data v tomto týdnu, dnes kvůli svátku v US však čekejme jejich absenci a nižší obchodní objemy napříč trhy. Sentiment podpořila také čísla o ziskovosti čínských průmyslových firem, indikující účinnost dřívějších vládních investic do domácích průmyslových podniků. Svou pozornost tedy alespoň dnes můžeme přesunout na dění v Evropě, i zde však čekejme pomalejší rozjezd a obchodování spíše na vlně sentimentu. Na titulech kotovaných na pražské burze, konkrétně Erste a VIG, čekejme technický pokles o výši dividendy, tedy první den, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Na parketu pražské burzy se v závěru minulého týdne spíše umazávaly zisky, akcie Komerční banky během poslední seance odskočily od technického dna a zakončily při 786 Kč, ČEZ pohledem technického analytika otestoval v závěru minulého týdne 200denní klouzavý průměr a v dnešním úvodu zahájí obchodování nad 930 Kč.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král