Čtvrtek 06. června 2024 20:17
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Pšenice je v Česku poprvé levnější než před invazí, mouka však v obchodech zůstává o 40 procent dražší a pšeničné pečivo je stále o takřka 30 procent dražší. Pečivo by tedy správně mělo zlevňovat

19.04.2023 11:39  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena pšenice, klíčové obiloviny České republiky, poměrně výrazně klesá. V březnu se tuna potravinářské pšenice přímo od zemědělce prodávala za 6787 korun, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Cena pšenice je tudíž nejníže od února 2022, takže se nyní vůbec poprvé kompletně vymazal cenový nárůst související s ruskou invazí na Ukrajinu. K ní došlo loni koncem února.

Zatímco tedy pšenice letos v březnu zlevnila na úroveň před ruskou invazí, to samé ovšem nelze tvrdit o mouce z ní vyráběné, ani o pečivu, jež se pro změnu produkuje z té mouky. Kilogram pšeničné mouky hladké stál letos v březnu v tuzemských obchodech průměrně 22,38 koruny, zatímco loni v březnu to bylo jen 16,31 koruny. V únoru 2022 to bylo jen 15,96 koruny. Cena pšenice je tedy nyní levnější než před invazí, ale mouka je stále dražší až o zhruba čtyřicet procent.

Připomeňme, že už ve výrobní ceně pšenice, zde vyčíslené, jsou „schovány“ ceny energií. Pšenici je totiž třeba sklidit, za použití pohonných hmot, nebo hnojit. Cena hnojiv je silně závislá na ceně plynu, který je nutný k jejich výrobě.

Vzniká tak značný nepoměr mezi cenou vstupní suroviny, která už meziročně nezdražuje, ba zlevňuje, a potraviny z ní produkované, tedy mouky, jež zůstává meziročně o čtyřicet procent dražší. To vše přesto, že jak k produkci pšenice, tak i mouky, je třeba lidské pracovní síly a energií, což jsou aktuálně klíčové zdražující položky. V nejbližší době by tak mělo dojít k citelnému zlevnění mouky, neboť jinak bude zjevné, že si zpracovatelé pšenice – například mlynáři – přirážejí nebývalou marži. Pokud tedy už tak nečiní nyní.   

Kilogram bílého pšeničného pečiva, vyráběného z pšeničné mouky, vyšel letos v březnu na 67,78 koruny, plyne opět z údajů ČSÚ. Přitom loni v únoru to bylo 53,19 koruny a loni v březnu pak 53,60. Pečivo je tedy stále bezmála o třicet procent dražší než před invazí, přestože pšenice, z níž se v základu vyrábí, už je levnější než před ní. Opět, i v případě pečiva by v nejbližší době tudíž mělo nastat citelné zlevnění, neboť třicetiprocentní nárůst cen není při meziročním zlevnění pšenice již objektivně opodstatnitelný. 

Výrobní ceny pšenice klesají vskutku výrazně. Zatímco totiž letos v březnu se tuna potravinářské pšenice od zemědělců prodávala za uvedených 6787 korun, třeba loni v červnu to bylo 8654 korun. Tedy o takřka 2000 korun na tunu více. Neboli o přibližně 22 procent.

Tento prudký pokles ještě umocňuje bezcelní dovoz levné pšenice z Ukrajiny. Polsko, Maďarsko i Slovensko už proto proti dovozu ukrajinské pšenice v uplynulých dnech zakročily, například jeho přechodným pozastavením, aby tak i třeba za cenu slabšího poklesu spotřebitelských cen u sebe doma chránili vlastní zemědělce.

Možné přeorientování ukrajinské pšenice z ostatních zemí Visegrádské čtyřky do Česka, které jako jediné v rámci tohoto uskupení k omezení jejího dovozu zatím nepřistupuje, může v tuzemsku ještě urychlit pokles cen potravinářské pšenice, a zesílit tak dále tlak na pokles cen mouky nebo pečiva v českých obchodech.     

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • PSI a OSI
    Včerajšie obchodovanie na FX trhu nebolo príliš aktí...
  • Psychologie investování: Nástrahy, které číhají v našich hlavách
    Živit se obchodováním s cennými papíry považuji za jednu z nejnáročnějších činností, jak vydělávat peníze. A potvrzují to i data – v případě některých instrumentů prodělá i více jak 75 procent obchodníků. Přesto se na tuto nejistou půdu na vlastní pěst pouští velké množství lidí bez zkušeností, třeba jen po shlédnutí pár videí se „zaručenými radami“ na YouTube. Obchodování přitom nabízí velký prostor pro chybování a ztrátu peněz, mimo jiné kvůli podcenění psychologických aspektů. Které chyby jsou ty nejčastější?
  • 📉Pšenica na 3-mesačných minimách🌾
    Cena pšenice sa obchodovala okolo 6,1 USD za bušel, čo je najnižšia úroveň od 28. decembra, pretože priaznivé počasie v hlavných producentských regiónoch vrátane USA a Ruska a silnejší dolár tlačili pšenicu k stratám za posledný týždeň o takmer 3%. Vyhliadky na produkciu v oboch hlavných vyvážajúcich krajinách posilnili predpovede naznačujúce viac zrážok v tomto mesiaci. Včera ruská poradenská spoločnosť pre poľnohospodárstvo IKAR zvýšila prognózu úrody pšenice v roku 2021 v krajine na 79,8 milióna ton zo 78 miliónov ton.
  • Pšenica v zóne hlavnej rezistencie 📊 Pretrvá rally?
    Zatiaľ čo kontrakty na sóju a kukuricu dnes strácajú, kontrakty na pšenicu (WHEAT) sa obchodujú nahor a priblížili sa ku kľúčovej dlhodobej rezistencii (SMA200). Údaje z chicagskej komoditnej burzy CBOT naznačili, že komoditné fondy boli včera stále čistými nákupcami kontraktov na pšenicu, pričom pozície na kukuricu a sóju boli zároveň vypredané.
  • Pšenica vzrástla o 2,5 % a vyšplhala sa na 2-mesačné maximum
    Ceny pšenice sa dnes obchodujú približne o 2 % vyššie a v priebehu týždňa o viac ako 12 % vyššie. V hre sú dva hlavné príbehy, ktoré spôsobujú rast cien obilia. Prvým z nich je budúcnosť dohody o vývoze čiernomorského obilia medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorú sprostredkovala OSN, zatiaľ čo druhým sú údaje o stave úrody v USA.
  • PŠENICE brání 550 USD navzdory nepříznivé zprávě USDA 📊
    Futures na pšenici se na burze v Chicagu drží poblíž 550 USD za bušl, a to navzdory včerejší nepříznivé zprávě USDA. Zdá se, že geopolitická situace má na pšenici nepřímý vliv, neboť trhy počítají s možností íránského útoku na Izrael a očekávanou potenciální ruskou ofenzívou na ukrajinské frontě. Pšenice v minulosti pravděpodobně reagovala růstem v reakci na různé typy geopolitického napětí.
  • PŠENICE dosahuje téměř dvouměsíčních maxim, protože kvalita plodin v USA klesá
    Futures na chicagskou pšenici vzrostly téměř o 10 % po „dole“ z rolloveru a dnes již třetí seanci v řadě posilují. Obchodníci s pšenicí oceňují pokles stavu a suchosti ozimých plodin v USA na ruském trhu. Singapurští obchodníci citovaní agenturou Bloomberg uvedli, že trhy stále vidí růst pšenice, protože suché počasí ohrožuje úrodu v Rusku a USA. A co víc, velcí spekulanti jsou na pšenici stále short a jakékoli obavy o nabídku mohou přinutit fondy krýt krátké pozice.
  • Pšenice i kukuřice na světových burzách výrazně zdražují, v důsledku ruských útoků na sklady při Dunaji. Českou vládu to staví před dilema, zda se připojit k embargu na dovoz ukrajinské zemědělské produkce
    Ceny pšenice a kukuřice na světových burzách dnes citelně vzrostly v důsledku ruských útoků na ukrajinské obilné sklady při Dunaji. Rusko se totiž evidentně snaží znemožnit vývoz ukrajinských zemědělských plodin právě i dunajskou cestou. Ta přitom představuje náhradu za černomořskou vývozní cestu.
  • Pšenice jako politický nástroj
    Minimálně od dob šoků sedmdesátých let minulého století se ropa právem považuje za mocnou geopolitickou zbraň. V současnosti v důsledku ruského napadení Ukrajiny pozorujeme v Evropě variaci na toto téma zejména v podobě plynu, u kterého nad námi visí hrozba (v některých případech se již jak známo naplnila) odstřižení či alespoň přiškrcení dodávek prakticky v libovolném okamžiku.
  • Pšenice je ohrožena téměř všude, může tak dojít k dalším škodám v ekonomice
    Ruská invaze omezila vývoz pšenice z Ukrajiny, zvýšila ceny chleba a nudlí a světovou úrodu čeká další zkouška: extrémní počasí.
  • ⏬Pšenice klesá o 3,5 %
    Futures kontrakty na PŠENICI po včerejší seanci, kdy se konečně vytvořila svíčková formace obratu, ztrácejí více než 3,5 %. Vlastně nevidíme žádné zprávy, které by podpořily pokles cen pšenice, i když je třeba poznamenat, že jsme po celém týdnu zisků, které byly způsobeny přerušením dohody Ruska s Ukrajinou o dodávkách obilí na Černém moři a předpovědí suchého počasí v USA. Poslední seance byly pro pšenici rekordní od února 2022.
  • Pšenice klesá v ceně po dosažení 10 měsíčného maxima.
    Včera kotace pšenice dosáhli úrovně 718 USD, což je maximem od května 2013. Pouze v březnu roku 2014 růst cen na pšen...
  • Pšenice klesá v souvislosti s aktualizací počasí
    Futures na pšenici (WHEAT) se obchodují s masivním poklesem. K tomu pravděpodobně přispěly aktuální informace o mírnějším počasí v USA a silný americký dolar, který dnes posiluje proti averzi k riziku. Předpovědi ukazují na chladnější a vlhčí počasí na středozápadě USA v novém měsíci. Takové podmínky mohou nahrávat vyšší úrodě. Navíc navzdory obavám nebyly o víkendu hlášeny žádné větší útoky na ukrajinskou obilnou infrastrukturu. Podle analytiků společnosti Top Hird Ag předpovědi hovoří o téměř úplné absenci veder a předpovědi srážek ve státech Iowa a Minessota.
  • Pšenice klesla na pětiletá minima, obiloviny dosáhly nejnižší ceny od roku 2006
    Pšenice se hned první obchodní den v novém roce propadla na nejnižší hodnoty od června 2010. V Chicagu po poklesu o 2,...
  • Pšenice – krátkodobý výhled
    Čas utekl jako voda a tak můžeme jen pamatovat na nejvyšší ceny bušlu pšenice...
  • Pšenice na burze zlevnila
    Situace na trhu s potravinářskými komoditami se za posledních pár měsíců, alespoň co se týče cenového vývoje, zlepšila. Cena evropské pšenice (září 2022) se z květnových maxim kolem 440 EUR/t dostala asi o 100 EUR/t níže, tedy nedaleko od úrovní, které byly pozorované na začátku války na Ukrajině. Podobné zprávy se poslední dobou objevují i v médiích, částečně s nadějí, že pokles burzovních cen se propíše i do výrazného poklesu cen spotřebitelských. Podobná úvaha je však pro tuto chvíli asi příliš optimistická, a to hned z několika důvodů.
  • Pšenice nadále roste kvůli dalším možným sankcím proti Rusku
    Termínové obchody s pšenicí v Chicagu prodloužily svůj růst z nejnižší úrovně za měsíc kvůli vyhlídkám na další sankce vůči Rusku reaguje se tak na obvinění z válečných zločinů na Ukrajině.
  • Pšenice nedokáže prorazit nad úroveň 600
    PŠENICE i další zemědělské komodity zahájily dnešní obchodování růstem a prodloužily tak včerejší vzestup. PŠENICE sice po pondělních medvědích údajích USDA utrpěla ztrátu, později se však poklesy vrátily. Údaje ukázaly, že 50 % úrody ozimé pšenice v USA je v dobrém až výborném stavu, což je o 3 % více než v předchozím týdnu. To je zároveň nejvyšší podíl výborných porostů pro toto roční období od roku 2019. Vyhlídky na sklizeň se zlepšují také v Austrálii a Argentině.
  • Pšenice propadla na téměř měsíční minimum
    Na úroveň téměř měsíčního minima propadl v průběhu včerejší obchodní seance na burze CBOT nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Jednalo se o reakci na zlepšující se podmínky pro růst pšenice ve státě Kansas, který platí za vůbec největšího producenta pšenice v USA.
  • PŠENICE před zprávou WASDE tento týden ztrácí 1,2 % 📊
    Tento čtvrtek v 18:00 se trhy dozvědí zprávu WASDE od USDA, která bude obsahovat předposlední zprávu o sezóně 2023/2024. Předchozí březnová zpráva ukázala o něco lepší údaje o pšenici, nyní však tržní konsensus ukazuje na opětovný nárůst konečných zásob, což by teoreticky mohlo být pro ceny negativním faktorem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Open
IG Markets
Exness
reklama
Purple trading AI